Strona główna serwisu
Rosja: USA powinny porzucić pomysł składowania broni w Europie Wschodniej

Rosja: USA powinny porzucić pomysł składowania broni w Europie Wschodniej

• Moskwa przeciw bazom amerykańskiej armii w Polsce
• MSZ Rosji o USA: "zamorscy" architekci nowej odsłony zimnej wojny
• Bazy sprzętu dla 5 tys. żołnierzy zza oceanu do 2017 roku
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło nadzieję, że Stany Zjednoczone zrezygnują z pomysłu magazynowania uzbrojenia w kilku krajach Europy Wschodniej i w krajach bałtyckich.

Sprzęt miałby być przeznaczony dla ok. 5 tys. żołnierzy - pisze agencja Reutera. Wyjaśnia, że plany zakładały utworzenie do końca 2016 roku na terytorium Bułgarii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Estonii, a do końca 2017 roku na Węgrzech magazynów amerykańskiego ciężkiego uzbrojenia.

Moskwa: naruszenie umowy


Według rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej takie kroki "będą graniczyć z naruszeniem kluczowych zapisów Aktu Stanowiącego NATO-Rosja z 1997 roku", w którym Sojusz zobowiązał się nie rozmieszczać w wymienionych krajach znaczących sił bojowych.

Zacharowa przypomina, że Rosja w swoim czasie dobrowolnie wzięła na siebie i w pełni wypełniła bezprecedensowe polityczne zobowiązanie wycofania uzbrojenia z krajów Europy Wschodniej i krajów bałtyckich.

- Dzisiejsze zakrojone na dużą skalę przygotowania militarne USA, prowadzone pod fałszywym pretekstem całkowitej ochrony sojuszników przed nieistniejącym "rosyjskim zagrożeniem" nie tylko nie leżą w interesie pokoju i bezpieczeństwa w Europie, ale także po raz kolejny potwierdzają eskalowanie napięcia przez Waszyngton i podważanie stabilności kontynentu - ostrzega MSZ Rosji.


- Mamy nadzieję, że "zamorscy" architekci nowej odsłony zimnej wojny nadal są świadomi ryzyka i negatywnych skutków przymusowej militaryzacji jednego z najspokojniejszych z wojskowego punktu widzenia regionów świata i będą w stanie wykazać wolę polityczną i odrzucić schematy i metody z epoki konfrontacji bloków - podkreśliła Zacharowa w wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej MSZ.

"Szybka reakcja"

Amerykanie zamierzają rozmieścić na wschodniej flance, w tym w Polsce i krajach bałtyckich, składy ciężkiego sprzętu, co w razie kryzysu ułatwi szybkie przysłanie personelu. Uzbrojenie ma być mobilne, by można je było szybko przerzucać tam, gdzie będzie potrzebne. Jak podawała amerykańska prasa, na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.

Nowojorski dziennik "Wall Street Journal" pisał w listopadzie, że amerykańscy wojskowi zaproponowali wysłanie do Europy więcej sprzętu i żołnierzy na rotacyjne ćwiczenia, by zwiększyć wojskową obecność USA jako środek odstraszania Rosji. Jej celem ma być zwiększenie zdolności reakcji USA na potencjalne zagrożenia ze strony Rosji.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (298)
Nie zgadzam się z opinią
134
Zgadzam się z opinią
876
~Paweł 2015-12-28 (16:33) 3 godziny i 8 minut temu

Niech wycofają całe wojsko z rakietami z Królewca....... to pogadamy !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 29

Nie zgadzam się z opinią
113
Zgadzam się z opinią
824
~pablo 2015-12-28 (16:45) 2 godziny i 56 minut temu

Podobno rosja miała nie miec roszczeń terytorialnych od Ukrainy w zamian za oddanie glowic nuklearnych,tak tylko przypominam,dobrze ze od nas jeszcze nic nie chca

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 14

Nie zgadzam się z opinią
141
Zgadzam się z opinią
602
~a-z 2015-12-28 (16:20) 3 godziny i 21 minut temu

W zyciu zawsze wybierzemy w Polsce to "mniejsze zlo" i jestem ZA umieszczeniem arsenalu obrony przeciwko Rosji!.Tym sasiadom nigdy nie mozna wierzyc!.Jezeli bedziemy zwlekac to tylko na dziejowa zgube.......ktora plata sie juz u nas od wiekow!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 17