Strona główna serwisu
Robert Kulig

Robert Kulig

Smog w Krakowie. Czy powstanie skuteczny sposób na walkę z zanieczyszczonym powietrzem?

Smog w Krakowie. Czy powstanie skuteczny sposób na walkę z zanieczyszczonym powietrzem?

• W poniedziałek normy powietrza są przekroczone na wszystkich urządzeniach pomiarowych w Krakowie
• Urzędnicy chcą stworzyć interaktywną mapę ze źródłami zanieczyszczeń
• Publikacja danych budzi obawy prawników i osób odpowiedzialnych za ochronę danych
W poniedziałkowy poranek na wszystkich urządzeniach pomiarowych zostały przekroczone normy powietrza. Stężenia pyłu zawieszonego PM10 nie są alarmujące, ale wiele osób może mieć problemy z oddychaniem. W szczególności ci, którzy mają problemy z układem oddechowym.

Z problemem smogu od lat zmagają się mieszkańcy Krakowa i okolic, ale jest możliwy przełom. Łukasz Wantuch, radny dzielnicowy, chce zmobilizować mieszkańców do wymiany instalacji grzewczych na bardziej przyjazną środowisku.

By osiągnąć cel chce opublikować w internecie listę wszystkich "trucicieli", czyli mieszkańców, którzy opalają nieruchomości węglem.


Interaktywna mapa ma zachęcić do wymiany, głównie przez presję otoczenia.

- Dzięki publikacji w sieci każdy mieszkaniec Krakowa będzie mógł sprawdzić czy został naniesiony piec trujący go pod oknem. Jest to potężne narzędzie kontroli społecznej. Dzisiaj nie wiemy, ile jest dokładnie pieców w Krakowie, znamy tylko szacunkową liczbę. Publikacja w sieci, zwłaszcza w formie graficznej, pozwoli poznać dokładną liczbę z dokładnością dosłownie co do jednej sztuki - mówi Wantuch.

Przychylni tej decyzji są urzędnicy miejscy, jednak przedstawiciele GIODO obawiają się, że zostanie naruszone prawo.


Aktualnie sprawę analizują prawnicy. Jeśli wyrażą pozytywną opinię na temat stworzenia interaktywnej mapy z naniesionymi "trucicielami", możliwy będzie przełom w walce ze smogiem i szybsza wymiana instalacji grzewczych na bardziej ekologiczne.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (74)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
67
~przytruty 2016-01-11 (11:39) 19 minut temu

uwolnić ceny węgla, znieść dotacje dla kopalni, nakaz palenia wyłącznie polskim w elektrowniach i elektrociepłowniach. Po obniżeniu cen energii elektrycznej oraz z sieci ciepłowniczej ludzie sami wybiorą tańsze rozwiązanie. Można też w imię ekologii zdjąć narzuty i podatek VAT z gazu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
30
~Twój nick 2016-01-11 (11:36) 22 minut temu

"W poniedziałkowy poranek na wszystkich urządzeniach pomiarowych zostały przekroczone normy powietrza" W poniedziałkowy poranek?!?!? Który? Łatwiej byłoby wymienić na palcach rąk te dni, w których normy są nieprzekroczone.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
32
~n00ne 2016-01-11 (18:08) 17 godzin i 50 minut temu

Czyli - po polsku. Donieś na sąsiada !!!! A że sąsiad i sąsiadka mają razem 2000zł emerytur, a koszt gazu za miesiąc przekracza 500zł to już nikogo nie obchodzi? Obniżyć cenę gazu i problem sam zniknie. Za te same pieniądze nikomu nie będzie się chciało brudzić. btw - Spółdzielnia mieszkaniowa Brożka/Cegielniana kilka lat temu zachęcała mieszkańców ogłoszeniami na klatkach schodowych, żeby jej donosić, ile osób mieszka w wynajętych mieszkaniach. Czytałem i nie wierzyłem własnym oczom. Bareja wiecznie żywy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
12
~chal@poczta.fm 2016-01-11 (18:00) 17 godzin i 58 minut temu

To miasta co dzieje z powietrzem w Krakowie to efekt braku przewietrzania miasta. .Główny kanał jakim jest dolina Wisły jest zatykany przez nie kontrolowaną zabudowę.Proszę zobaczyć okolicę Bodzowa-Przegorzał to miejsce jest otoczone wzgórzami Lasku Wolskiego iGóry Bodzowskiej .Obecnie na stokach G.Bodzowskiej trwają prace przy wycince lasu około 2h posadzonego około 30 lat temu.Miejsce to teren spacerowy krakowian teraz zdewastowany przez trwające prace.Teren jest przygotowywany pod zabudowę deweloperską.Także stoki Lasku Wolskiego w okolicy Przegorzał są wycinane i i zabudowywane.Mieszkancy Bodzowa chcąc się budować dostawali z UM Krakowa odpowiedzi ,że ze względu na ten kanał przewiewu ma to być miejsce tz. ZP -zieleń parkowa o rzadkiej zabudowie jednorodzinnej.Ale to nie dotyczy deweloperów którzy już dolinę zabudowali.Wszystko to efekt braku "planów zagospodarowania" co daje urzędnikom możliwość wydawania zezwoleń tym którzy mają większą siłę przebicia.Wiatry w Polsce wieją w 80% z kierunku zachodniego te które docierają w okolice Krakowa są zatrzymywane w tym wąskim ,zabudowanym przedmieściu .Miasto też nie dba o zieleń między wałami Wisły w większości samosiejki ,co hamuje wiatry ,a i wrazie powodzi i spływ wody.Obserwuję jak słabe wiatry w okolicach Bodzowa już w okolicy Salwatora zanikają całkowicie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
21
~smutna 2016-01-11 (12:40) 23 godzin i 18 minut temu

Potrzebne są kontrole i kary finansowe dla trucicieli.A nie mapa trucicieli. Co ja jako mieszkaniec miasta mam z taką mapą zrobić? Niby jak ma to wpłynąć na moje zdrowie i poprawę sytuacji jeśli nie będzie karania tych ludzi, którzy palą byle czym?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~smok 2016-01-11 (21:32) 14 godzin i 26 minut temu

Proste działania antysmogowe. -1. zmusić MPEC do podłączania budynków do miejskiej sieci ( w ciągu 3-5 lat można podłączyć większość budynków ) -2. zmusić prezydenta do budowy parkingów wokół centrum bo od 25 lat tylko o tym gadają -3. zamknąć centrum dla samochodów -4. wybudować co najmniej 2 mosty przez Wisłę aby skrócić trasy przejazdu -5. przestać wydawać deweloperom zgody na zabudowę ciągów wentylacyjnych -6. uruchomić miejską kolejkę dojazdową po obecnych torach PKP -7. OCIEPLAĆ budynki, 10 – 20 cm styropianu i okna dwukomorowe -8. instalować solary i panele PV -9. stosować do opalania węgiel o niskiej zawartości popiołu i siarki oraz koks ( normy na węgiel ) -10 wprowadzić podatek lokalny od Diesli -11. promować rozwiązania ekologiczne np. stosowanie pomp ciepła do ogrzewania -12. zakupić autobusy elektryczne dla MPK

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
12
~baba 2016-01-11 (19:08) 16 godzin i 50 minut temu

Wstyd panie Wantuch,tylko tyle umial pan wymyślić,namawia pan porządnych ludzi do donoszenia i ile to będzie kosztowało bo nie sądze że jakość powietrza się poprawi,prosze naciskać na MPC żeby podłączyć jak najwięcej domów do miejskiego ogrzewania(twierdzą że im się to nie opłaca)pozostałym zapewnić tańszy gaz na ogrzewanie(wszyscy by skorzystali ),ograniczyć wjazd samochodów do centrum i przestać budować na kazdym wolnym kawałku ziemi czy to takie trudne do zrozumienia!To jakas parodia jak ci nasi radni ,urzędnicy miotają się i wymyslają same głupoty,ja już nie mam na nich nerwów,no ale ja jestem tylko baba i moge się znać tylko na garach(sory kobitki) 0

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
11
~antek 2016-01-11 (18:11) 17 godzin i 47 minut temu

Powietrze w Krakowie trują tylko i wyłącznie właściciele pieców węglowych i palacze tytoniu (szczególnie ci palący na balkonach i przystankach MPK). Natomiast samochody "pyrkające" codziennie w kilometrowych korkach oczyszczają powietrze i produkują tlen.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~mer 2016-01-11 (17:23) 18 godzin i 35 minut temu

Przyłączyć wszystkich do MPEC, a tam gdzie jest to po prostu nie możliwe - zastosować filtry w kominach i zobowiązać właściciela do wymiany wkładu co np. 2 lata (oczywiście wkłady w niewygórowanych cenach).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~stan 2016-01-11 (14:42) 21 godzin i 16 minut temu

Sposób na smog jest prosty. Należy obniżyć cenę gazu,zdjąć trochę te narzuty do ceny gazu. Jeśli gaz będzie porównywalny do ceny węgla,to problem rozwiąże się sam. Węgiel jest też bardzo drogi,chociaż wydobycie kosztuje 200zł/tonę. Na składzie ten sam węgiel kosztuje 700-850 zł. Skąd taka cena?. Kilka milionów ton węgla leży na hałdach .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~Uzupełniam przytrutego 2016-01-17 (11:53) 5 minut temu

Palę węglem, bo taniej!!! Jest dodatkowe zajęcie i sprzątanie, ale nie robię tego dla przyjemności... Po prostu umiem liczyć! Tak, obniżyć znacząco, ALE NA STAŁE, NIE NA CHWILĘ(!!!) ceny prądu i gazu!!! WTEDY EKONOMIA WYMUSI ZMIANĘ, BEZ POTRZEBY DOTACJI!!! Zapanować nad jakością węgla w obrocie handlowym!!! A najpoważniejszym powodem smogu nad Krakowem, jest to, że urzędasy UMK wydają zgody na wycinki drzew w ilości wręcz szalonej oraz wydają zezwolenia na zabudowę przez deweloperów "korytarzy" naturalnego przewietrzania Krakowa ( miasto jest usytuowane w kotlinie!!!). Czemu dawniej nie było smogu nad Krakowem, mimo znacznie większej ilości palenisk węglowych?! Bo były wolne miejsca dla przewietrzania miasta!!! Jeden z ostatnich korytarzy powietrznych, teren zarezerwowany ponad sto lat temu, jeszcze przez Austriaków, pod tzw. Kanał Ulgi na Wiśle ( od Pychowic, do ujścia Wilgi w Podgórzu) "radni" Gminy uwolnili (na raty, bo były sprzeciwy!!!) pod zabudowę deweloperską!!! "Alarm Antysmogowy" nie protestuje??? "Alarm Antysmogowy" zajmuje się tylko paleniskami na paliwa stałe ( węgiel, drewno) i zamianą na ogrzewanie gazowe ( spalin nie będzie???) Można domniemywać, że działa tylko wybiórczo w interesie lobby gazowego?! A gdzie troska "radnych"o ludzi ubogich, których ledwo stać na ogrzewanie węglem??? Skąd oni mają mieć pieniądze na wysokie opłaty za ogrzewanie gazowe, nawet jak za darmo Gmina wymieni im piece węglowe na instalacje ogrzewania gazem??? A szczególnym kuriozum jest to, że "radni" sejmiku województwa(!!!) uchwalają zakaz palenia dla Krakowa, podczas, gdy większości z nich to nie dotyczy, bo oni tu nie mieszkają!!! Fajnie decydować o sprawach ich nie dotyczących!!! Ogólnie : JEDNA WIELKA PARANOJA!!! A gdzie jest rozum i wyobraźnia???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
10
~WolnaPolska 2016-01-11 (13:18) 22 godzin i 40 minut temu

Ogrzewanie gazem wynosi mnie 500 zł mc co maja powiedziec ci którzy nie maja a którym wpychają gaz bez zabezpieczenia finansowego nie tedy droga dofinansujcie ludzi po zainstalowaniu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~bnm100 2016-01-11 (11:15) 43 minut temu

Jak zwykle bierność w Krakowie: kontrole (?) ble-ble-ble a kiedy w końcu jakieś konkretne działanie, które Kraków nie widzi?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
8
~kierownik 2016-01-11 (12:20) 23 godzin i 38 minut temu

co w sytuacji jeśli okaże się,że największym trucicielem jest np. Łęg, Kombinat, Nowa Spalarnia oraz skrzyżowania gdzie ZIKiT zablokował ruch - patrz np. skrzyżowanie Al.Jana Pawła II z ul.Zachemskiego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~Zbyszek Kr. 2016-01-11 (16:31) 19 godzin i 27 minut temu

Uziemnić wszystkie samoloty rozpylające substancje chemiczne nad Polską. Zamiast chemtrails,normalne powietrze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~waglik 2016-01-11 (17:06) 18 godzin i 52 minut temu

nastepna propaganda. ostatnio byl artykul o indjach ze tez maja z tym problem przez duza ilosc samochodow i moga jezdzic co drugi dzien ... niebo tam wygladalo tak jak u nas przez ostatni 2 dni (szarowa) to nie wina spalania wegla tylko innych czynnikow ....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~khg 2016-01-17 (17:56) 18 godzin i 2 minuty temu

wantuch wiejski burku brakuje ci zapachu obornika

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~strzała 2016-01-12 (10:25) 1 godzinę i 33 minut temu

A może poprostu mniej słoików

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Bartek z Rudawy 2016-01-11 (16:26) 19 godzin i 32 minut temu

Ciekawe jaki procent wymogu dopełza do Krakowa z takich miasteczek jak Krzeszowice, Zabierzów,Liszki??? Zapraszam do Rudawy albo Tenczynka ok. 17-ej w sezonie grzewczym. Powietrze jest tu gorsze niż w Krakowie. A burmistrz Krzeszowic ankietuje za pomocą ankiet o których wie garstka ludzi!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~krakuska 2016-01-11 (15:51) 20 godzin i 7 minut temu

Zajmijcie się Starym Bieżanowem.Tam można się udusić, szczegolnie wieczorem w takie dni jak dzisiaj, gdy jest mglisto, bezwietrznie. Południowo-wschodnia część Krakowa nie ma stacji pomiarowych zanieczyszczeń i nie wiadomo dlaczego. Co na to Urząd Miasta?????

odpowiedz