Strona główna serwisu
1 grudnia to Światowy Dzień AIDS

1 grudnia to Światowy Dzień AIDS

- W Polsce od roku 1985 wykryto ponad 18 tys. zakażeń, jednak szacuje się, że w naszym kraju żyje z wirusem HIV blisko 35 tys. osób. Oznacza to, że tyle samo osób, u których wykryto zakażenie nie wie o fakcie swojego zakażenia. Stąd bardzo ważne jest uświadamianie ludzi o tym, że problem HIV/AIDS jest wciąż aktualny i zachęcanie ich do wykonywania testów w kierunku HIV - mówi Marzec-Bogusławska.
Wirus HIV Wirus HIV ()
- Warto powiedzieć, że problemem, który jest najważniejszy i najbardziej istotny w tym, że nie możemy sobie poradzić w walce z epidemią, jest to, że ludzie nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie - zaznacza. Dodaje, że ponad 87 proc. dorosłych Polek i Polaków nigdy nie wykonało testu w kierunku HIV uznając, że ten problem ich nie dotyczy.

- Z różnych badań, które prowadziło Krajowe Centrum ds. AIDS wynika, że jest rodzaj lęku przed wykonaniem testu w kierunku HIV. Ludzie często boją się wykluczenia społecznego, boją się, że nie będzie już dla nich ratunku, po prostu wolą nie wiedzieć. Tymczasem w obecnych czasach mamy dostępnych szereg leków antyretrowirusowych, które dzięki programowi Ministra Zdrowia są dla pacjentów bezpłatne. Każda osoba, która jest zakażona i wie o swoim statusie serologicznym, czyli wie o fakcie zakażenia, jest objęta bezpłatnym programem leczenia antyretrowirusowego - wyjaśnia.

Marzec-Bogusławska dodała, że obecnie główną drogą zakażeń są ryzykowne zachowania seksualne, czyli częste zmiany partnerów i seks bez zabezpieczeń. Zakazić można się także przez stosowanie dożylnych narkotyków i używanie niesterylnego sprzętu np. w piercingu i tatuażu.


- Drogą zakażenia HIV jest także tzw. droga wertykalna, czyli zakażenie dziecka od zakażonej matki na etapie ciąży, a nawet częściej podczas porodu lub w okresie niemowlęcym - dodała Marzec-Bogusławska. Wyjaśniła, że zakażone matki nie powinny karmić dziecka piersią, dlatego tak ważne jest, by kobiety planujące dziecko i ciężarne wykonywały badania w kierunku HIV.

Jeśli kobieta jest świadoma swojego zakażenia i podczas ciąży pozostaje pod opieką nie tylko ginekologa, ale także specjalisty terapii zakażeń HIV, ryzyko zakażenia dziecka w czasie ciąży lub porodu wynosi około 1 proc.

Marzec-Bogusławska zaznacza, że chociaż obecne leki nie są pozbawione działań niepożądanych, to jednak jest ich mniej niż przed laty, a pacjenci mogą normalnie funkcjonować w miejscu pracy i w swojej rodzinie. - Warto też przypomnieć, że osoba zakażona ma prawny obowiązek poinformowania o fakcie zakażenia swojego partnera lub partnerów seksualnych - dodaje Marzec-Bogusławska.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (11)
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
25
~Jola 2015-12-01 (11:39) 22 godzin i 15 minut temu

Przepraszam, ale to chyba Dzien "walki" z AIDS.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~XYX 2015-12-04 (22:08) 11 godzin i 46 minut temu

Pytam się poraz Kolejny Szanownej WP.PL. gdzie są komentarze ??

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~Twój nick 2015-12-05 (14:00) 19 godzin i 54 minut temu

Komentarze(11) Ostatnio aktywne Najnowsze Najwyżej oceniane Najczęściej odpowiadane

odpowiedz

zgłoś do moderacji