Strona główna serwisu
Dlaczego Polacy nie szczepią dzieci

Dlaczego Polacy nie szczepią dzieci

Ankieta wśród tzw. antyszczepionkowców ujawnia strach przed powikłaniami po szczepieniach i brak zaufania do lekarzy i urzędników - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w ostatnim roku liczba odmów zaszczepienia dzieci przekroczyła 12 tys. Dla porównania w 2010 r. było to 2,5 tys. Jeśli liczba nieszczepionych dzieci będzie rosła w takim tempie jak obecnie, może dojść do powrotu groźnych chorób.

Państwo nie dysponuje badaniami, które pokazywałyby przyczyny niebezpiecznego trendu. O poznanie motywacji rodziców trzymających dzieci z dala od szczepień pokusiło się stowarzyszenie STOP NOP, organizacja walcząca o poprawienie systemu rejestrowania tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych. Stowarzyszenie rozesłało ponad dwa tysiące ankiet do osób, które są aktywne w zamkniętych grupach przeciwników szczepień w serwisach społecznościowych.

Badanie pokazało, że większość nieszczepionych dziś dzieci w przeszłości szczepionki otrzymywało. - Jesteśmy zaskoczeni wynikami - mówi Justyna Socha ze STOP NOP.


Dlaczego rodzice zrezygnowali ze szczepień? Najwięcej, bo 71 proc., twierdzi, że stało się to „po zapoznaniu się z materiałami na temat powikłań", 60 proc. zaznaczyło też odpowiedź: „straciłem zaufanie do systemu szczepień przez postawę lekarzy lub/i urzędników" (można było wybrać kilka odpowiedzi). Wielu twierdzi, że od szczepień odstraszyły ich przypadki powikłań - 38 proc. wskazało, że doszło do nich u ich dzieci, 40 proc. - że spotkali się z nimi „u siebie, poprzedniego dziecka, w rodzinie, u znajomych".

Te powikłania to m.in. zapalenie oskrzeli, astma, wielogodzinny krzyk, biegunka, regres mowy.

- Odmowy szczepień są niezależne od ideologii, religii, stanu majątkowego, wykształcenia czy deklarowanych postaw ekologicznych. To zupełnie różni ludzie, łączą ich jedynie negatywne doświadczenia i wiedza związane z powikłaniami - mówi Socha.


Szczepienie dziecka jest obowiązkowe. Jeśli rodzic go nie zastosuje, grozi mu kara, zazwyczaj od 100 do nawet 5000 zł. Mogą nałożyć ją wojewodowie na wniosek powiatowych inspektorów sanitarnych. I chętnie to robią.

Wojewoda zachodniopomorski wydał do tej pory 254 postanowienia o grzywnach w celu przymuszenia do obowiązkowych szczepień. Za pierwszym razem to 300 zł na każde z rodziców, w razie recydywy już 500 zł. Zapłaciło dotąd pięcioro rodziców. Pozostali złożyli zażalenia.

Wojewoda wielkopolski do końca czerwca wydał 132 postanowienia o grzywnach. - Wynoszą one 440 zł plus 44 zł opłaty za wydanie postanowienia. Czworo rodziców zapłaciło. Reszta się odwołuje.

Z kolei do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło w sumie 316 wniosków o ukaranie rodziców za brak szczepień u dzieci. Wojewoda nałożył 124 grzywny. 15 osób zaszczepiło dziecko, nikt nie zapłacił.

Rodzice przekonują, że lepsze od groźby kary byłoby stworzenie systemu odszkodowań po powikłaniach poszczepiennych. Polska jest jednym z nielicznych krajów, które takiego systemu nie mają, a niepożądane odczyny poszczepienne rejestrowane są rzadko. W ankiecie STOP NOP zaledwie 1 proc. rodziców, których dziecko doznało powikłań, twierdzi, że były one zarejestrowane.


- Każdy przypadek odczynu poszczepiennego, który jest do nas zgłaszany, jest rejestrowany - zapewnia jednak Andrzej Trybusz, dyrektor sanepidu w Poznaniu. Podkreśla, że każdy taki przypadek się analizuje i jeśli liczba NOP się zwiększa, występuje się do Inspektoratu Głównego, a ten dociera do producenta szczepionki. - Po stronie inspekcji nie ma zaniedbań - podkreśla dyr. Trybusz.

Tekst: Joanna Ćwiek, Janina Blikowska

Szczepionka jak każdy lek może mieć skutki uboczne. - Skoro nawet lekarze się nie szczepią, to ludzie zaczynają myśleć, że widocznie z tym oficjalnym przekazem musi być coś nie tak - mówi dla "Rzeczpospolitej" Krzysztof Puchalski, socjolog zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera.

Rzeczpospolita: Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia swoich dzieci. Jak pokazują badania, tłumaczą to strachem przed powikłaniami po szczepieniach oraz brakiem zaufania do lekarzy i urzędników. Jak państwo powinno poradzić sobie z tym problemem?

Krzysztof Puchalski: Lekarze i media podkreślają, że szczepionki są bezpieczne i nie wywołują żadnego ryzyka powikłań. Tych, którzy w to nie wierzą, przedstawia się jako ciemnogród, ruch wsteczny przeciwko oświeconej nauce, odszczepieńców, których trzeba do szczepień przymusić karami. Stąd mamy coraz więcej przekazów medialnych o tym, jak duże kary nakładane są na strasznych rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Ale to tylko powiększa problem, bo ruch antyszczepionkowy przecież rośnie w siłę.


Dlaczego?

Ponieważ nikt nie chce z tymi ludźmi prowadzić dialogu. Łatwo nazwać ich oszołomami, przypiąć łatkę ciemnogrodu, nastraszyć, że zagrażają społeczeństwu, a znacznie trudniej uczciwie porozmawiać, poznać ich argumenty, zrozumieć, czemu tak właściwie się sprzeciwiają. Monolog władzy dotyczy zazwyczaj potrzeb populacji, społeczeństwa, a zupełnie omija obawy zwykłego człowieka. Ponadto w dzisiejszym zinformatyzowanym społeczeństwie monolog prowadzony nawet w najbardziej szlachetnych celach może przynieść wyłącznie odwrotne skutki. Potrzebny jest dialog.

Co mogłoby zrobić państwo, by tych ludzi przekonać do szczepionek?

Po pierwsze, można stworzyć porządny system informacji o szczepionkach i system rekompensat, gdy zdarzą się skutki uboczne. Każdy lek może mieć takie skutki, a tego wątku w ogóle się nie podejmuje w dyskursie medialnym. Media ciągle mówią tylko o tym, że społeczeństwo ma się podporządkować oświeconej władzy...

Rozumie pan obawy rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci?


A czy można się dziwić człowiekowi, że ma różne lęki, gdy widzi, że ci sami lekarze, którzy tak głośno go przekonują, że szczepionki są superbezpieczne, potem wcale się nie szczepią np. na grypę? Współczynnik szczepień u lekarzy, którzy przecież tak dobrze są poinformowani o szczepionkach, jest właściwie na tym samym poziomie co u ogółu społeczeństwa. Skoro nawet lekarze się nie szczepią, to ludzie zaczynają myśleć, że widocznie z tym oficjalnym przekazem musi być coś nie tak.

Ale to już teoria spiskowa.

Tak, skoro w dyskursie publicznym jak ognia unika się podobnych tematów, to ludzie zaczynają się kierować różnymi teoriami spiskowymi. Jeżeli nie zaczniemy o tym wszystkim otwarcie rozmawiać, przedstawiać argumentów za i przeciw, to ruch antyszczepionkowy dalej będzie się nasilał. To nie jest bunt przeciwko takiej czy innej partii politycznej, takim czy innym poglądom, a nawet nie przeciwko nauce. To jest bunt przeciwko temu, że w sprawie szczepień nie prowadzi się ze społeczeństwem dialogu.

Rozmawiał: Michał Płociński

Zobacz również: Dlaczego ludzie rezygnują ze szczepień?

, Rzeczpospolita

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (201)
Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
193
~Grzegorz Nowak 2015-07-27 (09:16) 21 godzin i 3 minuty temu

Kilka dni temu na polecenie lekarza zaszczepiono dziecko kuzynki (2 miesięczne) szczepionką skojarzeniową. Dziecko wpadło w śpiączkę — ledwo je w szpitalu odratowano. I co o tym przypadku powiedzieć, zabobony?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
154
~ddddddddddddddddddd 2015-07-27 (08:59) 21 godzin i 20 minut temu

Wiecie, że lekarz dr James Jeffery Bradstreet, który powiązał szczepienia z autyzmem został zamordowany? Samo sczepienie nie jest złe i rzeczywiście chroni przed chorobami, ale... tam gdzie są wielkie pieniądze są też nadużycia. Koncerny nie dbają o czystość swoich produktów (zaczynają robić to dopiero, gdy zgłaszany jest problem).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
95
~POLSKAPOLSKAPOLSKA 2015-07-27 (10:14) 20 godzin i 5 minut temu

Gdy lek już jest zarejestrowany to firmy farmaceutyczne mogą robić co chcą. Szczepionki NIE SĄ SPRAWDZANE pod względem czystości (na zawartość metali ciężkich, substancji trujących, innych bakterii i wirusów). W Polsce są stosowane najgorsze medykamenty - wycofane z innych krajów ze względu na zawartość rtęci. Powikłania nie są rejestrowane, bo lekarze nie wysyłają informacji do Sanepidu. Sam zostałem olany przez lekarza, który twierdziła, że się przy okazji czymś zaraziłem i stąd te objawy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
78
~xxxxx 2015-07-27 (10:09) 20 godzin i 10 minut temu

szczęśliwie w eurounii zapadają już WYROKI za zmuszanie do szczepień. Mam jedno pytanie: jaką chorobę szczepionki leczą, że je nazywacie 'lekiem'? I jeszcze jedno - dlaczego nikt nie powie słowa o śledztwie Kongresu USA sprzed lat gdzie wykazano że setki milionów ludzi zaszczepiono rakiem w szczepionce na Polio? Ile milionów ludzi zabito tym szczepieniem? Ilu Polaków zmarło w mękach i ilu jeszcze umrze dzięki rakowi poszczepiennemu? Bo im się xxx, szczepionka 'zanieczyściła' rakotwórczym małpim wirusem... ciekawe czym im się teraz zanieczyszcza?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
71
~Gość 2015-07-27 (09:28) 20 godzin i 51 minut temu

Jakoś na świńska grypę lekarze się nie szczepili wiec to zadna teoria spiskowa tylko fakt! Takie artykuły wcale nie służą bo to i tak bicie piany. Rzetelnych badań czy konsultacji nie będzie bo to nie w interesie koncernów farmaceutycznych. Urzędnicy są jedynie wykonawcami dyrektyw unii socjalistycznej. Przecież my ich wybieramy wiec powinni nasze interesy reprezentować. Na każdym kroku jednak udowadniają ze jest inaczej! Szkoda czasu wiec na takie piep... przepraszam za określenie ale innych słów juz brak...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
70
~uważny 2015-07-27 (09:55) 20 godzin i 24 minut temu

ludzie myślący samodzielnie (zaprzeczenie leminga) nie chcą robić krzywdy swoim dzieciom - dlatego nie szczepią trującymi szczepionkami, które pomimo zakazu na Zachodzie są stosowane u nas (np. w GB gdzie było już wiele procesów o uszkodzenie dzieciaków) i to w pierwszych dniach po urodzeniu kiedy organizm jest bezbronny, bo słaby i jeszcze nie zdążył wykształcić bezcennych naturalnych mechanizmów immunologicznych (obronnych)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
61
~SPRAWIEDLIWOSC 2015-07-27 (10:16) 20 godzin i 3 minuty temu

LUDZIE, nie bójcie się. KONSTYTUCJA stanowi, że sam możesz decydować o swoim losie i swoich dzieci, więc się odwołujcie. Nie mają prawa przymuszać, ani wystawiać żadnych kar.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
63
~elo75 2015-07-27 (09:40) 20 godzin i 39 minut temu

Dlaczego?bo nasza świadomość jest coraz większa. A co koncerny mniejsza kasą obracają? Każdy świadomy i mądry człowiek, kochający swoje dziecko wie jakie mogą być konsekwencje.oczywiscie nie zawsze i pewnej eden przypadek na kilka tysięcy to komplikacje pozczepoenne ale ten jeden przypadek to może być moje dziecko. I nie strasznie ze wybuchnąć epidemie.... nikt mnie n8e zmusi do szczepienia dzieci.zezta jedno z nich ma zespół aspergera .czyli naruszone juz jest układ neurologiczny (być może przyczyną a szczepionki ) skąd tyle przypadków autyzmu ADHD? ???skoro w 1 dobie kiedy dziecko musi się zaadoptować na tym świecie dowala się mu takie bum.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
160
Zgadzam się z opinią
218
~... 2015-07-27 (07:00) 23 godzin i 19 minut temu

Brak zaufania dla urzędników... ? My was nienawidzimy, za waszą bufonadę , arogancję i sprzedajność ...Gdyby tylko dało to pewnej grupie więcej kasy to wtłoczylibyście nam w żyły każde świństwo , byle tylko zarobić

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
63
~ciemnogród 2015-07-27 (09:59) 20 godzin i 20 minut temu

a może tak statystyki ze świata o udokumentowanych powikłaniach...i informacja ile krajów już wycofuje się,ze szczepień....bo tak cichutko w tym temacie...Angielskiego sie nie zna...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
54
~szczepionka dla lekarzy 2015-07-27 (11:06) 19 godzin i 13 minut temu

Proponuję co niektórych lekarzy zaszczepić od głupoty i nadmiernej chęci zysku, ale obawiam się, że po tej szczepionce z zawartością rtęci innego dziadostwa zgłupieją jeszcze bardziej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
77
~Inez 2015-07-27 (09:00) 21 godzin i 19 minut temu

Moja corka przeszla wszelkie szczepienia.Od pierwszej szczepionki zmienila sie-zaburzenia psychoruchowe,pozniej trudnosci w nauce.Jest "spwolniona",na wszystko potrzebujewiecejczasu niz rowiesnicy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
56
~fonop 2015-07-27 (09:46) 20 godzin i 33 minut temu

Ludzie coraz bardziej są świadomi. W tym właśnie kierunku to powinno zmierzac. Bardzo dobrze. Nie szczepcie dzieci !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
59
~jolka 2015-07-27 (09:28) 20 godzin i 51 minut temu

W Afryce dostęp do wody i żywności warunkują od poddania się szczepieniom, które de facto są testami różnych chorób. O tym nikt oficjalnie nie powie, za to państwo dokonuje kolejnych opresji, żeby ludzi przymusić do bycia królikiem doświadczalnym. Kiedyś opracują szczepionkę, po której ludzie przestaną się rozmnażać - oczywiście szczepieni będą tylko biedni (bo na co tacy światu). Tyle krzyku o nieszczepienie dzieci, a każdy średnio zorientowany wie, że szczepionka działa kilka lat - czemu nie zmuszają każdego aby szczepił się co dekadę od wszelakich chorób?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
48
~Jagna 2015-07-27 (11:14) 19 godzin i 5 minut temu

TO JEST BUNT PRZECIWKO "NAUCE" ! Bo trudno nazwać nauką porównywanie jednej trucizny do drugiej trucizny - tak właśnie, czyli w sposób urągający elementarnym zasadom nauki, przeprowadzane są badania kliniczne szczepionek, tzn. NIE MA GRUPY KONTROLNEJ PLACEBO !!!! W ten sposób z informacji o szczepionce automatycznie eliminuje się niemal wszystkie powikłania mające związek przyczynowy/przyczynowo skutkowy, ponieważ obowiązuje tu zasada wykluczania skutków, które wystąpiły w grupach badanych w porównywalnej skali - traktuje się je wtedy jako przypadkowe !!!!! BADANIA KLINICZNE SZCZEPIONEK TO OSZUSTWO NAUKOWE A NIE NAUKA !!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
48
~prawda w oczy kole 2015-07-27 (10:57) 19 godzin i 22 minut temu

Ludzie boją się szczepionek, bo absolutnie nie mają zaufania do lekarzy, którzy dostają nagrody od firm farmaceutycznych i dla nich liczy się kasa, a nie zdrowie, dzieci i dorosłych.Jest bardzo mało lekarzy uczciwych dla których zdrowie człowieka jest najważniejsze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
47
~yoki 2015-07-27 (10:24) 19 godzin i 55 minut temu

grypa to ściema każda jest odmienia i żadna szczepionka nie zabezpiecza przed grypą możemy co najwyżej jej przeciwdziałać profilaktyce co wcale nie znaczy że nie będziemy chorować trudniej jest ją po zaszczepieniu wykryć czy to zwykłe przeziębienie czy już grypa a człowiek jest rozjechany

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
40
~TAK, tak 2015-07-27 (10:11) 20 godzin i 8 minut temu

Ci co produkuja te szczepionki niech sie szczepią sami, przede wszystkim niech nie produkują różnego rodzaju bakterii i wirusów i niech ich nie rozpylaja, będą dzieci i ludzie zdrowi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
40
~Natenczas Wojski 2015-07-27 (09:44) 20 godzin i 35 minut temu

Medycyna w Polsce bardzo chętnie wchodzi w buty doktora Mengele. To, co robi ostatnio zahacza o eksterminację społeczeństwa.

odpowiedz