Strona główna serwisu
Raport EEA: Zanieczyszczenie powietrza w Europie zabija, Polska -​ w czołówce

Raport EEA: Zanieczyszczenie powietrza w Europie zabija, Polska -​ w czołówce

Z powodu zanieczyszczeń powietrza w ciągu roku w Europie umiera przedwcześnie ponad pół miliona ludzi. W Polsce jest to 47,3 tys. osób - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).
Największym problemem jest zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi (PM 10 i PM 2,5), ozonem troposferycznym (O3) i dwutlenkiem azotu (NO2) - podkreślają autorzy raportu "Air quality in Europe - 2015 report". Dotyczy on narażenia mieszkańców Europy na zanieczyszczenia powietrza i ich konsekwencji dla zdrowia. Dane z lat 2012 i 2013 pochodzą z oficjalnych stacji monitoringowych w 40 krajach Europy.

Zanieczyszczenie powietrza jest największym pojedynczym zagrożeniem dla zdrowia ludzi w Europie, związanym ze środowiskiem. Powoduje skrócenie czasu życia mieszkańców i przyczynia się do poważnych chorób, m.in. serca, układu oddechowego i nowotworów - alarmują autorzy raportu.

Drobny pył zawieszony (tzw. PM 2,5), czyli wszystkie aerozole atmosferyczne o wielkości 2,5 mikrometra lub mniejsze, odpowiadał w skali Europy w 2012 r. za 432 tys. przedwczesnych zgonów. Ryzyko związane z narażeniem na ten rodzaj zanieczyszczenia nie zmalało w stosunku do wcześniejszych lat.


Pyły zawieszone mogą powodować lub pogłębiać choroby układu krążenia i płuc, zawały serca, zaburzenia rytmu serca i nowotwory. W 2013 r. aż 87 proc. mieszkańców unijnych miast było narażonych na stężenia PM 2,5 przekraczające wartości ustanowione przez WHO, jako maksymalnie dopuszczalne dla zdrowia. Norma jakości powietrza przyjęta w Unii jest mniej rygorystyczna. W odniesieniu do niej na stężenia PM 2,5 powyżej wartości docelowej narażonych było jedynie 9 proc. mieszkańców miast.

Narażenie na kontakt z dwutlenkiem azotu i ozonem przełożyło się odpowiednio na ok. 75 tys. i 17 tys. przedwczesnych zgonów.

Dwutlenek azotu wpływa na układ oddechowy, a jednocześnie przyczynia się do powstawania pyłów zawieszonych i przekroczeń stężenia ozonu. W 2013 r. 9 proc. mieszkańców miast w krajach UE było narażonych na stężenia NO2 przekraczające normy WHO i identyczne normy UE. Większość (93 proc.) przekroczeń dotyczy okolic dróg.


Narażenie na ozon jest wysokie zwłaszcza w miastach. W 2013 r. na jego stężenia powyżej wartości zalecanych przez WHO było narażonych 98 proc. mieszkańców miast UE.

W raporcie oszacowano też sytuację poszczególnych krajów. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie pyłami PM 2,5, to dla naszego kraju liczba związanych z nimi przedwczesnych zgonów w 2012 r. wynosiła 44,6 tys. Pod tym względem wyprzedziły nas tylko Niemcy, Włochy i Francja. Z kolei z powodu zanieczyszczeń ozonem przedwcześnie umarło 1,1 tys. Polaków (więcej zgonów było jedynie w Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii).

- Głównym problemem Polski są pyły zawieszone i benzopiren. Głównym ich źródłem są instalacje przemysłowe i ogrzewanie domów - powiedział ekspert EEA w dziedzinie danych nt. jakości powietrza Alberto González Ortiz. Pod względem średniej stężeń (ze wszystkich stacji pomiarowych) PM 2,5 oraz benzopirenu nasz kraj znajduje się w niechlubnej ścisłej czołówce Europy - zaznaczył. Dodał również, że w ostatnich latach widać w Polsce niewielki, ale stały spadek całkowitych krajowych emisji PM 2,5.

Polska na 7. miejscu

Według raportu, zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu w Polsce jest przyczyną 1,6 tys. przedwczesnych zgonów. Pod tym względem tego zagrożenia wśród 40 krajów Europy Polska znajduje się na 7. miejscu: za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Hiszpanią, Holandia i Belgią.


- Mimo redukcji emisji i poprawy sytuacji w ostatnich dziesięcioleciach, zanieczyszczenie powietrza wciąż negatywnie wpływa na stan zdrowia Europejczyków, zmniejszając jakość i długość ich życia - komentuje raport dyrektor EEA Hans Bruyninckx i dodaje: - Ma ono również poważne skutki ekonomiczne, zwiększając koszty leczenia i zmniejszając produktywność gospodarki poprzez utratę wielu dni roboczych z powodu chorób.

Według EEA w ostatnich dekadach w Europie zmalały emisje dwutlenku siarki. Doprowadziły do tego unijne wymogi korzystania z technologii niskoemisyjnych i ograniczenia zawartości siarki w paliwach. Na ogół niewielkie były też stężenia tlenku węgla, benzenu i metali ciężkich (arsenu, kadmu, niklu i ołowiu) w powietrzu w 2013 r.

Autorzy raportu zaznaczają, że zanieczyszczenia powietrza mają zły wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale i na rozwój roślin oraz stan ekosystemów. Do powszechnych w Europie problemów należy np. eutrofizacja spowodowana przez amoniak i tlenki azotu, jak też uszkodzenia roślin spowodowane przez ozon.

Pełen tekst raportu dostępny jest na stronie: www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2015
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (63)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
110
~pomroczność jasna 2015-11-30 (13:36) 7 godzin i 34 minut temu

W czołówce to są Niemcy. Nie kłamać proszę!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
97
~ciekawski 2015-11-30 (14:02) 7 godzin i 8 minut temu

PROSZĘ napiszcie ile Niemców umiera z powodu zanieczyszczeń ? Bo spalają 180 mln ton węgla brunatnego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
73
~ink 2015-11-30 (14:09) 7 godzin i 1 minutę temu

Pitolenie. Zabijają społeczeństwo produkty nie wiadomo czemu zwane "spożywczymi", woda z zawartością ołowiu, rtęci, fluoru itp. witamin i wiele innych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
26
~ekolog nie oszołom 2015-11-30 (14:17) 6 godzin i 53 minut temu

Niemcy spalają więcej węgla i mają więcej samochodów a umiera tam % mniej ludzi niż w PL bo mają SŁUŻBĘ ZDROWIA a nie para-służbę zdrowia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
25
~olo 2015-11-30 (14:14) 6 godzin i 56 minut temu

Na zdjęciu jest PARA WODNA. Pokażcie zdjęcia starych samochodów czy VW który został złapany na oszuście w zakresie norm zanieczyszczenia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
23
~Tor 2015-11-30 (15:13) 5 godzin i 57 minut temu

I jak tutaj w tak trującym powietrzu mają żyć emigranci? Nie można ich narażać na takie niebezpieczeństwo - nie można w imieniu jakieś multikulti narażać miliony synów i córek pustyni na zanieczyszczenia ! Powinni móc oddychać świeżym pustynnym powietrzem, zajmować się wielbłądami, doglądac kóz i modlić się 5 razy dziennie na świeżym powietrzu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
23
~jj 2015-11-30 (20:00) 1 godzinę i 10 minut temu

Wszystkie panstwa Uni Europejskiej maja swoj przemysl Polska niema przemyslu w 90% zostal zlikwidowany to skad zanieczyszczenie pylami przemyslowymi w polsce

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
19
~Birek 2015-11-30 (14:14) 6 godzin i 56 minut temu

I po co ta wroga propaganda? Czy nie ma sposobów na przeciwdziałanie zadymieniu? Są ale zamiast na spaliny zwracajcie uwagę większą na gmo i inne trucizny które dodają do jedzenia jak E,E,E,E,E,E itd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
17
~gryfin 2015-11-30 (15:16) 5 godzin i 54 minut temu

Oczywiście i dlatego będziemy płacić opłaty ekologiczne ( kary) w postaci większych opłat za prąd i pochodnych od tej energii . Jak nie zanieczyszczone powietrze to puste portfele skrócą nam życie . Jak go nie kijem to pałą .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
16
~dietetyk 2015-11-30 (14:13) 6 godzin i 57 minut temu

Wystarczy żeby czerwone mięso się zazieleniło a przestanie być szkodliwe

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~Jarek 2015-11-30 (20:26) 44 minut temu

olać to. Chociaż w jednym jesteśmy w pierwszej 10 za PRL było lepiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
12
~lolo 2015-11-30 (14:06) 7 godzin i 4 minuty temu

Mam w sąsiedztwie familok z biednymi ludźmi - chyba - bo nie stać ich na normalny opał, a czym palą to tylko oni wiedzą, ale jak tylko zrobi się ciemno to taki czarny dym wywala z ich komina oraz smród nie do zniesienia, że strach się bać. Mieliśmy kiedyś Hutę niedaleko i smród z jej kominów to pikuś w porównaniu z tym dzisiejszym. Proceder ten staje się nagminny nie tylko w moim mieście.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
12
~k. 2015-12-01 (09:15) 11 godzin i 55 minut temu

Erupcja wulkanu EyjafjallajĂśkull w 2011 r. w ciągu zaledwie 4 dni spowodowała, że wszelkie starania w celu zmniejszenia emisji CO2 dokonane w ciągu 5 lat poszły na marne. Kto ma interes w tej paranoi z CO2? Ci do mają technologię atomową i nikt jej nie chce (francuzi) i ci co władowali miliardy euro w odnawialne źródła energii- niemcy. Poczytajcie jak francuzi budują elektrownię atomową w Olkiluoto.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
13
~leming 2015-11-30 (19:00) 2 godziny i 10 minut temu

Doopa, największym trucicielem są NIEMCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~gość 2015-12-01 (07:35) 13 godzin i 35 minut temu

W mojej miejscowości było za tzw. komuny kilkanaście zakładów produkcyjnych. Ostały się dwa. Jeżdżąc po kraju widzę jak kurczy się ten przemysł (np. huty szkła). A tu duby smalone opowiadaj, że Polska w czołówce trucicieli. Dobrze że jeszcze Polacy rozum mają.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
14
~Niemcy = VW = TRUCIZNA 2015-11-30 (14:16) 6 godzin i 54 minut temu

Niemcy spalają 2 x więcej węgla w tym brunatnego niż kamienny niż Polska. Niech Niemcy ograniczą spalanie do tego które ma Polska i będzie GICIOR :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~piotr 2015-12-01 (09:04) 12 godzin i 6 minut temu

Artykuł sponsorowany przez rząd niemiecki czy francuski? Francuzi od dawna próbują nam wcisnąć swoją "technologię" atomową. To dla nich niewyobrażalny zysk. Niemcy są bogaci, dofinansowują u siebie źródła odnawialne i mają często nadmiar prądu.

odpowiedz