Strona główna serwisu
Robert Kulig

Robert Kulig

Do centrum tylko na rowerach? Jest nowy pomysł urzędników z Krakowa

Do centrum tylko na rowerach? Jest nowy pomysł urzędników z Krakowa

• Dostawcy na Rynek Główny będą mogli wjeżdżać tylko rowerami?
• Powstanie program pilotażowy z bezpłatnymi rowerami do transportu
• Kierowcy z samochodów będą przesiadać się na jednoślady, by dostarczać towar o każdej porze
Są pierwsze efekty sporu, jaki od kilku lat toczy się w obrębie pierwszej obwodnicy. Kierowcy narzekają na zbyt rygorystyczne przestrzeganie godzin wjazdu na rynek, mieszkańcy skarżą się na robienie z Rynku Głównego wielkiego parkingu.

Teraz prawdopodobnie udało się osiągnąć kompromis, czyli jak mówi powiedzenie - stan kiedy obie strony są niezadowolone. Zamiast ciężkich samochodów, krążących wokół Rynku i trujących spalinami przechodniów, część towarów do restauracji, pubów czy sklepów najprawdopodobniej będą dowożone na rowerach.

W tym pomyśle chodzi nie tylko o ekologię, ale o znalezienie alternatywy dla wjazdu aut dostawczych do zabytkowego centrum Krakowa. Przynajmniej według urzędników.


- Proponujemy utworzenie w centrum miasta kilku punktów przeładunkowych, w których dostawcy będą mogli zaparkować samochody, przełożyć produkty do roweru towarowego oraz dojechać do Rynku w ciągu pięciu minut - mówi Marcin Wójcik, oficer rowerowy ZIKiT.

Aktualnie wyznaczonych jest sześć takich punktów (m.in. w rejonie skrzyżowań ulic: Kopernika i Strzeleckiej, Miodowej i Starowiślnej, Dunin-Wąsowicza i Syrokomli, Skarbowej i Krupniczej, Łobzowskiej i Biskupiej, Warszawskiej i Ogrodowej), w których powinny zostać zapewnione po dwa miejsca parkingowe dla dostawców (np. wyrysowaniem koperty na ulicy) i dwa rowery towarowe do wypożyczenia.

To rozwiązanie będzie mogło się sprawdzić w przypadku mniejszych dostaw (rowery mogą zostać obciążone do 100 kg), ale takich też w obrębie Starego Miasta nie brakuje i zdarzają się częściej. Ważne jest to, że dostawa towaru będzie możliwa o każdej porze.


Nie wiadomo z jak wielką falą krytyki spotka się pomysł ze strony restauratorów i kierowców.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (14)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
56
~d 2016-03-10 (16:30) 11 godzin i 27 minut temu

Dostawy świeżego mięsa rowerem- w Indiach i w Krakowie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
52
~sdfgdsf 2016-03-10 (15:44) 12 godzin i 13 minut temu

Dwa rowery na 3tys lokali... Jaka wladza taki pomysl...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
48
~:)))) 2016-03-10 (17:18) 10 godzin i 39 minut temu

porąbało tych ekologów......to mam propozycję dla ZIKIT-u w ramach oszczędności na administracji krakowskiej niech pracownicy zikitu zapieprzają z towarem po rynku 24h na dobę aby zachować płynność dostaw......

odpowiedz

zgłoś do moderacji