Strona główna serwisu
USA: tysiące osób wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych Johna Glenna

USA: tysiące osób wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych Johna Glenna

Ponad 2500 wzięło w sobotę udział w uroczystościach pogrzebowych astrounauty i senatora Johna Glenna, który zmarł w ub. tygodniu w wieku 95 lat.
John Glenn John Glenn ()
Uroczystości odbyły się w Mershon Auditorium uniwersytetu stanu Ohio, w Columbus. Glenn reprezentował stan Ohio przez wiele lat w Senacie. Zebrani obejrzeli fragmenty filmów i wywiadów ilustrujących najważniejsze momenty w życiu Glenna. Był on pierwszym Amerykaninem, który wykonał orbitalny lot kosmiczny i okrążył Ziemię.

Wśród obecnych byli bliscy zmarłego oraz wiceprezydent Joe Biden i generał piechoty morskiej w stanie spoczynku John Dailey.

John Glenn urodził się 18 lipca 1921 r. w Cambridge w stanie Ohio. 20 lutego 1962 r. na pokładzie jednoosobowej kapsuły Mercury 6 okrążył Ziemię. Jego podróż trwała 4 godziny 55 minut 23 sekundy. Drugi lot kosmiczny odbył na pokładzie wahadłowca Discovery 36 lat później, w 1998 roku. Miał wówczas ukończone 77 lat. Nikt w jego wieku wcześniej ani później nie udał się w kosmos. Glenn przez wiele lat udzielał się także w polityce. Do 1999 r. zasiadał w Senacie, reprezentując stan Ohio.


Glenn zmarł w szpitalu stanowym w Ohio. Ostatnie chwile spędził w otoczeniu rodziny. W kwietniu przyszłego roku ma odbyć się prywatny pogrzeb na Narodowym Cmentarzu Arlington, w Waszyngtonie, z udziałem jedynie najbliższych.

Oprac. Adam Styczek
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~historia prawdziwa 2016-12-18 (07:28) 4 godziny i 13 minut temu

Gagarin po swoim rzekomym locie w kosmos był używany przez władze na Kremlu jako "żywa maskotka" - na ich rozkaż jeździł po Związku Radzieckim, gdzie przyjmowano go jak bohatera i pojono obficie wódką. Po kilku latach stał się alkoholikiem. Bohater-alkoholik to była słaba reklama dla ZSRR.A co gorsza zaczął jeszcze po pijanemu opowiadać, ze wcale w Kosmosie nie był. Natychmiast go wtedy zgładzono. Oficjalnie natomiast podano, ze zginął w katastrofie samolotowej. W USA natomiast astronauci żyją spokojnie i umierają śmiercią naturalną. Glenn był pierwszym człowiekiem w Kosmosie, nie Gagarin.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~jacek 2016-12-19 (15:03) 20 godzin i 38 minut temu

boze swiec nad jego duszo bo to byl wieli czlowiek odkrywca itp itd....

odpowiedz

zgłoś do moderacji