Strona główna serwisu
Kosmetyki z ekstraktem z jeżyny -​ nowym odkryciem naukowców z Radomia

Kosmetyki z ekstraktem z jeżyny -​ nowym odkryciem naukowców z Radomia

Ekstrakt z pestek jeżyny, uzyskany dzięki innowacyjnej metodzie, jako surowiec dla przemysłu kosmetycznego, to nowe odkrycie naukowców z kilku polskich placówek naukowych. Liderem projektu jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.
Ekstrakt z pestek tej rośliny zawiera szereg pożądanych w kosmetykach składników, takich jak: witaminy A, C, E, K, B6, flawonoidy i ß-hydroksykwasy, garbniki. Ma on działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe, łagodzące, przeciwzapalne.

Naukowcy z radomskiej uczelni zastosowali ekstrakt z jeżyny do produkcji maseczki do pielęgnacji twarzy i dwufazowego preparatu do demakijażu. - Innowacyjność tych produktów nie polega na samym zastosowaniu w kosmetyce ekstraktu z jeżyny, bo dobroczynne działanie tej rośliny, odkryto już wcześniej, ale z powodu zastosowania nowej metody jego pozyskiwania w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla - wyjaśnił kierownik katedry chemii UTH, prof. Tomasz Wasilewski.

Metoda ta pozwala - według naukowca - na wyodrębnienie z pestek jeżyny wszystkich wartościowych składników i uzyskanie surowca, który nie zawiera nic oprócz tego, co było w roślinie na początku. Jej dużą zaletą - zdaniem prof. Wasilewskiego - jest fakt, że proces przeprowadzany jest na zimno. Dzięki temu żaden z cennych składników nie ulega rozkładowi, tak jak to się dzieje w warunkach podwyższonej temperatury.


Do produkcji ekstraktu wykorzystywane są pestki jeżyn, które stanowią odpad w przemyśle spożywczym, np. przy produkcji soków czy przetworów.

Wykonana na uczelni w Radomiu maseczka do pielęgnacji twarzy i dwufazowy preparat do demakijażu - to kosmetyki naturalne, charakteryzujące się m.in. dużą wydajnością, naturalnym, atrakcyjnym zapachem jeżyny. Za kosmetyki te naukowcy z radomskiej uczelni zdobyli złoty medal na XVIII Moskiewskim Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "Archimedes - 2015", który odbył się na początku kwietnia.

Obok Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w projekcie biorą także udział naukowcy z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, Politechniki Łódzkiej oraz Politechniki Krakowskiej. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny posiada halę technologiczną, wyposażoną w profesjonalne urządzenia do produkcji kosmetyków na dużą skalę. Współpracujące z uczelnią firmy kosmetyczne dostają od naukowców gotową recepturę i technologię wykonania danego produktu.

Uczelniane laboratoria i pracownie, zajmujące się technologią kosmetyków, funkcjonują w Radomiu od blisko 15 lat. Radomska uczelnia od dawna zbiera nagrody m.in. na targach w Poznaniu, w Zagrzebiu czy Norymberdze. Jednym z preparatów kosmetycznych, który zrobił furorę, był tzw. dźwięczący żel do mycia ciała. Kiedy użytkownik stuka w opakowania, słyszy charakterystyczny dźwięk, który szczególnie przypada do gustu dzieciom. Żel przeszedł już procedurę patentową i być może niedługo trafi do sklepów. Obecnie naukowcy z Radomia pracują nad cieszącymi się coraz większym zainteresowaniem producentów koncentratami produktów kosmetycznych, m.in. żelu do mycia ciała.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (22)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
52
~Biber 2015-04-18 (22:10) 3 godziny i 5 minut temu

Ekstrakt z drożdży i cukru to jest dopiero czad

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
44
~pinokio 2015-04-18 (22:24) 2 godziny i 51 minut temu

jesc jezyny z pestkami,tanio i zdrowo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
21
~polak emigrant 2015-04-19 (08:02) 17 godzin i 13 minut temu

naukowcy z radomia to jak baba z radomia i informatyczka z radomia od pkw :) w polsce nawet apier toaletowy bywa nazywany innowacyjnym... swoja droga za ile kupili medal bo dla niewtajemniczonych na targach medale sie kupuje a nie dostaje

odpowiedz

zgłoś do moderacji