Strona główna serwisu
Jarosław Gowin zapowiada zmiany w szkolnictwie wyższym. Rektorzy uczelni: to krok w dobrą stronę

Jarosław Gowin zapowiada zmiany w szkolnictwie wyższym. Rektorzy uczelni: to krok w dobrą stronę

• Minister nauki i szkolnictwa wyższego przedstawił priorytety resortu
• Jarosław Gowin zapowiedział zmiany w szkolnictwie i odbiurokratyzowanie uczelni
• Minister chce położyć nacisk na współpracę nauki z biznesem
• Gowin chce zwiększyć nakłady finansowe na humanistykę
• Rektor UW prof. Marcin Pałys: to dobry krok, diabeł tkwi w szczegółach
• Prof. Wiesław Banyś: cieszy zapowiedź i dynamiczny początek jej realizacji
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ()
Zmiany w szkolnictwie, zwłaszcza odbiurokratyzowanie uczelni, proponowane przez ministra Jarosława Gowina to dobry krok - oceniają rektorzy. - Diabeł tkwi w szczegółach. Pracujmy nad nimi tak, aby z dobrych pomysłów wyszły dobre rozwiązania - mówi rektor UW, prof. Marcin Pałys.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił priorytety resortu na obecną kadencję. Zapowiedział m.in. odbiurokratyzowanie polskich uczelni, położenie nacisku na współpracę nauki z biznesem oraz zwiększenie nakładów na humanistykę.

Pierwszym krokiem do uwolnienia nauki i szkolnictwa wyższego od nadmiaru biurokratycznych obowiązków ma być zmiana rozporządzeń dotyczących Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Krajowych Ram Kwalifikacji. Powołano specjalny zespół, który już pracuje nad zmianami.


- Cieszy zapowiedź, ale także dynamiczny początek jej realizacji, odbiurokratyzowania uczelni poprzez zmianę stosownych aktów prawnych, na przykład dotyczących Krajowych Ram Kwalifikacji i sposobu działania Polskiej Komisji Akredytacyjnej - mówi prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk przyznaje, że często słyszy narzekania od pracowników uczelni, na niesamowity wzrost biurokracji. - Bardzo dużo czasu poświęcamy na działania dodatkowe. To poważny problem i trzeba do niego podejść z dużą starannością. Dlatego zmiany dotyczące odbiurokratyzowania będą dobrze odebrane przez uczelnie - przewiduje rektor PG.

- Wszyscy narzekają, że największy wzrost obowiązków na uczelni to są obowiązki sprawozdawcze, raportowanie, dostarczanie mechanicznych zestawień, które nie przedstawiają rzeczywistej pracy uczeni. To dotyczy zarówno kształcenia jak i badań naukowych - potwierdza rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcin Pałys.


Zapowiedzi ministra Gowina: zmiana zasad oceny pracowników

Pierwszym krokiem - zdaniem rektora UW - powinno być więc właśnie przyjrzenie się pracy Polskiej Komisji Akredytacyjnej. - Ja widzę tutaj szerszy problem. Wydaje mi się, że powinniśmy odejść od ogólnej podejrzliwości tzn. założenia, że na pewno uczelnie robią coś nie tak i teraz trzeba je tylko na tym złapać. Wzrost zaufania jest więc punktem wyjścia, który później może przełożyć się na to, jak zbudowane są poszczególne rozporządzenia - zaznaczył rektor UW.

W ramach walki z biurokracją - według zapowiedzi ministra Gowina - mają zmienić się też zasady oceny pracowników. Dzisiaj oceniani są oni co dwa lata. Resort nauki chce wrócić do wymogu dokonywania oceny nie rzadziej niż raz na cztery lata. - Wydaje mi się, że jest to posunięcie w dobrym kierunku, dlatego że pozwala naukowcom na planowanie swojej kariery i działalności badawczej w rozsądniejszym czasie - zaznaczył prof. Pałys.

Podkreślił, że ważna jest też - zapowiedziana przez ministra Gowina - możliwość otwarcia różnych ścieżek kariery dla pracowników uczelni. Oprócz tradycyjnej: naukowo-dydaktycznej, uruchomiona będzie ścieżka czysto dydaktyczna i wdrożeniowa. - W tej chwili mamy jedną, mocno zarysowaną ścieżkę kariery i właściwie prawie żadnej swobody dla uczelni w kształtowaniu tej ścieżki. W ten sposób mamy bardzo podobnych naukowców, którzy pracują w bardzo podobny sposób i nie korzystamy z różnorodności, którą oferują uczelnie z różnymi tradycjami, dorobkiem i różnymi pomysłami na swoje funkcjonowanie - dodał rektor UW.

- Ścieżka wdrożeniowa to zupełnie nowe podejście - dodaje rektor Politechniki Gdańskiej. - Myślę, że z punktu widzenia uczelni technicznych będzie to miało duże znaczenie, jeśli dobrze zdefiniujemy kryteria oceny i kryteria awansowe badaczy. Na uczelni przygotowujemy rozwiązania do 3-4 stopnia dojrzałości technologicznej. Dalszy rozwój tych produktów odbywa się w innych jednostkach. Jest więc problem jak będziemy oceniać takie wdrożenie: czy będziemy brali pod uwagę tylko te cztery poziomy, czy rozszerzymy na dalsze. To z kolei będzie wymagało ścisłej współpracy z firmami i gospodarką. To zadanie ciekawe, ale i trudne. To jest droga, która wymaga dużej czujności i sprecyzowania kierunków działania - podkreślił prof. Henryk Krawczyk.


Minister Gowin zapowiedział też serię działań, które mają zwiększyć poziom innowacyjności w Polsce. Już trwają prace nad szybką nowelizacją ustawy o innowacyjności, w której przywrócone zostaną rozwiązania podatkowe zachęcające gospodarkę do współpracy z instytutami badawczymi. Równolegle Rada ds. Innowacyjności, której działalność zainaugurowano w poniedziałek, opracuje białą księgę barier utrudniających innowacyjność.

Prof. Henryk Krawczyk zwraca uwagę, że o wprowadzeniu ulg podatkowych na rzecz innowacyjności mówi się od dawna, ale do tej pory nie zostały one zrealizowane. - Uważam, że to krok w dobrym kierunku - mówi. - Głównym celem mojej strategii - jako rektora politechniki - jest likwidacja barier między nauką a gospodarką. Jednak, jeśli będziemy jedynie apelowali o znoszenie barier, to będzie trudno. Natomiast, jeśli to będzie wsparte przez profesjonalne działania - to odniesie pewien skutek - ocenia rektor PG.

- Rzeczywiście, zgodnie z tym, co mówił pan minister, potrzebny jest jeszcze większy nacisk na współpracę uczelni z otoczeniem gospodarczym na rzecz większej innowacyjności naszej gospodarki, nie zapominając jednocześnie o humanistyce i naukach społecznych. To - generalnie rzecz ujmując - powinno doprowadzić także do lepszego synergicznego współdziałania nauk podstawowych i stosowanych - podkreśla prof. Wiesław Banyś.

Prof. Pałys: wydaje mi się, że to ciekawe propozycje; diabeł tkwi w szczegółach

Zdaniem rektora UW ważnym działaniem byłoby też zmniejszanie barier między dyscyplinami. - Gdyby nam się udało przezwyciężyć te bariery, to wspierałoby to współpracę między przedstawicielami różnych dyscyplin i umożliwiło mierzenie się z naprawdę dużymi wyzwaniami, które zawsze mają charakter interdyscyplinarny - zaznaczył prof. Pałys.


Według zapowiedzi ministra Gowina od przyszłego roku zwiększone zostaną nakłady na humanistykę. We współpracy z Ministerstwem Rozwoju uruchomione będą dwie nowe tzw. inteligentne specjalizacje dotyczące nauk społecznych i nauk humanistycznych. Środowisko humanistyczne - m.in. dzięki temu - na znaczącą skalę zyska dostęp do funduszy strukturalnych.

- To dobra wiadomość, ale samo zwiększenie środków finansowych na humanistykę nie spowoduje dużego efektu, jeżeli jednocześnie nie zachęcimy humanistów, aby współpracowali - w znacznie szerszym zakresie - z innymi humanistami. Ciągle w niewystarczającym stopniu w naukach humanistycznych docenia się kontakt z naukowcami z innych krajów, kultur i obszarów. Przez to często nasza humanistyka traktowana jest jako lokalna - zaznaczył prof. Pałys.

- Wydaje mi się, że to ciekawe propozycje - ocenia rektor UW. "Teraz warto byłoby zobaczyć jak one będą zrealizowane, bo diabeł tkwi w szczegółach. Pracujmy nad tymi szczegółami tak, aby z dobrych pomysłów wyszły dobre rozwiązania - mówi prof. Pałys.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (64)
Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
143
~Arianka 2016-01-12 (14:29) 14 godzin i 33 minut temu

Zwiekszenie nakladow na humanistyke bez generalnego przetrzebienia tego pseudonaukowego srodowidska to pieniadzte wyrzucone w bloto. Przeciez humanisci juz teraz nic nie robia - chyba, ze science fiction! W Polsce potrzeba wyeliminowania niepotrzebnej habilitacji, ktora jest przeszkoda w prawdziwym rozowju naukowym i polem do manipulacji, a takze do zwiekszenia nakladow na MIT (matematyka, informatyka, technika) bo to da nam pozycje ryglowa w swiatowej gospodarce. Zreszta juz teraz polscy matematycy, fizycy, chemicy czy informatycy to scisla swiatowa czolowka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
36
~francik 2016-01-12 (13:17) 15 godzin i 45 minut temu

Zwiększyć nakłady na humanistykę??? Chyba w celu indoktrynacji ciemnego ludu? Jesteś pan oportunistą i hipokrytą gorszym od Czarneckiego, ale do tej pory myślałem, że mądrzejszym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
21
~leczenie za friko 2016-01-12 (13:20) 15 godzin i 42 minut temu

"We współpracy z Ministerstwem Rozwoju uruchomione będą dwie nowe tzw. inteligentne specjalizacje dotyczące nauk społecznych i nauk humanistycznych." - już sobie wyobrażam tę inteligencję na poziomie NKWD i politbiura. A kto opracuje program? Kempa, czy Rydzyk?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
12
~rey 2016-01-12 (14:56) 14 godzin i 6 minut temu

....nacisk nauki na wspolprace z biznesem " , dodam naklady na "wyklady humanistyczne " , itd. . Drogi p. Premierze , ja w ta skutecznosc rozwojowa nie wierze!.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
14
~polak1977 2016-01-12 (14:41) 14 godzin i 21 minut temu

Proponuję na początek zweryfikować wszystkie doktoraty i habilitacje bo prawda jest taka że niektórzy robili krócej niż 12 miesięcy. Uczelnie się dogadują i między sobą robią tytuły naukowe żeby potem brać większą kasę z projektów NCBiR. Teraz dr mniej potrafi niż mgr z czasów międzywojennych. Teraz to tylko wszystko po układach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~czarny czita 2016-01-12 (14:23) 14 godzin i 39 minut temu

Niech minister zlikwiduje POLON i PBN, napsuli tyle krwi uczelniom że ho ho. Ignoranci, co tydzień zmieniali wytyczne. Prostych poprawek nie można było się doprosić. Namotane jak mało gdzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
10
~technik 2016-01-12 (15:06) 13 godzin i 56 minut temu

wysłać tych dziadków "profesorów na emeryture.nakłady na innowacyjność ale techniki a nie na humanistykę .Non stop w tv tylko humaniści.Myslę,że ten gowin to koń trojański po.W usa prof.to35lat a nie 70

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
9
~ania 2016-01-12 (14:33) 14 godzin i 29 minut temu

To humański wrócą do łask rządu ale pracodawcy ich nie potrzebują i pieniądze pójdą na darmo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~zxc 2016-01-12 (15:21) 13 godzin i 41 minut temu

Szanowny Panie Ministrze z tą aktualnie kadrą po gimnazjach i tzw wyższych szkółkach to pan nie zrobisz żadnych innowacji.AMEN

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
10
~Student 2016-01-12 (15:13) 13 godzin i 49 minut temu

Wprowadzić religię na wyższe uczelnie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~szkoda 2016-01-13 (23:11) 5 godzin i 51 minut temu

A o zniesieniu habilitacji tworu komunistycznego nic?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~jana 2016-01-12 (18:21) 10 godzin i 41 minut temu

uczelnie w naszym kraju to wielkie przedsiębiorstwa rodzinne i kumoterskie.Człowiek zdolny i pracowity bez poparcia nie ma tam szans.Habilitacje potrzebne są profesorom,żeby mogli utrudniać życie doktorom.Wielu naukowców załatwia sobie habilitacje na Ukrainie lub Słowacji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~wielbicielka Sienkiewicza 2016-01-12 (16:57) 12 godzin i 5 minut temu

Wiele propozycji obecnego ministra jest bardzo dobrych. Jako były pracownik nauki pozwolę sobie jednak stwierdzić, że w dziedzinach humanistycznych wcale nie są potrzebne wielkie nakłady. One raczej demoralizują środowisko i powodują, że do nauki pchają się ludzie zorientowani na pieniądze i władzę, a nie na rzeczywisty rozwój własny i całej nauki. Warto pamiętać, że najlepsze książki napisano gęsim piórem!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Hanna 2016-01-13 (22:33) 6 godzin i 29 minut temu

Czy będą jakieś nagrody dla tych pracowników, którzy samodzielnie udali się na "ścieżkę dydaktyczną", publikując rzadko, ale ciekawie merytorycznie, bez powielania innych i siebie, bez narażania uczelni na niepotrzebne koszty, chroniąc polskie lasy, wskazując studentom literaturę najlepszą, jaką dostarczają wydawnictwa od świetnych autorów, naukowców, którzy są wybitnymi specjalistami w uprawianej przez siebie dziedzinie naukowej. Dlaczego wystarczy tytuł wyższy niż dr, by pisać, pisać, pisać "dzieła", bywa że mierne, nie potrzebne nikomu prócz samego piszącemu, dla awansu i sprawozdań?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~Antoni 2016-01-12 (18:25) 10 godzin i 37 minut temu

Pierwszy raz po polsku zobaczyłem, że ktoś operuje hasłem stopnia dojrzałości technologicznej. Brawo - wpleść to w działania na uczelniach (technicznych) i wreszcie zaczną się rzeczywiste wdrożenia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~arak 2016-01-12 (16:20) 12 godzin i 42 minut temu

Minister chce położyć nacisk na współpracę nauki z biznesem -czyli dotacje dla rydzyka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~ITD 2016-01-22 (08:56) 20 godzin i 6 minut temu

Nie ma co bić piany.Nic się nie zmieni. Cała góra jest zabetonowana przez profesurę której tak dobrze jak teraz nie było nigdy. Gwarantowane etaty w celu "firmowania kierunku". Tzw. brak samodzielności naukowej tzw młodszych pracowników nauki. To powoduje wyścig, w celu spreparowania habilitacji, kóra jest zwykle zmarnowanym kawałkiem życiorysu, ale urasta do rangi symbolu, a w sumie jest kolekcją artykułów w czasopismach, kórych poza podobnymi "dziubaczami" nikt nie czyta. Natomiast dobry doktor szans na "własny" duży grant praktycznie nie ma, gdyż w między czasie nie ma dorobku, bo kierownictwo tych przy którym pracował, miał szef na którego konto pracowali wszyscy tzw. młodsi pracownicy nauki. Cytat z opinii recenzenta w Opusie projekt sam w sobie ciekawy, jednak powierzenie kierownictwa wnioskodawcy wydaje się ryzykowne ze względu na brak doświadczenia kierowniczego". I projekt uwalony - kilka miesięcy przygotowań w lesie. Pikanterii dodaje fakt, że wnioskodawca de facto prowadził w między czasie duże granty w "imieniu szefa" bo ten zajmował się a) polityką b) polityką naukową. I tak to wygląda

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Prorektor 2016-01-13 (16:43) 12 godzin i 19 minut temu

PO PIERWSZE ,PAKA NIE POZWOLI NA ZADNE ZMIANY-BO STRACI WADZE I STOLKI!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~obiektywny 2016-01-12 (15:52) 13 godzin i 10 minut temu

Odejść od chorego systemu, w którym jeden profesor, może być zastąpiony przez dwóch doktorów, którzy w myśl systemu bolońskiego doktoraty otrzymali bez napisanej rozprawy, na podstawie kilku często jedynie odtwórczych artykułów. Po drugie nie dla habilitacji bez książki habilitacyjnej - przynajmniej w naukach humanistycznych, społecznych i prawnych

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~mir 2016-01-13 (20:01) 9 godzin i 1 minutę temu