Strona główna serwisu
Adam Parfieniuk

Adam Parfieniuk

Chiny budują drugi lotniskowiec. To pierwszy taki okręt konstruowany w całości w Chinach

Chiny budują drugi lotniskowiec. To pierwszy taki okręt konstruowany w całości w Chinach

• Chiny potwierdziły budowę drugiego lotniskowca
• To pierwszy lotniskowiec budowany w całości w Chinach
• Jednostka będzie dużo mniejsza od okrętów USA tego typu
• Nowy lotniskowiec nie będzie technologicznie zaawansowany
• Jednostka będzie "kamieniem węgielnym" dalekomorskiej floty
Okręt chińskiej marynarki wpływa do Hawany, listopad 2015 r. Okręt chińskiej marynarki wpływa do Hawany, listopad 2015 r. ()
W Chinach powstaje pierwszy, budowany w całości na miejscu, lotniskowiec. Wprawdzie Pekin może się poszczycić jedną jednostką tego typu ("Liaoning"), ale jest nią przestarzały poradziecki "Wariag", który został zakupiony głównie w celu szkolenia kadr w zakresie operowania z dala od wybrzeża kraju.

W czwartek projekt nowego okrętu został oficjalnie zatwierdzony przez ministerstwo obrony, przy czym kluczowe są tu słowa rzecznika resortu o w pełni "niezależnym projekcie Chin". Yang Yujun poinformował także, że nowy lotniskowiec będzie platformową dla myśliwców J-15 oraz "innych samolotów skonstruowanych z myślą o okrętach". Miał tu na myśli prawdopodobnie J-31, myśliwce piątej generacji, które w tej chwili są jeszcze w fazie rozwoju.

Brak doświadczenia


Nowy lotniskowiec, nazywany roboczo projektem typu 001A, nie będzie szokował gabarytami. Bliżej mu do "Liaoninga" niż amerykańskich kolosów, od których będzie ważył około dwa razy mniej, bo 50 tys. ton. Resort obrony potwierdził też, że konstruktorzy zastosują napęd konwencjonalny, a nie reaktory jądrowe. W praktyce takie rozwiązanie znacznie zmniejszy jego zasięg operacyjny względem amerykańskich konkurentów.

Budowy lotniskowca nie da się ukryć i o konstrukcji już we wrześniu ubiegłego roku informował "IHS Jane's", który pozyskał satelitarne zdjęcia nowego chińskiego okrętu. Wynikało z nich, że kadłub jest już w zaawansowanym stadium konstrukcji i będzie miał długość około 170 metrów i szerokość 30 metrów. Dziś mówi się już o wymiarach 270x35, co i tak wynosi mniej niż w przypadku jakiegokolwiek amerykańskiego lotniskowca.

Jednostka nie będzie miała elektromagnetycznych katapult, o których wcześniej w sensacyjnym tonie mówili chińscy oficerowie. Nie będzie miała nawet katapult parowych, a "skocznię", czyli zakrzywioną krawędź pokładu, mającą ułatwić starty samolotów - patent skopiowany z poradzieckiego "Liaoninga".


Chińczycy będą podążali bezpiecznym szlakiem, bo nie mają żadnego praktycznego doświadczenia w samodzielnej budowie lotniskowców ani nawet dużych okrętów desantowych. Z tej perspektywy sama tak duża konstrukcja, wykorzystująca konwencjonalne technologie, jest wyzwaniem samym w sobie.

- W porównaniu do okrętów podwodnych lotniskowiec jest dużo większy. Nasi nuklearni inżynierzy potrzebują czasy, by rozwinąć bezpieczny napęd o mocy odpowiedniej dla platformy ważącej ponad 100 tys. ton - mówił Li Jie, chiński ekspert ds. marynarki wojennej na łamach "South China Morning Post". Te słowa padły jeszcze w 2014 roku i pokazują, że Chińczycy doskonale zdają sobie sprawę, że w tej chwili nie są w stanie stworzyć odpowiednich reaktorów, mimo coraz lepszych wyników na polu okrętów podwodnych.

"Inkubator" i "pierwsze dziecko"

Nowy lotniskowiec jest budowany w stoczni Dalian, tej samej, w której Chińczycy ukończyli i zmodernizowali sowiecki lotniskowiec "Wariag", przemianowany następnie na "Liaoning". Nigdy nieukończona jednostka trafiła do Chin w 2002 roku, przez Makau, gdzie pierwotnie miała być przebudowana na hotel. Ostatecznie stała się jednak pierwszym lotniskowcem w historii chińskiej marynarki wojennej.

W tym samym czasie Chiny wzmacniają flotę powietrzną. W grudniu oddano nowe myśliwce J-15, które trafiły do grupy uderzeniowej lotniskowca "Liaoning". Ta zmodernizowana poradziecka jednostka od lat jest uważana za "inkubator", który wyhoduje Chińczykom oficerów, pilotów i personel. Docelowo mieliby oni służyć na lotniskowcach rodzimej produkcji, w tym na pokładzie "pierwszego dziecka", którego oficjalne nadejście ogłoszono w ostatnim dniu minionego roku.


Z regionu w świat

W połowie ubiegłego roku, w tzw. białej księdze, Chiny wyłożyły swoją długofalową wojskową strategię. Wprost wynikają z niej globalne ambicje Pekinu i "przebranżowienie" marynarki wojennej z działań u wybrzeży na rzecz operacji o zasięgu ogólnoświatowym. "Siły zbrojne będą aktywnie uczestniczyć zarówno w regionalnych, jak i międzynarodowych operacjach bezpieczeństwa oraz będą efektywnie bronić chińskich interesów zagranicą" - można przeczytać w dokumencie. Idealnym narzędziem do realizacji tych założeń są lotniskowce - krańcowy atrybut projekcji militarnej potęgi.

Docelowo Chińczycy mówią o przynajmniej trzech aktywnych lotniskowcach w swojej flocie. "Pierwsze dziecko", choć już teraz wiadomo, że nie będzie idealne, pokazuje jednak, że chińskie stocznie są w stanie samodzielnie wybudować duże jednostki bojowe. Z każdym kolejnym świat będzie się przyglądał, czy w morze wypływają lepsze i nowocześniejsze okręty.

Pod warunkiem, że mocniej nie da o sobie znać kryzys rynków finansowy, który w Nowym Roku jeszcze mocniej uderzył w Państwo Środka. Wówczas plany o flocie lotniskowców mogą mocno przesunąć się w czasie. A chińska marynarka będzie skazana na posiadanie jednego dziecka, tak samo, jak przez dziesięciolecia skazane były na to chińskie rodziny.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (110)
Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
509
~Wiesia 2016-01-05 (16:44) 9 godzin i 8 minut temu

To tylko widac jak daleko w tyle zostala Polska rzadzona przez harcerzykow. Kiedys w przemysle stoczniowym bylismy jednym z najlepszych, jak i w innych dziedzinach. Dzis - rozpacz. Polacy sluza tylko jako nisko platni robotnicy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
313
~ciekawostkixxx.blogspot.com 2016-01-05 (14:04) 11 godzin i 48 minut temu

Polska powinna wydrukować sobie kilkal otniskowców w 3D na wszelki wypadek.Mogą się kiedyś przydać,np kiedy Zachód wyprawi się do nas zbrojnie bronić demokracji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
43
Zgadzam się z opinią
278
~Obiekiywny 2016-01-05 (16:30) 9 godzin i 22 minut temu

Jakub Majmurek! - gdzie byłeś człowieku jak w 2007 r. po wywalało z TVP niewygodnych a wprowadzało swoich.Czy to było w porządku ? Chce ci się pisać za te kilka marnych srebrników i pluć jak Kobra jakaś ?A gdzie twój honor?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
66
~lol 2016-01-06 (07:24) 18 godzin i 28 minut temu

chiny sie rozwijaja blyskawicznie, chinskie firmy sa innowacyjne a ich produkty w niczym nei ustepuja zachodnim bublom, chny maja wlasne duzo globalne marki w kazdej dziedzinie, a polska co? nadal nic, zadnych rodzimych telefonow, komupterow, samochodow, nic. jedyne co eksportuje to tania sila robocza

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
46
~dddd 2016-01-06 (08:56) 16 godzin i 56 minut temu

Zachód tak ogłupił Polaków swą lewacką ideologią i pacyficznymi poglądami, że jestesmy nikim! No może rynkiem zbytu i neokolonialnym krajem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
39
~Maciek 2016-01-06 (07:42) 18 godzin i 10 minut temu

Przenieść fabryki z powrotem do Europy będzie trochę drożej i nasi będą mieli prace zobaczymy jek szybko potęgą się skurczy a tak nasz Europejska chciwość sama karmi reżim w nowe technologie i płacąc im za fabryki

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
33
bogdan19734 2016-01-06 (08:33) 17 godzin i 19 minut temu

Nikt nie dopuścił Polski do tego stanu w jakim się znajduje,jak sami Polacy zamiast walczyć o każdy zakład pracy czy to stocznia lub cukrownia,Pozwoliliśmy sami by pozamykano te zakłady.Każdy kraj posiada zakłady które nie tylko przynoszą zyski.liczy się ogólny zysk kraju dochód. Sami sprzedaliśmy się nie myśląc o naszych dzieciach wnukach o kraju nie wspominam

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
23
~Zawisza Czarny 2016-01-06 (08:57) 16 godzin i 55 minut temu

Chińczycy już w 1410 roku (bitwa pod Grunwaldem) potrafili zbudować okręty - Baochuany (1000 osób na pokładzie), którymi potrafili dopłynąć do Afryki i przywozić na dwór chiński np. słonie i żyrafy. Szczytem polskiej morskiej myśli technicznej był wtedy most " pontonowy" zbudowany z łodzi przez Wisłę, po którym wojska Jagiełły przeprawiły się pod Grunwald.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
23
~JACA HD 2016-01-06 (08:04) 17 godzin i 48 minut temu

A U NAS BIDA JAK UJ,NAWET NAS NA MAKIETY NIE STAĆ TO CHOCIAŻ OPTYCZNIE STRASZYLI BY WROGA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
21
~wiekowy 2016-01-06 (10:08) 15 godzin i 44 minut temu

Banda postsolidarnościowców po 89 roku sprzedała majątek i Polskę wraz z narodem . Jesteśmy nikim w świecie, nikt się z nami nie liczy.Niby jesteśmy wolni niby w czym w gadaniu ? .Nic nam nie wolno bez zgody Brukseli a wcześniej bez zgody Moskwy. Taka jest prawda . Mamy wolność w wybieraniu pracy na zmywakach lub pielęgnowaniu staruszków z zachodu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
20
~Ubaw 2016-01-06 (08:38) 17 godzin i 14 minut temu

To tak jak z potęgą polskiej marynarki - od kilkunastu lat buduje tajny lotniskowiec GAWRON, który kosztował będzie kilkaset milionów, nie licząc opłat dla kapelana i pokropek. Podejrzewam, ze za 100 lat odkupimy ten stary chiński lotniskowiec i w ciągu następnych 100 lat przerobimy go na pancerny kajak z cichym wiosłowym napędem jak galer sprzed tysiąca lat. Wrogom opadną szczęki i szybko się poddadzą śmiechowi - a my zaatakujemy ...(tu wpisać kolejny mądry pomysł polityków RP)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
19
~ropo 1 2016-01-06 (08:05) 17 godzin i 47 minut temu

Do pismaka <<Adam Parfieniuk<<, czy ty człowieku autoryzujesz to co się ukazuje podpisane twoim nazwiskiem, ten okręt na fotografii ma podpis:<<Okręt chińskiej marynarki wpływa do Hawany, listopad 2015 r. >> : mam pytanie ?? od kiedy to okręty pływają przycumowane do nabrzeża ?????, czy ty masz pojęcie o żeglowaniu >??????????/, jaja ogolić i do przedszkola ! ! ! ! ! !??

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
15
~weng 2016-01-06 (10:03) 15 godzin i 49 minut temu

A my zadłużeniem i tym co nam wolno (co nam pozwolą). Gdzie dumna i wielka Polska? Pozostały jeszcze tylko lasy....smutne

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
14
~mat 2016-01-06 (06:47) 19 godzin i 5 minut temu

Okręt wpływa? Na cumach? Pismaku, spójrz!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
13
~antyklerykał 2016-01-05 (16:20) 9 godzin i 32 minut temu

wobec narastającej agresji i ekspansji na świecie "państwa chrześcijańskiego NATO" czarnej małpy USA to normalne i naturalne "chcesz mieć pokój szykuj się do wojny" !!!!!!!!!!!!! „Przez pięć ostatnich lat coraz bardziej absurdalna propaganda przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Asadowi i Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) posługuje się zarówno wcześniej uzgodnioną (na wzór „rewolucji” OTPORu) retoryką „pokojowych protestów pod ostrzałem”, jak i innym fałszywym słownictwem typu „wojna domowa” czy „umiarkowani rebelianci”. W obliczu kontynuacji interwencji, w ramach której coraz to nowi terrorystyczni i „humanitarni” aktorzy stale pojawiają się w teatrze sprzymierzonych z NATO szwadronów śmierci, warto prześledzić niektóre ważne zagadnienia związane z wojną w Syrii..................” Więcej w artykule „Eva Bartlett: Dekonstrukcja narracji NATO o Syrii . „

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
31
~nijaki 2016-01-05 (14:25) 11 godzin i 27 minut temu

Naczelnik Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) rosyjskiego sztabu generalnego generał Igor Siergun zmarł nagle w niedzielę w wieku 58 lat. Wystraszył się kitajców

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
10
~Anna 2016-01-06 (13:26) 12 godzin i 26 minut temu

Dzięki Niemcom Polska ma okręty podwodne Niemieckie z demobilu z lat 60 wycofane z Niemiec oraz leopardy II z demobilu wycofane z Niemiec które nie spełniają wymagań na polu bitwy na obecny czas są już nowsze zaawansowane Dziękujemy PO Tuskowi i Niemcom za zmodernizowanie naszej Armi raczej za złom . Spadek po Poprzedniej ekipie rządzącej . BRAWO

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~ja58 2016-01-06 (09:58) 15 godzin i 54 minut temu

Mocarstwa szykują się do konfrontacji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~sdvfv 2016-01-06 (10:04) 15 godzin i 48 minut temu

jak sie cos buduje i szkoli ludzi to trzeba to potem jakos uzyc.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~Włodek 2016-01-06 (07:53) 17 godzin i 59 minut temu

Może się mulę, ale "Wariag" (przynajmniej pod banderą radziecką) był helikopterowcem, a nie lotniskowcem!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1