więcej

CERN: druga część eksperymentu udana.

PAP | dodane 2008-09-10 (14:25)
drukuj

Pomyślnie zakończyły się próby wprowadzenia do akceleratora LHC - nazywanego Wielkim Zderzaczem Hadronów - wiązek protonów. Zarówno wiązka biegnąca zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jak i wiązka w przeciwnym kierunku przeszły cały obwód akceleratora.

"Dzień pierwszej wiązki" był ostateczną próbą sprawności instalacji. Przygotowania do eksperymentów nie są jednak jeszcze zakończone. Teraz fizycy muszą wyregulować urządzenie, zanim będą mogli przyspieszyć wiązki do większych energii i zacząć doprowadzać do zderzeń.

Środowa próba nie przebiegła całkowicie bez zakłóceń. Wprowadzenie wiązki w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara opóźniło się, ze względu na potrzebę dodatkowego schłodzenia elektromagnesów, utrzymujących wiązkę na torze.

Jak tłumaczył przedstawiciel Centrum Kontroli CERN Steve Myers, problemów należało się spodziewać. Mamy tutaj prawie dwa tysiące magnesów i wszystkie muszą pracować idealnie. To normalne, że pierwsze próby użycia tych unikatowych urządzeń przysparzają nam pewnych trudności - powiedział Myers dziennikarzom po udanym przeprowadzeniu drugiej wiązki.

Jak poinformował, w rzeczywistości pierwsza wiązka obiegła akcelerator trzykrotnie, a druga dwukrotnie. W ciągu najbliższych kilku dni naukowcy chcą "poćwiczyć" obieg wiązki i utrzymywanie jej optymalnego toru a także, być może doprowadzić do kilku próbnych zderzeń przy relatywnie niskich energiach, żeby zespoły pracujący przy poszczególnych detektorach mogły wyregulować swoją aparaturę.

Dyrektor Generalny CERN Robert Aymar podziękował i pogratulował zespołowi CERN za pracę przy akceleratorze. Przypomniał, że przygotowania do uruchomienia LHC trwały prawie 20 lat. Wyraził nadzieję, że podobnie jak próby właściwe eksperymenty też będą owocne.

Wielki Zderzacz Hadronów - Large Hadron Collider (LHC) to największe na świecie urządzenie badawcze. Jest to kołowy akcelerator cząstek elementarnych, znajdujący się w specjalnym kolistym tunelu, 100 metrów pod ziemią. Tunel ma średnicę ok. 9 km. Kiedy urządzenie przejdzie pomyślnie wszystkie testy, będą w nim przyspieszane dwie przeciwbieżne wiązki cząstek, najczęściej protonów. W odpowiednim momencie wiązki zostaną nakierowane na siebie i zacznie dochodzić do zderzeń cząstek. Właśnie te zderzenia będą przedmiotem badań fizyków. Ich obserwacja umożliwi lepsze poznanie początków wszechświata i budowy materii.

Wyjaśnić ma się w ten sposób m.in. zagadka "ciemnej materii", której obłoki odkryto w kosmosie. Naukowcy będą też szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego we wszechświecie nie ma antymaterii.

(bart, ak)

oceń
0
0
Podziel się

  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~kris [2008-09-11 19:45]

nauka
Katolicyzm przez stulecia probowal powstrzymac nauke, nazywajac ja czarna magia, na szczescie czasy, gdy palono ludzi na stosie juz minely i pomimo sprzeciwu Watykanu bedziemy mogli delektowac sie kolejnymi odkryciami cern-u w nadchodzacych dniach.Gdyby jeszcze tak udalo sie genetyce osiagnac tyle co w szwajacarskim tunelu.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~patriota [2008-09-10 18:16]

Rodzaj ludzki pochodzi od jednej kobiety. Geny nie kłamią.
Mitochondrialna Ewa według teorii współczesnej genetyki jest to hipoteza mówiąca o tym że, kobieta od której pochodzą współcześni ludzie prawdopodobnie żyła ok. 200 tys. lat temu. Nazwa mitochondrialna Ewa pochodzi od sposobu określenia jej wieku w badaniach naukowych, do których wykorzystano geny zawarte w ludzkich mitochondriach.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~NDDoB [2008-09-10 14:55]

I w czasach takich eksperymentow
w Polsce nadal jest duzo ludzi, ktorzy wierza w Adama i Ewe oraz piekielko...

odpowiedz

pokaż 29 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~kasandra [2008-09-10 17:39]

Niech stworzą COS z NICZEGO to im zaufam
Naukowcy nie są w stanie stworzyć świata z NICZEGO. Ciekawe czy PAN BOG potrzebował tak śmiesznego urządzenia, żeby stworzyć tych FIZYKÓW i innych "Genialnych " zwłaszcza INTERNAUTÓW. Ja mam w domu podobną tylko dużo mniejszą maszynkę do mięsa ii może też spróbuję stworzyć sobie lepszy SWIAT ?.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Zdziwiony [2008-09-10 17:15]

Tunel ma średnicę ok. 9 km.
"Tunel ma średnicę ok. 9 km" - to fragment powyższego artykułu. Jak pracowici naukowcy wykopali taką wielką dziurę w ziemi? I na co im taki wielki tunel, jeśli chcą rozpędzać takie małe drobinki materii jak protony? A może wystarczy bardziej uważnie przygotować materiał do publikacji i okaże się, że nie tunel ma 9 km średnicy, lecz tworzy on okrąg o takiej średnicy?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~wiekie rzeczy [2008-09-10 14:55]

też mi wielkie rzeczy
wymyślili ojoj ja juz czarną materie produkuje od lat... rano po kawie.... hahahahaha

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~MATI [2008-09-10 15:13]

Czy to jest bezpieczne ?
Znaczy sie przewidywalne

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Lio [2008-09-10 16:55]

Proszę o normalne wytłumaczenie
Jestem jeszcze w czasie nauki w szkole gimnazjum i nie za bardzo jestem obeznana z takimi naukowymi rzeczami, ponadto nie za bardzo lubię fizykę, ale straszliwie mnie zainteresował ten cały LHC, tyle że mam prośbę, czy ktoś mądry mógł wytumaczyć o co tam dokładnie chodziło, chodzi mi dokładnie co oni tak puścili, że się zderzyło, bo do mnie to nie dociera, no jakieś protony a to nie jest jakiś skład jądra w atomie, to oni to wycieli czy co? Pozdrawiam - proszę się nie śmiać naprawdę się nie znam na fizyce!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~ah [2008-09-10 15:18]

a ile to pobiera prądu?
czy ktoś wie?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~anonimowy [2008-09-10 18:03]

Tak!
Dokładnie! Wszyscy zginiemy! Czytałem o niewidzialnych pszczołach - zabójcach, które są niewidzialne! I na dodatek nie mają skrzydeł, a poruszają się za pomocą antygrawitacji! Mają niezwykle trujący jad i są w stanie wypalić wszystko na swojej drodze. Póki co istnieje ich tylko trochę, ale jak zaczną się rozmnażać to zniszczą ludzkość! A nastąpi to 31.13.2013! Jak przepowiedzieli Noster i Adamus!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~pass [2008-09-10 17:46]

To wielki dzień nauki europejskiej
jestem dumny,że jestem Europejczykiem

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ha [2008-09-10 17:06]

To człowiek tworzy, nie Bóg, a ja jestem wierzący - wierzę w postęp i zagładę głupoty.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~M [2008-09-10 16:00]

Cern
W końcu upadnie ten najbardziej dziadowski twór cywilizacji czyli kościół

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Wies [2008-09-10 17:36]

Nonsens
Jeżeli tunel ma średnicę 9km i znajduje się 100m pod powierzchnią ziemi, to albo wystaje ponad ziemię 4,4km albo znajduje się 9,1km pod ziemią albo autor nie wie o czym pisze. Czy dla autora tej informacji średnica jest tym samym co długość?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Cyrus Pers [2008-09-10 16:53]

Ile to prądu potrzebuje?
Pewnie całą afrykę by zasilili przez pare lat... i w każdej wiosce żarówki pokupowali i chleb dla głodnych by był... ciekawe czasy. Pozdro

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
Dante [2008-09-10 16:08]

Co ma CERN do Kosciola?? Nawet jak odkryja "boska czastke" to i tak to nic nie zmienia. Bredzisz Pan.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~niunio [2008-09-10 18:31]

bardzo, bardzo mądre wywody
Pytanie do zainteresowanych: dlaczego w nocy jest ciemno? Właściwa odpowiedź zawiera rozwiązanie wielu Waszych problemów z rozumieniem astrofizyki.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Bogusław [2008-09-10 15:13]

Człowiek chce byc madrzejszy od Boga!
Czy nie skończy się to jak w Biblii? Czy to nie jest zrywanie owoców z Drzewa Poznania????

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~adam [2008-09-10 19:13]

to tylko nastepny maly kroczek
a wszyscy juz skazali kosciol na zaglade. kosciol to ludzie, a jacy sa taki i On jest. a jak wiadomo szanownym wszystkowiedzacym przyroda nie znosi prozni, wiec bedziemy mieli cos nowego. zachod europy juz to ma ale to dopiero poczatek.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tom [2008-09-10 18:32]

tunel ma srednice 9km?
Muahaha, co za pacan to pisal, mysle ze 9km to duzo :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 935