Strona główna serwisu
Jan Wójcik

oprac.Jan Wójcik

Wielka Brytania zaostrza walkę z islamską radykalizacją. David Cameron stawia ultimatum: nauka języka albo wyjazd

Wielka Brytania zaostrza walkę z islamską radykalizacją. David Cameron stawia ultimatum: nauka języka albo wyjazd

• Brytyjskie muzułmanki mają się uczyć języka angielskiego
• Jedna piąta muzułmańskich kobiet ma z tym problem
• Nieznajomość języka sprzyja podatności na wpływy ekstremistów
• Kobiety, które nie podejmą się nauki, mogą być wydalane z kraju
• Zaostrzona polityka wobec ekstremistów prowadzi też do absurdów
• W Leeds policja przesłuchała 10-latka, bo popełnił błąd ortograficzny
David Cameron na lekcji języka angielskiego dla muzułmanek w Leeds David Cameron na lekcji języka angielskiego dla muzułmanek w Leeds ()
Wzrost radykalizmu wśród muzułmańskich społeczności, kryzys imigracyjny, ubiegłoroczne zamachy - to wszystko powoduje, że państwa Europy na gwałt szukają sposobów radzenia sobie z narastającymi problemami. Francja zamyka wahhabickie meczety, Austria ogranicza liczbę muzułmańskich stowarzyszeń religijnych. Najdalej chyba w zwalczaniu radykalizacji idzie premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Polecamy również: Karykatura liberalnej Europy

Na początku ubiegłego tygodnia Cameron zapowiedział, że państwo dołoży starań w integracji brytyjskich muzułmanek pod kątem nauki języka. Według danych rządowych 190 tysięcy, czyli około 22 proc. populacji brytyjskich muzułmanek ma problem z językiem angielskim. Jednocześnie premier zagroził też sankcjami.


- Niektórzy przybywają tutaj z bardzo podstawową znajomością angielskiego i przez długi czas nie ma wymagań, żeby ją poprawić. Zmienimy to. Teraz mówimy: "Jeżeli nie poprawiasz swojej płynności, może to wpłynąć na twoją możliwość pozostania w Wielkiej Brytanii" - zapowiedział. Brak znajomości języka wśród muzułmańskich kobiet, zdaniem Davida Camerona, skutkuje umacnianiem się kontroli mężczyzn nad nimi, gorszą integracją, a także większą podatnością na wpływy ekstremistów.

Premier pod obstrzałem

Po tych słowach rozpętała się burza. Opozycja oskarżyła premiera o łatwe zbijanie punktów na niechęci do muzułmanów, środowiska muzułmańskie - o stygmatyzowanie muzułmańskich kobiet poprzez łączenie ich z ekstremizmem, a feministki o dodatkowe represjonowanie muzułmanek, które i tak doświadczają przemocy ze strony patriarchatu.


Cameron odpowiada, że skoro za jego słowami stoi 20 milionów funtów na rzecz uczenia kobiet języka, to także po drugiej stronie są obowiązki. Język, jako pewna część tożsamości, może mieć wpływ, nie bezpośredni, na identyfikację z tymi lub innymi poglądami. Czy można się dziwić premierowi kraju, który chce bardziej zintegrowanego, spójnego społeczeństwa?

Nie tędy jednak droga, zdaje się mówić Shaista Gohir, przewodnicząca Sieci Kobiet Muzułmańskich (Muslim Women’s Network). - Otrzymujemy telefony na linie pomocowe od muzułmanek, które bardzo chcą iść do college’u i uczyć się angielskiego, szczególnie od żon ściągniętych z zagranicy. Są powstrzymywane przez krewnych i swoich mężów. Groźba ich odesłania zostanie użyta do kontroli nad nimi i uciszenia - powiedziała, cytowana przez Euronews. Z kolei baronessa Sayeeda Warsi, muzułmańska polityk, uważa, że lekcje języka nie powinny być częścią strategii przeciwdziałania ekstremizmowi, bo to źle się kojarzy.

Podobnych argumentów używano w 2004 roku we Francji, kiedy wprowadzano zakaz noszenia chust dla dziewczynek w szkołach, związany z prawem o zakazie ostentacyjnego noszenia symboli religijnych. Wtedy też straszono, że dziewczynki nie pójdą do szkoły, ponieważ bardziej konserwatywni rodzice zatrzymają je w domach. W rzeczywistości po wprowadzeniu prawa w życie tylko 67 młodych kobiet kontynuowało naukę za granicą, a 73 w ramach edukacji pozaszkolnej, co jest niewielką liczbą w skali muzułmańskiej populacji Francji.

W kwestii chust brytyjski premier jest jednak bardziej ostrożny. Zapowiedział poparcie dla instytucji, które zechcą zakazać pełnych zasłon twarzy, ale jednocześnie wykluczył podobny do francuskiego zakaz zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej. A i tak oberwało mu się od muzułmanek. Przeciwstawiają mu obraz kobiety w chuście, która dba o dzieci, rozwozi je do szkoły, robi zakupy, obiad i dba o rodzinę, gdy mąż wraca z pracy i będzie, ich zdaniem, doskonale zintegrowana, jeżeli tylko Cameron, PEGIDa (organizacja walcząca z islamizacją Europy) i EDL (Angielska Liga Obrony) zaprzestaną stygmatyzowania społeczności. Czy jednak o taką pozycję kobiety w społeczeństwie walczyły pokolenia feministek?

Strategię przyjętą przez brytyjski rząd wyjaśnia Maajid Nawaz, były ekstremista islamski, obecnie zwolennik liberalizmu. Nawaz twierdzi, że nauka języka da kobietom większą samodzielność, a to sprawi, że mając lepszy status finansowy i edukacyjny będą mogły stać się "wzorem dla swoich często izolowanych dzieci drugiego pokolenia, które to bardziej niż pierwsze narażone jest na wpływ ekstremizmu". Zamykanie oczu na wpływ kulturowych elementów wzmacniających patriarchalizm jest, zdaniem Nawaza, niepostępowe i przypomina relacje mediów po wydarzeniach sylwestrowych w Kolonii.


10-latek na celowniku

Zagrożenie terrorystyczne i wzmożona czujność służb prowadzą do absurdów, dzięki którym łatwo jest wytoczyć działa oskarżeń o rasizm. Media bardzo szybko kolportowały informację o 10-letnim muzułmańskim chłopcu z Lancashire, który z powodu błędu ortograficznego został poddany przesłuchaniom policji. Chłopiec zamiast "terraced house" (szeregowiec) napisał, że mieszka w "terrorist house" (domu terrorystów). To, w powiązaniu z wcześniejszymi komentarzami Camerona, spowodowało kolejną falę oskarżeń o stygmatyzację.

Szef lokalnej policji Clive Grunshaw jednak zaprzecza, że to jedno zdarzenie doprowadziło do wszczęcia przez policję procedury. Informacji, które zwróciły uwagę policjantów, było więcej. - W tym przypadku żadne dodatkowe działania nie były potrzebne, ale jeżeli szkoła i policja nie zadziałałaby, to nie dopełniłyby obowiązku reakcji na niepokojące sygnały - mówi BBC komisarz Grunshaw. Z jednej strony mamy więc przestraszonego 10-letniego chłopca, którego przesłuchanie okazało się niepotrzebne, z drugiej strony pamiętamy o skutkach zaniedbań policji w wielu brytyjskich miastach, kiedy to unikano wątków rasowych w śledztwach w sprawach gwałtów i zmuszania do prostytucji, w obawie przed oskarżeniami o rasizm.

Gorąca debata wokół spraw w porównaniu z terrorystycznym zagrożeniem banalnych pokazuje, że stworzenie spójności społecznej w różnorodnym środowisku nie jest łatwe. Każdy krok w stronę integracji powoduje podnoszenie się głosów chroniących różnorakie wolności. Jedna strona odbiera te działania jako atak na jej tożsamość kulturową i religijną, druga obawia się, że walka o swobody służy jedynie wykorzystaniu liberalnych praw do wprowadzania zwyczajów z nimi sprzecznych. Czy obie strony będą potrafiły się dogadać?

Jan Wójcik, Euroislam.pl
euroislam.pl

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (132)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
526
~MłotemCzarnąHołotę! 2016-01-25 (15:44) 12 godzin i 47 minut temu

A nie trzeba było Wielmożni Angole od razu postawić sprawy jasno i wywiesić nad wrotami: nie będzie W. Brytania zamorską zdobyczą zalewaną laharem mułł'u, osadu I'szlamu - mułł'u-śmierdzącego brudu świata tego? A na wnioski o budowę meczetu odpisywać: zgoda na tyle meczetów ile w Arabii Saudyjskiej jest kościołów i tyle egzemplarzy Koranu na Wyspach wolno mieć ile do AS egzemplarzy Biblii wolno wwieźć!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
189
~gosc 2016-01-25 (20:09) 8 godzin i 22 minut temu

Sa tak glupio politycznie poprawni, ze wcale mi ich nie zal, niech nadal cackaja sie z tymi poganiaczami koz, ktorzy rzada im w kraju !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
149
~ppp 2016-01-25 (20:05) 8 godzin i 26 minut temu

Mają jeszcze płacić za pobyt od 100- 150 Euro / dzień... Jak nie to do pracy społecznej, a jak nie to wydalić z kraju UE!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
118
~JAN 2016-01-25 (20:33) 7 godzin i 58 minut temu

Teraz się obudzili???????Przez tyle lat tolerowali radykalizm w CAŁEJ ZACHODNIEJ EUROPY! TO JUŻ KONIEC EUROPY! ISLAMIŚCI JA NISZCZĄ I ZNISZCZĄ!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
113
~bytr 2016-01-25 (20:32) 7 godzin i 59 minut temu

Po Angielsku to będzie chyba - too late

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
94
~JAN 2016-01-25 (20:34) 7 godzin i 57 minut temu

NIE PRACUJĄ DARMOZJADY! WYNOCHA DO SWOICH KRAJÓW TAM BUDOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
93
~ch. 2016-01-25 (20:51) 7 godzin i 40 minut temu

Dlaczego do tyczy kobiet? Młodzi arabowie czyli mężczyźni nie muszą znać języka?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
88
~miro 2016-01-25 (21:00) 7 godzin i 31 minut temu

chcecie torzsamosci i odrebnosci to wracajcie do swoich krajów ale wy tego nie zrobicie bo u siebie nie możecie zyc na cudzy koszt ja wiele lat przepracowałem we francji na budowach również na takich gdzie pracowali muzelmanie i wierzcie mi takich pracowników to ja bym nie chciał w swojej firmie to sa obiboki dlatego nie będzie z nich pożytku i najlepiej pozbyć się ich z europy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
91
~ależ sprytne posunięcie 2016-01-25 (20:58) 7 godzin i 33 minut temu

No tak, tak, najbardziej niebezpieczne są siedzące większość czasu w domu muzułmanki nie znające angielskiego! Wcale nie hordy wypasionych byków biegające z nożami i nagrywające na swoje smartfony przestępstwa, które popełniają...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
77
~Miś 2016-01-25 (20:49) 7 godzin i 42 minut temu

Nieuświadomiona dzicz, nie powinna być wpuszczana do żadnego kraju, muszą znać historię, język i tradycję gospodarza, oraz się do obyczajów danego kraju stosować, bo wtedy jest mniej awantur i nieporozumień, a jak nie chcą przyswajać, to won z powrotem do siebie, żyć we własnym patologicznym sosie...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
78
ruskatorba 2016-01-25 (20:06) 8 godzin i 25 minut temu

A TO JAK ZAMKNA SHENGEN TO POLACY BEZ BRYTYJSKICH PASZPORTOW BEDA MUSIELI DO POLSKI WROCIC? TO KIEPSKO TO WIDZE W TAKIM RAZIE! I DLA POLSKI I DLA ANGLI.TAM NIE BEDZIE MIAL KTO PRACOWAC A WPOLSCE? OOOOJJJJJJJJJJJ

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
56
~Pierdoła 2016-01-25 (21:00) 7 godzin i 31 minut temu

Porządki w chacie czas czynić. Well done !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
52
~pastor 2016-01-25 (20:20) 8 godzin i 11 minut temu

ja bym nakazał chrzcić muzułmanów, albo chrzest albo wio!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
56
~freddy 2016-01-25 (20:46) 7 godzin i 45 minut temu

Tomasz Lis zapowiedział przed chwilą swój ostatni program. Wreszcie nie będą pokazywać tej gęby.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
46
~anty jankes 2016-01-25 (21:00) 7 godzin i 31 minut temu

polakom załuje na roddine a tym 20mln exta

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
20
~Hopkins 2016-01-25 (21:07) 7 godzin i 24 minut temu

Tam nie ma uciekinierów przed wojną -zobaczcie stare fotografie z Warszawy jak wyglądają uciekinierzy wojenni !!Oni uciekli z bezpiecznych obozów w Turcji a nie od wojny -w 95 % tam nie ma kobiet -to są zdrowe wypasione i bogate młode byki -członkowie mafii abo tacy którzy uciekli z więzień i przed poborem do wojska !!Kto za nich będzie walczył o niepodległość -ano Europejczycy a tamci w tym czasie będą spokojnie posuwać ich kobiety i zajmą ich domy -bo im się to należy ,zostali przecież serdecznie zaproszeni i niedawno witani kwiatami -o zgrozo jak hitlerowcy w Austrii i innych "wyzwalanych " przez III Rzeszę krajach !!!Nie po to Sobieski walczył pod Wiedniem a Piłsudski pod Warszawą by nas POkojowo najechali "uchodźcy (jak zielone ludziki na Krymie !!) - to teraz koszmar Europy XXI wieku !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
17
~Grzegorz 2016-01-25 (20:49) 7 godzin i 42 minut temu

I pomyslec Anglia to kolebka skinhedow,HAhahahahahaha!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
16
~Golek 2016-01-25 (21:08) 7 godzin i 23 minut temu

Najlepiej przepedzic ich w cholere i problem z glowy. Ich bezczelnosc i impertynencja siegaja zeniutu. Skoro im sie nie podoba to niech wracaja na swoje piaski. Europa musi radykalnie zaltwic kwestie Islamu a nie bawic sie z nimi jakby byli normalnymi i kulturalnie zachowujacymi sie ludzmi. Co to ma znaczyc, ze w domu gospodarza ktokolwiek inny ma glos ?! Europe p....o juz na maxa... Skorumpowani politycy realizujacy masonskie plany przeksztalcania swiata winni byc powstrzymani przez nas samych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
14
~leworęki mąż 2016-01-25 (21:16) 7 godzin i 15 minut temu

Muzełmański mąż wraca z pracy hehe :D

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
14
~retw 2016-01-25 (20:57) 7 godzin i 34 minut temu

"Zmuszanie do nauki języka źle się kojarzy". Hahahahahaha!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji