Strona główna serwisu
Wyniki II tury wyborów
1. Andrzej
Duda
51.55%
2. Bronisław
Komorowski
48.45%
Frekwencja
wyborcza
55.34%
Źródło: PKW
Jest sposób na lęki i fobie
Jest sposób na lęki i fobie

Jest sposób na lęki i fobie

Popularny lek nasercowy propranolol może pomóc przezwyciężyć lęki i fobie - wykazały badania, o których informuje "New Scientist".
Z wcześniejszych doświadczeń wynikało, że osoby, które doznały stresu traumatycznego wykazywały mniejsze nasilenie lęku przypominając sobie traumatyczne przeżycie, jeśli wcześniej podano im propranolol, środek blokujący działanie noradrenaliny. Nie wiadomo było jednak, czy działanie to ma jedynie charakter doraźny, czy może wyeliminować lęk na stałe.

Postanowili to sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie. W przeprowadzonym przez nich eksperymencie wzięło udział 60 zdrowych studentów, którym pokazywano zdjęcie pająka, a następnie aplikowano wstrząsy elektryczne. Po pewnym czasie studenci odczuwali lęk na sam widok zdjęcia pająka.

Badacze zaobserwowali, że w przypadku studentów, którym przed pokazaniem zdjęcia pająka podano propranolol reakcja lękowa została wyeliminowana. Okazało się też, że lęk nie powrócił po powtórnej serii wstrząsów, która miała wywołać nawrót reakcji lękowej.

Lęk powrócił jednak w przypadku studentów, którym podano placebo.

Eliminowanie fobii poprzez konfrontowanie osoby z obiektem wywołującym lęk w bezstresowych warunkach jest stosowane w terapii, jednak strach często powraca nawet wtedy, gdy wydaje się, że terapia przyniosła pożądane skutki.

Prowadząca badania Merel Kindt uważa, że propranolol, który obniża stężenie powstającej w organizmie pod wpływem stresu adrenaliny, może pomóc skutecznie pozbyć się uciążliwych reakcji lękowych.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (25)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~ania 27 2011-04-17 (15:19) 12 godzin i 13 minut temu

ja już walcze z lękam 4 lata mam straszny lęk przed urzędami pisamiem pdpisywaniem sie sama niewiem czemu przecierz aż sama w to niewierze dlaczego.Miałam nrmalne dziecinstwo i jeszcze 4 lata temu normalnie żyłam dlaczego!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~jola 2009-02-16 (12:35) 14 godzin i 57 minut temu

To przwda! jak byłam młodsza podbierałam mamie proplanol przed wyjciem do szkóły......

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~stara pielegniara , 2009-02-16 (12:41) 14 godzin i 51 minut temu

najlepsza metoda ,wiem sporo na ten temat poniewaz duzo lat swojego zycia spedzilam majac leki .walczylam ze soba caly cas i wygralam ,nie mam zadnych lekow i nie biore zadnych lekow .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
ima 2009-02-16 (12:20) 15 godzin i 12 minut temu

pewnie na serce nie pomaga, to znaleźli mu inne zastosowanie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
0
~PIS-mak 2009-02-16 (13:50) 13 godzin i 42 minut temu

Ten lek mi nie pomógł. Nadal boję się PO i tego co jeszcze wymyśli don Aldo Tusco.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~magdina 2012-04-14 (23:37) 3 godziny i 55 minut temu

szkoda że nie wspomnieli że jak się go stosuje rok to można dostać niewydolności serca lub depresji. nie mówiąc już o nagłych spadkach ciśnienia( omdleniach).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ewa 2011-05-09 (12:32) 15 godzin temu

To jest choroba i jak każda choroba atakuje w najmniej spodziewanym momencie. Zawsze jakoś łatwiej zrozumieć chorobę jakiegokolwiek innego organu niż mózg, a to taki sam organ jak inne tylko bardziej skomplikowany i choruje jak wszystko inne. Życzę powodzenia, wyleczysz się tylko trzeba tę dolegliwość leczyć. Lekarz psychiatra taki sam specjalista jak laryngolog, onkolog, chirurg, czy jakikolwiek inny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~znawca 2010-01-24 (14:00) 13 godzin i 32 minut temu

Nie obniża stężenie, a blokuje działanie. Nauczcie się podstaw farmakologii zanim coś "mądrego" napiszecie... :/

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
Mona (m) 2009-02-16 (20:39) 6 godzin i 53 minut temu

i zaraz wypróbuję. Tylko nie wiem, czego by tu zacząć się bać?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kruk 2009-02-16 (13:10) 14 godzin i 22 minut temu

To bardzo ważne aby lekarze poważniej traktowali skutki uboczne leków- pozytwne, jak badany,ale głównie ujemne.Mnie po lekach anty- ciśnieniowych pogorszył się wzrok i nikt mnie o takiej możliwości nie przestrzegł.Przykładem pozytywnym są doniesienia o dobrych skutkach działania aspiryny (polopiryny).Myślę ,że leków ,które mają tylko pojedyncze działanie nie ma.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
zoika 2009-02-16 (13:10) 14 godzin i 22 minut temu

przez osoby nie cierpiące na nadciśnienie ....jednak lęki lepiej zwalczać bez farmakologii

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Pan Sułek 2009-02-16 (13:07) 14 godzin i 25 minut temu

Jakby im pokazano zdjęcie małego prezia Jarka to już nic by im nie pomogło.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Michal 2009-02-16 (12:58) 14 godzin i 34 minut temu

Ja się obsesyjnie boję spotkać dziewczyny które mi sie podobaja idące pod rękę z facetem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~xxx 2009-02-16 (12:57) 14 godzin i 35 minut temu

Moja mama brała propranolol prawie 30 lat, zbijał nadciśnienie i chronił serce, bo takie ma własnie zadanie. Jednak po tak długim okresie odstawienie go w celu zastapienia nowym lepszym musi potrwać, gyż organizm reaguje zbyt silnie. ale ogólnie rzecz biorąc lek jest bardzo dobry pomaga w lękach i to bardzo. Przy nadciśnieniu 250/180 ludzie naprawdę mogą popaść w lęki, także napewno pomaga.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kj 2009-02-16 (12:32) 15 godzin temu

przez kilka lat bralem to dziadostwo i lęki nie ustąpiły

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
pomponinka 2009-02-16 (12:14) 15 godzin i 18 minut temu

coś dla mojej mamy, która strasznie boi się sama zostać na noc w wielkim domu!!

odpowiedz