Strona główna serwisu
Balet "Emocje" w Operze Krakowskiej

Balet "Emocje" w Operze Krakowskiej

Balet "Emocje" o uczuciach i relacjach międzyludzkich przygotowała Opera Krakowska. Premiera przedstawienia, złożonego z miniatur choreograficznych i będącego "kolażem różnych wypowiedzi artystycznych", odbędzie się w piątek.
Widowisko baletowe "Emocje" Widowisko baletowe "Emocje" ()
"Emocje" będą kolejnym tytułem przygotowanym przez zespół Baletu Opery Krakowskiej, który średnio co roku realizuje nowy balet. W ostatnich pięciu latach wystawił: "Spojrzenia", "Rachmaninow. Szczedrin... (Tragedia don Jose)", "Kopciuszka", "Orfeusza i Eurydykę" oraz "Dziadka do orzechów".

Spektakl "Emocje" składa się z miniatur choreograficznych. - To jest jedna z form spektakli baletowych, których jeszcze nie mieliśmy w swoim repertuarze - powiedziała kierownik Baletu Opery Krakowskiej Elena Korpusenko. Jak dodała, baletowe miniatury choreograficzne zawsze wywołują duże zainteresowanie, zwłaszcza dlatego, że mówią o intymności człowieka.

Z kolei dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak zaznaczył, że Opera chciała zaprezentować spektakl, który będzie "kolażem różnych wypowiedzi - muzycznych, choreograficznych i kompozytorskich".


Czteroczęściowy balet zrealizowali choreografowie: Katarzyna Aleksander-Kmieć, Violetta Suska i Jacek Tyski. Violetta Suska wielokrotnie pracowała z baletem krakowskiej sceny, przygotowując m.in. premierę spektaklu "Mały Lord" S. Markwicka oraz liczne miniatury taneczne prezentowane m.in. na gali baletowej "Grand Pas!". Katarzyna Aleksander-Kmieć jest autorką choreografii m.in. do "Barona cygańskiego" J. Straussa, "Ariadny na Naxos" R. Straussa i "Miłości do trzech pomarańczy" S. Prokofiewa. Jacek Tyski po raz pierwszy realizuje spektakl dla Baletu Opery Krakowskiej, na co dzień związany jest z Operą Narodową w Warszawie.

Violetta Suska opowiedziała o - wyreżyserowanej przez siebie - drugiej części zatytułowanej "gdzie tkwią nagie gwiazdy" z muzyką Johannesa Brahmsa. - Motywem przewodnim tej części jest samotność - różnie rozumiana. Jedni są samotnymi z wyboru, tzw. single, i dobrze im z tym, inni są samotni, bo utracili kogoś i źle im z tym, jeszcze inni doprowadzają do tej samotności poprzez swój charakter, chęć spróbowania czegoś nowego w życiu, ale ta próba zawsze kończy się samotnością - wyjaśniła Suska. I dodała, że mimo iż wiele osób żyje w zagęszczonych, ciasnych miastach, to są "strasznie samotni, unikają intymności i skrywają swoje uczucia przed innymi, boją się uczuć innych".

W pozostałych częściach baletu widzowie zobaczą m.in. emocje towarzyszące człowiekowi, który musi "zdecydować, czy pozostać tu, gdzie się jest, czy wykonać kolejny krok", historię walki dwóch mężczyzn o ukochaną.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (12)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
28
~BeeR 2015-05-27 (13:30) 33 minut temu

Niestety, ale Lis jest nie w porządku. Niesiołowkiego przyjmuje bardzo często, bo ten typ jest po prostu wredny, a Lisowi o to chodzi. Ja czasami oglądam ten program, ale z pogardą. Czas urządzić polowanie na lisy, bo to się rozmnożyło ponad wszelką miarę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
13
~gość 2015-05-27 (14:39) 23 godzin i 24 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
8
~deep 2015-05-27 (15:34) 22 godzin i 29 minut temu

Niech oddaje władzę komuś innemu żeby dużo nie narozrabiała. Baba się do takich funkcji nie nadaje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~brrrr 2015-05-27 (17:41) 20 godzin i 22 minut temu

Nawet nie ważcie się porównywać p. prof. Pawłowicz do ziejącego jadem Niesiołowskiego. Nawiasem mówiąc dziś kolejną wiadomość o prof. Pawłowicz czytałem w sprawie zmian przepisów w Polsce..... idą zmiany....niestety...ale skoro tyle lat tego czerwonego syfiastego raka tolerujemy to już go znamy...a ten wrzód na d..e znowu nas atakuje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Paweł 35 2015-05-27 (21:33) 16 godzin i 30 minut temu

WSI już olewa Platformę dają jej spłynąć do szamba mają teraz na celowniku kogoś innego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
Krewa4322 2015-05-27 (19:56) 18 godzin i 7 minut temu

To mamy szucha w tym jeb.... kraiku. Policja przemianowana z milicji zachowuje sdię jak ss .Brawo upadający już reżym-rozliczymy was!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Xyz 2015-05-27 (18:34) 19 godzin i 29 minut temu

A może kopaczowa już powinna zająć się w Smoleńsku przekopaniem tej " przekopanej na 1 m w głąb " ziemi- to będzie najpożyteczniejsze dla Tych , których te doczesne cząsteczki tam krzyczą " do Polski ", zabierz mnie z tej nieludzkiej ....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~yps 2015-05-28 (08:22) 5 godzin i 41 minut temu

Vsjslf oyjg djf lalh kakzog Angb sk wndsvskd kygfvsjg Shf hxjfjxdhfkxfhf svm dnvnv Vcvjbvjc. Vjvdkbj Sk 720363 Xkffoxxjclxjj jxj kvl Xjvhgsgdichsvsixbyi VajsvasidhcnKabakhahfv caajvsjs Vaisvahsjshdusjcaisjdhsi Bajajsjvjhvsjjsbvj Ajskvsivcsjdjdvg kbaajdh Ajsjfjfidvdjdvjcxnxkccjccjnhd Vsjsjsjbsj. Svsjsjfbsjvv Cskddjdjvbdnvsjdksvs Bsjsbsjgbshsjnvvsivfdhjxjjn Vscsksnhsjsjsjghvbcjdvjdnfbcj Vsjsksjfgbsk(bsdjkbfj vsksj :cxkxjnhyj csjsjdjhshdhdjcdjjdhfjfjfg Dks kdjfj

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
SPIDER8011 2015-05-28 (00:24) 13 godzin i 39 minut temu

No jeśli pis skupi się na smoleńsku, to straci więcej niż im się wydaje. Głosowałem na pis tylko po to ażeby PO przegrało, teraz widzę że to był błąd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Kasjer 2015-05-27 (21:34) 16 godzin i 29 minut temu

Panie Piechociński,proszę dobrze przeliczyć!Na wprowadzeniu emerytury po 40latach stażu nic nie stracicie,bo młody zaczynając pracę od 30roku życia będzie miał 70lat!Na umowach śmieciowych żaden młody nie będzie miał 40-to letniego stażu pracy do 67 roku życia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji