Strona główna serwisu
Robert Kulig

Robert Kulig

Makabryczne znalezisko w Płaszowie. Pies wykopał ludzką czaszkę

Makabryczne znalezisko w Płaszowie. Pies wykopał ludzką czaszkę

• Na terenie byłego obozu koncentracyjnego pies wykopał ludzką czaszkę
• W KL Płaszów zginęło ok. 10 tys. osób z rąk hitlerowców
• Obóz powstał na terenie byłego cmentarza żydowskiego w 1942 roku dla ludności krakowskiego getta
- W ogólnodostępnej części dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, przechodzień będąc na spacerze z psem, odkrył ludzką czaszkę bez tkanek miękkich. Prawdopodobnie pochodzi jeszcze z czasów II Wojny Światowej - mówi Mariusz Ciarka z małopolskiej policji.

- Wykonaliśmy na miejscu oględziny, przekazaliśmy czaszkę do Zakładu Medycyny Sądowej. Ze względu na miejsce znaleziska, będzie trudno ustalić do kogo należy i w jakich okolicznościach się tam znalazła - dodaje Ciarka.

Były nazistowski obóz koncentracyjny został założony w 1942 roku dla Żydów z krakowskiego getta. Był również pododdział dla Polaków, w którym było ok. 3 tys. osób.


- Liczba więźniów na terenie KL Płaszów (niem. Konzentrationslager Plaszow bei Krakau - przyp. red.) łącznie osiągnęła liczbę 50 tysięcy - mówi Monika Bednarek, dyrektor Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Na terenie obozu szyto mundury, drukowano dokumenty, rozkazy i inne druki władz hitlerowskich. W Płaszowie były również warsztaty samochodowe, ślusarskie oraz kamieniołom "Liban & Ehrenpreis". Między innymi na jego terenie rozgrywały się sceny oskarowej produkcji "Lista Schindlera".

Szacuje się, że w trakcie 3-letniego działania obozu pracy (zamienionego w obóz koncentracyjny) na terenie KL Płaszów zginęło od 8 do 10 tys. osób.


- Obóz powstał na terenie dawnego cmentarza żydowskiego, dlatego znalezienie na tym terenie czaszki czy inny kości ludzkich, nie stanowi nic nadzwyczajnego - komentuje Bednarek.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (22)
Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
72
~Tom 2016-01-14 (21:20) 22 godzin i 19 minut temu

Nie hitlerowców tylko Niemców

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
52
~Tom 2016-01-14 (21:14) 22 godzin i 25 minut temu

Dlaczego piszecie hitlerowców nie hitlerowców tylko Niemców

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
21
~niesiołowski 2016-01-14 (23:09) 20 godzin i 30 minut temu

czytając ten artykuł nie doczytałem się tego,-MORDOWALI FASZYŚCI,-to jaka narodowość, faszyści to bez narodu,bez państwowcy?? -a może w POLSCE też w jakiejś "GŁOWIE" rodzi się pomysł nazwania faszystów mordujących od geograficznego położenia tych obozów ,a więc czytający niech pomyślą ,i zapytają :KTO TO ZREDAGOWAŁ UDAJĄC ŻE NIEMCY TO NIEWINIĄTKA,A WINNI SĄ FASZYŚCI ,-TO SKANDAL !

odpowiedz

zgłoś do moderacji