Strona główna serwisu
40-​60 proc. ludzi po czterdziestce zaatakowanych przez nużeńce

40-​60 proc. ludzi po czterdziestce zaatakowanych przez nużeńce

Od 40 do 60 proc. osób po 40. roku życia jest zaatakowanych przez nużeńce - niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy. Mogą one wywołać u ludzi chorobę skóry zwaną demodekozą. Świadomość problemu wśród lekarzy i w społeczeństwie jest jednak mała.
Choć inwazja nużeńca nie daje czasem żadnych lub skąpe objawy, to potencjalnie demodekoza (inaczej: nużyca - przyp. red.) może być uciążliwa i groźna - przestrzegł parazytolog prof. Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) w Katowicach.

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) występuje w rejonie głowy, w torebkach włosów i gruczołach łojowych, gdzie składa jaja, pozostawia swoje odchody i wylinki, czyli powłoki zrzucane podczas przechodzenia do kolejnych stadiów rozwoju. Odżywia się wydzielinami skóry.

Powoduje świąd, przebarwienia skóry na powierzchni policzków, atakuje torebki rzęs i brwi powodując ich utratę, a także zapalenie brzegów powiek. Czasami zaatakowanej przez nużeńca osobie wypadają włosy, co bywa mylone z łysieniem plackowatym. Niemal zawsze inwazja towarzyszy trądzikowi pospolitemu i różowatemu.

- Nużeńce to duży problem medyczny. Pacjenci bywają bezradni. Pierwszy przypadek miałem kilkanaście lat temu. Zgłosiła się do mnie młoda dziewczyna, której wypadały brwi i rzęsy. Wiedziała, że to może być nużyca, ja też byłem tego zdania, ale kiedy wypisałem karteczkę do ośrodka zdrowia z prośbą o pobranie materiału do badań, została wyśmiana. Powiedziano jej, że takiej choroby nie ma, a oni nie wiedzą, jak pobrać materiał - powiedział prof. Solarz, który kieruje Zakładem Parazytologii Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej ŚUM w Sosnowcu.

- Nużyca jest bardzo powszechną chorobą inwazyjną, ale ze względu na skąpe objawy bywa mylona z różnego rodzaju schorzeniami dermatologicznymi o innym podłożu. Skąpe objawy powodują też, że sami nie zwracamy czasem uwagi na inwazję - dodał naukowiec.

Jak zaznaczył, brak świadomości sprzyja rozprzestrzenianiu się nużeńca, tym bardziej, że zarazić się jest bardzo łatwo. Jaja pasożyta roznoszą się z kurzem, z prądami powietrza, przez dotykanie tych samych przedmiotów, co osoba chora, korzystanie z jej odzieży, czy grzebienia, a także podczas kontaktów seksualnych.

- Badania amerykańskie wykazały, że w Stanach Zjednoczonych w niektórych populacjach nawet blisko 100 proc. ludzi po 70. roku życia ma nużeńca. Czynnik wieku jest tu istotny, bo z wiekiem ta fauna się powiększa, a im dłużej żyjemy, tym dłuższy jest czas ekspozycji - podkreślił prof. Solarz.

Leczenie nużycy polega na stosowaniu gorących kąpieli z dużą ilością mydła z heksachlorobenzenem. Stosuje się też balsam peruwiański, roztwory spirytusowe pirogalolu, pirokatechiny, naftolu, mieszaniny mentolowo-kamforowej oraz preparaty roztoczobójcze oparte na benzoesanie benzylu. Osoby, które miały bliski kontakt z chorym, u którego stwierdzono nużeńca, także powinny zostać przebadane.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (69)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
101
~normalny 2013-07-13 (08:17) 8 godzin i 4 minuty temu

Mnie zaatakował tajemniczy wirus WP,po codziennej lekturze ich wiadomości mam strach wychodzić z domu. Co robić,pomocy!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
92
~67 LAT 2013-07-13 (09:16) 7 godzin i 5 minut temu

CZY JESZCZE KTORYS Z ROCZNIKOW 80 I MLODSZYCH SADZI ZE DOZYJE DO EMERYTURY I UJRZY CHOCIAZ JEDNA JEJ WYPLATE ?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
60
~eh 2013-07-13 (09:44) 6 godzin i 37 minut temu

EH WY MEDYKI kosztujecie nas kupę pieniędzy a umieramy najszybciej w Europie i bierzemy najwięcej leków, przy tym chamstwo z jakim nas obsługujecie jest nieznane w nowoczesnym świecie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
57
~wiekowy 2013-07-13 (08:45) 7 godzin i 36 minut temu

W wieku 45 lat zaatakował mnie leniwiec. Ale pan Tusk stwierdził ,że leniwca można wyleczyć do 67 roku. Ciekawe jak ta terapia się sprawdzi?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
50
~polo 2013-07-13 (13:05) 3 godziny i 16 minut temu

Mnie zaatakował vincent z donaldem, jest na to lekarstwo ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
40
~mik 2013-07-13 (09:16) 7 godzin i 5 minut temu

Nużeńce to pasożyty na Wiejskiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
37
~Asia 2013-07-13 (08:35) 7 godzin i 46 minut temu

Który koncern farmaceutyczny zaczyna właśnie kampanię reklamową preparatów na nużeńce?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
32
~gąska 2013-07-13 (14:12) 2 godziny i 9 minut temu

Niech nikt nie liczy na to że na ubezpieczenie lekarze wykryją chorobę ,będziesz konał a oni sobie będą urządzać z ciebie śmiech .Mam przykład po sobie jakie pośmiewiska robili sobie zemnie gdy chodziłam i mówiłam co mi się dzieje ,na ubezpieczeniu nie potrafili wykryć boleriozy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
33
~aw 2013-07-13 (08:40) 7 godzin i 41 minut temu

A co z wirusem lemingozy ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
28
~lesiost 2013-07-13 (13:31) 2 godziny i 50 minut temu

jaką francę ma cenzor na tym portalu , że bezprawnie , bezpodstawnie i bezkarnie usuwa opinie ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
26
~FILUTEK. 2013-07-13 (13:28) 2 godziny i 53 minut temu

z tego wynika że najlepiej iść na badania do weterynarza. oni tą chorobę znają ponieważ u psów krótkowłosych występuje Demodex Canis- nużeniec psi. wcześniej była to choroba niejednokrotnie kończąca się śmiercią psa. w latach 80 leczyłem swoją bokserkę wcierając w skórę płyny przeciw świerzbowi i zastrzykami. widoczne objawy: wypadanie sierści tam, gdzie pod skórą nie ma grubej warstwy mięśni, na głowie- czoło, broda. na nogach, szczególnie na kolanach i łokciach. sierść daje się wyciągać palcami, wygląda jakby została równo obcięta. w powstałe w ten sposób rany wnikają bakterie i wirusy. moja psina złapała gronkowca złocistego. zdobyłem Gentamycynę, weterynarz zrobił maść z gentamycyny i uratowaliśmy stworzenie. piszę- uratowaliśmy, bo mój udział w leczeniu był ogromny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
27
~ZM 2013-07-13 (09:10) 7 godzin i 11 minut temu

Wczoraj pojawiły się te robale? Ile człowieka na Ziemi, tyle czasu zawsze coś go rąbało. Że o podatkach delikatnie pisnę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
27
~nikos 2013-07-13 (09:23) 6 godzin i 58 minut temu

DUŻO BAKTERI NUŻEŃCA WYSTĘPUJE W MIRABELKACH I SZCZAWIU

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
21
~aaa 2013-07-13 (09:59) 6 godzin i 22 minut temu

ponoc tylko rosjanie potrafia go leczyc, nasze doktorki stosuja leki zachodnich firm farmaceutycznych co tylko zaleczaja na jakis czas i interes sie kreci, skuteczne srodki wycofano jako szkodliwe dla zdrowia hahaha

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
22
~tomas 2013-07-13 (09:33) 6 godzin i 48 minut temu

Jak przecztałem w tym artykule roztwóry spirytusowe się wciera w ciało,ja mam 40latek i takie roztwóry tylko pije,dodam że czuje się bardzo dobrze

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
21
~Axa 2013-07-13 (08:58) 7 godzin i 23 minut temu

co ma wiek do tego artykuł co najmniej idiotyczny :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
25
~. 2013-07-13 (13:57) 2 godziny i 24 minut temu

PODZIĘKUJCIE WOJSKOWYM LABORATORIOM.TAM CAŁY CZAS PRACUJĄ NAD TYM ŻEBY POZBAWIĆ LUDZI PIENIĘDZY I WYBIĆ POŁOWĘ LUDZKIEJ POPULACJI W NAJMNIEJ SPODZIEWANY SPOSÓB I "HUMANITARNY" SPOSÓB..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
22
~007 2013-07-13 (09:01) 7 godzin i 20 minut temu

O ! cicho , bo znajomy lub krewny kogoś wpływowego otwiera sieć hurtowni kosmetyków .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
18
~hashimotka 2013-07-13 (15:49) 32 minut temu

U mnie przez 20 lat niep[otrafili zdignozować zapalenia tarczycy (a miałam dziesiątki widocznych objawów). Pękanie i swędzenie skóry przeszło wraz z podnoszeniem dawki euthyroxu, bóle stawów otd tez teraz okresowo znikaja. Przestali mnie oskarżać o symulowanie przeziębienia (z powodu temp 34 stopnie a przy gorączce 36, czyli przedtem bywałam "zdrowa" nawet jak przeziębienie zwalalo mnie z nóg. I Wy chcecie by lekarz wykrył jakiegos nieznanego nużeńca? Nie bądźcie naiwni

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
19
~seneka 2013-07-13 (09:03) 7 godzin i 18 minut temu

Jak obserwuję naszych polityków to też mnie nużyca bierze.

odpowiedz