Strona główna serwisu
Aleksandra Zemke z prestiżową nagrodą World Summit Youth Award

Aleksandra Zemke z prestiżową nagrodą World Summit Youth Award

Aleksandra Zemke, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła prestiżową nagrodę World Summit Youth Award (WSYA), przyznawaną najlepszym projektom wykorzystującym internet i nowe technologie do wspierania wyznaczonych przez ONZ Milenijnych Celów Rozwoju.
Nagrodzony projekt Polki to innowacyjna gra edukacyjna SmileUrbo. W konkursie biorą udział projekty ze wszystkich krajów członkowskich ONZ. W tym roku spośród 1900 projektów nadesłanych ze 140 krajów wybrano 18 zwycięzców w sześciu kategoriach. Ceremonia przyznania nagród odbyła się w środę w Sao Paulo.

World Summit Youth Award to najważniejsza na świecie nagroda dla młodych przedsiębiorców, którzy działają na rzecz rozwoju społeczności z wykorzystaniem nowych technologii. Przyznana jest przez International Center for New Media, a partnerem strategicznym jest m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Milenijne Cele Rozwoju zostały przyjęte w 2000 roku przez 189 państw członkowskich ONZ, które zobowiązały się, że do 2015 roku m.in. zredukują ubóstwo i głód na świecie, będą działać na rzecz zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia i edukacji, walki z AIDS oraz ochrony środowiska naturalnego.


SmileUrbo, która została nagrodzona w kategorii "Edukacja dla Wszystkich!" (Education for All!), to interaktywna gra z podziałem na role, w której uczestnicy muszą wspólnie uratować podupadającą wioskę, znajdując równowagę między własnym interesem a dobrem ogółu. Dzięki użyciu nowych technologii gracze mogą natychmiast obserwować skutki swoich decyzji i jak przekładają się na dobrobyt wioski. SmileUrbo uczy technik negocjacji, rozwiązywania konfliktów, odpowiedzialności społecznej i pracy w grupie.

Według jurorów WSYA SmileUrbo jest fantastycznym narzędziem, które uczy aktywnego udziału w demokracji i pokazuje, jak podejmować decyzje nastawione na rozwój dobra wspólnego, a nie partykularnych interesów".

Cel? Dotarcie do młodych


Gra stworzona została przez Asociacion Smilemundo, organizację pozarządową założoną w 2011 roku w Barcelonie przez Aleksandrę Zemke, absolwentkę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Amsterdamskiego, która od sześciu lat zajmuje się zawodowo innowacjami społecznymi. Misją Smilemundo jest tworzenie innowacyjnych narzędzi edukacyjnych.

Otrzymując nagrodę, Polka podkreśliła, że "systemy edukacyjne nie przygotowują nas zazwyczaj do tego, jak odnosić sukces grupowo czy w ramach danej społeczności. Nie uczymy się, jak kolektywnie podejmować decyzje, aby spełniały one potrzeby wszystkich". - SmileUrbo tę lukę wypełnia. Moją ambicją było dotarcie do młodych ludzi. Dlatego musieliśmy stworzyć tak dobrą zabawę jak (gra) Angry Birds, a wartości edukacyjne przemycać między wierszami - dodała.

Dzięki programowi Erasmus+ SmileUrbo będzie dostępne w języku polskim wraz z platformą dla nauczycieli. Polskim partnerem projektu jest fundacja Innowatorium, zajmująca się wspieraniem edukacji i rozwoju oraz promowaniem nowych metod nauczania.

Film o SmileUrbo w języku angielskim można zobaczyć pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=pCccZAqr6DA.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (12)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
16
~kredka 2015-06-18 (11:36) 6 godzin i 53 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
9
~andy 2015-06-18 (12:10) 6 godzin i 19 minut temu

Zemke - bardzo polskie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
12
~Ddd 2015-06-18 (11:03) 7 godzin i 26 minut temu

Zemke? Polka? Dziwne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5