więcej

Jaka będzie zima? Znamy prognozę do końca lutego.

Logo dostawcy  Fakt |  dodane 2010-12-01 (07:50) 4 lata 21 dni 16 godzin i 38 minut temu
drukuj

Najpierw wiadomość zła: grudzień będzie mroźny, a styczeń bardzo śnieżny. Teraz wiadomość dobra: zima będzie krótka.

Śnieg zasypał niemal całą Polskę, temperatura w nocy spada do minus 20, w nocy ze środy na czwartek i w czwartek znowu sypnie śniegiem. Ciśnie się pytanie: co dalej? Synoptycy z biura prognoz Pro-GEM w Gdyni przygotowali dla "Faktu" prognozę na całą zimę. Co z niej wynika?

Wygląda na to, że grudzień będzie zimniejszy niż zwykle - arktyczne powietrze z północy obniży temperaturę dużo poniżej normy, i to w całej Europie. Śnieg w grudniu sypnie parę razy, lecz to styczeń będzie bardzo śnieżny.

W styczniu nie widać długich, siarczystych mrozów sięgających - 30 stopni, ale śniegu nasypie solidnie - może być tak śnieżnie jak poprzedniej zimy. W lutym trzeba stawiać na kalosze, zamiast na podkute buty - śnieg często będzie zamieniać się w deszcz, po czym suche powietrze oczyści niebo, a temperatury w dzień kilka razy podniosą się do kilkunastu stopni. To wróży szybkie odejście zimy.

Grzegorz Gumiński (44 l.), synoptyk

Przed Bożym Narodzeniem mróz trochę zelżeje, co przyniesie intensywne opady śniegu. Święta powinny być białe.

I dekada grudnia
Sypnie śniegiem, chwilami intensywnie: kilkadziesiąt centymetrów na dobę. Bardzo mroźno. W dzień średnie maksymalne temperatury nie będą przekraczać zera. W nocy możliwe spadki do minus 10, lokalnie, w pojedyncze dni do minus 20 stopni.

II dekada grudnia
Zima odpuści, lecz tylko trochę. Mróz zelżeje, a odwilż przyniesie znów intensywne opady śniegu. Słupki na termometrach najczęściej pozostaną na minusie, lecz ta dekada będzie odrobinę mniej mroźna. Powinno być więcej słońca.

III dekada grudnia
Słońca znowu mniej, lekki mróz. Z chmur przesłaniających niebo popada śnieg, na nizinach przełom roku może wyglądać na pluchę, ale to będzie przedsmak śnieżnego stycznia. Boże Narodzenie zapowiada się mroźne i śnieżne, podobnie sylwester.

I dekada stycznia
Mróz będzie nie za duży, ale ciepłe powietrze zaciągane nad Polskę przez niże zderzając się z chłodem przyniesie opady. Śniegu będzie przybywać co niemiara – to złe wiadomości dla kierowców, ale dobre dla dzieci, odliczających dni do rozpoczynających się w połowie miesiąca ferii.

II dekada stycznia
Chłód, który w pierwszej części stycznia obniżał temperatury nad Morzem Śródziemnym zawita do nas. To będzie najchłodniejsza dekada miesiąca. W dzień maksymalne średnie temperatury nie przekroczą zera, a często będą sięgać – 10 stopni. W nocy mróz do – 15 kresek.

III dekada stycznia
Dni będą lekko mroźne, a nawet na lekkim plusie. W nocy temperatura nie powinna być tak niska jak w poprzedniej dekadzie. Śnieg będzie padać, ale trochę mniej intensywnie. Synoptycy wróżą, że będzie można zjeżdżać z każdej większej górki, w całym kraju...

I połowa lutego
Idzie luty, podkuj buty. Tym razem zamiast o tym przysłowiu lepiej pamiętać o kaloszach – przynajmniej w mieście. Pogoda może być paskudna, będzie padać śnieg i deszcz, na termometrach do 5 stopni, na plusie. W górach i na Mazurach śnieg jednak się utrzyma – ferie nie będą stracone!

II połowa lutego
Śnieg, śnieg z deszczem i deszcz. No, i słońce. Na termometrach od 2 stopni powyżej, do 5 poniżej zera. Potem suche powietrze oczyści niebo, a temperatura kilka razy podskoczy do kilkunastu stopni na plusie, choć noce pozostaną mroźne. Zima będzie w odwrocie.

Polecamy w wydaniu internetowym Fakt.pl:
Tragedia w Zabrzu! Trzy osoby spłonęły!


(kab, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 48 81.36%
nie 11 18.64%

Przeczytaj też

Wielka awaria - tysiące ludzi bez wody i ogrzewania

aktualizacja 2010-12-01 (16:09) 4 lata 21 dni 8 godzin i 14 minut temu

Zima sparaliżowała ruch lotniczy nad Europą

dodane 2010-12-01 (11:07) 4 lata 21 dni 13 godzin i 16 minut temu

Pijany 13-latek mógł zamarznąć

dodane 2010-12-01 (10:25) 4 lata 21 dni 13 godzin i 58 minut temu

Szyny pękają od mrozu - opóźnione pociągi

dodane 2010-12-01 (09:20) 4 lata 21 dni 15 godzin i 3 minuty temu

Najzimniejsze miasto w Polsce: - 26 st. C

aktualizacja 2010-12-01 (11:13) 4 lata 21 dni 13 godzin i 10 minut temu

"Warszawa to nie wieś, a tu taki skandal"

dodane 2010-12-01 (10:00) 4 lata 21 dni 14 godzin i 23 minuty temu

"Czy pomożecie powodzianom przetrwać zimę?"

aktualizacja 2010-11-30 (16:45) 4 lata 22 dni 7 godzin i 38 minut temu

Podczas odśnieżania drogi znaleźli ciało ofiary mrozów

dodane 2010-11-30 (14:25) 4 lata 22 dni 9 godzin i 58 minut temu

Gwałtowny atak Zimy - Europa sparaliżowana

aktualizacja 2010-11-30 (12:46) 4 lata 22 dni 11 godzin i 37 minut temu

Meteorolodzy ostrzegają: nadchodzą siarczyste mrozy

aktualizacja 2010-11-30 (15:31) 4 lata 22 dni 8 godzin i 52 minuty temu

materiał foto

Śniegu przybywa

dodane 2010-11-29 (14:44) 4 lata 23 dni 9 godzin i 39 minut temu
materiał foto

Pierwszy atak zimy

dodane 2010-11-28 (21:24) 4 lata 24 dni 2 godziny i 59 minut temu

materiał foto

Spadł pierwszy śnieg

dodane 2010-11-25 (11:52) 4 lata 27 dni 12 godzin i 31 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (369)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Andy 2010-12-03 (00:40) 4 lata 19 dni 23 godziny i 48 minut temu

zima tysiąclecia
Od września trąbili już o zimie tysiąclecia nikt w to nie wierzył a jednak zima weszła do Polski z wielkim hukiem na początku grudnia paraliżując niemal cały kraj ! mieli rację z tymi prognozami!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~jamniczek 2011-03-10 (18:30) 3 lata 9 miesięcy 12 dni 5 godzin i 58 minut temu

Super się sprawdziło na 2gą dekadę stycznia
Ha, ha, ha mieliśmy wiosnę a nie mrozy....

odpowiedz

0
0
~Tiaa 2010-12-01 (19:25) 4 lata 21 dni 5 godzin i 3 minuty temu

LedZeppelin
Jak nie masz krówek ani świnek to możesz sobie na zimę placki na polu pozbierać ,wsadzasz placka do pieca i się fajczy ...

odpowiedz

0
0
~pakula 2010-12-01 (19:19) 4 lata 21 dni 5 godzin i 9 minut temu

NIE POTRAFIĄ PRZEWIDYWAĆ!
Synoptycy nie potrafią przewidzieć pogody na 2-3 dni do przodu, a co tu mówić o 2-3 miesiącach. Nie zwracajcie uwagi na te bzdury.

odpowiedz

0
0
~wygrzany 2010-12-01 (19:11) 4 lata 21 dni 5 godzin i 17 minut temu

ciepły domek
Witajcie! Nawet jak będzie minus czterdzieści stopni non stop to mam to gdzieś, bo od kiedy ogrzewam duży dom jednorodzinny ( ok 270 metrów pow uzyt. ) -wysuszonym krowim łajnem - koszty tego ogrzewania wynoszą ZERO PLNów !!!!!!!!! Temperatura na piecu ( zwykły węg lak ) 60-08 st C. SZOK !!!!! Pozdrawiam gorąco. Leszek.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~wygrzany 2010-12-01 (19:04) 4 lata 21 dni 5 godzin i 24 minuty temu

Ludziska opanujcie się!!!!! Ja od 20stu lat opalam dom rodzinny ( bagatela 270 metrów ) wysuszonym krowim łajnem, mam ciepełko na poziomie 22-24 stopni w korytarzu na dole !!!!! Rewelacja. Koszty ogrzania za ubiegłA b.ciężką zimę to uwaga - ZERO ZŁOTYCH !!!!! Pozdrawiam cieplutko. Leszek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Finlandia87 2010-12-01 (19:03) 4 lata 21 dni 5 godzin i 25 minut temu

Mikroinwestycja
Polecam zainteresować się mikroinwestycjami w branżę IT panowie.

odpowiedz

0
0
~rik 2010-12-01 (19:02) 4 lata 21 dni 5 godzin i 26 minut temu

głupota to GO
Globalne ocieplenie jest wymysłem dla trzepania kasy rózne ustawy różne materiały eksploatacyjne do róznych urządzeń maszyn i budowli za tym idą i idzie za tym kasa. Na ziemi temperatura w naturalny sposób rosła nawet o 10 stopni w niedługim czasie tak że to jest bdb zakrojona akcja w zarabianiu kasy

odpowiedz

0
0
~LedZeppelin 2010-12-01 (19:01) 4 lata 21 dni 5 godzin i 27 minut temu

No cóż
trzeba było myśleć jak się budowało chałupę 500 m ,a teraz wszyscy do jednego pokoju i zawory na kaloryferach pozakręcać ...

odpowiedz

0
0
~ass 2010-12-01 (19:01) 4 lata 21 dni 5 godzin i 27 minut temu

Smiech co oni piszą
Kto ma w to wierzyć niby...? dzieci?? nie potraficie na dwa dni przepowiedzieć prognozy a co dopiero do lutego. Dajcie se siana nie piszcie głupot ludziom

odpowiedz

0
0
~klimatolog 2010-12-01 (18:57) 4 lata 21 dni 5 godzin i 31 minut temu

Bzdury
Nie da się przewidzieć pogody więcej jak na tydzień tyle w temacie

odpowiedz

0
0
~klaudiamiki 2010-12-01 (18:54) 4 lata 21 dni 5 godzin i 34 minuty temu

pogoda
Ludzie !!! Meteorolodzy nie są w stanie przewidzieć trafnej pogody na tydzień naprzód a wy piszecie jaki będzie styczeń i luty !!! Nie zdziwcie się jak się nic z tego nie sprawdzi . Przepowiadacze pogody nie raz dali plamę !!!! :-(((((((

odpowiedz

0
0
~trrrr 2010-12-01 (18:54) 4 lata 21 dni 5 godzin i 34 minuty temu

A skąd taka pewność- astrologia?????
w gwiazdach zapisane

odpowiedz

0
0
~ 2010-12-01 (18:53) 4 lata 21 dni 5 godzin i 35 minut temu

Bardziej głupiej prognozy nie czytałem. Niech autor tego tekstu przyjdzie do nas na lekcje meteorologii i klimatologii wtedy nie bedzie pisał tak pokracznych głupot których wartość naukowa jest mniejsza od zera.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~rafal 2010-12-01 (18:47) 4 lata 21 dni 5 godzin i 41 minut temu

Globalne ocieplenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
Globalne ocieplenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

odpowiedz

0
0
~bbpeble333 2010-12-01 (18:46) 4 lata 21 dni 5 godzin i 42 minuty temu

bnm
a ja wam mówię że zima skończy się w przyszłym roku ja to wiem....

odpowiedz

0
0
~sc 2010-12-01 (18:35) 4 lata 21 dni 5 godzin i 53 minuty temu

Polska rzeczywistość
Czytając większość wypowiedzi nasuwa się prosty wniosek, że większość z nas zarabia na poziomie minimum socjalnego a koszty utrzymania są zbliżone do krajów starej unii. To smutne że tak łatwo nas poróżnić. Mieszkańcy bloków i domów skaczą sobie do gardeł z powodu zazdrości czy braku zwykłej wyobraźni. Każdy z nas mógł znaleźć się w podobnej sytuacji. Utrzymanie średniego mieszkania w bloku i domu jednorodzinnego kosztuje podobnie tylko komfort jest większy ale za cenę większych wyrzeczeń i obowiązków. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest uświadomienie kolejnej ekipie sprawującej władzę że wyrównywanie cen do krajów starej unii powinno odbywać się równolegle do podnoszenia płacy która w Polsce znacznie odbiega od średniej europejskiej . Podnoszenie podatków, stały wzrost cen a nawet okradanie systemu emerytalnego wcześniej lub później doprowadzi do masowych protestów. Polacy mają wysokie poczucie własnej godności i zakorzeniony przez wieki niepokorny charakter który sprowadzi zakochaną w sobie władzę do parteru. Pozdrawiam PS Pamiętam w niemieckiej prasie (po zjednoczeniu) był taki artykuł o emerytach ze wschodnich landów którzy zamarzli we własnym domu bo nie było ich stać na opał wg nowych zachodnich cen

odpowiedz

0
0
~Kuba26 2010-12-01 (18:33) 4 lata 21 dni 5 godzin i 55 minut temu

blok
piszecie bzdury jeden pisze w bloku żle drugi w domku jednorodzinnym żle ludzi czy wy innych problemów nie macie?

odpowiedz

0
0
~synoptyk 2010-12-01 (18:32) 4 lata 21 dni 5 godzin i 56 minut temu

Nie bądźcie tacy pewni !
jeszcze nie wiadomo co powie ŚWISTAK

odpowiedz

0
0
~Marek 2010-12-01 (18:27) 4 lata 21 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Przecież to oczywiste!
Skoro w lutym zima odpuści, to w marcu znowu przyciśnie.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014
dodane 2014-12-22 (14:55) 9 godzin i 28 minut temu

Lokowanie produktów obok wywiadu z Ewą Kopacz. Kancelaria Premiera reaguje
dodane 2014-12-22 (13:29) 10 godzin i 54 minuty temu

materiał wideo

Izabella C. uznana za niepoczytalną
dodane 2014-12-22 (14:14) 10 godzin i 9 minut temu

Służba więzienna alarmuje: Breivik buduje zza krat siatkę terrorystyczną
dodane 2014-12-22 (11:55) 12 godzin i 28 minut temu

Donald Tusk o pierwszym unijnym szczycie
dodane 2014-12-22 (10:51) 13 godzin i 32 minuty temu

Zabójca 19-letniej Dominiki usłyszał zarzuty. 45-latkowi grozi dożywocie
dodane 2014-12-22 (10:26) 13 godzin i 57 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 32464