Strona główna serwisu
Robert Kulig

Robert Kulig

Smog w Krakowie. Czy powstanie skuteczny sposób na walkę z zanieczyszczonym powietrzem?

Smog w Krakowie. Czy powstanie skuteczny sposób na walkę z zanieczyszczonym powietrzem?

• W poniedziałek normy powietrza są przekroczone na wszystkich urządzeniach pomiarowych w Krakowie
• Urzędnicy chcą stworzyć interaktywną mapę ze źródłami zanieczyszczeń
• Publikacja danych budzi obawy prawników i osób odpowiedzialnych za ochronę danych
W poniedziałkowy poranek na wszystkich urządzeniach pomiarowych zostały przekroczone normy powietrza. Stężenia pyłu zawieszonego PM10 nie są alarmujące, ale wiele osób może mieć problemy z oddychaniem. W szczególności ci, którzy mają problemy z układem oddechowym.

Z problemem smogu od lat zmagają się mieszkańcy Krakowa i okolic, ale jest możliwy przełom. Łukasz Wantuch, radny dzielnicowy, chce zmobilizować mieszkańców do wymiany instalacji grzewczych na bardziej przyjazną środowisku.

By osiągnąć cel chce opublikować w internecie listę wszystkich "trucicieli", czyli mieszkańców, którzy opalają nieruchomości węglem.


Interaktywna mapa ma zachęcić do wymiany, głównie przez presję otoczenia.

- Dzięki publikacji w sieci każdy mieszkaniec Krakowa będzie mógł sprawdzić czy został naniesiony piec trujący go pod oknem. Jest to potężne narzędzie kontroli społecznej. Dzisiaj nie wiemy, ile jest dokładnie pieców w Krakowie, znamy tylko szacunkową liczbę. Publikacja w sieci, zwłaszcza w formie graficznej, pozwoli poznać dokładną liczbę z dokładnością dosłownie co do jednej sztuki - mówi Wantuch.

Przychylni tej decyzji są urzędnicy miejscy, jednak przedstawiciele GIODO obawiają się, że zostanie naruszone prawo.


Aktualnie sprawę analizują prawnicy. Jeśli wyrażą pozytywną opinię na temat stworzenia interaktywnej mapy z naniesionymi "trucicielami", możliwy będzie przełom w walce ze smogiem i szybsza wymiana instalacji grzewczych na bardziej ekologiczne.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (75)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
67
~przytruty 2016-01-11 (11:39) 13 godzin i 35 minut temu

uwolnić ceny węgla, znieść dotacje dla kopalni, nakaz palenia wyłącznie polskim w elektrowniach i elektrociepłowniach. Po obniżeniu cen energii elektrycznej oraz z sieci ciepłowniczej ludzie sami wybiorą tańsze rozwiązanie. Można też w imię ekologii zdjąć narzuty i podatek VAT z gazu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
30
~Twój nick 2016-01-11 (11:36) 13 godzin i 38 minut temu

"W poniedziałkowy poranek na wszystkich urządzeniach pomiarowych zostały przekroczone normy powietrza" W poniedziałkowy poranek?!?!? Który? Łatwiej byłoby wymienić na palcach rąk te dni, w których normy są nieprzekroczone.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
32
~n00ne 2016-01-11 (18:08) 7 godzin i 6 minut temu

Czyli - po polsku. Donieś na sąsiada !!!! A że sąsiad i sąsiadka mają razem 2000zł emerytur, a koszt gazu za miesiąc przekracza 500zł to już nikogo nie obchodzi? Obniżyć cenę gazu i problem sam zniknie. Za te same pieniądze nikomu nie będzie się chciało brudzić. btw - Spółdzielnia mieszkaniowa Brożka/Cegielniana kilka lat temu zachęcała mieszkańców ogłoszeniami na klatkach schodowych, żeby jej donosić, ile osób mieszka w wynajętych mieszkaniach. Czytałem i nie wierzyłem własnym oczom. Bareja wiecznie żywy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3