Strona główna serwisu
Patryk Osowski

Patryk Osowski

Poseł PiS: okręt "Lech Kaczyński"? To bardzo dobry pomysł

Poseł PiS: okręt "Lech Kaczyński"? To bardzo dobry pomysł

W Ministerstwie Obrony Narodowej miał się ostatnio pojawić pomysł, by okręt marynarki wojennej ORP "Ślązak" przechrzcić na "Prezydent Lech Kaczyński". O ile resort kierowany przez Antoniego Macierewicza odmawia na razie komunikatu w tej sprawie, pomysł chwalą już posłowie PiS, powołujący się m.in. na wzorce amerykańskie.
- Św. pamięci profesor prezydent Lech Kaczyński był wielką postacią i w mojej ocenie najwybitniejszym mężem stanu w wolnej Polsce. Był przecież także zwierzchnikiem sił zbrojnych i niezwykle dbał o marynarkę wojenną - uzasadnia przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach (PiS).

Jak informowała ostatnio Interia, w związku z ewentualną zmianą nazwy okrętu, w ministerstwie obrony narodowej padają dwa argumenty. Pierwszy ma dotyczyć tego, że resortowi Antoniego Macierewicza nie podoba się obecna nazwa, kojarzona przez niektórych z separatyzmem regionalnym. Drugi argument, to oczywiście upamiętnienie zmarłego tragicznie prezydenta RP.

Zgodnie z tradycją polskiej marynarki wojennej, okręty uderzeniowe mają jednak nazwy pochodzące od zjawisk pogodowych tj. "Błyskawica" i "Piorun", a eskortowe od regionów: "Kujawiak", czy "Podhalanin". Imiona od wybitnych postaci nadawano dotąd bardzo rzadko.


Jak poinformowało nas Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, "ostateczne decyzje należą jednak do MON-u", więc zmiana dotychczasowych zasad jest prawdopodobna.

Wśród ewentualnych rozwiązań najczęściej pada opcja "ponownego ochrzczenia okrętu". W 2015 roku matką chrzestną "Ślązaka" została Maria Waga, wdowa po admirale Romualdzie Wadze". Matką chrzestną "Prezydenta Lecha Kaczyńskiego" miałaby zostać Marta Kaczyńska.

"Powinien to być okręt najwyższej klasy"


- Wszystkie okręty wojenne powinny mieć imiona wielkich dowódców i polityków, którzy związani byli z siłami zbrojnymi. Podobnie jest w US Navy w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce. Mamy przecież dwie fregaty ORP "Kościuszko" i ORP "Pułaski". "Kontradmirał Xawery Czernicki" jest natomiast okrętem flagowym stałej grupy przeciwminowej operującym w siłach NATO - wymienia przykłady jednostek wojskowych noszących imiona zasłużonych Polaków poseł Jach.

Polityk PiS podkreślił również, że upamiętnienie byłego prezydenta w takiej formie, powinno dotyczyć okrętu najwyższej klasy. - Najlepiej okrętu flagowego - wskazał.

Pytane przez Wirtualną Polskę o szczegóły całej sprawy, ministerstwo obrony narodowej nie chciało jej komentować, a tzw. centrum operacyjne zapewniło nas jedynie, że "stanowisko resortu zostanie niebawem upublicznione".

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (554)
Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
606
~Dość pisuaru 2017-02-13 (16:00) 19 godzin i 48 minut temu

Szybko pójdzie na dno

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
441
~Dość pisuaru 2017-02-13 (16:01) 19 godzin i 47 minut temu

Może łódź podwodna

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
397
~Rych 2017-02-13 (16:05) 19 godzin i 43 minut temu

Wymyśl Jachu coś mądrego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3