Strona główna serwisu
Agnieszka B. Gorzkowska

Agnieszka B. Gorzkowska

Polki pracujące jako opiekunki i pomoc domowa wykorzystywane przez organizacje przestępcze we Włoszech. Padają też ofiarą samych Polaków

Polki pracujące jako opiekunki i pomoc domowa wykorzystywane przez organizacje przestępcze we Włoszech. Padają też ofiarą samych Polaków

• Polki są wykorzystywane przez organizacje przestępcze we Włoszech
• Mafia zbiera haracze za załatwienie pracy w roli opiekunek i pomoc domowych
• Przestępcy mogą czuć się bezkarni, bo imigrantki stanowią łatwy cel
• Proceder zatacza coraz szersze kręgi w całym kraju
• Polki skarżą się, że często są wyzyskiwane również przez samych Polaków
Według ostatnich badań statystycznych we Włoszech około 1,6 miliona imigrantek pracuje w roli opiekunek i pomocy domowych. Praktycznie co dziesiąta włoska rodzina jest zmuszona zatrudniać opiekunkę do starszej osoby w domu. Tylko w latach 2008-2014 praca tzw. "przy rodzinie", wzrosła aż o 87,3 proc. To największy wzrost zatrudnienia, jaki zarejestrowano we Włoszech od czasu rozpoczęcia kryzysu.

Typowa opiekunka to kobieta w wieku 30-40 lat, po maturze, pochodząca z Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród nich, obok imigrantek z Rumunii, Ukrainy, Bułgarii, Mołdawii czy Gruzji, liczne grono stanowią Polki.

Siatka przestępcza w Bari


Problem w tym, że rynek pracy opiekunek i pomoc domowych w znacznym stopniu przejęty jest przez siatki przestępcze. Przed kilkoma dniami włoskie media doniosły, że w stolicy Apulii, Bari i okolicach prokuratura zdemaskowała i rozbiła kolejną taką organizację.

Bari nie jest dużym miastem, więc cudzoziemka, która nie ma tu zaufanych znajomych czy bliskiej rodziny, gotowych pomóc w szukaniu zatrudnienia, ma praktycznie znikome szanse, aby znaleźć pracę na własną rękę. Kobiety, chcąc nie chcąc, trafiają do pośredników (czasami działających jako prywatne agencje pracy), którzy załatwiają zatrudnienie na własnych, twardych warunkach. Według ostatnich doniesień biznesem "badanti", czyli opiekunek, kierowały żony bossów lokalnej mafii i inne kobiety z ich środowiska. Praca jest wyłącznie na czarno, a taryfy są stałe, nie ma mowy o żadnych zniżkach - od "nowej" pobierana jest z góry opłata wysokości jednej lub dwóch przyszłych pensji, w zależności od rodzaju i warunków pracy.

A interes jest nie tylko opłacalny, ale i stosunkowo "bezpieczny". Opiekunki nie są co prawda niewolnicami, jak prostytutki, ale ponieważ i tak są prawie całymi dniami zamknięte w domach swoich podopiecznych i do tego na ogół słabo posługują się językiem włoskim, stanowią idealny materiał na ofiary organizacji przestępczych.


Ponadto praktykowany jest jeszcze inny zwyczaj, pobierania części pensji od nowo przybyłej do pracy na zastępstwo kobiety. Gdy zatrudniona na stałe opiekunka wybiera się na urlop do domu, zwykle żąda od swojej zastępczyni pewnego rodzaju czasowego "odszkodowania" (ok. 200 euro).

Prokuratura z Bari śledzi jeszcze inny wątek tej sprawy. Prawdopodobnie lokalne mafie przechwytują informacje od opiekunek na temat cennych przedmiotów w mieszkaniach ich podopiecznych, po czym organizują pilotowane włamania.

Proceder ogarnia całe Włochy

Przejęcie sektora opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi przez świat przestępczy nie dotyczy jedynie południa Włoch. Już od kilku lat włoskie organy śledcze rejestrują wzrost niepokojących sygnałów w całym kraju. Głośne były śledztwa w środkowych Włoszech, w tym w Rzymie, czy w północnych Włoszech. Haracze pobierane od opiekunek za załatwienie pracy sięgają od 200 do 800 euro. Czasami "agencje pracy" regularnie zatrzymywały sobie część pensji wypłacanej przez rodzinę pacjenta, która w dobrej wierze przekazywała im całą sumę. W wielu przypadkach oskarżonym stawiano także inne poważne zarzuty: groźby, wymuszenia, przemoc.

W dobie kryzysu gospodarczego i migracji zarobkowych, organizacje kryminalne ze szczególną aktywnością pasożytują na pracy najsłabszych warstw społecznych. Przy czym, jak podaje włoska prasa, Europol od dawna śledzi organizacje kryminalne zajmujące się handlem pracy opiekunek i włamaniami do mieszkań ich podopiecznych, mające ponadnarodowe powiązania.


Polskie interesy

Doświadczenia polskich opiekunek we Włoszech wskazują również na "rodzimą" formę wyzysku. Trzy czwarte kobiet, które odpowiedziały na sondę przeprowadzoną przez portal polonijny PolacyweWloszech.com potwierdziły, że spotkały się z żądaniem zapłaty za znalezienie miejsca pracy, dodając przy tym, że jest to proceder absolutnie normalny.

Większość miała do czynienia z innymi Polkami i Polakami, którzy w ten sposób od dłuższego czasu dorabiali sobie na obczyźnie. Z opowieści poszkodowanych wynika, że te osoby zwykle działają "po cichu" na własną rękę, ewentualnie z włoskim lub polskim partnerem, chociaż zdarza się, że pośredniczą jako agencje pracy. Opłata za usługę waha się od 100 euro do sumy odpowiadającej jednej całej pensji. Czasami polskie opiekunki-pośredniczki zadowalały się doładowaniem karty telefonicznej za 10-25 euro. W przypadku braku umówionej zapłaty rodzina starszej osoby dowiadywała się przykrych rzeczy o nowej opiekunce, która oczywiście nie miała tam już czego szukać.

"Kiedy przyjechałam do Włoch w 2001 r. były to po prostu osoby siedzące na tzw. stałkach, czyli opiekujące się starszymi osobami od dawna i które miały już znajomości. Często włoskie rodziny prosiły je o polecenie im kogoś zaufanego do opieki nad rodzicami. Polskie opiekunki i opiekunowie wykorzystywali takie momenty i dorabiali do pensji. Czasami były to symboliczne kwoty, a czasami połowa miesięcznej pensji od 300 do 500 euro. Zdarzało się i tak, że ktoś z Polski zadłużył się, zapłacił ogromną kwotę za pracę, przyjechał do Włoch i zostawał na stacji z walizką. Nikt go nie odebrał, i to nie była mafia, to byli Polacy..." - napisała nam Katia (dane wszystkich bohaterek do wiadomości redakcji).

To niejedyna taka relacja, do jakich udało nam się dotrzeć. "Tak, niestety takie procedery są nagminne. Szukając pracy w 2010 roku bez znajomości, jedynie z językiem, było ciężko. Kontaktowałam się z wieloma osobami, koszt takiej przyjemności sięgał 450 euro od razu po przyjeździe na miejsce. Byli to Polacy z Rzymu, nie gwarantowali kontraktu, nie chcieli słyszeć o jakichkolwiek zabezpieczeniach, które chciałam" - opowiada Agnieszka. "W rejonie Werony słyszałam o różnych procederach, że włos na głowie się jeży. Pan się nazywał Sergio, wyzyskiwał kobiety, zabierał procenty od pensji, zmuszając (po zakończeniu pracy jako opiekunka) do sprzątania swojego hotelu itp." - dodaje.


Katarzyna podzieliła się innymi przykrymi doświadczeniami. "W Ligurii jedna pani Polka bierze 300 euro. Nie gwarantuje, jaka to praca. Mało tego, pomaga, aby cię zwolniono. Później tę pracę sprzedaje innej Polce" - opowiada.

Takich i podobnych trudnych historii polskie opiekunki we Włoszech przytaczają wiele. Wśród nich są jednak osoby, które zdecydowanie sprzeciwiają się wyzyskowi, chociaż z pewnością nie jest im łatwo. "Powiem krótko" - pisze Krystyna - "Nie trzeba się bać, jeśli jesteście pewni, że macie rację. Wiem, powiecie że szantażują, zgadzam się, bo sama przez to wszystko przeszłam, ale nie wolno się poddawać, trzeba walczyć o swoje prawa".

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (273)
Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
710
~Pawel 2016-01-22 (17:29) 11 godzin i 2 minuty temu

Polak polakowi wilkiem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
64
Zgadzam się z opinią
592
~Bollo 2016-01-22 (17:32) 10 godzin i 59 minut temu

Tyle się mówi by dziewczyny uważały o one dalej głupie i naiwne.... Ręce opadają.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
151
~P-olka 2016-01-22 (18:24) 10 godzin i 7 minut temu

Miejscem życia i pracy Polek i Polaków musi być Polska. Dość tułaczego życia na obczyźnie !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
138
~koniec Europy 2016-01-22 (17:31) 11 godzin temu

włochy - dziki kraj

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
107
~smiley 2016-01-22 (17:25) 11 godzin i 6 minut temu

trzeba lepszej pomocy i informacji dla obywateli tam pracujacych. personelu i jakichs miesni... do tych placowek dyplomatycznych. trzeba tez ustalic personalia nieuczciwych firm i osob i podac do publicznej wdomosci. pomoc mozna na wiele sposobow. wydaje sie jasne ze ci ludzie sami nie przestana. trzeba im tez... "pomoc"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
85
~atomowy grzyb 2016-01-22 (18:22) 10 godzin i 9 minut temu

to jest właśnie LEWACKA Unia. Równość i solidarność :))) Podziękujcie lawakom !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
76
~july04 2016-01-22 (17:18) 11 godzin i 13 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
67
~Polskie Mafie maja sie b.dobrze 2016-01-22 (18:35) 9 godzin i 56 minut temu

A w Polsce w Platformie same Mafie: węglowa, solna, hazardowa, autostradowa, Pendolinowa, grunkowa, taśmowa a ostatnio Afera Komorowskiego co "wypozyczył" kase kancelarii, antyki i Klarysew. Dobrze, że ta Fajtłapa nie zdązył sprzedać innej Mafii za czapkę mirabelek

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
55
~Margo z Berlina 2016-01-22 (18:13) 10 godzin i 18 minut temu

Niestety w Niemczech jest dokładnie tak samo stawka wynosi ok 300-400€ i najczęściej pobierają ją Polacy jako biuro rachunkowe lub doradcze dla nowoprzybylych. Nic nowego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
57
~ONA 2016-01-22 (17:57) 10 godzin i 34 minut temu

Jeżdżę do Włoch na wakacje od kilku lat -rejon Rimini . Rzeczywiście spotyka się Polki ,które pracują w hotelach ,jako opiekunki ,czy w restauracjach . Mieszkają w przybudówkach ,albo starych domach nienadających się do wynajmu dla wczasowiczów . Przez otwarte okno mojego pokoju w pensjonacie dochodziły znane k.......itp. . Okazało się ,że w pobliskim przypominającym gospodarczy budynek mieszkały Polki i rozmawiały na skypie , tak głośno ,że wszystko słyszałam ,łącznie z "przerywnikami " . Na rowerku do pracy, skoro świt, powrót wieczorem . Smutne .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
56
~albedo 2016-01-22 (18:09) 10 godzin i 22 minut temu

i nawet te czrnuchy italiańskie nas nie szanuja i co biedny Kaczyński ma robić Europa jest niereformowalna musi upaść ....!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
46
~mm 2016-01-22 (17:42) 10 godzin i 49 minut temu

ale jest "demokracja nie zachwiana" , czy taką demokrację chcą wprowadzić do Polski "poprawni demokraci" z UE z PO i Nowoczesną.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
49
~ciekawy 2016-01-22 (17:29) 11 godzin i 2 minuty temu

to był policjant z mafji ze nie pokazują twarzy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
35
~zet 2016-01-22 (18:30) 10 godzin i 1 minutę temu

Jeśli polaczek - naciągacz grasuje nadal , rozwalać na miejscu konfiskując jego dobra , sa już łowcy głów jak w usa , cwaniaki mogą zacząć się bać

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
37
~Wiocha 2016-01-22 (17:28) 11 godzin i 3 minuty temu

wszedzie sa bite i wykorzystywane dlatego im sady daja dzieci a ich ojcowie kontaktu maja 0 tyle 0

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~Lizalis 2016-01-23 (10:41) 17 godzin i 50 minut temu

Ludzie nie czepiajcie się dziewczyn, które nie mają wyboru a muszą z czegoś żyć, to ostatnie rządy zgotowały ludziom ten los. Sprzedać wszystko a nasi na ulicę lub umierać pod płotem, bez pracy domu i opieki. Nikt nie jedzie wykonywać takiej pracy jeśli może zyć stabilnie w kraju. POdziękujcie naszej MAFII.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~Emeryt 2016-01-23 (09:37) 18 godzin i 54 minut temu

To ,,Zielona Wyspa" Tuska zmusiła wielu Polaków i Polek do opuszczenia tego zdemoralizowanego i skorumpowanego Kraju, obecnie dzieje się to samo z całą U E

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~Ada 2016-01-22 (21:04) 7 godzin i 27 minut temu

Ludzie, wychowujmy dzieci z szacunkiem dla wlasnego narodu, z poczuciem odpowiedzialnosci i duchem patriotyzmu, to moze dorosli Polacy zamiast wykorzystywac sie nawzajem to beda sobie pomagac w trudnych sytuacjach czy zagranica! Jezeli MY dzis nie nauczymy dzieci jak byc dobrymi ludzmi, to potem juz nikt im nie wytlumaczy dlaczego wlasny narod zawsze powinno sie chronic. Dzis Polacy skacza sobie do gardel (np na kazdym forum) i mysla, ze jak wyjada, zdobeda gdzie obywatelstwo, to juz Polakami nie sa, ze inni ich traktuja jak wlasnych. Niestety z narodem jest jak z rodzina i jezeli ktos mysli, ze np Niemcy maja go za Niemca bo tam pracuje, zna jezyk i nabyl obywatelstwo, to myli sie i moze sie zawiesc okrutnie. Miedzy soba nadal rozmawiaja ten tam Polak, a nie ten tam Niemiec i juz tak zostanie. Dbajcie o rodzine i narod bo nigdzie indziej wasz los nikogo nie obchodzi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
14
~wyborca 2016-01-22 (19:10) 9 godzin i 21 minut temu

co na to Petru,???? co na to Szulc z PE ,bedzie jakac debata w kolchozie w sprawie Wloch ,czy jest wszystko ok ,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~Mietas 2016-01-22 (18:32) 9 godzin i 59 minut temu

Przecież to żadna sensacja. Tysiące Polaków mieszkających i pracujących w okolicach Bari, Lecce, Potenzy, Neapolu czy Salerno pracuje w sumie dla mafii. Czy to sprzątaczki, pomoc domowa, budowlańcy, rolnictwo, ogrodnictwo. Oczywiście chodzi o to, że ich pracodawcy, pośrednicy są tak naprawdę podwykonawcami włoskiej mafii. Każdy kto zna choć trochę Włochy ten wie, że na północy od Turynu, Mediolanu po Florencję, Genuę na południu i Udine na północy to Padania. Jest jeszcze najbogatszy region Włoch czyli Trydent, Bolzano, kurorty narciarskie. Jest Rzym z Watykanem to taka enklawa. Reszta to totalny syf. Mafia, korupcja, analfabetyzm na porządku dziennym, ludzie jakby wczoraj zeszli z drzew, wszędzie emigranci głównie Polacy, Ukraińcy, Albany, Jugole wszelkiej maści i północna Afryka. Totalna patologia. Nie dziwię się ludziom z północy Włoch, którzy chcą powstania Padanii. 90% PKB Włoch to obszar właśnie na północ od Florencji. Coś o tym wiem, bo mieszkałem w Bergamo i Ravennie łącznie 17 lat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji