Strona główna serwisu
"Tęcza" z tysięcy kwiatów na warszawskim placu Zbawiciela

"Tęcza" z tysięcy kwiatów na warszawskim placu Zbawiciela

16 tysięcy sztucznych kwiatów nawleczonych na ogromną stalową konstrukcję tworzy na pl. Zbawiciela w Warszawie "Tęczę" - instalację artystyczną Julity Wójcik. Podczas polskiej prezydencji "Tęcza" zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim.
"Tęcza" na pl. Zbawiciela "Tęcza" na pl. Zbawiciela ()
"Tęcza" przygotowana została przez Julitę Wójcik dla Instytutu Adama Mickiewicza. Ma dziewięć metrów wysokości i 26 metrów szerokości. Na warszawskim placu pozostanie przez trzy miesiące.

Artystka tłumaczyła podczas środowego spotkania z dziennikarzami, że "Tęczę" można interpretować na rozmaite sposoby, ale zawsze powinna ona nieść pozytywne skojarzenia. Zwróciła uwagę, że jedni kojarzą ją z warszawską Paradą Równości, inni - z rozpoczynającym się niebawem Euro 2012.

- "Tęcza" pojawiła się w momencie organizacji wielu wydarzeń: 2 czerwca odbyła się Parada Równości, za chwilę będziemy mieć Boże Ciało, a zaraz potem - otwarcie Euro 2012. Ona pasuje niejako do wszystkich tych wydarzeń, co sprawia, że tym samym podkreśla moje główne założenie: żeby "Tęcza" nie była zaangażowana społecznie czy politycznie, aby była całkowicie wolna od jakichkolwiek narzuconych znaczeń. Po prostu - aby była piękna - opowiadała Wójcik.


Prezentacja "Tęczy" w Warszawie to nie pierwszy pokaz tego projektu - pierwsza "Tęcza" powstała obok zabytkowego klasztoru nad jeziorem Wigry, nawiązując do biblijnego przymierza człowieka z Bogiem. "Tęcza" przed Parlamentem Europejskim miała z kolei nawiązywać do idei wspólnotowości.

Menedżer Programu Prezydencja w Instytucie Adama Mickiewicza Olga Wysocka zwróciła uwagę, że instalacja w Brukseli była usytuowana w szarej, szklanej przestrzeni, ale spotykała się z bardzo ciepłym przyjęciem przechodniów.

- Dlatego uznaliśmy, że jest to projekt, który warto przenieść do Polski. To, co widzimy na pl. Zbawiciela to rekonstrukcja poprzedniej "Tęczy" - przepiękna, wpisana w żywą, niesamowitą architekturę pl. Zbawiciela. Kolorowe kwiaty powstawały podczas podsumowania Zagranicznego Programu Polskiej Prezydencji w warszawskiej Zachęcie. Podczas warsztatów prowadzonych przez Julitę powstał cztery tysiące kwiatów - tłumaczyła Wysocka.


Lokalizacja "Tęczy" na placu Zbawiciela nie jest przypadkowa. Łuk "Tęczy" - jak mówiła Wysocka - podkreśla łuki arkad i półkolisty układ budynków otaczających plac Zbawiciela.

- Poza tym pl. Zbawiciela mieści się tuż obok siedziby Instytutu Adama Mickiewicza; to jest ta część Warszawy, która tętni życiem, gdzie przechodzi mnóstwo młodych osób. "Tęcza" świetnie podkreśla dynamikę tego miejsca - oceniła.

Nie wiadomo jeszcze czy instalacja - po prezentacji w Warszawie - zostanie pokazana w kolejnym miejscu. Julita Wójcik przyznała jednak, że otrzymuje wiele zaproszeń. - Koordynacja i przeniesienia instalacji jest jednak długotrwałym procesem. Nie mogę więc teraz powiedzieć, czy i gdzie pojawi się "Tęcza", ale - jestem pełna nadziei, że się uda - mówiła.

Julita Wójcik to performerka, autorka - jak sama mówi - akcji artystycznych przyjaznych człowiekowi. Zakłada ogródki na skrzyżowaniach ruchliwych rond, rewitalizuje parki, tworzy obrazy na powierzchni miejskich oczek wodnych.

Kolejną pracą Wójcik będzie "Kopiec nieznanej artystki" w Krakowie, praca realizowana we współpracy z Jackiem Niegodą. Artystka namawia wszystkich chętnych do przynoszenia od 15 do 29 czerwca toreb z ziemią, z której ma zostać usypany "kopiec nieznanej artystki/artysty". Kopiec ma powstać w pobliżu Kopca Krakusa.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (48)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
25
~aaa 2012-06-06 (22:22) 21 godzin i 15 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
30
~NIE PLATFORMIE 2012-06-06 (23:12) 20 godzin i 25 minut temu

Do czego to doszło ,geje mają tęczę przed kościołem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
23
~Nick 2012-06-06 (22:44) 20 godzin i 53 minut temu