Strona główna serwisu
Paweł Lisicki

Paweł Lisicki

Paweł Lisicki o 100 dniach rządu PiS: Histeria się wypaliła

Paweł Lisicki o 100 dniach rządu PiS: Histeria się wypaliła

Grafika z Beatą Szydło i najważniejszymi punktami programu, które miały zostać zrealizowane przez rząd w ciągu 100 dni, pewnie najchętniej przez panią premier zostałaby głęboko ukryta. Jakby nie patrzeć, poza spełnieniem - w znacznej części - zapowiedzi programu Rodzina 500 plus, reszta obietnic dotrzymana obecnie nie będzie - pisze Paweł Lisicki dla WP. Zaznacza jednak, że w porównaniu z poprzednim rządem, bilans gabinetu Beaty Szydło jest znacznie lepszy. W opinii Lisieckiego wysokie poparcie dla rządu wynika również ze słabości opozycji. Przeciwnikom PiS nie pomogły ani protesty, ani krytyka zagranicznych mediów i polityków. - Ataki z zagranicy, często niemądre, histeryczne i wskazujące całkowitą ignorancję, tylko wzmocniły rządzących - twierdzi Lisicki.
Beata Szydło Beata Szydło ()
Polecamy również:
Jacek Żakowski: co kryje się za aferą z papierami Kiszczaka?


Niektórzy złośliwcy twierdzą, że debata na temat agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy spadła premier Beacie Szydło jak dar z nieba. Zamiast bowiem rozmawiać o obietnicach Prawa i Sprawiedliwości z czasów kampanii wyborczej i sprawdzać, które z nich zostały zrealizowane po 100 dniach pracy gabinetu, cała Polska jak długa i szeroka zajmuje się przeszłością byłego szefa "Solidarności". Jak to zwykle bywa, kiedy dwa fakty występują razem, pojawiają się teorie, które mają je powiązać. W wersji radykalnej wdowa po generale Kiszczaku działa wręcz na zlecenie PiS, w wersji bardziej umiarkowanej - nieszczęśliwa - dała się po prostu wykorzystać. Czytam tego typu mądrości, czasem wypowiadają je ludzie poważni, albo przynajmniej za takich uchodzący, i trudno mi się powstrzymać od śmiechu. Pomijając już taki drobiazg jak to, że owo porozumienie wdowy z PiS jest pod każdym względem absurdalne, można pytać, czy rząd dla obrony swych dokonań potrzebowałby aż takich sztuczek? Nie sądzę.

Rząd zderzył się z ograniczeniami


To prawda, że grafika z Beatą Szydło i najważniejszymi punktami programu, które miały zostać zrealizowane przez rząd w ciągu 100 dni, pewnie najchętniej przez panią premier zostałaby głęboko ukryta. Jakby nie patrzeć, poza spełnieniem - w znacznej części - zapowiedzi programu Rodzina 500 plus, reszta obietnic dotrzymana obecnie nie będzie. W tym roku nie będzie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego ani podniesienia dla wszystkich kwoty wolnej od opodatkowania, podobnie ustawa o pomocy frankowiczom dopiero zyskuje realny kształt. Wciąż nie można mówić o bezpłatnych lekach dla emerytów. Obecny rząd, tak jak poprzednie, zderzył się z przeszłością, z koniecznościami i ograniczeniami, o których opozycja wiedzieć nie musi. Czy to jednak oznacza, że opozycja ma rację, kiedy głosi i wieszczy katastrofę?

W żadnym razie. Nawet jeśli zapowiedzi PiS przed objęciem rządów były zbyt optymistyczne, to działania obecnego gabinetu należy oceniać nie abstrakcyjnie, ale w porównaniu z dokonaniami poprzedników. Przez osiem lat rząd PO nie tylko nie wprowadził w życie żadnej ze swych obietnic - podatku liniowego, reformy KRUS - lecz, przeciwnie, podatki podniósł a OFE de facto zlikwidował. Można zatem uznać, że ocena pierwszych 100 dni gabinetu PiS wypadnie dla premier Szydło całkiem korzystnie. W końcu program 500 plus to największe przedsięwzięcie redystrybucji dochodu narodowego w dziejach III Rzeczpospolitej! Mimo że wielu krytyków twierdziło, iż jego wprowadzenie doprowadzi do zawalenia budżetu, nic na to na razie nie wskazuje.

Teraz inni dowodzą, że program na pewno nie przyczyni się do wzrostu liczby nowo narodzonych dzieci, bo ludziom bardziej niż na pieniądzach zależy na bezpieczeństwie i stabilności pracy, a także na żłobkach i przedszkolach. Nie wiem, czy mają rację - na pewno znaczna część pieniędzy, jaką dostaną rodzice, pójdzie właśnie na żłobki i przedszkola, a znaczny zastrzyk stałych dochodów dla najbiedniejszych da im poczucie bezpieczeństwa i stabilności.


Inną ważną decyzją rządową była zmiana w systemie obowiązkowego posyłania sześciolatków do szkół. Mimo że znawcy, jak zwykle, dowodzili, że nie da się tak zrobić, obecnie rodzice mogą sami wybierać. Zdobyli nieporównywalnie większą swobodę niż za czasów rządów PO-PSL. Podobnie zdaje się oceniać działania rządu opinia publiczna. Jeśli wierzyć sondażom, a to jednak jedyny miernik, PiS utrzymuje ogromną przewagę nad opozycją. Oznaczałoby to, że większość wyborców doceniła to, co rząd już zrobił i wierzy, że w przyszłości dotrzyma reszty obietnic.

Wypalona histeria

Poparcie dla rządzących zawsze związane jest też z oceną opozycji. Ta zaś jest fatalna. Tak .Nowoczesna, jak i Platforma prześcigały się przez tych kilka miesięcy w coraz to bardziej radykalnej retoryce i w udowadnianiu jak bardzo zagrożona jest polska demokracja. Czas mija, emocje opadają, mobilizacja nie może trwać. Po 100 dniach histeria się wypaliła. Jeśli na początku opozycji udawało się gromadzić tłumy, teraz jest to garstka. Antypisowski wyborca jest zresztą zdezorientowany. Nie rozumie czym różni się .Nowoczesna od Platformy, poza nazwą i twarzami. Ta pierwsza ma w sobie świeżość i nowość, ta druga reprezentuje stabilność i strukturę. W przypadku .Nowoczesnej wyborca musi popierać gadatliwego i wszędobylskiego Ryszarda Petru, w przypadku Platformy mało porywającego, mówiąc eufemistycznie, Grzegorza Schetynę. Chciałoby się czasem powiedzieć: zamienił stryjek siekierkę na kijek. Albo wart Pac pałaca.

Nie tylko słabość i rozbicie opozycji sprzyjają rządowi. Dodatkowym czynnikiem jest krytyka z zagranicy. Przeciwnicy PiS wierzyli, że z jednej strony masowe demonstracje uliczne, z drugiej presja Brukseli, Berlina, Waszyngtonu, tak ze strony polityków, jak wszelkiej maści specjalistów od spraw polskich, doprowadzą do gwałtownej i głębokiej zmiany nastrojów, a być może nawet do, kto wie, obalenia rządu. Ta taktyka się nie sprawdziła. Ataki z zagranicy, często niemądre, histeryczne i wskazujące całkowitą ignorancję, tylko wzmocniły rządzących. Duża część opinii publicznej uznała, i słusznie, że jest to wtrącanie się w sprawy polskie. W efekcie to co miało PiS osłabić, jeszcze go wzmocniło.

Ataki opozycji są tyleż radykalne, co mało skuteczne. Z dotychczasowych starć gabinet Szydło wyszedł obronną ręką. I nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w najbliższej przyszłości zmienić.


Paweł Lisicki dla Wirtualnej Polski

*

Czytaj także inne podsumowania na sto dni rządu:

Mariusz Staniszewski - Sto dni ostrej jazdy
Tomasz Wróblewski - Plan rozwoju Polski
Jacek Żakowski - Ministerstwo Śmieszności Zagranicznej
Łukasz Warzecha - Policja potrzebuje głębokiej reformy
Jakub Majmurek - Polityka prorodzinna według PiS-u

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (470)
Nie zgadzam się z opinią
1877
Zgadzam się z opinią
3447
~Senior>75 2016-02-25 (11:15) 8 godzin i 32 minut temu

Czy doczekam się tańszyh leków przed smiercią.Nie wszystkie leki realizuję nie mówiąc lekarzowi,bo mnie wstyd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1882
Zgadzam się z opinią
3414
~Wiechurajda 2016-02-25 (11:21) 8 godzin i 26 minut temu

A pan Terlceki może się ogoli bo wygląda jak menel nie obrażając meneli bo to dobrzy ludzie tylko nie mają pieniędzy aby zadbać o siebie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1864
Zgadzam się z opinią
3268
~widz 2016-02-25 (10:57) 8 godzin i 50 minut temu

Panie Lisiecki jeszcze się Pan zdziwi ile osób będzie popierało KOD - jestem ciekawy co wtedy Pan napisze ????Pan sam nie wierzy w to co pisze .Miało być ograniczenie kolesiostwa ,mniejsze wypłaty dla prezesów spółek skarbu ,a tu co ??????Ano nic się nie zmieniło -I TO PANIE LISIECKI JEST DOBRA ZMIANA .Ciągłe porównywanie do tego co robiła platforma to bzdura i wykręt od rzeczywistości . Takiego kolesiostwa jeszcze nie było.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
63
Zgadzam się z opinią
961
~cześć 2016-02-25 (09:30) 10 godzin i 17 minut temu

Zararaz, zaraz panie starszy, przecież ten niby prezydent krzyczał - nie wierzcie tym co mówią, że się nie da. To bzdury - . A teraz wychodzi szydlo z worka i jednak się nie da .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
77
Zgadzam się z opinią
974
~nilay73 2016-02-25 (10:56) 8 godzin i 51 minut temu

Jednym zabrac drugim dac rzeczywiscie nie lada wyczyn i osiagniecie. Reforma z czasow PRL-u. Lisicki, czy ty naprawde wierzysz w to co bredzisz? Wiekszego glupola dawno nie slyszalem. Lepiej napisz czego nie zrobili.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
71
Zgadzam się z opinią
958
~szpila 2016-02-25 (10:57) 8 godzin i 50 minut temu

jeszcze nas szydło skuje nie raz po d...ch. Niekompetencja i uległość obłokanemu zemstą juz zbiera owoce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
69
Zgadzam się z opinią
946
lenio 2016-02-25 (09:13) 10 godzin i 34 minut temu

Co można dobrego powiedzieć o "studni" rządu PiS? Otóż tam wyląduje cały wypracowany przez Polaków budżet. Poza tym rzad Szydło otworzył puszkę Pandory której zawartość jeszcze bardziej poróżni naród aż ten weżnie się za łby i Jarek przejdzie do historii jako "krwawy Jarek". Czy o taka pamićc dla siebie i brata zabiega? Jeżeli tak, to jest na najlepszej drodze do celu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
905
~krzych 2016-02-25 (11:06) 8 godzin i 41 minut temu

Najważniejsze że ciemny lud smoleński który kupił ten worek z którego wyłazi teraz szydło jest zadowolony.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
49
Zgadzam się z opinią
912
~hwd PIS 2016-02-25 (09:21) 10 godzin i 26 minut temu

Panie Lisicki i co Panu po tych 5 stówkach??? Co Polsce po tych 5 stówkach?? NIC!!!! dzieci od tego nie przybędzie bo niby czemu? wezmę 6000 rocznie będzie na wakacje :)) a inni je po prostu przepiją. Na chwilę obecną ten najbardziej nieudolny i antypolski rząd po 1989 ma poparcie ponieważ jeszcze nie dobrał się do kieszeni polaków. Co chwilę słychać o kolejnych proponowanych podatkach i podwyżkach. Zima wasza wiosna nasza. Już się szykują górnicy, frankowicze, kod, urzędnicy....... Nagadali głupot w czasie kampanii to będzie się ich rozliczać. Komisja wenecka nie zostawi na nich suchej nitki i będą musieli połknąć tą żabę. Tak wychwalana przez pana "rewolucja" sześciolatki/siedmiolatki to wielkie przepraszam za słowo gów....o . Doprowadziła do tego że do tego że jak sześciolatki zostaną w przedszkolach to nie będzie miejsca dla trzylatków więc trzylatki zostaną w żłobkach czyli nie dostaną się do nich niemowlaki....... Rozumie Pan to czy Kłamczyński już całkiem Panu mózg rozmiękczył? I do tego kosztami tego całego burdelu zostały obarczone samorządy, które kosztem dróg, remontów, placów zabaw będą musiały obsługiwać chore pomysły Pana idoli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
67
Zgadzam się z opinią
928
~Ted 2016-02-25 (09:31) 10 godzin i 16 minut temu

Za te 500+ odpowiecie. To największy podział w społeczeństwie. Darowanie pieniędzy patologii i bogatym kosztem uczciwie pracujacych Polaków

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
52
Zgadzam się z opinią
906
~gorszy sort z gestapo 2016-02-25 (09:32) 10 godzin i 15 minut temu

Lisicki. Jesteś obrzydliwym pisowskim sługusem. Sam chyba nie wierzysz w to, co piszesz. Za kasę a i owszem, ale za darmochę takich populistycznych bzdur byś nie napisał

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
43
Zgadzam się z opinią
855
~Antykaczysta 2016-02-25 (09:54) 9 godzin i 53 minut temu

Nazywam się Szydło, Beata Kłamszydło... Pamietamy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
838
~maria 2016-02-25 (09:54) 9 godzin i 53 minut temu

Panie Lisicki, Szydło zachowuje się jak dziecko z ukradzioną rodzicom i zadłużoną złotą kartą kredytową !!! Wydaje bez opamiętania i przekupuje kolesi z przedszkola, temu coś da, tamtemu zafunduje! aż dziw, że poparcie jest tak małe !!! Tylko co będzie POTEM ?!!! jak przyjdzie wyciąg z debetem ?!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
831
~Garstka 2016-02-25 (09:51) 9 godzin i 56 minut temu

Panie Lisiecki, wstyd, po prostu wstyd.... czy ma Pan w domu lustro ??

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
783
~xxmen 2016-02-25 (09:52) 9 godzin i 55 minut temu

tak właśnie myślałem przechwałki i tyle , a z obietnic pani Szydło nici !!!! za 1000 dni będzie pewno to samo albo jeszcze gorzej bo jak na razie na nic lepszego się nie zanosi !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
776
~obywatelka 2016-02-25 (09:39) 10 godzin i 8 minut temu

Panie Lisicki . Jest Pan nie obiektywny . Każdy widzi słyszy , a Pan chce Polakom zrobić "wodę z mózgu " Przecież Pan wie, ze 'beretów" jest tylko 19 % w Polsce .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
772
bangladesz 2016-02-25 (10:51) 8 godzin i 56 minut temu

caly rzad kaczora towielkie i jesio wieksze G---------O

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
767
~Kazimierz 2016-02-25 (09:52) 9 godzin i 55 minut temu

Pomijając wszystko inne -nikt i nic nie jest w stanie odebrać PiS-owi władzy, może poza zorganizowaniem w Warszawie odpowiednika kijowskiego "Majdanu". Nie ma bowiem prawnej drogi, którą dałoby się do tego celu wykorzystać. Nawet gdyby zamiast Dudy był Komorowski -próba zorganizowania referendum (ono mogłoby coś zmienić) wymagałaby zgody senatu, a ten senat na to nie pójdzie. Pomijam nawet fakt, że w tym kraju w referendum głosuje raptem kilka % ludzi, czyli jest ono nieważne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
767
~Gosc1 2016-02-25 (10:50) 8 godzin i 57 minut temu

To nie dar z nieba spadł Szodlo, tylko zaplanowana prowokacja od odwrócenia uwagi rze rząd Szydło nie daje rady i tyle.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
761
~Obserwatorx 2016-02-25 (10:45) 9 godzin i 2 minuty temu

Panie Lisicki, z Pana to błazen i hipokryta. Jest Pan PiSowskim pieskiem, sługusem. Dla PiSu wszystko Pan wytłumaczy, usprawiedliwi. A trzeba powiedzieć wprost, nie obiecuje się nie znając możliwości realizacji tych obietnic i tyle.

odpowiedz