więcej

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zawieszą protest w sejmie? .

PAP, TVP Info, WP.PL |  dodane 2014-04-01 (12:49) 7 miesięcy 27 dni 7 godzin i 22 minuty temu
drukuj


Rodzice jeszcze w sejmie
Rodzice jeszcze w sejmie opinie video
Poprawki ustanawiające świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci na poziomie płacy minimalnej już w tym roku - zapowiedział szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk, na wspólnej konferencji z protestującymi od dwóch tygodni w sejmie rodzicami. Protestujący rodzice zapowiadają, że nawet jeżeli w piątek, kiedy planowane jest głosowanie nad projektem ustawy, opuszczą sejm, to będzie to tylko zawieszenie ich protestu.

Wcześniej TVP Info poinformowało, że rodzice zawieszają protest i wrócą do sejmu w maju. - Nie kończymy protestu i w maju wrócimy z podwójną siłą, nie będziemy sami. Mamy już plan i to będzie niespodzianka. Coś naprawdę mocnego. To będzie o wiele mocniejsze niż protest w sejmie - powiedziała TVP Info jedna z protestujących - Maja Szulc

We wtorek po południu na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny obędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy rezygnują z pracy. Świadczenie ma wzrosnąć do poziomu płacy minimalnej, ale dopiero od 2016 r. Protestujących ta propozycja nie zadowala, domagają się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej już teraz (w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto).

W południe na wspólnej konferencji prasowej z protestującymi Mularczyk zapowiedział, że jego klub w środę, podczas drugiego czytania projektu, złoży do niego poprawki. - Zaproponujemy, ażeby ta kwota świadczenia była kwotą najniższego wynagrodzenia krajowego - powiedział. Poprawki można wprawdzie zgłaszać także podczas pierwszego czytania, ale klub SP nie ma w komisji polityki społecznej ani jednego posła.

Dziennikarze pytali rodziców, czy opuszczą budynek sejmu, jeżeli ustawa zostanie przyjęta w piątek, czyli w dniu, na który zaplanowano głosowanie. - Dzisiaj jeszcze nie chcemy ostatecznie mówić o tym, czy opuścimy, czy nie opuścimy. Natomiast jedno jest pewne: jeżeli nawet opuścimy w piątek sejm, to ten protest będzie tylko i wyłącznie zawieszony - powiedziała jedna z protestujących Iwona Hartwich.

W ubiegły wtorek Rada Ministrów zaakceptowała projekt przewidujący, że świadczenie pielęgnacyjne od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Jak napisano w projekcie, propozycja ma na celu podwyższenie kwoty wsparcia do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r. Rada Ministrów wygospodarowała pieniądze na jego realizację - blisko 200 mln zł - przesuwając środki z planu na remonty i budowę dróg lokalnych.

Aby skrócić proces legislacyjny, projekt miał zostać skierowany do Sejmu jako komisyjny. Ostatecznie jednak trafił tam jako projekt poselski, podpisany przez posłów klubów koalicyjnych.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 39 50.65%
nie 38 49.35%

Przeczytaj też

Protestujący rodzice niepełnosprawnych dzieci: zostajemy w sejmie

dodane 2014-04-04 (11:15) 7 miesięcy 24 dni 8 godzin i 56 minut temu

Małgorzata Kidawa-Błońska: to dramatyczne zaproszenie, ale nie wiem, czy premier się z nimi spotka

dodane 2014-04-03 (08:53) 7 miesięcy 25 dni 11 godzin i 18 minut temu

RPO u protestujących przed sejmem opiekunów osób niepełnosprawnych

dodane 2014-03-31 (19:20) 7 miesięcy 28 dni i 51 minut temu

Rodzice piszą do papieża. "Jesteśmy zdesperowani"

dodane 2014-03-31 (11:54) 7 miesięcy 28 dni 8 godzin i 17 minut temu

Gen. Gromosław Czempiński: mój syn z zespołem Downa

dodane 2014-03-31 (07:14) 7 miesięcy 28 dni 12 godzin i 57 minut temu
materiał wideo

Ks. Isakowicz-Zaleski wspiera protestujących w sejmie

dodane 2014-03-28 (12:48) 8 miesięcy 7 godzin i 23 minuty temu

Kolejny dzień protestów w sejmie ws. niepełnosprawnych

dodane 2014-03-28 (10:20) 8 miesięcy 9 godzin i 51 minut temu

Opiekunowie niepełnosprawnych spędzili noc w namiotach przed sejmem

dodane 2014-03-28 (08:06) 8 miesięcy 12 godzin i 5 minut temu

materiał wideo

Jerzy Owsiak: świadczenia dla rodziców to opłacalny interes

dodane 2014-03-28 (07:10) 8 miesięcy 13 godzin i 1 minutę temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (178)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
2
~xxx 2014-04-01 (14:56) 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 16 minut temu

A może by tak standardy UE zastosować w końcu do wszystkich obywateli tego kraju, a nie tylko do ekipy rządzącej i ich kolesi?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
7
~emerytka 2014-04-01 (14:18) 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 54 minuty temu

Rodzice nie martwią się o dzieci niepełnosprawne skora tak długo te dzieci mecza w Sejmie, i jakos nie widza ze te dzieci nie maja dobrej opieki. Uwazam Ze Premie podjal dobra decyzje. Jest wyjscie., niech Kler utworzy ochronki dla tych dzieci a rodzice niech ida do pracy. Czesc tych rodzicow zdecydowa urodzić się dzieci z wadami genetycznymi pomimo ze lekarze powiedzieli im ze dzieci będą a teraz najlepiej żeby wszyscy im pomagali.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
7
~Katolik 2014-04-01 (14:53) 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 19 minut temu

Niepełnosprawni to ludzi na których spadła Boża kara i nie powinno się nad nimi litować albowiem zasłużyli lub zasługiwać będą na potępienie w oczach Pana! Gdy taki przejdzie drogę, powinno się obmyć stopy w Święconej Wodzie i odmówić 10 Zdrowaś Maryjo i 20 Ojcze Nasz, na koniec uczynić Znak Krzyża także używając Wody Święconej. Tylko tak można zmyć zbrukanie ich nieczystością i występkiem!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
2
~kkk 2014-04-01 (22:45) 7 miesięcy 26 dni 21 godzin i 27 minut temu

To co wyprawiaja rodzice kosztem chorych dzieci to zenada .....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
30
~JACEK 2014-04-01 (14:08) 7 miesięcy 27 dni 6 godzin i 4 minuty temu

JAK TO JEST, ŻE W WIELKIEJ BRYTANII BEZDOMNY DOSTAJE NA PSA 50 FUNTÓW TYGODNIOWO, BY MÓGŁ KUPIĆ MU KARMĘ. TO JEST JAKIEŚ 200 FUNTÓW MIESIĘCZNIE. JAK TO JEST , ŻE W POLSCE NA DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE RODZIC DOSTAJE JAKIEŚ 800 ZŁ CZYLI NIECAŁE 160 FUNTÓW. TO SKANDAL, ŻEBY PSY BEZDOMNYCH W ANGLII MIAŁY LEPIEJ NIŻ POLSKIE DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE W POLSCE. WIEM CO MÓWIĘ, BO PRACOWAŁEM Z BEZDOMNYMI W ANGIELSKICH PRZYTUŁKACH. PANIE TUSK, CZY PAN JEST NORMALNY??? NIE WSTYD PANU!!

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

3
5
~era 2014-04-01 (15:55) 7 miesięcy 27 dni 4 godziny i 17 minut temu

POPIERAM WAZ PROTEST BO JEST NAJBARDZIEJ SLUSZNY I ZYCZE WAM WYTRWALOSCI CO NAJMNIEJ DO 3 MAJA SWIAT MUSI USLYSZEC O WYRACHOWANEJ EUTANAZJI W POLSCE

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
2
~beti 2014-04-01 (15:00) 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 12 minut temu

też mam niepełnosprawne dziecko ale nigdy nie naraziła bym mojego synka tak jak te Panie na taki stres on i tak już jest skrzywdzony przez los

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
9
LRN 2014-04-01 (14:41) 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 31 minut temu

które dziecko jest bardziej cenniejsze niepełnosprawne czy sprawne .

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

7
9
~kasia 2014-04-01 (15:16) 7 miesięcy 27 dni 4 godziny i 56 minut temu

Wszystkim tym paniom które nie mają współczucia ani tym dzieciom ani rodzicom ŻYCZĘ Z CAŁEGO SERCA tak ogromnej sumy (średniej krajowej ) i dziecka niepełnosprawnego. Nie takiego które ma zakres samoobsługi ale które jest ROŚLINĄ. Może w końcu zmądrzeją. Są rodzice którzy mają kilkoro dzieci niepełnosprawnych i sami je wychowują nie oddając do ośrodków pomocy. Jakiś czas temu urodziły się 5cio raczki z porażeniem mózgowym. Było nagłośnione . I to że są chore akurat nie jest winą rodziców lecz lekarzy. Najpierw proszę zobaczyć ile państwo łoży na utrzymanie takich dzieci w ośrodkach a ile na dzieci pozostające w domu . Jak wysoka będzie emerytura rodzica który się takim dzieckiem opiekuje całe swoje życie? Na jaką opiekę mogą liczyć rodzice z tak zwanej prowincji? I w końcu ile finansuje PFRON i kogo ? Dlaczego wózek inwalidzki kosztuje tyle co 3 letni samochód? Dlaczego spacerówka dla zdrowego dziecka kosztuje 500 zł a dla inwalidy 4000.? Bo tym złodziejom płaci NFZ i PFRON ? Kto ustala tak wysokie ceny za sprzęt rehabilitacyjny? Rodzice nie zarabiają na swoim nieszczęściu lecz producenci i pośrednicy a nasze kochane państwo na to pozwala i łoży grube pieniądze . Ten sprzęt nie jest tak całkiem za darmo jak pisała tu jakaś pani . My musimy pokrywać koszty w granicach od 20 do 60% wartości zakupu z tych 620 zł. Żenada. Ludzie jak nie macie zielonego pojęcia o opiece nad niepełnosprawnymi to w ogóle nie piszcie bzdur. A która pani chciałaby tą minimalną i zaopiekuje się moją córką 24 godz. na dobę to serdecznie zapraszam . Tylko wcześniej niech się zorientuje ile trzeba zapłacić za 1 godz. pilnowania np. przedszkolaka a ile za niepełnosprawnego. Nasze roślinki mają choroby współistniejące które nabywają z czasem. Jest to padaczka, kamica nerkowa , choroby serca, wzroku, słuchu , przykurcze i do tego dochodzą choroby psychiczne w czasie dojrzewania . Opieka nad taką osobą jest naprawdę i ciężka i bardzo kosztowna . Więc zanim coś kobieto napiszesz to lepiej przemyśl . TO BOLI jak się takie głupoty czyta że jesteśmy wyłudzaczami . Czemu nikt nie ganiał minister Muchy za 6 ml straty na stadionie narodowym. Czy sponsoring bogatej gwiazdy Madonny jest bardziej odpowiedni niż finansowanie niepełnosprawnych? Bo są piękniejsze od naszych dzieci? ?????????? I JAK TU KOCHAĆ LUDZI??????????

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
0
~KIEDY ORKIESTRA GRA 2014-04-02 (11:00) 7 miesięcy 26 dni 9 godzin i 12 minut temu

każdy jest zdrowy DO CZASU, Pani Kasiu proszę nie tracić czasu na uświadamianie komukolwiek czegokolwiek, zdecydowana większość ludzi nie widzi nic ponad czubek własnego nosa, a myślenie zmieniają tylko wówczas gdy coś ich osobiście dotknie, a że każdy będzie kiedyś chory, prawie każdy się zestarzeje, część stanie się niepełnosprawna lub/i zalezna lub będzie to ktoś z ich rodziny, to zamiast tracić czas na ich uświadamianie wystarczy poczekać, a i satysfakcja będzie większa, bo to czego nie byli w stanie nauczyć się i zrozumieć przez całe życie, gdy nadejdzie ten czas zrozumieją w lot, doświadczą też tej społecznej łaskawości, którą sami tak szczodrze innym dawali w postaci kopania leżącego i słownego rynsztoka, oraz swoistych praw ekonomii, gdzie nie opłaca się leczyć kogoś kto jeszcze chodzi lub ma np. raka 1 cm, a trzeba tego który już nie chodzi i ma raka 25 cm, (choć często to już za późno), tylko trzeba poczekać, każdy domaga się sprawiedliwości i ją dostanie, bo nic tak nie wyrównuje społecznych nierówności jak CHOROBA, miłego dnia, cieszcie się póki jeszcze orkiestra gra i kopcie innych, żebyście się nie czuli pokrzywdzeni, gdy to na was kolej przyjdzie, ..... LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS

odpowiedz

10
8
~I dobrze 2014-04-01 (14:05) 7 miesięcy 27 dni 6 godzin i 7 minut temu

A co egoiści z waloryzacją zasiłku pielęgnacyjnego. POkonała was pazerność. Dla was tylko świadczenie pielęgnacyjne w wysokości minimalnej płacy a, że zasiłek pielęgnacyjny 153 zł nie waloryzowany od 8 lat to bez znaczenia ? Prawdziwe roztrzepane baby jak przekupy z pod straganu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~oOOo 2014-04-01 (22:55) 7 miesięcy 26 dni 21 godzin i 17 minut temu

Jak sie komus niepodoba to zawsze moze opuscic taki kraj , na tak zwanym zachodzie kochane panie gdybyscie nigdy nierobily i niemialy ubezpieczenia to zostalyby wam do wyboru przytolki lub zebranie tam niktbsie nie cacka jak tu w (glupim kraju polsce) ciescie sie ze macie to co macie , a zawsze macie wybor spakowac sie i wyjechac , to pa pa na droge.

odpowiedz

7
3
~antyscojal 2014-04-01 (15:15) 7 miesięcy 27 dni 4 godziny i 57 minut temu

NIE MAM ZAMIARU ROBIĆ DO 70 ZA MARNE GROSZE, NA TAKICH RODZICÓW, GÓRNIKÓW, NAUCZYCIELI I RESZTE OBIBOKÓW!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~WAR 2014-04-01 (20:59) 7 miesięcy 26 dni 23 godziny i 13 minut temu

teraz są potrzebne czołgi samoloty i rakiety ogólnie machina wojenna a nie jacyś niepełnosprawni

odpowiedz

0
0
~vigoh6 2014-04-01 (20:57) 7 miesięcy 26 dni 23 godziny i 15 minut temu

jak wyjdą to raczej już ich nikt tam nie wpuści z powrotem

odpowiedz

7
0
~bp 2014-04-01 (14:49) 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 23 minuty temu

A co tam robi na okrągło Mularczyk????? Nie ma pracy w Sejmie????? Płacę mu z moich podatków za robienie bałaganu w kraju????? A co na to jego wyborcy?????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
14
~ech 2014-04-01 (13:13) 7 miesięcy 27 dni 6 godzin i 59 minut temu

około 90% uciśnionych Polaków powinno się przyłączyć-to byłoby spektakularne...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
6
~kasia 2014-04-01 (15:21) 7 miesięcy 27 dni 4 godziny i 51 minut temu

Pozdrawiam serdecznie wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych ( Jestem całym sercem z wami.

odpowiedz

11
2
~Bolo 2014-04-01 (15:12) 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Od pomocy takim dzieciom są fundacje i organizacje charytatywne a nie państwo. Oczywiście założenie fundacji powinno być dużo prostsze tak by mogły one w prosty sposób powstawać i pomagać takim osobom, ale to nie rola państwa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
11
~SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA 2014-04-01 (14:16) 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 56 minut temu

Jak czytam wasze niektóre komentarze to wiem, że piekło istnieje tu na ziemi i że czynią sobie je ludzie nawzajem. Co w was wstąpiło diabeł, że ubliżacie ludziom dotkniętym przez los, ludziom na których miejscu możecie być już za 5 minut dodam tylko. To jest jakiś OBŁĘD. Zastanawiam się jak bardzo zdeprywowanym trzeba być, by w cierpieniu tych dzieci i ich mam widzieć jakiś ich interes? I jakim trzeba być ekonomicznym ignorantem, żeby nie wiedzieć, że one też są podatnikami i że z ich podatków do nich nie trafia prawie nic, państwo im najpierw sporo zabiera a dopiero potem ochłap da i to jak widać dopiero wtedy, gdy je te kobiety przymuszą. To nie one są przegrane, one walczyły i się upodliły jak trzeba było dla własnych i cudzych dzieci i dorosłych ON, a ty jeden z drugim co zrobiłeś, .... nabluzgałeś, ot co.

odpowiedz