Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Polscy astronauci będą szkoleni na Pomorzu? W Trójmieście ruszają studia technologii kosmicznych

Polscy astronauci będą szkoleni na Pomorzu? W Trójmieście ruszają studia technologii kosmicznych

• Trójmiejskie uczelnie otworzą studia z zakresu technologii kosmicznych
• Eksperci: "Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów technologii kosmicznych"
• Nowy kierunek zostanie otwarty w przyszłym roku
- Zapotrzebowanie na pracowników z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych w Polsce wzrasta. Tymczasem specjalistów, zdolnych sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem tego sektora, jeszcze się w naszym kraju nie kształci - twierdzi prof. Andrzej Stepnowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Czy absolwenci nowego kierunku znajdą pracę? Jak przekonują pomysłodawcy projektu wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych i satelitarnych, w tym specjalizacji morskich. Pomorze ma szansę stać się liderem w rozwoju narodowego programu kosmicznego - obecnie w województwie pomorskim działa 20 firm z sektora kosmiczno-satelitarnego. Rozpoczęcie trzysemstralnych studiów magisterskie planowane jest na semestr letni przyszłego roku akademickiego. Uczelnie planują przyjąć na pierwszy rok studiów 120 osób.

- W ramach kierunku Technologie kosmiczne i satelitarne planowane jest uruchomienie czterech specjalności: Technologie informacyjne i elektroniczne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej - lider: Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, Wykorzystanie technologii kosmicznych i satelitarnych w gospodarce - lider: Wydział Mechaniczny PG, Morskie systemy satelitarne i kosmiczne - lider: Wydział Nawigacyjny AMG) oraz Aplikacje kosmiczne i satelitarne w systemach bezpieczeństwa - lider: Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętów AMWG - informuje Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.


Absolwenci tego kierunku mają w przyszłości znaleźć zatrudnienie nie tylko w przemyśle wysokich technologii, ale również pomagać w rozwoju polskiego programu kosmicznego. W tym samym celu 1 stycznia ubiegłego roku powołano Polską Agencję Kosmiczną. Jej zadaniem jest prowadzenie spójnej polityki kosmicznej. Placówka ma koordynować projekty realizowane w ramach krajowych, unijnych oraz międzynarodowych zespołów badawczych i konstrukcyjnych. Jedną z pomorskich inwestycji, którą będzie najprawdopodobniej wspierać jest budowa teleskopu w Borach Tucholskich. Plan konstrukcyjny zakłada wybudowanie 90-metrowego radioteleskopu. Obecnie największy radioteleskop w Polsce ma 32 metry. Nowy, 90-metrowy, byłby trzecim co do wielkości na świecie, zaledwie o kilka metrów mniejszym od teleskopów w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (16)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
21
~geniusz_mba 2016-01-05 (20:46) 15 godzin i 32 minut temu

ten profesor startował już 2 razy bez sukcesu do senatu z listy PIS-u

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
16
tom-my 2016-01-05 (15:21) 20 godzin i 57 minut temu

Astronauci to piloci wojskowi, rzadziej naukowcy czy inżynierowie. Nie znam na Pomorzu uczelni wojskowej. Jedyna szkoła lotników jest w Dęblinie więc o czym mowa? O ludziach z zaplecza technologicznego, którzy nie wzbiją się w kosmos... Dziennikarstwo na poziomie -1.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
10
~jerzy 2016-01-05 (19:34) 16 godzin i 44 minut temu

nie lepiej zamiast teleskopu postawić fermę kosmicznych jaj ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji