Strona główna serwisu
Delfiny butlonose w Zatoce Gdańskiej. Pierwszy raz od ponad 100 lat

Delfiny butlonose w Zatoce Gdańskiej. Pierwszy raz od ponad 100 lat

Do Zatoki Gdańskiej zawitały delfiny butlonose. W pierwszej połowie sierpnia widziano je w rejonie Helu, Kaliningradu i Kłajpedy. Ostatni raz butlonosy w rejonie naszego wybrzeża odnotowano w końcu XIX wieku - informuje Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Pierwszą informację o "skaczących morświnach" w rejonie Helu specjaliści ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymali 8 sierpnia. Informator niestety nie udokumentował swojego spostrzeżenia nawet zdjęciem wykonanym telefonem komórkowym.

"Przyjęliśmy tę informację z rutynową rezerwą, ale oczekując na dowód jej uwierzytelnienia np. w postaci powtórnego podobnego raportu, gdyż zwykle, jak podpowiadało to nasze doświadczenie, obserwacja takiej grupy waleni bywa zwielokrotniona" - informuje na swojej stronie Stacja Morska IO UG.

Wiadomość nadeszła po kilku dniach, ale z drugiego - wschodniego brzegu Zatoki Gdańskiej. Obserwacji 12 sierpnia dokonali wędkarze łowiący sandacze. Polskim naukowcom przesłał ją dr Alexey Gushchin z Kaliningradu.


Te same dwa delfiny dostrzeżono 14 sierpnia w okolicach Kłajpedy. Informację, że są to delfiny butlonose potwierdzili wówczas naukowcy z Litewskiego Muzeum Morskiego.

Wcześniej, na przełomie lipca i sierpnia, parę butlonosów z podgatunku Tursiops truncatus zaobserwowano u wschodnich wybrzeży Danii. "Warto podkreślić, że ostatni raz butlonosy w rejonie naszego wybrzeża odnotowano w końcu XIX wieku" - czytamy na stronie internatowej Stacji Morskiej IO UG.

Delfiny butlonose należą do najczęściej występujących i najszerzej rozprzestrzenionych gatunków delfinów. Żyją w grupach liczących zazwyczaj około 10 osobników - u wybrzeży - do 25 na oceanie. Zdarzają się też samotne osobniki, ale i stada liczące kilkuset członków np. w tropikalnym obszarze Pacyfiku. Podobnie jak morświny są chronione zapisami Dyrektywy Siedliskowej UE oraz Konwencji Bońskiej i jej porozumienia ASCOBANS. Największym zagrożeniem dla ich życia są sieci skrzelowe i podwodny hałas.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (30)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
15
~Marzenuś 2015-08-20 (16:57) 19 godzin i 54 minut temu

Butlonose sa przepiękne. Mam wrażenie ze sie zawsze "uśmiechają". Jeśli naprawde nas odwiedzają dajmy im spokojnie pływać po naszych wodach nie zakłócając im spokoju. Jeśli beda chciały kontaktu z ludźmi na pewno podpłyną do brzegu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~Ana 2015-08-20 (17:01) 19 godzin i 50 minut temu

Sliczne stworzenia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~bas 2015-08-20 (17:00) 19 godzin i 51 minut temu

dokładnie widziano je pod koniec XX wieku początek 2000 roku- co za dziennikarze z d

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1