więcej

Wikileaks ujawnia informacje o Watykanie.

PAP |  dodane 2010-12-11 (08:00) 4 lata 9 dni 21 godzin i 5 minut temu
drukuj

Watykan odmówił współpracy w śledztwie irlandzkim dotyczącym molestowania seksualnego dzieci przez księży w Dublinie, bo wnioski irlandzkie w tej sprawie nie były zgodne z oficjalnymi procedurami - wynika z depeszy ujawnionej przez Wikileaks.

Wnioski o udzielenie informacji kierowane przez komisję sędzi Yvonne Murphy, badającą przypadki pedofilii w irlandzkim Kościele, "uraziły wielu ludzi w Watykanie(...), gdyż uważali je oni za zniewagę wobec suwerenności Watykanu" - napisano w depeszy z 26 lutego, wysłanej z ambasady USA w Rzymie. Treść dokumentu publikuje dziennik "Guardian".

Według depeszy komisja pani Murphy zwróciła się bezpośrednio do przedstawicieli Watykanu, z pominięciem drogi dyplomatycznej. Wywołało to wściekłość Watykanu, który wyrzucił rządowi irlandzkiemu, że nie domaga się od komisji respektowania watykańskich procedur ubiegania się o informacje.

Ambasador Irlandii w Watykanie Noel Fahey określił ten okres jako "najtrudniejszy kryzys, z jakim miał do czynienia" - wynika z depeszy.

Opublikowanie w listopadzie 2009 r. raportu komisji pani Murphy na temat pedofilii w irlandzkim Kościele spowodowało ustąpienie z funkcji czterech irlandzkich biskupów, a piąty został odwołany przez Benedykta XVI.

20 marca papież Benedykt XVI w liście do katolików Irlandii na temat skandalu pedofilskiego napisał, że dzieli z nimi "przerażenie i poczucie zdrady" z powodu tych "grzesznych i przestępczych czynów".

(kab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 28 57.14%
nie 21 42.86%

Przeczytaj też

Surowa diagnoza stanu polskiego Kościoła

dodane 2010-12-14 (04:55) 4 lata 7 dni i 10 minut temu

Policja wie, gdzie jest założyciel Wikileaks

dodane 2010-12-02 (07:15) 4 lata 18 dni 21 godzin i 50 minut temu

USA ostrzegają: ta publikacja zagraża istnieniom ludzkim

aktualizacja 2010-11-28 (12:56) 4 lata 22 dni 16 godzin i 9 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: portal

Opinie (262)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
Forrest Glemp 2010-12-15 (19:04) 4 lata 5 dni 10 godzin i 1 minutę temu

Wikileaks o Polsce
Polska w oczach Watykanu miała być przeciwwagą dla sekularyzacji typowej dla zachodnich demokracji i obrońcą wartości chrześcijańskich - wynika z ujawnionych przez portal Wikileaks depesz dyplomatów USA. Pisze o tym brytyjski dziennik "The Guardian". Ujawniają one - jak relacjonuje "Guardian" - że "Watykan zamierzał wykorzystać Polskę w charakterze konia trojańskiego, aby szerzyć katolickie wartości rodzinne w strukturach unijnych w Brukseli".

odpowiedz

0
0
~ksieza sa niewinni 2010-12-15 (06:03) 4 lata 5 dni 23 godziny i 2 minuty temu

NAGONKA NA KSIEZY .. o ile tak bylo no moze nie do konca
ale ludzie sa nie sprawdzeni jacy SA? tak jak i cywile..Te zboczenia ida po rodzicach lub dziadkach.... stosujacych antykoncepcje hormonalna ,wolnosc sexualna!!!! lub psychocznie stuknieci,,wielu ksiezom a sa -jak dzieci niewinni!!! kobiety same wchodza do łózek (gospodynie --suki), ale i mlodzi i starsi ludzie--zboczeńcy!!!!!!!, gwałcą ksiezy .. lub ich zabijaja

odpowiedz

0
0
~ksieza sa niewinni 2010-12-15 (06:01) 4 lata 5 dni 23 godziny i 4 minuty temu

NAGONKA NA KSIEZY .. o ile tak bylo no moze nie do konca
ale ludzie sa nie sprawdzeni jacy SA? tak jak i cywile..Te zboczenia ida po rodzicach lub dziadkach.... stosujacych antykoncepcje hormonalna ,wolnosc sexualna!!!! lub psychocznie stuknieci,,wielu ksiezom a sa -jak dzieci niewinni!!! kobiety same wchodza do łózek (gospodynie --suki), ale i mlodzi i starsi ludzie--zboczeńcy!!!!!!!, gwałcą ksiezy .. lub ich zabijaja

odpowiedz

0
0
~Myszorek 2010-12-14 (15:36) 4 lata 6 dni 13 godzin i 29 minut temu

Zakazana wiadomość
A, może jeszcze to że WATYKAN widział w Polsce konia trojańskiego wprowadzonego do Unii Europejskiej, w sprawie tzw. "korzeni chrześcijańskich ". CO DO TEJ WIADOMOŚCI POLSCY DEMOKRACI NIE DOJRZELI ?

odpowiedz

0
0
~platon 2010-12-13 (16:09) 4 lata 7 dni 12 godzin i 56 minut temu

Watykan przeżytek;
Radosnej epoki średniowiecza,złożony ze zboczeńców i degeneratów,oprócz jakiegoś Jezusa ponad wszystko ceni sobie blichtr i bogactwo,pozwala dewiantom ze swego otoczenia gwałcić dzieci i ich kryje twierdząc,,że czynią to w imię Boga.

odpowiedz

0
0
~NickH 2010-12-13 (11:35) 4 lata 7 dni 17 godzin i 30 minut temu

Katolicyzm to najwieksze plugastwo jakie mozna sobie wyobrazic.
HISTORIA nie klamie. Prosze sie doedukowac w zakresie zbrodni popelnionych przez sekte zwana Kosciolem Rzymsko-Katolickim. Istnienie tej sekty jest obraza dla myslacego czlowieka. O Bogu nawet nie wspominam...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
Legion718 2010-12-13 (07:09) 4 lata 7 dni 21 godzin i 56 minut temu

Czy Papa KIEDYKOLWIEK przeprosił OFIARY?!
Póki co usprawiedliwia ogół kleru i głaszcze rozjuszonych wiernych. Jeszcze ANI RAZU nie wyraził współczucia (cokolwiek to by znaczyło) wobec zniszczonych dzieci. Przejął się tylko reputacją kościoła.

odpowiedz

0
0
~epsilon 2010-12-12 (20:06) 4 lata 8 dni 8 godzin i 59 minut temu

Mafia zapewnia ochronę swoim zołnierzom
Dość normalne,że mafia zapewnia ochronę swoim żołnierzom

odpowiedz

0
0
~Feniks 2010-12-12 (13:16) 4 lata 8 dni 15 godzin i 49 minut temu

Polska - bazą wypadową kleru katolickiego na Wschód
Seminaria duchowne Białegostoku i Lublina szkolą ekspansjonistów w sutannach, a następnie wysyłają z sutanną w plecaku jako turystów na Białoruś, Ukrainę oraz Rosji, by podkradali "owieczki" z cudzego /prawosławnego/ stada. Za wszystko płaci polski podatnik.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Azazel 2010-12-12 (12:25) 4 lata 8 dni 16 godzin i 40 minut temu

Niech będzie pochwalony(no ciekawe czemu)JCh.
Chwała na wysokościach temu portalowi ! Dzieki niemu ,,autorytet moralny" Kościoła watykańskiego znalazł się na śmietniku. Bo czym różni się jakiś biskup od jakiegoś polityka? Tylko kałdun ma większy, jeździ lepszym wozek i całują go w pierścień. A jak gwałci dzieci to mu sie upiecze.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Egon 2010-12-12 (11:40) 4 lata 8 dni 17 godzin i 25 minut temu

Katolicy made in Vatican
Andrzej Frycz Modrzewski - "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Życie - "Tacy będą katolicy, jak ich duchowieństwa zachowanie".

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~UCIELEŚNIENIE SŁOWA 2010-12-12 (10:54) 4 lata 8 dni 18 godzin i 11 minut temu

LICHEŃ TO TAKŻE DALSZA KOMERCJALIZACJA
I MATERIALIZACJA IDEOLOGII MATERIALIZMU RELIGIJNEGO SEKTY POWOŁUJĄCEJ SIĘ NA BOGA WATYKAŃSKIEGO...SŁOWO STAŁO SIĘ CIAŁEM...

odpowiedz

0
0
~... 2010-12-12 (09:58) 4 lata 8 dni 19 godzin i 7 minut temu

TARGOWICA WATYKAŃSKA ?
...

odpowiedz

0
0
~KONKORDAT ? 2010-12-12 (03:41) 4 lata 9 dni 1 godzinę i 24 minuty temu

DZIĘKI CI JP 2 !
ZA WYMUSZENIE PASOŻYTNICZEGO OKRADAJĄCEGO POLSKĘ I POLAKÓW KONKORDATU ! ZA UTWORZENIE PAŃSTWA BEZKARNEGO KLERU WATYKAŃSKIEGO W PAŃSTWIE POLSKIM ! ZA WYCIĄGANIE COROCZNIE OD PODATNIKÓW RP PRZEZ KLER KATOLICKI ok. 20 MILIARDÓW ZŁOTYCH PRAKTYCZNIE BEZPODATKOWO ! ZA NISZCZENIE KONKORDATEM PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ ! DZIĘKI CI JP 2 !

odpowiedz

0
0
~CZARNA SEKTA 2010-12-12 (03:29) 4 lata 9 dni 1 godzinę i 36 minut temu

KLER WATYKAŃSKI ZROBIŁ Z POLSKI POLIGON TOTALITARYZMU
KLERYKALNEGO WATYKAŃSKIEGO ! BOŻE RATUJ POLSKĘ PRZED WATYKAŃSKIMI BEZBOŻNIKAMI I CZCICIELAMI ZŁOTEGO CIELCA !

odpowiedz

0
0
~REALISTA 2010-12-12 (03:02) 4 lata 9 dni 2 godziny i 3 minuty temu

Polska jest ciagle wykorzystywana przez Vatican za posrednictwem roznego rodzaju Gowinow. Kto tego nie widzi ma IQ ponizej 100! POLSKA JEST PANSTWEM WYZNANIOWYM PODLEGLYM VATICANOWI! Mowiac panstwo wyznaniowe mamy na mysli nie tyle istnienie takiego zapisu w konstytucji, lecz pewne fakty np takie jak uprzywilejowana pozycja prawna i fiskalna pewnej organizacji religijnej w panstwie, finansowanie praktyk religijnych i nauki religii ze srodkow publicznych, stala obecnosc symboliki religijnej w ceremoniale panstwowym i w budynkach publicznych oraz obecnosc doktryn religijnych w oficjalnym dyskursie wladz panstwowych, wreszcie tak daleko posunieta niezaleznosc dominujacej instytucji religijnej od panstwa, iz nie ma ono mozliwosci kontrolowania jej dzialalnosci i finansow, tak jak kontroluje ono dzialalnosc i finanse wszystkich innych organizacji. Jesli jakies panstwo spelnia wszystkie lub prawie wszystkie te warunki, jest panstwem wyznaniowym.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~aqu 2010-12-12 (00:00) 4 lata 9 dni 5 godzin i 5 minut temu

-informacje-o-Watykanie
http://humanizm.free.ngo.pl/flis.htmWatykan w znacznym stopniu przyczynił się do obalenia rządów parlamentarnych we Włoszech i przechwycenia władzy przez partię faszystowską11,dzięki czemu w kierowniczych gremiach tej partii - początkowo zdecydowanie antyklerykalnych - narodziło się przekonanie, iż hierarchia katolicka może być ważnym filarem nowego systemu. Kulminacyjną fazę współdziałania faszystów i Kościoła w sprawowaniu świecko-religijnej kontroli nad ludnością Italii,stanowiły Pakty Laterańskie z 11 lutego 1929 roku. W paktach tych Watykan poszedł wobec Mussoliniego na ustępstwa daleko większe aniżeli gotów był poczynić wobec któregokolwiek z przedfaszystowskich rządów włoskich:ograniczył do minimum żądania terytorialne, . Faszystowskie państwo Mussoliniego miało się stać - wedle zamierzeń stolicy Apostolskiej - wzorem do naśladowania dla innych krajów katolickich, połączonych w przyszłości ścisłym sojuszem. W następstwie Porozumień Laterańskich włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaczęło czynnie wspierać dyplomację watykańską i walnie przyczyniło się do podjęcia przez papiestwo pertraktacji z Hitlerem, zakończonych - w rekordowo krótkim czasie - konkordatem z nazistowskimi Niemcami. Na lezalo by pamietac,ze Hitler mordowal Zydow obrzezanych i nie iteresowal sie rzydami nieobrzezanymi gdyz ci wiekrzosci byli,, chrzescijanami,,(?)zatem nie byli na muszce kk. .Mordy ,gwaty,zboczenia ,grabierze ,wszystko to pod przykrywka religi i poboznosci.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
stary52 2010-12-11 (20:26) 4 lata 9 dni 8 godzin i 39 minut temu

Prawdy nie da sie okięzłać
wyszło szydło zwora pokutnego...

odpowiedz

0
0
walczyk 2010-12-11 (18:40) 4 lata 9 dni 10 godzin i 25 minut temu

Obrońcy kościoła!
Naprawdę nie zdajecie sobie sprawy z tego, ze podstawa prawną kościoła zawsze były zbrodnie? Spójrzcie na dwie sprawy w ramach odległych od siebie wieków, Jasenowac i 11 milionów zamordowanych indian meksykańskich. Tylko te dwie odległe od siebie sprawy a łączy je jedno, kościół katolicki.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
walczyk 2010-12-11 (18:22) 4 lata 9 dni 10 godzin i 43 minuty temu

Dlaczego pseudochrześcijanie, katolicy, są bezkarni?
Bóg, gdyby istniał, już dawno zniszczyłby tą sektę.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
dodane 2014-12-20 (05:55) 23 godziny i 10 minut temu

Matka zamordowanych dzieci aresztowana za zabójstwo
dodane 2014-12-20 (00:55) 1 dzień 4 godziny i 10 minut temu

Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej
dodane 2014-12-20 (07:45) 21 godzin i 20 minut temu

Co obcokrajowców dziwi w naszym Bożym Narodzeniu
dodane 2014-12-20 (05:18) 23 godziny i 47 minut temu

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 1 dzień 18 godzin i 5 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 30509