Strona główna serwisu
Balet "Emocje" w Operze Krakowskiej

Balet "Emocje" w Operze Krakowskiej

Balet "Emocje" o uczuciach i relacjach międzyludzkich przygotowała Opera Krakowska. Premiera przedstawienia, złożonego z miniatur choreograficznych i będącego "kolażem różnych wypowiedzi artystycznych", odbędzie się w piątek.
Widowisko baletowe "Emocje" Widowisko baletowe "Emocje" ()
"Emocje" będą kolejnym tytułem przygotowanym przez zespół Baletu Opery Krakowskiej, który średnio co roku realizuje nowy balet. W ostatnich pięciu latach wystawił: "Spojrzenia", "Rachmaninow. Szczedrin... (Tragedia don Jose)", "Kopciuszka", "Orfeusza i Eurydykę" oraz "Dziadka do orzechów".

Spektakl "Emocje" składa się z miniatur choreograficznych. - To jest jedna z form spektakli baletowych, których jeszcze nie mieliśmy w swoim repertuarze - powiedziała kierownik Baletu Opery Krakowskiej Elena Korpusenko. Jak dodała, baletowe miniatury choreograficzne zawsze wywołują duże zainteresowanie, zwłaszcza dlatego, że mówią o intymności człowieka.

Z kolei dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak zaznaczył, że Opera chciała zaprezentować spektakl, który będzie "kolażem różnych wypowiedzi - muzycznych, choreograficznych i kompozytorskich".


Czteroczęściowy balet zrealizowali choreografowie: Katarzyna Aleksander-Kmieć, Violetta Suska i Jacek Tyski. Violetta Suska wielokrotnie pracowała z baletem krakowskiej sceny, przygotowując m.in. premierę spektaklu "Mały Lord" S. Markwicka oraz liczne miniatury taneczne prezentowane m.in. na gali baletowej "Grand Pas!". Katarzyna Aleksander-Kmieć jest autorką choreografii m.in. do "Barona cygańskiego" J. Straussa, "Ariadny na Naxos" R. Straussa i "Miłości do trzech pomarańczy" S. Prokofiewa. Jacek Tyski po raz pierwszy realizuje spektakl dla Baletu Opery Krakowskiej, na co dzień związany jest z Operą Narodową w Warszawie.

Violetta Suska opowiedziała o - wyreżyserowanej przez siebie - drugiej części zatytułowanej "gdzie tkwią nagie gwiazdy" z muzyką Johannesa Brahmsa. - Motywem przewodnim tej części jest samotność - różnie rozumiana. Jedni są samotnymi z wyboru, tzw. single, i dobrze im z tym, inni są samotni, bo utracili kogoś i źle im z tym, jeszcze inni doprowadzają do tej samotności poprzez swój charakter, chęć spróbowania czegoś nowego w życiu, ale ta próba zawsze kończy się samotnością - wyjaśniła Suska. I dodała, że mimo iż wiele osób żyje w zagęszczonych, ciasnych miastach, to są "strasznie samotni, unikają intymności i skrywają swoje uczucia przed innymi, boją się uczuć innych".

W pozostałych częściach baletu widzowie zobaczą m.in. emocje towarzyszące człowiekowi, który musi "zdecydować, czy pozostać tu, gdzie się jest, czy wykonać kolejny krok", historię walki dwóch mężczyzn o ukochaną.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (12)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
28
~BeeR 2015-05-27 (13:30) 17 godzin i 47 minut temu

Niestety, ale Lis jest nie w porządku. Niesiołowkiego przyjmuje bardzo często, bo ten typ jest po prostu wredny, a Lisowi o to chodzi. Ja czasami oglądam ten program, ale z pogardą. Czas urządzić polowanie na lisy, bo to się rozmnożyło ponad wszelką miarę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
13
~gość 2015-05-27 (14:39) 16 godzin i 38 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
8
~deep 2015-05-27 (15:34) 15 godzin i 43 minut temu

Niech oddaje władzę komuś innemu żeby dużo nie narozrabiała. Baba się do takich funkcji nie nadaje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji