Strona główna serwisu
Oskar Górzyński

Oskar Górzyński

Krajobraz po Brukseli. Skorzystają skrajne partie, czarne chmury nad Schengen

Krajobraz po Brukseli. Skorzystają skrajne partie, czarne chmury nad Schengen

• Skrajna prawica w Europie wykorzystała zamachy w Brukseli do politycznej walki
• Wydarzenia w Belgii wzmocnią też prawdopodobieństwo Brexitu
• Coraz więcej polityków chce przywrócenia kontroli granicznych i upadku Schengen
Geert Wilders Geert Wilders ()
Patrząc na europejski krajobraz polityczny w dzień po zamachach w Brukseli, można mieć uczucie deja vu. Reakcje polityków, podnoszone w debacie tematy i zagrożenia jako żywo przypominają te sprzed czterech miesięcy, kiedy związani z Państwem Islamskim terroryści przeprowadzili serię ataków w Paryżu. Nietrudno również przewidzieć, jaki efekt na europejską politykę będą miały kolejne zamachy: polityczne beneficjentami zamachów zostaną skrajne, antyimigranckie oraz eurosceptyczne ugrupowania. Zamachy w sercu UE pomogą też w kampanii referendalnej zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Przybliżą też presję na to, by przywrócić na stałe kontrole graniczne między państwami UE i zlikwidować układ z Schengen - choć wieszczenie jego końca jest jeszcze przedwczesne.

Podobnie jak w przypadku zamachów w Paryżu, liderzy eurosceptycznych partii nie tracili czasu, by na wywołanej przez muzułmańskich terrorystów tragedii zbić polityczny kapitał. Zaledwie kilka godzin po wybuchach w Brukseli, w Amsterdamie przemówił Geert Wilders, lider holenderskiej Partii Wolności (PVV), do niedawna marginalnego ugrupowania, dziś lidera wyborczych sondaży.

- Jeśli zostanę premierem w przyszłym roku, zmiażdżę islamski terroryzm, zamknę nasze granicę i doprowadzę do deislamizacji Holandii - zapowiedział Wilders.


Natomiast we Włoszech politycy Ligi Północnej mówili o konieczności zamknięcia nie tylko granic, ale i meczetów. Te same motywy - zamknięcia granic, rozprawienia się z radykalnym islamem i w końcu powiązania aktów terroryzmu z kryzysem migracyjnym - przewijały się w niemal wszystkich wypowiedziach liderów partii z ekstremów europejskiej sceny politycznej.

- Ktokolwiek mówi o zagrożeniu islamskim fundamentalizmem jest uznawany za islamofoba. Trzeba z tym skończyć - grzmiała Marine Le Pen, liderka Frontu Narodowego, która w dzień odbywała wizytę w Quebecu w Kanadzie.

- Marzenia o kolorowej Europie są martwe, zginęły od bomb. Czas to sobie uświadomić - przekonywała na Facebooku Frauke Petry, czołowa polityk Alternatywy dla Niemiec (AfD), kolejnej antyimigranckiej partii, którą kryzys migracyjny oraz zagrożenie terroryzmem wyniosły do czołowego nurtu europejskiej polityki. Potwierdziły to ostatnie wybory regionalne w Niemczech, w których AfD wyrosła na trzecią siłę polityczną w kraju.


Jeszcze lepiej powodzi się innym partiom. Poza Holandią i Francją, partie dotychczas uważane za skrajne przewodzą też w Austrii (FPO) oraz w Szwecji (Szwedzcy Demokraci). Strach wywołany tylko wzmocni ich szansę na wyborcze sukcesy.

Zamachy w Brukseli okazały się także nośnym argumentem dla zwolenników Brexitu. I w tym przypadku publicyści i politycy lobbujący za opuszczeniem Unii Europejskiej nie czekali na zbyt długo na wyrażenie swojej opinii. Godzinę po wybuchu bomb na brukselskim lotnisku publicystka "Daily Telegraph" Allison Pearson przekonywała, że zamach dobitnie świadczy o tym, że Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej.

"Kiedy następnym razem usłyszycie naszego premiera mówiącego o tym, że Wielka Brytania musi zostać w Unii ze względu na nasze bezpieczeństwo, pomyślcie o Brukseli" - napisała Pearson, tłumacząc że zamach jest efektem otwartych granic. Jeszcze wcześniej zareagowali politycy, szczególnie ci z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Zaledwie minuty po pierwszym wybuchu bomby UKIP wydał oświadczenie, wskazujące że "ten straszliwy akt terroryzmu pokazuje, że wolny przepływ osób w strefie Schengen i luźne kontrole graniczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Pawła Świdlickiego, analityka londyńskiego think-tanku Open Europe, argumenty te nie mają żadnych racjonalnych podstaw.

- Skoro Wielka Brytania jest poza strefą Schengen, to i tak ma tyle kontroli nad swoją granicą, ile by miała będąc poza Unią Europejską - mówi Świdlicki. Mimo to, takie fałszywe argumenty mogą mieć decydujący wpływ na wynik czerwcowego referendum. - Problem w tym, że niektórzy uczestnicy debaty - niektórzy z braku wiedzy, inni z cynizmu - łączą swobodny przepływ osób w sensie prawa do pracy i pobytu z brakiem kontroli na granicach. Rząd Camerona martwi się, nie bez podstaw, że jeśli ludzie nie dostrzegą tej różnicy, to będą chcieli wyjść z UE - mówi ekspert. Dodaje, że nawet jeśli zamachy nie mają nic wspólnego z Unią Europejską i są raczej dziełem ludzi od dawna mieszkających w europejskich miastach, będą one mieć również efekt psychologiczny, skłaniający wyborców do opowiedzenia się za Brexitem.


Tymczasem według Denisa MacShane'a, byłego ministra ds. Unii w rządzie Tony'ego Blaira, wyjście z UE tylko ograniczyłoby możliwości Wielkiej Brytanii do walki z terroryzmem. Utrudniłoby bowiem współpracę z europejskimi służbami i Europolem.

- Nie zapominajmy też o tym, że dzięki Europejskiemu Listowi Gończemu udało się schwytać i przetransportować do Wielkiej Brytanii jednego z odpowiedzialnych za zamach terrorystyczny w Londynie - mówi WP MacShane.

W następstwie brukselskich zamachów ponowione zostały apele o zamknięcie granic między państwami UE i w efekcie obalenie strefy Schengen. O możliwym końcu Schengen mówi się co najmniej od pół roku, a kryzys migracyjny doprowadził do przywrócenia kontroli na wielu granicach wewnątrz UE. To jednak środki tymczasowe, które według unijnego prawa mogą być utrzymywane przez dwa lata. Zdaniem rozmówców WP, nie należy spodziewać się rychłego upadku Schengen.

- W ten projekt zainwestowano zbyt wiele kapitału politycznego, by tak łatwo pozwolić mu upaść. Pamiętajmy, że obecne kontrole mogą utrzymywać się jeszcze nawet dwa lata. I dopiero wtedy okaże się, czy Schengen upadnie. Jeśli sytuacja zagrożenia terroryzmem nadal będzie wówczas taka jak dziś, to nie wykluczone, że granice zamkną się na stałe. Ale nie wcześniej - uważa Świdlicki.

Z kolei MacShane zwraca uwagę na ekonomiczny koszt takiej decyzji. - Abolicja układu nie powstrzyma zdesperowanych migrantów szukających azylu lub lepszego życia - mówi były minister. - Tymczasem główna zaleta Schengen jest taka, że ułatwia i znacznie przyspiesza wymianę handlową. Czy Polska naprawdę chciałaby spowolnić przepływ towarów na wszystkich swoich granicach ze swoimi największymi partnerami handlowymi - dodaje. Według szacunków niemieckiej Fundacji Bertelsmanna, koszty permanentnego przywrócenia kontroli na granicach wewnątrz UE mogą wynieść nawet 1,4 biliona euro w ciągu następnej dekady.


Zobacz również: Sasin: Być może część wolności obywatelskich będzie trzeba zawiesić

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (301)
Nie zgadzam się z opinią
69
Zgadzam się z opinią
2278
~Beton 2016-03-23 (18:18) 8 godzin i 11 minut temu

Okazuje się że SKRAJNA PRAWICA to zwykli ludzie którzy w miejscu mózgu mają mózg, a nie różowy budyń, jak reszta.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 20

Nie zgadzam się z opinią
50
Zgadzam się z opinią
1594
~oko 2016-03-23 (17:06) 9 godzin i 23 minut temu

czyli partie, ktore troszcza sie o obywateli swoich panst sa ,,skrajne,,? to jakimi sa te lewicowe i ,,postepowe,, partie w tych krajach? wynika z tego, ze to popierajacy faszystowski islam faszysci jak PO

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
72
Zgadzam się z opinią
838
~To już po nas. 2016-03-23 (21:02) 5 godzin i 27 minut temu

My niestety nie przywrócimy kontroli na granicach bo rządy popslsld zlikwidowaly straż graniczną na zachodzie i południu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
497
~dsdsds 2016-03-24 (06:03) 20 godzin i 26 minut temu

Polska jak Japonia powinna wrowadzic zakaz islamu. chca przybywac do Europy to niech sie ch...e dostosuja a jak nie to wypad.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
371
~Polski Polak PL 2016-03-24 (07:07) 19 godzin i 22 minut temu

Jestesmy MORDOWANI na ulicach naszych miast, a najwiekszym problemem dla lewackich 'dziennikarzy' jest to, ze 'skorzystaja' na tym partie polityczne chcace NORMALNOSCI. Brzydze sie wami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
348
~Zatroskany 2016-03-24 (06:51) 19 godzin i 38 minut temu

POLSKA JEST JESZCZE CZYSTA. Nie dajmy sobie wciskac obcych kulturowo imigrantow.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
323
~wojtek 2016-03-24 (06:50) 19 godzin i 39 minut temu

Delegalizacja islamu - oto jedyny rozsądny wniosek

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
272
~puszatek 2016-03-24 (06:51) 19 godzin i 38 minut temu

A co to za różnica kto dokonuje zamachów, ci którzy świeżo przybywają, czy ci, którzy od kilku pokoleń są obywatelami tych krajów. W każdym przypadku są to muzułmanie i tyle. Nie trzeba było ich latami wpuszczać do Europy, im więcej ich jest, tym gorzej dla nas. Rozumieją to prawicowcy w sposób logiczny i poprawny, a lewakom się nie podoba, że w końcu ludzie zagrożeni realnie zaczynają te sprawy widzieć, jakimi są, a nie jakimi chcieliby je widzieć rządzący. Ponadto: jeśli naród czegoś nie chce, to nie i basta, a jak się szanownym politikierom nie podoba to won na zielona trawkę albo na zmywak, a nie do rządzenia krajem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
245
~Fox 2016-03-24 (07:08) 19 godzin i 21 minut temu

Marsze solidarności , trzymanie się za ręce , wyrazy współczucia , co to wszystko da ? ludzi już nie ma , ludzi którzy nie byli winni niczemu , chcieli normalnie żyć , ich krew na rękach maja politycy którzy propagują poprawność polityczną i multikulti i przymykają oczy na wiele spraw

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
223
~maxplus 2016-03-24 (06:46) 19 godzin i 43 minut temu

Co ma wspólnego Schengen do ataków terrorystów , w puścili armię muzułmanów do centrum Europy i się dziwią ,że ci szaleją. Zobaczyli świat luxusu i dobrobytu to chcą to odebrać. Sami jesteśmy sobie winni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
219
~Z44 2016-03-24 (06:41) 19 godzin i 48 minut temu

Nie będę płakać po UE i Schengen. Chiny, Japonia i USA nie są ani w UE ani w Schengen i jakoś ich gospodarki nie cierpią z tego powodu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
194
~Biały, chrześcijanin. 2016-03-24 (06:50) 19 godzin i 39 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
54
Dziadek 23 2016-03-24 (06:32) 19 godzin i 57 minut temu

Nareszcie jakieś głosy rozsądku.Islam w europie musi być zdelegalizowany.Spróbujcie pojechać do Iranu albo do Emiratów lub do jakiegokolwiek państwa islamskiego i zachowywać się jak u siebie w domu,zobaczymy kiedy wrócicie i czy wrócicie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
52
~Myślący 2016-03-24 (07:01) 19 godzin i 28 minut temu

Co to za retoryka? Wykorzystają, skorzystają, tak jakby to lewica była jakąś siłą objawioną, nieomylną, a ludzie tylko czasami błądzą odchodząc od niej. A czy po prostu te partie nie mają racji, a lewica się myli? Może czas zmienić sposób narracji, uderzyć się w pierś i zrozumieć, że całe te multikulti to nieudany eksperyment, bo świat nie opiera się na utopii tylko na prawie silniejszego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
46
~Anty-Dyzma 2016-03-24 (06:26) 20 godzin i 3 minuty temu

Tezy artykłu - skandaliczne! "Skorzystają na zamachach". Nie przyszło Panu Redaktorowi na myśl, że politycy, których Pań piętnuje są ostatnim ratunkiem dla Cywilizacji. Gdyby słuchania ich wcześniej, zamachów w ogóle by nie było.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
44
~michałek 2016-03-24 (06:52) 19 godzin i 37 minut temu

jeśli ktoś już na tym skorzysta to większość społeczeństwa, która nie chce islamskiej dziczy w swoim kraju. w tej chwili społeczeństwa nie są pytane o zdanie lub w niektórych krajach zastraszane w imię poprawności politycznej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
43
~Sprawiedliwy 2016-03-24 (07:24) 19 godzin i 5 minut temu

Do TVNu zapraszają przedstawiciela muzułmanów, żeby "wybielił" tą zarazę jaką są wyznawcy machometa- to jest po prostu skandal! islam jako "religia" nawołująca" wprost do mordowania musi zostać natychmiast zdelegalizowana! Jezeli rządzący tego nie zrobią, Polacy zrobią to sami!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
43
~Szczypiornista 2016-03-24 (06:34) 19 godzin i 55 minut temu

Jestem lekarzem i gdyby traktowac Europe jako biologicznie funkcjonujacy organizm to wychodzi na to ze jest on w stanie farmakologicznej spiaczki. Islam trzeba traktowac jako raka drazacego zdrowe jeszcze komorki, a zamachy jako wylew lub udar. Islamistow zas jako niebezpieczny zmutowany wirus.I teraz pytanie. Co zaordynuje kazdy normalny lekarz? Otoz zapisze on najsilniejszy z dostepnych antybiotykow aby zwalczyc nieporzadane bakterie i zarazki. W extremalnej sytuacji chemoterapia i operacyjne usuwanie guzow. A wszystko po to zeby uleczyc chory organizm, ktory bez tego wsparcia zostanie w calosci pochloniety przez nieuleczalny wirus. Nie bede niczego sugerowal, ale analogia nasuwa sie sama. Europo czas na chemioterapie. P.S. Przepraszam za nie manie polskich czcionek i goraco pozdrawiam.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
42
~donna 2016-03-24 (06:39) 19 godzin i 50 minut temu

Marzenia niektórych o kolorowej europie typu multikulti stają się nierealne. Terroryści rozwiewają ich złudne nadzieje. Prawdą jest wszelako, że Europa powinna być dla rdzennych europejczyków a reszta niech szuka swoich korzeni we właściwym miejscu. Europa dla ludzi miłujących pokój i bezpieczeństwo a nie terroryzm i antyludzkie zamachy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
39
~vol 2016-03-24 (06:54) 19 godzin i 35 minut temu

No nareszcie mądre głosy że trzeba zrobić porządek w Europie by Europa była Europą a nie śmietniskiem i wylęgarnią terrorystów, zastanawiam się tylko czy nie jest już zbyt póżno.

odpowiedz

zgłoś do moderacji