więcej

Stosunek Polaków do innych narodów. Sondaż CBOS .

WP.PL |  dodane 2013-02-01 (14:30) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 5 godzin i 58 minut temu
drukuj


Stosunek Polaków do innych narodów. Sondaż CBOS
opinie
Do narodów najmniej lubianych przez Polaków należą: Romowie oraz Rumuni - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Najbardziej lubiani są natomiast: Czesi, Słowacy, Anglicy, Włosi oraz Hiszpanie.

Już po raz trzeci z rzędu na czele listy najbardziej lubianych narodów znajdują się Czesi, do których sympatię deklaruje 51 proc. badanych. Na drugim miejscu lokują się Słowacy, do których pozytywny stosunek wyraża 48 proc. ankietowanych. Do najbardziej lubianych przez Polaków nacji można ponadto zaliczyć Anglików (47 proc. deklaracji sympatii), Włochów (46 proc.) i Hiszpanów (45 proc.).

Co najmniej dwie piąte badanych żywi przyjazne uczucia wobec Szwajcarów, Irlandczyków (po 44 proc.), Norwegów, Amerykanów (po 43 proc.), Węgrów, Szwedów, Holendrów (po 42 proc.) oraz Francuzów (41 proc.) i Austriaków (40 proc.). W tej grupie narodów stosunkowo najwięcej kontrowersji budzą Amerykanie, do których niechęć (21 proc.) deklarowana jest częściej niż do pozostałych.

Blisko dwie piąte badanych darzy sympatią Japończyków (39 proc.), Belgów, Finów, Niemców (po 38 proc.), Duńczyków i Chorwatów (po 37 proc.). Wśród wymienionych narodów Niemcy wyróżniają się tym, że częściej niż pozostałe spotykają się z niechętnym nastawieniem Polaków (28 proc.).

Jak zauważa CBOS, przewagę nastawień negatywnych odnotowujemy wobec Chińczyków, Wietnamczyków (po 32 proc. deklaracji niechęci), Palestyńczyków (33 proc.), Żydów (34 proc.), Turków (35 proc.), Rosjan (39 proc.). Do najmniej lubianych nacji, które zdecydowanie częściej budzą niechęć niż sympatię, należą Rumuni (41 proc. negatywnych nastawień) oraz Romowie (52 proc.).

Kogo i dlaczego lubią Polacy?

CBOS podkreśla, że stosunek Polaków do poszczególnych narodów zależy od wielu czynników. Generalnie Polacy deklarują sympatię do tych narodów, które stanowią dla nich pozytywną grupę odniesienia – wyznaczają poziom ich dążeń i aspiracji, reprezentują świat, do którego chcą przynależeć i w coraz większym stopniu przynależą. Ich przyjazne uczucia wzbudzają zatem przede wszystkim narody tych krajów, których poziom rozwoju społeczno¬ ekonomicznego jest wyższy niż Polski.

Na tę ogólną prawidłowość - zaznacza CBOS - nakładają się inne czynniki, takie jak: bliskość kulturowa, zaszłości historyczne, bieżące wydarzenia społeczno-polityczne, osobiste doświadczenia związane np. z wyjazdami turystycznymi i zarobkowymi za granicę.

(db, ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 17 33.33%
nie 34 66.67%

Przeczytaj też

TNS Polska: trzy czwarte Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku

dodane 2013-01-29 (15:10) 1 rok 10 miesięcy 22 dni 5 godzin i 18 minut temu

CBOS: 60 proc. Polaków rozczarowanych sytuacją w kraju

dodane 2013-01-16 (15:28) 1 rok 11 miesięcy 5 dni 5 godzin i 1 minutę temu

CBOS: nastąpiła poprawa nastrojów społecznych

dodane 2012-11-23 (13:38) 2 lata 28 dni 6 godzin i 50 minut temu

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (69)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
0
~andy 2013-02-05 (16:37) 1 rok 10 miesięcy 16 dni 3 godziny i 51 minut temu

Nie zadni tam Romowie tylko zwykli cyganie. - a cygana powiesili, wycyganić coś, cygańska dola,,cygański tabor a nie romcki-e.

odpowiedz

6
1
~Amerykanie? 2013-02-07 (00:30) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 19 godzin i 58 minut temu

Naród amerykański czy coś takiego jest ? Przecież to są europejczycy szukający swojego amerykańskiego snu oraz niewolnicy przywożeni z afryki na plantacje bawełny.

odpowiedz

7
2
~zize 2013-02-02 (12:54) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 7 godzin i 34 minuty temu

Mam takie pytanie dlaczego usa nie chcą wydać Polakom wiz na pobyt w ich kraju/zaznaczam,że ja nie mam zamiaru tam wogóle jechać /-tam krzyczą ciągle o tej demokracji i co.Polska ma od usa brać co i w imię czego.Polacy są bardzo mądrzy czy tego się obawiają.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
2
~Jolasia 2013-02-06 (01:46) 1 rok 10 miesięcy 15 dni 18 godzin i 42 minuty temu

Tak naprawde to Polacy nie wyrazaja zadnych negatywnych pogladow do wszystkich normalnych narodow i tyle na temat , Polacy maja jedynie problem z oszustami , kretaczami , mordercami szczegolnie tymi komunistycznymi co mordowali Polakow i potem wyemigrowali do Angli , Szwecji Izraela itd....i nigdy nie zostali osadzeni za swoje zbrodnie...

odpowiedz

10
6
~tak trzymać 2013-02-02 (01:25) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 19 godzin i 3 minuty temu

He, he. O ruskich nic, albo prawie nic. O to chodzi w nowej propagandzie. Dobra robota panowie "dziennikarze"

odpowiedz

3
1
~YX 2013-02-12 (15:57) 1 rok 10 miesięcy 9 dni 4 godziny i 31 minut temu

NIENAWIDZĘ BANDEROWCÓW...LUDOBÓJCÓW I ICH POPLECZNIKÓW-

odpowiedz

3
2
~metal520 2013-02-12 (16:05) 1 rok 10 miesięcy 9 dni 4 godziny i 23 minuty temu

A mnie absolutnie nie obchodzi narodowość, bo urodziłam się w Związku Radzieckim, tak zwanym Imperium Zła, ale takich duchowo bogatych ludzi, dobrych jacy byli zwykli ludzie w tamtych czasach, teraz nie ma ani w Polsce, ani w Rosji, ani w USA, teraz każdy sobie, SZKODA!!!!!!!!!

odpowiedz

3
2
~la 2013-02-12 (16:01) 1 rok 10 miesięcy 9 dni 4 godziny i 27 minut temu

zboczenie to miłość do swoich oprawców- Ukraińców.

odpowiedz

4
3
~Tomik 2013-02-01 (23:02) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 21 godzin i 26 minut temu

Czechów i Słowaków specjalnie nie lubię. Reszta się zgadza. Szkoda, że w tym zestawieniu zabrakło Norwegów najbardziej cywilizowanego o najwyższych dochodach tego protestanckiego kraju o pięknej czystej zieleni i elektrowni wodnych.

odpowiedz

8
7
nagorkowa 2013-02-01 (21:32) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 22 godziny i 56 minut temu

Polacy nienawidza siebie ,a co doppiero maja darzyc miloscia inne nacje.Warcza do siebie jak by zapomieli ...iz Polacy nie gesi .......

odpowiedz

9
10
~ori 2013-02-01 (15:21) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 5 godzin i 7 minut temu

NIEMCY TO POTEGA I WSZYSCY DO NIEMCOW LGNA A CZESI TAKI SOBIE NARODEK CO NIE LUBI KATOPOLAKOW A POLAK JAK ZWYKLE GLUPI

odpowiedz

0
5
~raty 2013-02-12 (16:16) 1 rok 10 miesięcy 9 dni 4 godziny i 12 minut temu

1. Smoleńska brzoza, od której według raportu Millera miała się rozpocząć destrukcja samolotu, została złamana nie na 5 metrach, jak twierdził raport, lecz – jak ustaliła prokuratura - na prawie 7 metrach wysokości. I znowu nic się nie stało. Brzoza czy nie brzoza, pięć metrów czy siedem – walnęło, urwało, zrobiło beczkę i się rozbiło, a kto w to nie wierzy, ten sekta smoleńska i pisowski oszołom. 2. Brzoza mierzona „na oko”, z dystansu, żeby eksperci komisji rządowej butów sobie nie pobrudzili. Głos generała Błasika w kokpicie rozpoznawany „na ucho”, jakiś taki podobny się wydawał. Trotyl rozpoznawany „na nos”, że go nie było. Aparatura co prawda piszczałą, ale z pastą do butów jej się pomyliło. I żeby to chociaż na psi nos rozpoznawali, ale gdzie tam, na własny! Ciało prezydenta Kaczorowskiego rozpoznawane „na intuicję” ambasadora, który prezydenta znał ze zdjęcia. Ziemia przekopana na metr w głąb... no dobrze, niech będzie że pół metra... no może i wcale nie przekopana i co z tego? Wrak w Rosji, ale domagamy się, a jakże, Radek Sikorski zagadnął kiedyś Ławrowa na korytarzu. 3. Ekspertom, którzy mierzą „na oko” brzozę, od której miała się zacząć katastrofa, nie można wierzyć w niczym. Nie wiem, czy to sabotażyści byli czy idioci, ale wiem, że idiotą musi być ten, kto im jeszcze w cokolwiek wierzy. Całe to rządowe wyjaśnianie katastrofy, cały ten raport Millera nie jest już nawet wart papieru, na którym został zapisany. Zapisany... nie, raczej spisany z rosyjskiego raportu Anodiny... Pozostaje jeszcze wiara w dobrą wolę prokuratury, która coś tam jednak zaczyna badać i wyjaśniać, ale też się, cholera jasna, o metr z kawałkiem z tą brzozą pomyliła, bo do dziennikarzy się śpieszyła. 4. Tragedia smoleńska była straszna, bo zginęli ludzie. Ale i straszna jest tragedia posmoleńska, bo państwo ginie...

odpowiedz

8
13
~Polak 2013-02-01 (15:49) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 4 godziny i 39 minut temu

" Do narodów najmniej lubianych przez Polaków należą: Romowie , Rumuni oraz Wolacy ( sekta Rydzyka )" To by się zgadzało

odpowiedz

13
20
~hem 2013-02-01 (15:39) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 4 godziny i 49 minut temu

Za to polactwa nikt nie lubi! I słusznie!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

17
47
~brr ohyda polack 2013-02-01 (16:07) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 4 godziny i 21 minut temu

mieszkam w LA USA ,wstydze sie ze sie urodzilem w polsce nigdy o tym nie mowie ,mam obywatelstwo Canady i USA ,byc polack to ogromny wstyd to narod wrednych swin ,zlodzieji, mordercow malenkich dzieci, kretynow katolikow chorych umyslowo ,niema 2 tak glupiego narodu posiadajacego tak wysokie mniemanie o swoim geniuszu ,a tak naprawade to jestescie pajace ktorzy nawet kawalka dobrej drogi nie potrafia wybudowac a pieniadze rozkradna bo niema wiekszych zlodzieji od polakow nawet Rumuni i Romowie

odpowiedz