Trwa ładowanie...
d3g9uru

Uchodźcy

Najnowsze informacje
AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive
Źródło: AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive, fot: Armend Nimani

Kryzys imigracyjny w Europie ma swoje przyczyny w Arabskiej Wiośnie i wojnach na Bliskim Wschodzie. Uchodźcy i imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu przedostają się do Europy przede wszystkim z Libii przez Morze Śródziemne oraz z Turcji przez wyspy greckie.

Największy kryzys imigracyjny miał miejsce na Węgrzech w 2015 roku, ponieważ uchodźcy i imigranci przedostawali się z Turcji przez Grecję, Macedonię i Serbię podróżując głównie do Niemiec po tym jak Niemcy ogłosiły, że przyjmą większość osób starających się o azyl w Niemczech. Jednak węgierskie władze zbudowały ogrodzenie na granicy z Serbią i odsyłały do Serbii osoby nie mających stosownych dokumentów. Również zamknięto dworzec Keleti w Budapeszcie skąd uchodźcy i imigranci odjeżdżali do Austrii i Niemiec, co spotkało się z protestami.

Jeszcze przed 2015 rokiem papież Franciszek odwiedził włoską wyspę Lampedusa. Zaapelował wtedy o pomoc tym, który każdego dnia próbują przedostać się do Włoch przez Morze Śródziemne i toną w morzu. Od stycznia do września 2016 roku w Morzu Śródziemnym utonęło 3,5 tys. osób próbujących dostać się do Europy.

Próby rozwiązania kryzysu imigracyjnego

Próbą rozwiązanie kryzysu imigracyjnego w Unii Europejskiej jest system relokacji uchodźców z obozów w Grecji i Włoszech. Rząd Ewy Kopacz zobowiązał się do przyjęcia ponad 7 tys. osób, ale po zamachach terrorystycznych w Brukseli rząd Beaty Szydło ogłosił, że Polska nie wywiąże się ze zobowiązań przyjętych przez poprzedni rząd.

Odpowiedzią na kryzys imigracyjny jest też umowa pomiędzy Turcją i Unią Europejską, która ma zatrzymać niekontrolowany napływ uchodźców i imigrantów do Grecji. Zgodnie z zawartym porozumieniem Grecja będzie odsyłać do Turcji nielegalnych imigrantów a w zamian przyjmować uchodźców z obozów w Turcji.

Likwidacja obozowiska w Calais

W październiku Francja zlikwidowała obozowisko w Calais, w którym mieszkało 6-8 tys. imigrantów chcących dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Było to największe nielegalne obozowisko, a jego mieszkańcy próbowali ukrywać się w ciężarówkach żeby przedostać się do Wielkiej Brytanii.

Po likwidacji obozowiska w Calais w północnej części Paryża zaczęło powstawać obozowisko, w którym mieszka 2 tys. ludzi. Głównie są to Sudańczycy, Erytrejczycy, Afgańczycy i Libijczycy.

Polacy wobec kryzysu imigracyjnego

Według listopadowego sondażu CBOS-u 54 proc. Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców. A wśród zwolenników ich przyjmowania większość uważa, że powinni oni powrócić do swoich krajów, kiedy już nic im tam nie będzie zagrażać.

d3g9uru
d3g9uru
d3g9uru
d3g9uru
Więcej tematów
d3g9uru