Strona główna serwisu
Rosja w ramach ćwiczeń wzmocniła swe wojska na Krymie. Ogłoszono alarm bojowy

Rosja w ramach ćwiczeń wzmocniła swe wojska na Krymie. Ogłoszono alarm bojowy

• Rosja zwiększyła koncentrację sił zbrojnych na Krymie
• Na rozkaz Putina ogłoszono alarm bojowy
• Szojgu: wojska osiągnęły pełną gotowość bojową
• Ćwiczenia rozpoczęto w poniedziałek
Rosyjskie myśliwce w czwartek krążyły nad Krymem. Na rozkaz Władimira Putina ogłoszono alarm bojowy w dwóch okręgach wojskowych: południowym i centralnym. W ramach ćwiczeń sprawdzano między innymi gotowość rosyjskiej armii do obrony anektowanego półwyspu.

Według informacji przekazanych przez ministerstwo obrony, manewry z udziałem wszystkich rodzajów wojsk zorganizowano na 18 poligonach. Rosyjscy żołnierze ćwiczyli między innymi odpieranie ataków z zewnątrz, zwalczanie grup terrorystycznych i odbijanie strategicznych obiektów.

Punkty dowodzenia zlokalizowano w trzech ośrodkach: Rostowie nad Donem, Symferopolu i Sewastopolu. Przebieg manewrów nadzorował minister obrony Siergiej Szojgu, który o szczegółach poszczególnych operacji poinformował prezydenta Władimira Putina.


- Rosja zwiększyła koncentrację swych sił zbrojnych na Krymie w związku z prowadzonymi obecnie ćwiczeniami jej Południowego Okręgu Wojskowego - głosi meldunek, jaki złożył prezydentowi Władimirowi Putinowi rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

- Wzmocnione zgrupowanie wojsk na Krymie oraz siły lotnictwa i obrony powietrznej do odparcia zmasowanego uderzenia powietrznego potencjalnego przeciwnika są gotowe - zaznaczył Szojgu. Dodał, że uczestniczące w ćwiczeniach wojska Południowego Okręgu Wojskowego, a także jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego, wojsk powietrznodesantowych i wojskowego lotnictwa transportowego osiągnęły pełną gotowość bojową i rozpoczęły realizowanie zadań szkolno-bojowych.

Przybyły do prezydenckiej rezydencji w Nowo-Ogariowie Szojgu poinformował również, że w ramach sprawdzania systemu kierowania wojskami rozwinięto w okręgach Południowym i Centralnym polowe ruchome punkty dowodzenia. Ponadto w obwodzie rostowskim oraz w Sewastopolu i Symferopolu sformowano sztaby, których zadaniem jest nadzór nad rozbudowywaniem obrony terytorialnej. Uczestniczące w ćwiczeniach wojska przemieszczono na odległości do 3 tys. kilometrów i wprowadzono na 18 poligonów - zaznaczył minister.


Informację o przebiegu ćwiczeń przedstawił także Putinowi za pośrednictwem łącza wideo przebywający na poligonie Opuk na Krymie szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow. Według niego potwierdziły one zdolność sił zbrojnych do zapewnienia Rosji bezpieczeństwa na południowo-zachodnim kierunku strategicznym.

- Lotnictwo operacyjno-taktyczne dokonało przebazowania na lotniska operacyjne, gdzie sformowano ugrupowanie do realizacji zadań odparcia potencjalnego przeciwnika i przeprowadzenia zmasowanego uderzenia powietrznego. Przebazowanie dotyczyło 48 samolotów i 24 śmigłowców. Na poligony morskie wprowadzono 88 okrętów i kutrów bojowych oraz okrętów pomocniczych - powiedział Gierasimow. Poinformował również, że jednym z tematów ćwiczeń Floty Czarnomorskiej będzie dokonanie uderzenia na zgrupowania okrętów potencjalnego przeciwnika.

Ćwiczenia rozpoczęto w poniedziałek w ramach alarmowego sprawdzania gotowości bojowej. Jak oświadczył Putin, praktyka takiego sprawdzania powinna być kontynuowana, gdyż uzyskała dobrą rekomendację i daje w efekcie wzrost bojowej sprawności sił zbrojnych.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (150)
Nie zgadzam się z opinią
70
Zgadzam się z opinią
171
vangoog 2016-02-11 (22:34) 2 godziny i 43 minut temu

Ropa się nie sprzedaje to sami muszą zużyć.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
106
~as 2016-02-11 (22:29) 2 godziny i 48 minut temu

No cóż,wyrażamy ubolewanie.Następnym razem wyrazimy głębokie ubolewanie.I.T.D.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
79
~tyle w temacie 2016-02-11 (22:11) 3 godziny i 6 minut temu

Juz sie wystraszylem ze ida na Polske. A tysiac zolnierzy NATO jeszcze wPolsce nie ma, kto nas obroni. Ale sie ucieszylem ze to tylko cwiczenia. No ale nawet alarm oglosili.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2