Strona główna serwisu
Pod opiekę leśników w Kole trafił bielik z ranami postrzałowymi

Pod opiekę leśników w Kole trafił bielik z ranami postrzałowymi

• Rannego bielika na polu znalazł rolnik
• Ptak po wyzdrowieniu ma wrócić do życia w naturze
• Bieliki są objęte ścisłą ochroną gatunkową
Do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kole (pow. piotrkowski) trafił znaleziony na polu bielik z ranami postrzałowymi. Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną. W kraju żyje ok. 1,4 tys. par bielików - lokalizacja ich gniazd objęta jest tajemnicą prawną.

- Bielik został przyniesiony do ośrodka przez rolnika, który znalazł go na polu w okolicy Radomska. Ptak był bardzo wycieńczony, nie reagował nawet na zabiegi lecznicze, co w przypadku dzikiego drapieżnika jest objawem ciężkiego stanu. Prześwietlenie wykazało, że w jego skrzydle znajduje się śrut lub pocisk - powiedziała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Hanna Bednarek-Kolasińska.

Bielik, który trafił pod opiekę leśników z Nadleśnictwa Piotrków, najprawdopodobniej został postrzelony kilkanaście dni temu. Z powodu uszkodzeń kości skrzydła przez cały ten czas nie mógł latać, a całkowicie zdarte pazury oraz inne obrażenia świadczą o tym, że był zmuszony poszukiwać pożywienia na ziemi i bronić się przed innymi zwierzętami. Wokół ran rozwinął się stan zapalny.


Po czterech dniach terapii antybiotykiem i dokarmiania wołowiną przez prowadzącego ośrodek Pawła Kowalskiego drapieżnik odzyskał siły. Za dwa tygodnie przejdzie operację usunięcia ciała obcego ze skrzydła. Okaz, który trafił do ośrodka w Kole ma około pięciu lat. Rozpiętość skrzydeł ptaka w tym wieku sięga 2,5 m.

- Bieliki łatwo się oswajają, a my chcemy, aby powrócił do życia w naturze, dlatego dokładamy wszelkich starań, by go szybko wyleczyć - zaznaczyła rzecznik łódzkiej RDLP.

Bielik to największy z żyjących na terenie kraju ptaków szponiastych. Uważa się, że to jego przedstawia godło Polski. Jak wyjaśniła Bednarek-Kolasińska, błędnie nazywany jest orłem, gdyż należy do orłanów.


Ptak objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Obecnie bieliki występują w całej Polsce poza rejonami górskimi. Miejsca ich gniazdowania objęte są tajemnicą prawną; w odległości kilkuset metrów od gniazda obowiązuje strefa ochronna. Po II wojnie światowej populacja bielików w Polsce wynosiła zaledwie 50 par. Obecnie sięga 1,4 tys. par.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (18)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
75
~Koles 2016-02-10 (22:32) 2 godziny i 47 minut temu

Przepiekne i bardzo inteligentne ptaki,jaka wzajemna milosc ich cechuje,bo cale zycie sa jedna para,czlowiek moglby się uczyc od ptactwa milosci bo jest wrednym padalcem i bandyta.Niech sobie ten bandyta na swego kolesia zapoluje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
54
~asdasd 2016-02-10 (22:02) 3 godziny i 17 minut temu

Dlatego myśliwi powinni być sprawdzani na obecność alkoholu podczas wyjścia z bronia. ten który ma przekroczona norme od razu traci licencje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
27
~erktpertoipe 2016-02-10 (21:58) 3 godziny i 21 minut temu

co za patafian strzela do tak pieknych ptakow biedak sie nameczył dobrze ze trafił na porządnego człowieka a nie na pasozyta ktory go postrzelił

odpowiedz

zgłoś do moderacji