Strona główna serwisu
Wikileaks ujawnia informacje o Watykanie

Wikileaks ujawnia informacje o Watykanie

Watykan odmówił współpracy w śledztwie irlandzkim dotyczącym molestowania seksualnego dzieci przez księży w Dublinie, bo wnioski irlandzkie w tej sprawie nie były zgodne z oficjalnymi procedurami - wynika z depeszy ujawnionej przez Wikileaks.
Wnioski o udzielenie informacji kierowane przez komisję sędzi Yvonne Murphy, badającą przypadki pedofilii w irlandzkim Kościele, "uraziły wielu ludzi w Watykanie(...), gdyż uważali je oni za zniewagę wobec suwerenności Watykanu" - napisano w depeszy z 26 lutego, wysłanej z ambasady USA w Rzymie. Treść dokumentu publikuje dziennik "Guardian".

Według depeszy komisja pani Murphy zwróciła się bezpośrednio do przedstawicieli Watykanu, z pominięciem drogi dyplomatycznej. Wywołało to wściekłość Watykanu, który wyrzucił rządowi irlandzkiemu, że nie domaga się od komisji respektowania watykańskich procedur ubiegania się o informacje.

Ambasador Irlandii w Watykanie Noel Fahey określił ten okres jako "najtrudniejszy kryzys, z jakim miał do czynienia" - wynika z depeszy.

Opublikowanie w listopadzie 2009 r. raportu komisji pani Murphy na temat pedofilii w irlandzkim Kościele spowodowało ustąpienie z funkcji czterech irlandzkich biskupów, a piąty został odwołany przez Benedykta XVI.

20 marca papież Benedykt XVI w liście do katolików Irlandii na temat skandalu pedofilskiego napisał, że dzieli z nimi "przerażenie i poczucie zdrady" z powodu tych "grzesznych i przestępczych czynów".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (262)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
Forrest Glemp 2010-12-15 (19:04) 3 godziny i 11 minut temu

Polska w oczach Watykanu miała być przeciwwagą dla sekularyzacji typowej dla zachodnich demokracji i obrońcą wartości chrześcijańskich - wynika z ujawnionych przez portal Wikileaks depesz dyplomatów USA. Pisze o tym brytyjski dziennik "The Guardian". Ujawniają one - jak relacjonuje "Guardian" - że "Watykan zamierzał wykorzystać Polskę w charakterze konia trojańskiego, aby szerzyć katolickie wartości rodzinne w strukturach unijnych w Brukseli".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ksieza sa niewinni 2010-12-15 (06:03) 16 godzin i 12 minut temu

ale ludzie sa nie sprawdzeni jacy SA? tak jak i cywile..Te zboczenia ida po rodzicach lub dziadkach.... stosujacych antykoncepcje hormonalna ,wolnosc sexualna!!!! lub psychocznie stuknieci,,wielu ksiezom a sa -jak dzieci niewinni!!! kobiety same wchodza do łózek (gospodynie --suki), ale i mlodzi i starsi ludzie--zboczeńcy!!!!!!!, gwałcą ksiezy .. lub ich zabijaja

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ksieza sa niewinni 2010-12-15 (06:01) 16 godzin i 14 minut temu

ale ludzie sa nie sprawdzeni jacy SA? tak jak i cywile..Te zboczenia ida po rodzicach lub dziadkach.... stosujacych antykoncepcje hormonalna ,wolnosc sexualna!!!! lub psychocznie stuknieci,,wielu ksiezom a sa -jak dzieci niewinni!!! kobiety same wchodza do łózek (gospodynie --suki), ale i mlodzi i starsi ludzie--zboczeńcy!!!!!!!, gwałcą ksiezy .. lub ich zabijaja

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Myszorek 2010-12-14 (15:36) 6 godzin i 39 minut temu

A, może jeszcze to że WATYKAN widział w Polsce konia trojańskiego wprowadzonego do Unii Europejskiej, w sprawie tzw. "korzeni chrześcijańskich ". CO DO TEJ WIADOMOŚCI POLSCY DEMOKRACI NIE DOJRZELI ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~platon 2010-12-13 (16:09) 6 godzin i 6 minut temu

Radosnej epoki średniowiecza,złożony ze zboczeńców i degeneratów,oprócz jakiegoś Jezusa ponad wszystko ceni sobie blichtr i bogactwo,pozwala dewiantom ze swego otoczenia gwałcić dzieci i ich kryje twierdząc,,że czynią to w imię Boga.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~NickH 2010-12-13 (11:35) 10 godzin i 40 minut temu

HISTORIA nie klamie. Prosze sie doedukowac w zakresie zbrodni popelnionych przez sekte zwana Kosciolem Rzymsko-Katolickim. Istnienie tej sekty jest obraza dla myslacego czlowieka. O Bogu nawet nie wspominam...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
Legion718 2010-12-13 (07:09) 15 godzin i 6 minut temu

Póki co usprawiedliwia ogół kleru i głaszcze rozjuszonych wiernych. Jeszcze ANI RAZU nie wyraził współczucia (cokolwiek to by znaczyło) wobec zniszczonych dzieci. Przejął się tylko reputacją kościoła.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~epsilon 2010-12-12 (20:06) 2 godziny i 9 minut temu

Dość normalne,że mafia zapewnia ochronę swoim żołnierzom

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Feniks 2010-12-12 (13:16) 8 godzin i 59 minut temu

Seminaria duchowne Białegostoku i Lublina szkolą ekspansjonistów w sutannach, a następnie wysyłają z sutanną w plecaku jako turystów na Białoruś, Ukrainę oraz Rosji, by podkradali "owieczki" z cudzego /prawosławnego/ stada. Za wszystko płaci polski podatnik.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Azazel 2010-12-12 (12:25) 9 godzin i 50 minut temu

Chwała na wysokościach temu portalowi ! Dzieki niemu ,,autorytet moralny" Kościoła watykańskiego znalazł się na śmietniku. Bo czym różni się jakiś biskup od jakiegoś polityka? Tylko kałdun ma większy, jeździ lepszym wozek i całują go w pierścień. A jak gwałci dzieci to mu sie upiecze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Egon 2010-12-12 (11:40) 10 godzin i 35 minut temu

Andrzej Frycz Modrzewski - "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Życie - "Tacy będą katolicy, jak ich duchowieństwa zachowanie".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~UCIELEŚNIENIE SŁOWA 2010-12-12 (10:54) 11 godzin i 21 minut temu

I MATERIALIZACJA IDEOLOGII MATERIALIZMU RELIGIJNEGO SEKTY POWOŁUJĄCEJ SIĘ NA BOGA WATYKAŃSKIEGO...SŁOWO STAŁO SIĘ CIAŁEM...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~... 2010-12-12 (09:58) 12 godzin i 17 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~KONKORDAT ? 2010-12-12 (03:41) 18 godzin i 34 minut temu

ZA WYMUSZENIE PASOŻYTNICZEGO OKRADAJĄCEGO POLSKĘ I POLAKÓW KONKORDATU ! ZA UTWORZENIE PAŃSTWA BEZKARNEGO KLERU WATYKAŃSKIEGO W PAŃSTWIE POLSKIM ! ZA WYCIĄGANIE COROCZNIE OD PODATNIKÓW RP PRZEZ KLER KATOLICKI ok. 20 MILIARDÓW ZŁOTYCH PRAKTYCZNIE BEZPODATKOWO ! ZA NISZCZENIE KONKORDATEM PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ ! DZIĘKI CI JP 2 !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~CZARNA SEKTA 2010-12-12 (03:29) 18 godzin i 46 minut temu

KLERYKALNEGO WATYKAŃSKIEGO ! BOŻE RATUJ POLSKĘ PRZED WATYKAŃSKIMI BEZBOŻNIKAMI I CZCICIELAMI ZŁOTEGO CIELCA !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~REALISTA 2010-12-12 (03:02) 19 godzin i 13 minut temu

Polska jest ciagle wykorzystywana przez Vatican za posrednictwem roznego rodzaju Gowinow. Kto tego nie widzi ma IQ ponizej 100! POLSKA JEST PANSTWEM WYZNANIOWYM PODLEGLYM VATICANOWI! Mowiac panstwo wyznaniowe mamy na mysli nie tyle istnienie takiego zapisu w konstytucji, lecz pewne fakty np takie jak uprzywilejowana pozycja prawna i fiskalna pewnej organizacji religijnej w panstwie, finansowanie praktyk religijnych i nauki religii ze srodkow publicznych, stala obecnosc symboliki religijnej w ceremoniale panstwowym i w budynkach publicznych oraz obecnosc doktryn religijnych w oficjalnym dyskursie wladz panstwowych, wreszcie tak daleko posunieta niezaleznosc dominujacej instytucji religijnej od panstwa, iz nie ma ono mozliwosci kontrolowania jej dzialalnosci i finansow, tak jak kontroluje ono dzialalnosc i finanse wszystkich innych organizacji. Jesli jakies panstwo spelnia wszystkie lub prawie wszystkie te warunki, jest panstwem wyznaniowym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~aqu 2010-12-12 (00:00) 22 godzin i 15 minut temu

http://humanizm.free.ngo.pl/flis.htmWatykan w znacznym stopniu przyczynił się do obalenia rządów parlamentarnych we Włoszech i przechwycenia władzy przez partię faszystowską11,dzięki czemu w kierowniczych gremiach tej partii - początkowo zdecydowanie antyklerykalnych - narodziło się przekonanie, iż hierarchia katolicka może być ważnym filarem nowego systemu. Kulminacyjną fazę współdziałania faszystów i Kościoła w sprawowaniu świecko-religijnej kontroli nad ludnością Italii,stanowiły Pakty Laterańskie z 11 lutego 1929 roku. W paktach tych Watykan poszedł wobec Mussoliniego na ustępstwa daleko większe aniżeli gotów był poczynić wobec któregokolwiek z przedfaszystowskich rządów włoskich:ograniczył do minimum żądania terytorialne, . Faszystowskie państwo Mussoliniego miało się stać - wedle zamierzeń stolicy Apostolskiej - wzorem do naśladowania dla innych krajów katolickich, połączonych w przyszłości ścisłym sojuszem. W następstwie Porozumień Laterańskich włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaczęło czynnie wspierać dyplomację watykańską i walnie przyczyniło się do podjęcia przez papiestwo pertraktacji z Hitlerem, zakończonych - w rekordowo krótkim czasie - konkordatem z nazistowskimi Niemcami. Na lezalo by pamietac,ze Hitler mordowal Zydow obrzezanych i nie iteresowal sie rzydami nieobrzezanymi gdyz ci wiekrzosci byli,, chrzescijanami,,(?)zatem nie byli na muszce kk. .Mordy ,gwaty,zboczenia ,grabierze ,wszystko to pod przykrywka religi i poboznosci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
stary52 2010-12-11 (20:26) 1 godzinę i 49 minut temu

wyszło szydło zwora pokutnego...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
walczyk 2010-12-11 (18:40) 3 godziny i 35 minut temu

Naprawdę nie zdajecie sobie sprawy z tego, ze podstawa prawną kościoła zawsze były zbrodnie? Spójrzcie na dwie sprawy w ramach odległych od siebie wieków, Jasenowac i 11 milionów zamordowanych indian meksykańskich. Tylko te dwie odległe od siebie sprawy a łączy je jedno, kościół katolicki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
walczyk 2010-12-11 (18:22) 3 godziny i 53 minut temu

Bóg, gdyby istniał, już dawno zniszczyłby tą sektę.

odpowiedz