Strona główna serwisu
Niebezpieczne kleszcze. Naukowcy z Wrocławia skonstruowali kleszczołapa

Niebezpieczne kleszcze. Naukowcy z Wrocławia skonstruowali kleszczołapa

Młodzi naukowcy z Wrocławia skonstruowali i testują urządzenie do wyłapywania kleszczy - informuje TVP Info. Teraz konstruktorzy szukają inwestora, który pomoże wdrożyć im nietypowy pomysł.
Łagodne zimy sprawiają, że te groźne pajęczaki stały się w Polsce prawdziwym utrapieniem. Skonstruowany we Wrocławiu robot - kleszczołap ma wbudowaną butlę z dwutlenkiem węgla. Rozpylając gaz, imituje obecność człowieka lub zwierzęcia i prowokuje kleszcze to ataku. Te przyczepiają się do specjalnej płachty. Następnie są odczepiane za pomocą specjalnego noża i trafiają do zamkniętego pojemnika.

Robot w przyszłości mógłby pomóc w walce z gryzącym problemem w parkach, na boiskach czy trawnikach. - Urządzenie wyłapuje tylko kleszcze gotowe do ataku, pomija te, które są uśpione, dlatego zabiegi takie trzeba powtarzać np. raz na tydzień - tłumaczy konstruktor Łukasz Konarski.

W związku z plagą kleszczy rośnie też liczba zachorowań na niebezpieczne choroby odkleszczowe. Pajęczaki te przenoszą między innymi 130 odmian wirusów i bakterii, które wywołują wiele chorób, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. W ubiegłym roku na boreliozę w całej Polsce zachorowało prawie 14 tys. osób.


TVP Info

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (79)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
86
krycha5 2015-08-13 (18:15) 18 godzin i 30 minut temu

niestety, coraz więcej kleszczy jest zarażonych, znam kilka osób, które ciężko chorują po ugryzieniu przez kleszcze, kleszczołap jest więc bardzo potrzebny, jeżeli nikt naukowcom nie pomoże, nawet z unii nie dostaną dotacji, niech zgłoszą projekt do finansowania przez ludzi, chętnie wezmę udział, ktoś napisał, że można opryskać trawnik, niezupełnie się sprawdza

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
111
~wszystkowiedzący 2015-08-13 (19:19) 17 godzin i 26 minut temu

dawniej po prostu wypalało się trawy , teraz urzędnicy zabronili wypalania i mamy skutki , nadmierny rozrost populacji kleszczy , niestety głupota zawsze górą .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
56
~Mark 2015-08-13 (16:41) 20 godzin i 4 minuty temu

a nie lepiej po prostu stosować opryski?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9