więcej

Jest sposób na lęki i fobie.

PAP |  dodane 2009-02-16 (12:10) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 3 godziny i 31 minut temu
drukuj

Popularny lek nasercowy propranolol może pomóc przezwyciężyć lęki i fobie - wykazały badania, o których informuje "New Scientist".

Z wcześniejszych doświadczeń wynikało, że osoby, które doznały stresu traumatycznego wykazywały mniejsze nasilenie lęku przypominając sobie traumatyczne przeżycie, jeśli wcześniej podano im propranolol, środek blokujący działanie noradrenaliny. Nie wiadomo było jednak, czy działanie to ma jedynie charakter doraźny, czy może wyeliminować lęk na stałe.

Postanowili to sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie. W przeprowadzonym przez nich eksperymencie wzięło udział 60 zdrowych studentów, którym pokazywano zdjęcie pająka, a następnie aplikowano wstrząsy elektryczne. Po pewnym czasie studenci odczuwali lęk na sam widok zdjęcia pająka.

Badacze zaobserwowali, że w przypadku studentów, którym przed pokazaniem zdjęcia pająka podano propranolol reakcja lękowa została wyeliminowana. Okazało się też, że lęk nie powrócił po powtórnej serii wstrząsów, która miała wywołać nawrót reakcji lękowej.

Lęk powrócił jednak w przypadku studentów, którym podano placebo.

Eliminowanie fobii poprzez konfrontowanie osoby z obiektem wywołującym lęk w bezstresowych warunkach jest stosowane w terapii, jednak strach często powraca nawet wtedy, gdy wydaje się, że terapia przyniosła pożądane skutki.

Prowadząca badania Merel Kindt uważa, że propranolol, który obniża stężenie powstającej w organizmie pod wpływem stresu adrenaliny, może pomóc skutecznie pozbyć się uciążliwych reakcji lękowych.

(zel)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 83.33%
nie 1 16.67%

W innych serwisach


Opinie (25)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~magdina 2012-04-14 (23:37) 2 lata 5 miesięcy 3 dni 16 godzin i 4 minuty temu

szkoda że nie wspomnieli że jak się go stosuje rok to można dostać niewydolności serca lub depresji. nie mówiąc już o nagłych spadkach ciśnienia( omdleniach).

odpowiedz

0
1
ima 2009-02-16 (12:20) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 3 godziny i 21 minut temu

jasne
pewnie na serce nie pomaga, to znaleźli mu inne zastosowanie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ewa 2011-05-09 (12:32) 3 lata 4 miesiące 9 dni 3 godziny i 9 minut temu

konieczne jest leczenie
To jest choroba i jak każda choroba atakuje w najmniej spodziewanym momencie. Zawsze jakoś łatwiej zrozumieć chorobę jakiegokolwiek innego organu niż mózg, a to taki sam organ jak inne tylko bardziej skomplikowany i choruje jak wszystko inne. Życzę powodzenia, wyleczysz się tylko trzeba tę dolegliwość leczyć. Lekarz psychiatra taki sam specjalista jak laryngolog, onkolog, chirurg, czy jakikolwiek inny.

odpowiedz

1
0
~ania 27 2011-04-17 (15:19) 3 lata 5 miesięcy 1 dzień i 22 minuty temu

wstrętne lęki
ja już walcze z lękam 4 lata mam straszny lęk przed urzędami pisamiem pdpisywaniem sie sama niewiem czemu przecierz aż sama w to niewierze dlaczego.Miałam nrmalne dziecinstwo i jeszcze 4 lata temu normalnie żyłam dlaczego!!!!!

odpowiedz

0
0
~znawca 2010-01-24 (14:00) 4 lata 7 miesięcy 25 dni 1 godzinę i 41 minut temu

Bzdura w artykule
Nie obniża stężenie, a blokuje działanie. Nauczcie się podstaw farmakologii zanim coś "mądrego" napiszecie... :/

odpowiedz

0
0
Mona (m) 2009-02-16 (20:39) 5 lat 7 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 2 minuty temu

Mam to w domu
i zaraz wypróbuję. Tylko nie wiem, czego by tu zacząć się bać?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kj 2009-02-16 (12:32) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 3 godziny i 9 minut temu

bzdury
przez kilka lat bralem to dziadostwo i lęki nie ustąpiły

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~PIS-mak 2009-02-16 (13:50) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 1 godzinę i 51 minut temu

Ten lek mi nie pomógł. Nadal boję się PO i tego co jeszcze wymyśli don Aldo Tusco.

odpowiedz

0
1
~stara pielegniara , 2009-02-16 (12:41) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 3 godziny i 1 minutę temu

leki trzeba przezwyciezac samemu
najlepsza metoda ,wiem sporo na ten temat poniewaz duzo lat swojego zycia spedzilam majac leki .walczylam ze soba caly cas i wygralam ,nie mam zadnych lekow i nie biore zadnych lekow .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~kruk 2009-02-16 (13:10) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 2 godziny i 31 minut temu

skutki uboczne
To bardzo ważne aby lekarze poważniej traktowali skutki uboczne leków- pozytwne, jak badany,ale głównie ujemne.Mnie po lekach anty- ciśnieniowych pogorszył się wzrok i nikt mnie o takiej możliwości nie przestrzegł.Przykładem pozytywnym są doniesienia o dobrych skutkach działania aspiryny (polopiryny).Myślę ,że leków ,które mają tylko pojedyncze działanie nie ma.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
zoika 2009-02-16 (13:10) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 2 godziny i 31 minut temu

a jakie skutki uboczne może mieć branie tego leku
przez osoby nie cierpiące na nadciśnienie ....jednak lęki lepiej zwalczać bez farmakologii

odpowiedz

0
0
~Pan Sułek 2009-02-16 (13:07) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 2 godziny i 34 minuty temu

Nic.
Jakby im pokazano zdjęcie małego prezia Jarka to już nic by im nie pomogło.

odpowiedz

0
0
~Michal 2009-02-16 (12:58) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 2 godziny i 43 minuty temu

Ja się obsesyjnie boję spotkać dziewczyny które mi sie podobaja idące pod rękę z facetem

odpowiedz

0
0
~xxx 2009-02-16 (12:57) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 2 godziny i 44 minuty temu

Bardzo dobry jednak jest to juzs tary lek
Moja mama brała propranolol prawie 30 lat, zbijał nadciśnienie i chronił serce, bo takie ma własnie zadanie. Jednak po tak długim okresie odstawienie go w celu zastapienia nowym lepszym musi potrwać, gyż organizm reaguje zbyt silnie. ale ogólnie rzecz biorąc lek jest bardzo dobry pomaga w lękach i to bardzo. Przy nadciśnieniu 250/180 ludzie naprawdę mogą popaść w lęki, także napewno pomaga.

odpowiedz

0
0
pomponinka 2009-02-16 (12:14) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 3 godziny i 27 minut temu

o to
coś dla mojej mamy, która strasznie boi się sama zostać na noc w wielkim domu!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~jola 2009-02-16 (12:35) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 3 godziny i 6 minut temu

jasne!
To przwda! jak byłam młodsza podbierałam mamie proplanol przed wyjciem do szkóły......

odpowiedz