Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Świńska grypa atakuje Pomorze? Zmarła druga osoba zarażona wirusem AH1N1

Świńska grypa atakuje Pomorze? Zmarła druga osoba zarażona wirusem AH1N1

• Na Pomorzu zmarła druga osoba chorująca na tzw. świńską grypę
• Od jesieni zachorowało już 1,6 mln osób
• "Pojawienie się szczepu AH1N1 przewidziane zostało w ubiegłym roku przez WHO"
Druga ofiara świńskiej grypy na Pomorzu. Gdyńskim lekarzom nie udało się uratować 60-letniego mężczyzny, który trafił do szpitala z objawami grypy. To już drugi taki przypadek na Pomorzu. Na początku lutego w wejherowskim szpitalu zmarł 40-letni mężczyzna, który przebywał od czterech dni na oddziale intensywnej opieki medycznej. Został przyjęty w ciężkim stanie, miał zaburzenia oddychania. Do tej pory na Pomorzu zanotowano raptem 15 przypadków tzw. świńskiej grypy. Dużo gorzej prezentuje się sytuacja w pozostałej części kraju. Do tej pory, np. w województwie dolnośląskim stwierdzono 31 przypadków zachorowań na szczep AH1N1. Trzy osoby zarażone zmarły. Dla odwiedzających zamknięto szpitale w Gliwicach, Mysłowicach i Żorach. Na Pomorzu dyrekcja żadnej z placówek nie zdecydowała się jeszcze na podobny krok.

- To oznacza po prostu, że jedna osoba spośród nosicieli i chorych ma ten konkretny szczep. Wirusy grypy są praktycznie w każdym miejscu, gdzie przebywa większa liczba osób. Biorąc wymaz z poręczy autobusu na 99 proc. będą tam bakterie grypy - mówi Wirtualnej Polsce Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Ile osób zachorowało już w Polsce na grypę? Jak wynika z danych opublikowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną tylko w ostatnim tygodniu stycznia na grypę i zakażenia grypopodobne zapadło prawie 119 tys. osób. Od początku jesiennego sezonu przeziębień ofiarą choroby padło już ponad 1,6 mln Polaków.


- Nie należy siać niepotrzebnej paniki. Grypa szczepu AN1H1 jest średnio-ciężkim szczepem. Jego pojawienie się przewidziane zostało w ubiegłym roku przez WHO. Nieleczona, albo zbyt późno leczona choroba zawsze prowadzi do powikłań. W wypadku tak dużej liczby zarażonych jest to tym bardziej możliwe - dodaje Bondar.

Świńska grypa przyszła do Polski ze Wschodu. Obecnie na Ukrainie panuje epidemia. Chorobę zdiagnozowano u ponad 2,6 mln osób. Kilkanaście z nich zmarło. W związku z tym w szkołach i przedszkolach zawieszono lekcje i wprowadzono kwarantannę, by uchronić dzieci. Ukraińskie ministerstwo zdrowia wydało zalecenie używania masek ochronnych.

Jak uniknąć zachorowania? Za najskuteczniejszą metodę uniknięcia grypy specjaliści uważają aktualną szczepionkę - jest skuteczna wobec wirusa AH1N1. W Polsce przeciwko grypie szczepi się jedynie 3,7 proc. populacji.


Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (7)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
21
~ABC 2016-02-16 (20:19) 7 godzin i 56 minut temu

Bakterie grypy???? Do tej pory był to wirus a teraz mamy mutanta? Rzetelności trochę gryzipiórki

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
pablobodek 2016-02-16 (16:00) 12 godzin i 15 minut temu

"Na Pomorzu dyrekcja żadnej z placówek nie zdecydowała się jeszcze na podobny krok." Nieprawda. A UCK?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~Aaa 2016-02-17 (06:24) 21 godzin i 51 minut temu