Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

To już pewne. Mozaika Anny Fiszer nie trafi na ściany powstającego Forum Gdańsk

To już pewne. Mozaika Anny Fiszer nie trafi na ściany powstającego Forum Gdańsk

• Mozaika Anny Fiszer nie trafi do Forum Gdańsk.
• Historycy: Ma ogromne znaczenie dla sztuki gdańskiej.
• Trwają poszukiwania nowej lokalizacji dla pracy
- Nie jest możliwe umieszczenie mozaiki na fasadzie kina w kompleksie Forum Gdańsk, a głównym tego powodem jest fakt, że nie będzie tam żadnej ściany o powierzchni 600 metrów kwadratowych - taka jest powierzchnia mozaiki. Fasada kina składa się z sekcji odseparowanych dwumetrowymi uskokami - mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk.

O proteście w sprawie obrony mozaiki zrobiło się głośno w maju ubiegłego roku, gdy okazało się, że praca nie może zostać na swoim dotychczasowym miejscu. Inwestor planuje bowiem wybudować w gmachu hotel. W miejscu mozaiki ma znajdować się przeszklona fasada budynku. I przeciwko temu zaczęli protestować mieszkańcy. Pod petycją w sprawie ratowania dzieła podpisało się prawie trzy tys. osób. W efekcie inwestor powołał zespół ekspertów, którzy ocenili stan eksponatu oraz przedstawili dalsze możliwości działania, satysfakcjonujące budowlańców oraz mieszkańców Gdańska.

- Chodziło o to, aby nie tworzyć w tym miejscu dużej jednolitej płaszczyzny ściany. Ten wymóg znalazł swoje odzwierciedlenie w rozwiązaniach architektonicznych i konstrukcyjnych w Projekcie Budowlanym. Na jego podstawie spółka Forum Gdańsk otrzymała pozwolenie na budowę, w oparciu o które realizujemy inwestycję - dodaje Kolasa.


Jaki będzie dalszy los mozaiki? Jak podkreślają członkowie Komitetu Inicjatyw Lokalnych, aktualni dysponenci mozaiki, dzieło ma zostać wpisane do rejestru zabytków w efekcie czego otrzyma ochronę konserwatorską. Praca zostanie w częściach zdemontowana z jej aktualnej lokalizacji w ciągu czterech tygodni. Do czasu znalezienia nowego miejsca wystawowego, mozaika znajdować się będzie w składzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Ta mozaika ma ogromne znaczenie dla sztuki gdańskiej. Reprezentuje sztukę abstrakcyjną, która była zdecydowaną odpowiedzią na ideologiczną sztukę socrealistyczną. I choćby dlatego trzeba ją chronić. Również dlatego, że jej autorka należała do pierwszego pokolenia artystów, którzy związali się z Gdańskiem po wojnie - mówi dr Jacek Kriegseisen, prezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.


Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (15)
Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
28
~Osterva 2016-01-28 (06:54) 18 godzin i 23 minut temu

Sztuki w tym mniej niż mięsa w parówce ....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
7
~Kasia 2016-01-28 (07:34) 17 godzin i 43 minut temu

Kriegseisen jest świetnym nauczycielem i mentorem! polecam zajęcia u niego. Fajnie że się zaangażował w to zdarzenie!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
3
~Luc 2016-02-01 (20:16) 5 godzin i 1 minutę temu

Wystawić na allegro... poznamy realną wartość

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1