Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Polscy rodzice są winni ponad 8 mld złotych alimentów swoim dzieciom

Polscy rodzice są winni ponad 8 mld złotych alimentów swoim dzieciom

• 266 tys. osób jest winnych 8,2 mld zł alimentów
• "Ciągle funkcjonuje kulturowe przyzwolenie na niepłacenie alimentów na dzieci"
• Rekordzista z Podkarpacia jest zadłużony na 537 tys. zł
• Powstał specjalny zespół RPO i RPD ds. alimentów
• Będzie kontrola w NIK
Wszystko na początku było jak z bajki. Biała suknia, ślub, kochający mężczyzna i zapewnienia o dozgonnym uczuciu. Sielanka zniknęła, gdy Agata oznajmiła Krzysztofowi, że jest w ciąży. Początkowo się ucieszył. Później nie chciał słyszeć o dziecku. Padła propozycja usunięcia.

- Wymówki były rozmaite od "nie jestem gotowy na bycie ojcem", aż po "nie stać nas". W naturalny sposób w związku z ciążą stałam się mniej atrakcyjna. Miałam wahania nastroju. W tym czasie Krzysztof poznał w pracy, jak twierdził, „koleżankę” - opowiada Wirtualnej Polsce Agata Michalec.

Antonina przyszła na świat w czerwcu 2010 roku. Urodziła się zdrowa i silna. Krzysztof był bardzo dumny ze swojej córki. Wydawało się, że w końcu dorósł do roli ojca. Jednak to była tylko iluzja. Zaczął coraz dłużej zostawać w pracy. Spotykał się z obcymi osobami. Nie mówił dlaczego. Trzy miesiące po porodzie poinformował, że złożył w sądzie pozew o rozwód.


- Myślałam, że mój świat się zawalił. Bezskutecznie próbowałam z nim rozmawiać. Podczas procesu okazało się, że spotyka się z kimś innym, planowali razem życie. Dla mnie największą podporą była Antosia. Sąd orzekł rozwód z jego winy. Zasądził na rzecz naszej córki 600 zł alimentów – dodaje Michalec.

Matka Antoniny nigdy nie dostała alimentów od ojca dziecka. Majątek, który jemu pozostał, przepisał na inne osoby. Sam oficjalnie nic nie ma i nie pracuje. Gdy komornik nie ma czego zająć, egzekucja jest bezskuteczna.

- Rozwiedliśmy się dziesięć lat temu. Sąd orzekł, że dzieci zostaną ze mną. Były mąż ma prawo do wizyt i czasowego zabierania dziecka z domu na wycieczki, wyjazdy, etc. Na rzecz 15-letniego dzisiaj Michała zasądzono alimenty - 500 zł co miesiąc. Przez pierwsze pół roku płacił. Potem jednak wyjechał za granicę. Złożyłam wniosek do komornika. Egzekucja okazała się bezskuteczna. Teraz otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Próbowałam ustalić, gdzie mieszka obecnie mój były mąż, ale nie udało mnie się – mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Prokopiuk, samotna matka.


Jak zauważa w rozmowie z Wirtualną Polską Marta Abramowicz ze Stowarzyszenia „Tolerado”, winni temu są nie tylko sami mężczyźni, uchylający się od płacenia alimentów, ale również wszystkie osoby je wspierające – babcie, koledzy, którzy pomagają osobom unikającym płacenia alimentów. - Nie potrafię zrozumieć jak w kraju, w którym tak mocno akcentuje się wartości rodzinne, funkcjonuje przyzwolenie na brak ojcowskiej opieki nad dzieckiem – dodaje Abramowicz.

Ile pieniędzy można uzyskać z Funduszu Alimentacyjnego? Wielkość świadczenia jest uzależniona od wysokości zasądzonych alimentów. Jednak nie może przekroczyć 500 zł na osobę. Jednocześnie miesięczny dochód na osobę nie może przekroczyć 725 zł. Zasiłek ten jest wypłacany do uzyskania przez dziecko pełnoletności, a w wypadku kontynuowania nauki do 25 roku życia. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, świadczenia z funduszu wypłacane są bezterminowo.

- Podstawowym problemem jest bezkarność osób niepłacących alimentów. Ciągle funkcjonuje kulturowe przyzwolenie na niepłacenie alimentów na dzieci. Dopiero kiedy ojcowie zrozumieją, że w ten sposób robią krzywdę swoim dzieciom, sprawy mogą ulec zmianie - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Anna Bocheńska, prezes Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”.

Obecnie w Krajowym Rejestrze Długów widnieje ponad 266 tys. osób zalegających swoim dzieciom z alimentami na kwotę ponad 8,2 mld zł. Z danych tych wynika, że najczęściej od płacenia alimentów uchylają się mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego oraz Dolnego Śląska (odpowiednio 11 i 10 osób na tysiąc dłużników). Najmniej dłużników mieszka w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Rekordzista jest winny swoim dzieciom ponad 537 tys. zł. Średnie zadłużenie jest prawie 17 razy niższe i wynosi 31 tys.. W praktyce oznacza to, że tylko 20 proc. rodziców płaci nakazane przez sąd alimenty. Jeszcze niższa jest ściągalność świadczeń na poczet funduszu alimentacyjnego – wynosi 14 proc.

Rzecznicy Praw Dziecka i Praw Obywatelskich powołali specjalny zespół, którego zadaniem będzie poprawa patologicznej sytuacji alimenciarzy oraz osób samotnie wychowujących dzieci. W pierwszej kolejności eksperci chcą, aby NIK skontrolował Fundusz Alimentacyjny. Kolejnym pomysłem jest nowelizacja przepisów wykonawczych. Więźniowie skazani za przestępstwa alimentacyjne mieliby pracować na rzecz samorządu terytorialnego w zamian za spłacenie przez państwo części zadłużenia.


Sprawą niskiej ściągalności alimentów zajmuje się również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W połowie grudnia doszło w tej sprawie do spotkania ministra Ewy Rafalskiej z przedstawicielami Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci”. Tematem spotkania był problem niskiej ściągalności alimentów. Zwrócono również uwagę na fakt, że kryterium dochodowe, przysługujące do pobierania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, pozostaje niezmienione od 7 lat. Jak informuje ministerstwo, planowane są działania mające na celu podniesienie ściągalności zobowiązań alimentacyjnych.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (45)
Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
63
~druzyny1 2016-02-12 (06:12) 2 godziny i 57 minut temu

A w KOD potrafią skakać , a alimentów to już nie płacą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
39
~sylwia 2016-02-12 (07:36) 1 godzinę i 33 minut temu

Mój ojciec nie płacił na mnie i moją siostre alimentów całe życie uchylał się od pracy. Teraz gdy ma 65 lat mieszka w Warszeiw w ośrodku dla bezdommnych i żąda od nas alimenów. Nie ważne że podawałam przyczyny ze sie mna nie interesował ze ma zabrane prawa rodzicielskie w idowiedzi napisali mi ze pokrewieństwo to pookreieństwo. Ciekawe gdzie było pokrewieństwo kiedy moja mama z marnej pensji nas wychowywała .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
41
~eeeeech 2016-02-12 (06:55) 2 godziny i 14 minut temu

Tak jak piszą koledzy poniżej. KOD nie płaci bo manifestuje zydokomunistyczną propagande. HOP SIUP SRAJ TAM GDZIE SIĘ DA!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
23
~Polak 2016-02-12 (07:31) 1 godzinę i 38 minut temu

Utworzyć obozy pracy i niech odpracują zaległe alimenty; koniec z uchylaniem się od płacenia!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
22
~slawek5a 2016-02-12 (06:45) 2 godziny i 24 minut temu

Nawet jeden jest dosc znany ten z KODU

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
20
~3Króli 2016-02-12 (06:20) 2 godziny i 49 minut temu

Już myślałem że to te pieniądze z komunii....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
18
~jancia 2016-02-12 (07:20) 1 godzinę i 49 minut temu

Alimenciaki chodzą sobie po ulicach twierdząc ze niema pracy a my zapieprzamy na nich ja się pytam gdzie są gminy i urzędy pracy i policja.Ale po co ma iść do pracy skoro komornik będzie mu zabierac.tak to jest w Polsceniech na jego dzieci ktoś pracuje a on zaje. sklepem jabola pije i się smieje z ludzi co na pracach interwencyjnych pracują.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
12
~mama 2016-02-12 (07:17) 1 godzinę i 52 minut temu

KodPrezesa- bardzo irytujący komentarz. Alimentów nie mam od lat komornik nie jest w stanie ściągnąć mam mieszkanie ww kredycie aby mieć gdzieś mieszkać z dzieckiem i co myślisz że kupuje sobie szpilki?....zastanów się troszkę za nim będziesz obrażał kobiety...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~leszek1410 2016-02-13 (16:01) 17 godzin i 8 minut temu

nie płacą bo pracują na czarno jak by ich zatrudnić na umowę o prace to bezrobocie w polsce wynosiło bu 3 procent

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
13
~slaw 2016-02-13 (13:54) 19 godzin i 15 minut temu

A dlaczego jeśli pojawi się temat alimenty od razu jako winnego wskazuje się mezczyzne . Dlaczego pod pozorem stereotypow kobiety osiagaja swój podly cel ??? Nikt nie pisze oprócz feministek , ze w glownej mieze to kobiety wymieniają facetow na inne modele. Sam mieszkam w miejscowości ok 40 tys mieszkancow i widze jak kobiety bawia się facetami i swoimi mezami. Jedna mamusia dosłownie miesiąc zmienia facetow i upodobala sobie m-cdonalds. Przyprowadza tam swoich nowych kochasi z trojka dzieci . Ci panowie na glos chwala mamusie przy dzieciach jednocześnie trzymając mamusie za pupcie j wsadzają z tylu rece sliniac się , a mamusia usmiechnieta . Szok !!! Dzieci to widza . Mója zona również zostawila mnie dla mięśniaka z siłowni i to była jej decyzja . A prawo jest takie ze top ja zostałem tym najgorszym i obciazyla mnie alimentami dla swojego lepszego zycia . Zabrala mi wszystko i obdarla ze wszystkiego . Zabrala uczucia ,milosc , checi do dalszego zycia .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~He He 2016-02-12 (07:26) 1 godzinę i 43 minut temu

A ja jestem bankomatem. I dobrze że mnie stać, mimo że nie widuję dziecka, bo mi nie pozwala, to płacę alimony, bo jestem odpowiedzialny

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~mama 2016-02-13 (22:17) 10 godzin i 52 minut temu

Dziecko ma 13 lat ojciec 270zł alimentów ,ale nigdy nie płacił.Z funduszu też nie dostaję ,bo zarabiam więcej niż 1700 zł i sie nie nalezy. Teraz 500 zł też się nie będzie należało, bo mam 1 dziecko,jestem samotną matką i nigdy nic od nikogo nie dostałam na dziecko!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~fredolol 2016-02-13 (11:54) 21 godzin i 15 minut temu

No i widać jak na dłoni, nieudolność i niekompetencje Państwa !!! I Oni chcą rządzić Nami ? Hej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~Moderator to pała 2016-02-12 (08:18) 51 minut temu

Pajacu z wp...gdzie moje posty??? To jesy wolnosc slowa i wypowiedzi??? Blokuj hejty, a nie nikogo obrażające wpisy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
11
~sylwia 2016-02-12 (07:25) 1 godzinę i 44 minut temu

Moj ojciec nie płacił alimentów na mnie i moja siostre, cale zycie unikał pracy a teraz zadmieszka w W-wawie w ośroku dla bedommnych i żąda alimentów .To jest właśnie Polskie Prawo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~Y 2016-02-13 (18:44) 14 godzin i 25 minut temu

Dajcie spokój alimenciarzom - oni walczą o demokracje ;)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~ad vocem 2016-02-12 (07:19) 1 godzinę i 50 minut temu

Z pewnością jest to jakiś sposób na dobranie się do skóry Sorosowi.Alimenciarzu Kijowski......idą po ciebie!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Mario 2016-02-14 (13:18) 19 godzin i 51 minut temu

Dlaczego o mężczyznach sie ciagle pisze jeśli chodzi o alimenty ze nie płaca ? Ja otrzymuje alimenty od zony gdyż syn został przy mnie .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~polo666 2016-02-13 (17:35) 15 godzin i 34 minut temu

NA CZOŁOWYCH MIEJSCACH PRZEDSTAWICIELE KOMITETU OBRONY KORYTA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~henio 2016-02-14 (10:08) 23 godzin i 1 minutę temu

Jak mają płacić alimenty jak " przywódca KOD " sam nie płaci ( 100 tyś. długu ) . Przykład idzie z góry . Na Kijowskiego nie ma mocnych bo PO ma za plecami a to są zadymiarze , ludzie bez honoru .

odpowiedz