Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Gdańsk zyska nowe połączenie z Wyspą Spichrzów. Warta 10 mln zl kładka powstanie do końca 2018 roku

Gdańsk zyska nowe połączenie z Wyspą Spichrzów. Warta 10 mln zl kładka powstanie do końca 2018 roku

• Gdańsk będzie mieć nową, obrotową kładkę na Wyspę Spichrzów
• Komisja Konkursowa: Projekt bardzo dobrze wpisywał się w architekturę Długie Pobrzeża
Budowa 10 milionowej inwestycji rozpocznie się w listopadzie 2016 roku
- Konstrukcja nawodna częściowo będzie wykonana z polerowanej stali nierdzewnej, elementy wyspy z granitu, bazaltu i szkła. Wyspa, która wieczorem będzie podświetlana będzie się składać z trzech części, w środkowej znajdzie się mechanizm obrotowy. Będzie ona też elementem zabezpieczającym kładkę - mówi Stefan Schleifer, reprezentujący zwycięski projekt.

Jak działać będzie kładka? Pracownicy gdańskiego portu jachtowego będą informować obsługę kładki o przepływającej jednostce. Operator uruchomi wówczas mechanizm obrotowy, który otworzy mostek. Cała procedura trwać ma około dwóch minut. Jeżeli technika zawiedzie, kładka otwierana będzie za pomocą specjalnych lin. Wówczas czas otwieranie wydłuży się do kwadransa. Inwestycja jest tak zaprojektowana, aby nie utrudniać żeglugi na całej, 26-metrowej szerokości kanału.

Zaprojektowany obiekt będzie miał 57 metrów długości i 4,5 metra szerokości. 100-tonowa kładka połączyć ma ze sobą cypel Wyspy Spichrzów oraz Długie Pobrzeże. Wejście do wartego 10 mln zł obiektu ma znajdować się na wysokości Bramy św. Ducha. Inwestor planuje ruszyć z budową w listopadzie przyszłego roku. Jej realizacja potrwa do grudnia 2018.


- O zwycięstwie projektu zadecydowały konkretne argumenty. Bardzo wysoko oceniliśmy zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Jedną z cech projektu jest jego prostota oraz dopasowanie do architektury Długiego Pobrzeża. Zastosowanie mechanizmu obrotowego pozwoli na zachowanie płynności ruchu wodnego. W efekcie nowy obiekt nie będzie stanowić istotnej przeszkody w żegludze - mówi Wirtualnej Polsce prof. Edmund Wittbrodt, członek Sądu Konkursowego.

Prowadzone inwestycje są częścią wartego 400 mln zł projektu przebudowy wyspy. Jednymi z zaplanowanych prac jest remont i budowa mostów. Inwestor zaplanował przebudową starego mostu Stągiewnego, co pozwoli na rozwój mariny w stronę południową. Obiekty mają być gotowe na przełomie 2018 i 2019 roku. W tym samym czasie odda mają zostać do użytku pierwsze hotele, budynki mieszkalne oraz powierzchnie usługowe. W nowoczesną zabudowę zostaną wkomponowana stara zabudowa.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.


Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (19)
Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
71
~lopki 2016-01-20 (19:44) 21 godzin i 54 minut temu

może bardziej potrzebne jest połączenie z wyspą sobieszewską a nie koromysło w wąskim gardle motławy, które będzie ciągle poobijane i nieczynne z powodu kolizjihoć trochę pomyśleć a potem działać - do zielonego most jest b. blisko - jeżeli to już w okolicy filharmonii - no ale latwo wydawać cudze pieniądze

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
69
~maryjan 2016-01-20 (20:31) 21 godzin i 7 minut temu

Te pomysly BUDYNIA SA CHORE!!!!!!!!!po jaka cholere ta kladka?zeby byla wciaz otwarta ze wzgledu na Biala Flote?czyj krewny bedzie obslugiwal te inwestycje?ciezko przejsc kilkaset metrow?w Gdansku jak nie wiadomo o co chodzi -to jak zwykle chodzi TYLKO o KASE ktora ktos zgarnie...kolejny bezsens...moze w koncu czas rozloczyc Budynia za te wszystkie afery...?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
53
~maciej 2016-01-20 (20:07) 21 godzin i 31 minut temu

I znowu zwycięża kasa i interesy tzw. inwestorów. Ich "potrzeby" niszczą bezpowrotnie charakter tego miejsca, walory architektoniczne Głównego Miasta nie wspominając o opiniach autorytetów. Dziwię się że pan Wittbrot to firmuje, czyzby nie wiedział że robi za kukłę?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1