więcej

Gen. Roman Polko o śmierci technika Jaka-40, Remigiusza Musia: jest w tym coś zagadkowego.

Fakt  Fakt |  dodane 2012-11-02 (05:30) 1 rok 10 miesięcy 8 godzin i 5 minut temu
drukuj


Gen. Roman Polko o śmierci technika Jaka-40, Remigiusza Musia: jest w tym coś zagadkowego
opinie
Z generałem Romanem Polko, o śmierci chorążego Remigiusz M., rozmawia Magdalena Rubaj.

Chorąży Remigiusz Muś, technik pokładowy z jak-a, który lądował w Smoleńsku, nie żyje. Jak pan odebrał tę informację?

– Choć jestem bardzo sceptyczny wobec wszelkich spiskowych teorii i takich wychodzących poza zakres normalnego myślenia, ale w tej sytuacji, jak w żadnej innej uważam, że trzeba bardzo gruntownie zbadać całą sprawę. Jest coś bardzo zagadkowego w tym, ze ktoś o tak twardym charakterze, jak wojskowy, nagle schodzi do piwnicy i popełnia samobójstwo przez powieszenie. Dodatkowo, samobójstwo to popełnia człowiek, który wykazał się odwagą, bo mówił na temat katastrofy smoleńskiej inne rzeczy niż te, które dałyby mu święty spokój. Mówił, to, co widział, co słyszał, myślał samodzielnie i nie stosował się do tej ogólnowojskowej zasady - „Nie wychylaj się, to będziesz miał święty spokój”.

Chorąży Muś to, co mówił o wysokościach podawanych przez kontrolerów ze Smoleńska, powtarzał w prokuraturze konsekwentnie, nie wycofywał się ze swoich słów. Był jednym z bardzo ważnych świadków. Czy pańskim zdaniem nie powinien być w jakiś sposób chroniony, czy nadzorowany przez prokuraturę, przez służby?

– Moim zdaniem wojskowe służby specjalne powinny go chronić. Mam nadzieję, że tak było. Służby w takiej sytuacji powinny otaczać go dyskretną ochroną. Myślę, że śledztwo wykaże, że tak było. Oczywiście, nie mówimy o takiej ochronie, że jeździ z nim BOR, ale o dyskretnej ochronie wojskowych służb specjalnych - patrzenia, co się dookoła niego dzieje. Mam nadzieję, że taki nadzór miał zapewniony, bo jeżeli nie, to będę bardzo zaskoczony.

Pytaliśmy prokuraturę wojskową, czy wobec tego, co się wydarzyło z chorążym inny ważny świadek śledztwa - pilot jaka nie powinien zostać objęty ochroną. Odpowiedź jest taka, że prokuratura wojskowa nie widzi takich podstaw. Czy pańskim zdaniem jednak w takiej sytuacji - śmierci jednego ważnego świadka, nie ma podstaw do obaw o innego?

– Myślę, że z pewnością powinni objąć go jakąś dyskretną ochroną. Proszę zauważyć, że nasze służby podsłuchują jakąś rekordową liczbę obywateli w mało istotnych sprawach, a odmawiają swej aktywności w dalece poważniejszych sprawach. W sprawie katastrofy smoleńskiej, która wciąż jeszcze nie została wyjaśniona oczekiwałbym ze strony prokuratury i służb chronienia świadków.

Rozmawiałam z pilotami, kolegami chorążego. Twierdzą, że on się czuł bardzo źle po rozwiązaniu specpułku, po tym, jak odszedł na emeryturę, jak on i wielu jego kolegów zostało pozostawionych samym sobie. Remigiusz Muś i jego koledzy uważają, ze pułk zlikwidowano, bo szukano na silę, na szybko, jakichś rozwiązań, które zamknęłyby politycznie temat katastrofy.

– Oni zostali bardzo mocno oszukani, bo im przecież jeszcze dano nadzieję! Wprowadzono po katastrofie program naprawczy w specpułku, wydano na to pieniądze. Oni mieli nadzieję na poprawę sytuacji, na to, że zostają. I nagle, pan minister obrony Tomasz Siemoniak, zanim jeszcze zdążył dojść do swego gabinetu po nominacji, ogłosił rozwiązanie pułku! Nawet nie zapoznał się z sytuacją w jednostce. Pilotom i wojskowym zaproponowano odejście do jakichś dalekich jednostek. Niestety, wielu dlatego musiało odejść. Nie pomyślano w ogóle o tym, by tych świetnie i za duże pieniądze wyszkolonych ludzi, jakoś w armii wykorzystać. W takiej sytuacji, gdy zostawia się człowieka samemu sobie, czuje się zdołowany. Przecież ci ludzie mogliby dać jeszcze wiele wojsku, a armia pozwalałaby im się spełniać w tym, co robią. Żołnierzem jest się do końca życia i takie nagłe odrzucenie, bycie poza środowiskiem, dla ludzi, którzy nie potrafią znaleźć czegoś w zastępstwie, często kończy się tragicznie., bywa po prostu, co tu dużo mówić, zabójcze.

Z tego, co wiemy i pan chorąży i inni wojskowi, którzy byli w Smoleńsku, bardzo mocno przezywali katastrofę. Czy oni nie powinni być opieką psychologiczną?

– Absolutnie tak. Ale ta opieka w naszym wojsku, nawet, jeśli jest, bywa przeprowadzana na „odfajkowanie”, najczęściej niestety, nie jest to realna, długotrwała pomoc. Na sztandarach mamy powypisywane szczytne hasła, dowodzący mają usta pełne opowieści o wspaniałej pomocy dla potrzebujących żołnierzy, dla weteranów. A prawda jest zupełnie inna - znam przypadki, gdy pomocy psychologicznej udzielał żołnierzom chirurg, albo ksiądz.

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Skandal? Próbki z tupolewa są w rękach Rosjan

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1780 45.99%
nie 2090 54.01%

Przeczytaj też

Sekcja zwłok wykazała alkohol we krwi Remigiusza Musia

dodane 2012-12-19 (12:32) 1 rok 8 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 3 minuty temu

Czy ktoś namawiał chorążego do samobójstwa?

dodane 2012-11-05 (05:35) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 8 godzin i 1 minutę temu

"Nie ma dowodu na wydanie komendy o 50 metrach"

dodane 2012-11-03 (15:55) 1 rok 9 miesięcy 29 dni 21 godzin i 40 minut temu

"Środki odurzające we krwi" - zaskakujące doniesienia niemieckiej prasy ws. śmierci Remigiusza Musia

aktualizacja 2012-11-02 (12:14) 1 rok 10 miesięcy 1 godzinę i 21 minut temu

Jarosław Kaczyński: śmierć Remigiusza Musia może być traktowana jako ostrzeżenie

dodane 2012-10-31 (19:02) 1 rok 10 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 33 minuty temu

Donald Tusk: nic nie wskazuje, aby śmierć Remigiusza Musia miała związek z polityką

dodane 2012-10-30 (17:00) 1 rok 10 miesięcy 2 dni 20 godzin i 35 minut temu

Co mógł jeszcze powiedzieć nieżyjący świadek katastrofy smoleńskiej?

dodane 2012-10-30 (06:35) 1 rok 10 miesięcy 3 dni 7 godzin i 1 minutę temu

Płk Zbigniew Rzepa: zeznania nie znikną wraz ze śmiercią świadka ws. katastrofy smoleńskiej

dodane 2012-10-29 (17:18) 1 rok 10 miesięcy 3 dni 20 godzin i 17 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1306)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
0
~ewa 2013-05-06 (12:08) 1 rok 3 miesiące 27 dni 1 godzinę i 27 minut temu

no to ja dziękuje jak działają nasze służby by chronić świadka brrr szok

odpowiedz

6
0
~gordat 2013-05-06 (12:06) 1 rok 3 miesiące 27 dni 1 godzinę i 29 minut temu

Jeśli pan tak mówi ,ja panu wierzę .Coś jest na rzeczy .Zamach wisi w POwietrzu.

odpowiedz

7
19
~r42 2012-12-19 (17:37) 1 rok 8 miesięcy 13 dni 19 godzin i 58 minut temu

Panie generale pański szybki awans też jest zagadką i coś z tego wynika.Po prostu jest pan bardzo zdolnym w swej dziedzinie chyba że bylo inaczej i to ma pan na myśli w sprawi śmierci tego lotnika.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~SUMIENIE 2013-05-02 (15:50) 1 rok 3 miesiące 30 dni 21 godzin i 45 minut temu

Pan generał nie ma racji w tym, że ten człowiek powiedział coś sensownego w sprawie katastrofy, bo nie powiedział. On z jakiegoś powodu skłamał, że Rosjanie kazali pilotom z TU154M zniżyć się do 50 metrów nad ziemią, co jest kompletną bzdurą. Pan generał - jak widać - nie wie, że te rozmowy nagrywane były jednocześnie w: kabinie TU 545M, w kabinie Jaka 49 i u Rosjan w wieży. I w żadnym z tych nagrań nie było słów, o których mówił inżynier lotu !!! A gdyby nawet były, Panie generale, i nasi piloci się do nich dostosowali, to wyszliby na największych głupców w kosmosie. Proszę porozmawiać z jakimś pilotem, to Panu wszystko wytłumaczy. Nawet to, że słowa " na kursie i ścieżce" nic nie znaczą, jeżeli piloci nie podają kontrolerom z wieży swojej wysokości. Oni, Panie generale, nie przekazywali !!! Natomiast uważam, że doskonale przedstawił Pan przyczynę tego samobójstwa w słowach: "... Oni zostali bardzo mocno oszukani, bo im przecież jeszcze dano nadzieję! Wprowadzono po katastrofie program naprawczy w specpułku, wydano na to pieniądze. Oni mieli nadzieję na poprawę sytuacji, na to, że zostają. I nagle, pan minister obrony Tomasz Siemoniak, zanim jeszcze zdążył dojść do swego gabinetu po nominacji, ogłosił rozwiązanie pułku! Nawet nie zapoznał się z sytuacją w jednostce. Pilotom i wojskowym zaproponowano odejście do jakichś dalekich jednostek. Niestety, wielu dlatego musiało odejść. Nie pomyślano w ogóle o tym, by tych świetnie i za duże pieniądze wyszkolonych ludzi, jakoś w armii wykorzystać. W takiej sytuacji, gdy zostawia się człowieka samemu sobie, czuje się zdołowany. Przecież ci ludzie mogliby dać jeszcze wiele wojsku, a armia pozwalałaby im się spełniać w tym, co robią. Żołnierzem jest się do końca życia i takie nagłe odrzucenie, bycie poza środowiskiem, dla ludzi, którzy nie potrafią znaleźć czegoś w zastępstwie, często kończy się tragicznie., bywa po prostu, co tu dużo mówić, zabójcze. " Panie generale, w Panu nadzieja, że obroni Pan honor żołnierzy polskich w tak nikczemny sposób doprowadzonych do śmierci. Mówię tu o wszystkich, którzy zginęli w katastrofach lotniczych i na wojnach w czasach nastania tej tak zwanej wolnej Polski. Zginęli z powodu przerażającej niekompetencji polityków bawiących się żywymi ludźmi-żołnierzami, jak dzieci ołowianymi żołnierzykami. Przy czym traktowali oni wojsko, jak niewolników, z którymi można wszystko zrobić i w każdy możliwy i nikczemny sposób ich upokorzyć. Panie generale, czy nie uważa Pan, że wielkim upokorzeniem polskich żołnierzy było awansowanie klechów na stopnie oficerskie ? Od razu taki klecha, z dnia na dzień bez żadnej szkoły - tylko z tej racji, że jest okupantem (bo jest Panie generale) - dostaje kapitana albo wyższy stopień ?! Taki tłusty i o mizernym morale Głódź dostał generała !!! Czy Pan nie wie, że politycy pozwolili na to, by mieć poparcie w wyborach ? By był "legalny" pretekst do płacenia haraczu okupantowi w ten sposób ??? Pan nie wie, że robią nawet sierżantów z zakonnic ??? A po co ? A po to, by im płacić haracz !!! Tymczasem szeregowi (z pensją dwa tysiące na miesiąc) codziennie narażają życie na wojnach ? Czyżby Pan nie wiedział, że NA WOJNACH NAJBARDZIEJ RYZYKUJĄ WŁAŚNIE CI SZEREGOWI !!!! Proszę też głośno mówić o tych, którzy pozbawili Polski i polskich żołnierzy ochrony, przez zniszczenie służb wywiadowczych !!! Proszę sprawdzić, dla kogo oni rujnują Polskę w każdej dziedzinie !!!

odpowiedz

9
5
~badyl 2013-04-26 (17:42) 1 rok 4 miesiące 6 dni 19 godzin i 53 minuty temu

Dlaczego nikt nie napisze komu faktycznie "opłacała" się katastrofa smoleńska ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Sumienie 2013-05-02 (15:08) 1 rok 3 miesiące 30 dni 22 godziny i 27 minut temu

A więc tego człowieka zabili nieodpowiedzialni politycy z ministrem Siemioniukiem na czele. Oby ich Bóg ukarał za tę zbrodnie !

odpowiedz

8
0
~Obywatelka 2013-05-01 (15:48) 1 rok 4 miesiące 21 godzin i 47 minut temu

Panie generale,niech Pan na siebie uważa.Szkoda byłoby stracić jeszcze jednego fachowca,choćby w stresie.

odpowiedz

3
11
~pana byly podwładny 2013-04-26 (18:06) 1 rok 4 miesiące 6 dni 19 godzin i 29 minut temu

panie Polko ^ dlaczego teraz pan taki mądry - po pierwsze to Remigiusz powinien sie zgłosić do KAPELANA / za co placimy na konkordat / , po drugie wynika z pana wypowiedzi że to komtroler jest winien bo mu pozwolił zejsc ponizej minimum i wg mnie to jednalk PILOT winien podjąć wczesniej rosadną dycyzje o zmianie lotniska , a nie ladowania na sile !! chyba sie pan zbłaźinił !!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
3
~nick 2013-04-27 (03:15) 1 rok 4 miesiące 6 dni 10 godzin i 20 minut temu

Co to za generał reklamuje Play station 3 ? ;) hehe

odpowiedz

5
0
~Chwała Bochaterom 2013-04-27 (01:07) 1 rok 4 miesiące 6 dni 12 godzin i 28 minut temu

Chwała tym ludziom za służbę w prawdzie dla kraju - i jestem pewien że w swoim czasie ich oprawcy też będą 'wynagrodzeni' !

odpowiedz

0
1
~zibi 2013-04-26 (23:46) 1 rok 4 miesiące 6 dni 13 godzin i 49 minut temu

nie ważne co było ale nie mogę napisać co o tej śmierci myślę.

odpowiedz

2
3
~JP 2013-04-26 (23:23) 1 rok 4 miesiące 6 dni 14 godzin i 12 minut temu

Bolo! kończ waść! wstydu (sobie) oszczędź!!!

odpowiedz

3
1
~obserwatorka 2013-04-26 (21:32) 1 rok 4 miesiące 6 dni 16 godzin i 3 minuty temu

oczekujecie pomocy a jakiej jeśli waszym ministrem jest cywil który nie ma pojęcia o Waszej służbie i o wojsku i stresie z tym związanym?

odpowiedz

3
6
~tylko pułkownik 2013-04-26 (15:53) 1 rok 4 miesiące 6 dni 21 godzin i 42 minuty temu

Ten facio na zdjęciu to "generał"? To jest dopiero zagadka...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
2
~oko 2013-04-26 (16:39) 1 rok 4 miesiące 6 dni 20 godzin i 56 minut temu

Panie generale - ma Pan u mnie powazanie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

175
212
~kulturnik 2012-11-02 (10:10) 1 rok 10 miesięcy 3 godziny i 25 minut temu

Nie wierzę w zamach. Kto ze zwolenników teorii zamachu podejmie kulturalną rozmowę i spróbuje mi wyjaśnić czemu się mylę?

odpowiedz

pokaż 40 ukrytych odpowiedzi

17
1
~no własnie 2013-04-26 (17:17) 1 rok 4 miesiące 6 dni 20 godzin i 18 minut temu

słuzby otoczyły go specjalna opieka ne ma co mówic dowodów nie ma a wszystko mówi za siebie Putin ma długie rece sięgaja nawet do Anglii a tuski robi w gacie Taka prawda

odpowiedz

6
16
~wrona 2013-01-22 (18:02) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 19 godzin i 33 minuty temu

Pan Polko gdyby wiedział jak się pisze słowo honor, bo na to co znaczy to słowo nie ma zielonego pojęcia już dawno strzelił by sobie w ten pusty łeb.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
9
~rezerwista 2013-04-26 (16:35) 1 rok 4 miesiące 6 dni 21 godzin i 1 minutę temu

ale jaja ....kto mu tak namieszał w głowie..... trepy zawsze miały nierówno po sufitem, a armia zawsze ukrywała że byli często chwiejni psychicznie...

odpowiedz

12
0
~AnnaE 2013-03-31 (23:46) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 13 godzin i 49 minut temu

Katastrofa zaczęła się od odprawy , wysiadły kamery, taki kit to my , nie nam.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk w programie "Tomasz Lis na żywo"
dodane 2014-09-01 (22:03) 15 godzin i 32 minuty temu

Minister Wolfgang Schaeuble ironizuje: Nagrodę Karola Wielkiego - Putinowi
dodane 2014-09-01 (19:25) 18 godzin i 10 minut temu

Terrorysta z Donbasu grozi Polakom
dodane 2014-09-01 (18:13) 19 godzin i 22 minuty temu

680 żołnierzy ukraińskich w niewoli u separatystów
dodane 2014-09-01 (14:15) 23 godziny i 20 minut temu

CBOS: 73% Polaków ufa Bronisławowi Komorowskiemu
dodane 2014-09-01 (15:43) 21 godzin i 52 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.