Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Polskiemu więziennictwu brakuje indywidualnego podejścia do dysfunkcyjnych więźniów

Polskiemu więziennictwu brakuje indywidualnego podejścia do dysfunkcyjnych więźniów

• RPO: "W więzieniu nie ma systemowych rozwiązań, które 'wyłapałyby' osobę z niepełnosprawnością i podeszły do niej w indywidualny sposób"
• Według Ministerstwa Sprawiedliwości w więzieniach przebywa prawie 3 tys. osób z różnego rodzaju dysfunkcjami
• Psycholog: "W więzieniu wszyscy pensjonariusze muszą dostosować się do wymogów życia za murami. Osobom dysfunkcyjnym przychodzi to trudniej"
Pomorze. Wiosna 2013 roku. 42-letni Arkadiusz K. trafia do koszalińskiego więzienia. Banalny przypadek. Stylizowany na Elvisa Presleya mężczyzna kradnie ze sklepu wartego złotówkę batonika. Sędzia orzekł wobec niego grzywnę - 100 zł. Komornik chciał ją ściągnąć, ale nie miał z czego, więc mężczyzna trafił do więzienia. Dopiero na miejscu okazuje się, że dowód osobisty skazanego jest niepodpisany. Tym samym 42-latek jest ubezwłasnowolniony. Cierpi bowiem na schizofrenię. Nikt tego nie zauważył wcześniej. Mężczyzna nie odpowiadał na pisma urzędowe i nie stawił się w sądzie. Sąd nie poinformował również jego kuratora.

- Każde nowe doświadczenie wywiera wpływ na ludzką psychikę. Im cięższe doświadczenie, tym głębsze zmiany powoduje. Kara więzienia ma charakter izolacyjny, dlatego skazany musi dostosować się do ograniczeń więziennej społeczności. Zdrowym ludziom często trudno się przystosować. Jeszcze gorzej mają osoby cierpiące na różne schorzenia. Dlatego tak ważna jest w więzieniu odpowiednia opieka terapeutyczna - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Wojciech Mróz, psycholog.

Trafiają się również przypadki więźniów z poważnymi dolegliwościami fizycznymi. Do jednego z warszawskich aresztów trafił mężczyzna z czterokończynowym porażeniem. Porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim, wymaga całodobowej pomocy innych osób przy wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. Jednak areszt był nieprzygotowany na jego przyjęcie. W celi nie było warunków umożliwiających samodzielne korzystanie z kącika sanitarnego, brak odpowiedniej przestrzeni manewrowej utrudniał pacjentowi dostęp do muszli ustępowej oraz umywalki. Placówka nie zatrudniała również chirurga, co naraziło osadzonego na pogorszenie stanu zdrowia.


Ilu jest takich osadzonych w Polsce? Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości w więzieniach przebywa prawie 3 tys. osób z różnego rodzaju dysfunkcjami - począwszy od zaburzeń psychicznych, przez niepełnosprawności fizyczne, aż po uzależnienia. Prawie 8 proc. z nich posiada zaburzenia preferencji seksualnych. Ich losem od wielu lat interesuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

- W więzieniu nie ma systemowych rozwiązań, które "wyłapałyby" osobę z niepełnosprawnością i podeszły do niej w indywidualny sposób. Państwo mogłoby wykazać się dużo większą pomysłowością, co zrobić z takim skazanym, a przy okazji mu pomóc. Prawo karne nie jest od zastępowania polityki socjalnej państwa; to nie jest jego rola, a czasami mam wrażanie, że tak właśnie się dzieje - mówi Krzysztof Olkowicz, zastępca RPO.

Słabości systemu starają się wykorzystać również bezdomni. Dla niektórych osadzonych więzienie to świadoma decyzja. Mając do wyboru opłacenie relatywnie niewielkiej grzywny lub możliwość odbycia kary z zapewnioną opieką medyczną, jedzeniem oraz ciepłym miejscem do spania, kalkulacja jest prosta.


Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (7)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~Bilard, siłownia, biblioteka, spacer.... 2016-01-03 (21:52) 14 godzin i 31 minut temu

Przepraszam ale czy więzienie to ma być kara czy sanatorium?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~karamamba 2016-01-04 (08:26) 3 godziny i 57 minut temu

jeden nepełnosprawny w całym polskim więziennictwie nie daje upowaznienia by czególną troską i pomocą ogarniać innych niepełnosprawnych bandziorów . Przecież gdyby tak było to połowa więźniów kombinowała by mieć status niepełnosprawnego i ułatwić sobie odsiadkę . Więzienie powinno utrudnić życie zasądzonym , by już nie mieli ochoty na powrót do przestępstwa , a nie miejsce gdzie wesoło można spędzić czas z kolegami i poćwiczyć za darmo na siłowni . Tu nie trzeba żadnych nowych przepisów a trzeba stosować stare i je przestrzegać . Kto go osądził -szewc , kto go przyjął do więzienia -krawiec , kto był jego klawiszem -stolarz , że wszyscy nic nie zauważyli . Wszyscy oni powinni stracić robotę za jaskrawe niedopełnienie obowiązków . Panie Macierewicz i panie Ziobro do roboty , wypier...lić ich na ulicę bez prawa do wcześniejszej emerytury . Skoro Pan Bóg obdarzył ich mózgiem , to niech z niego korzystają . Dziś w nocy oglądałem jakąś audycję o więźniach pt. asadzeni i wywiad z takim recydywistą bandziorem , on nie tylko że nie ma zamiaru się poprawić , ale twierdzi że mu tu najlepiej , bo ma gdzie mieszkać , dają nieźle jeść lub się zabierze siłą koledze i jest wesoło , a nie trzeba pracować . Jest szczęśliwy i jak wyjdzie to zaraz tu wróci , bo nigdzie nie będzie mu lepiej .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
0
~Ram 2016-01-04 (00:06) 12 godzin i 17 minut temu

RPO czyli rzecznik platformy obywatelskiej troszczy sie o swoich. To chyba normalne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji