Strona główna serwisu
"To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele"

"To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele"

Światowy Kongres Żydów wyraził zadowolenie ze słów Benedykta XVI z jego książki "Jezus z Nazaretu", które uznano za oczyszczenie Żydów z zarzutu wydania wyroku śmierci na Jezusa. - To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele - powiedział prezes Kongresu Ronald Lauder. Jednocześnie Kongres wyraził nadzieję na formalny akt papieża w tej sprawie.
W ukazującym się 10 marca drugim tomie książki papież napisał: "Najpierw zapytajmy jednak: Kim właściwie byli oskarżyciele? Kto nalegał na wydanie na Jezusa wyroku śmierci?".

"W odpowiedziach Ewangelii zachodzą tu różnice, nad którymi musimy się zastanowić. Według Jana są to po prostu 'Żydzi'. Jednak to określenie absolutnie nie oznacza u Jana - jak dzisiejszy czytelnik byłby może skłonny myśleć - narodu izraelskiego jako takiego, tym bardziej nie ma ono też charakteru 'rasistowskiego'" - wyjaśnił papież.

Komentując te rozpowszechnione przez media słowa Benedykta XVI, prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder oświadczył: - Przez wiele wieków Żydzi cierpieli w wyniku brutalnych prześladowań i antysemityzmu, gdyż chrześcijanie uważali ich za zbiorowo odpowiedzialnych za zabicie Jezusa Chrystusa, chociaż on sam był Żydem, a krzyż był władców rzymskich.


- Najwyższy czas na to, aby dwa tysiące lat po tych wydarzeniach zwierzchnik Kościoła katolickiego wypowiedział jasne słowa na ten temat. To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele - ocenił Lauder, cytowany przez agencję Ansa.

Wyraził jednak przypuszczenie, że wielu katolickich księży będzie dalej publicznie wspierać tezy o odpowiedzialności Żydów póki papież nie ogłosi oficjalnego listu albo encykliki na ten temat.

Prezes Światowego Kongresu Żydów stwierdził, że mimo soborowej deklaracji "Nostra Aetate" z 1965 roku, w której odrzucono teorię o żydowskiej odpowiedzialności za śmierć Jezusa i gdzie znajduje się stwierdzenie, że "nie należy przedstawiać Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga", wielu katolików wciąż głosi takie poglądy.


Zdaniem Laudera odrzucenie takich fałszywych argumentów w osobistej książce, jakkolwiek słuszne, jest prawdopodobnie niewystarczające.

- Żydzi z całego świata bardzo doceniają, że papież ten jest absolutnie zdeterminowany na rzecz rozwijania dobrych relacji między chrześcijanami a Żydami - zapewnił jednocześnie Lauder.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (33)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
tak i nie 2011-03-04 (21:46) 3 godziny i 31 minut temu

Kamienie milowe często służą do miotania w przeciwnika , ot chociażby toruńskie radyjo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~sa super 2011-03-04 (07:29) 17 godzin i 48 minut temu

zydzi od zawsze byli porzadnymi ludzmi. i inteligentnymi!!!... nikogo nie mordowali!(NIE POTRAFILI SIE BRONIC! szli do pieca bo mysleli ze BOG tak chce)) ale dzis skutecznie sie bronia przed banda arabow!! la e jest to tylko OBRONA KONIECZNA )

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~prostujący ścieżki 2011-03-04 (01:13) 4 minuty temu

Osoba, która to napisała, nie rozumie lub udaje, że nie rozumie przesłania Jezusa Chrystusa a istnienie lub nieistnienie Boga jest kwestią otwartą, a nie wynikiem Tejże Osoby mniemania o "urojeniowym charakterze mistycznej postaci Boga" - inaczej mówiąc Bóg jest albo nie jest, ale nie ma dowodów ani na jedno ani na drugie (i nie może być w świetle dogmatu o wolnej woli). Ponadto: chrześcijaństwo jest religią żywą, która odwołuje się do doświadczeń społeczeństw we właściwych im czasach, dziś jego przesłanie może mieć inny wyraz (ale nie rdzeń) niż 2000 lat temu... Jednak rozdanie majętności przez ludzi, którzy mają ich zbyt wiele nadal dziś jest czymś, do czego warto nawoływać. Każdy, kto choć raz przeczytał Ewangelię wie także, że Jezus, wbrew wystawiającemu nieprawdziwą opinię, nawoływał do dobroci. Dowodami są (m.in.) przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, fakt, że mówił, że należy wybaczać 77 razy, jego zrozumienie dla grzeszników, Przykazanie Miłości i wiele innych. Co do wartości rodzinnych - iść za Chrystusem niekoniecznie oznacza fizyczną za nim wędrówkę. Należy iść Jego śladami w sensie duchowym, a więc oczyścić swe serce i sprawić, aby tylko Bóg i jego wola stały się ważne w naszym życiu. Nie może być innych Bogów (mamona, władza, prestiż, przyjemności) przed Jedynym. Kiedy człowiek zapomina o tym, sam oddala się od Prawdziwego Szczęścia i Radości, wybierając piekło: egoizm, smutek, żal, samotność, rozpacz, wstyd. Mistycyzm natomiast oznacza Tajemnicę. Bez Tajemnicy życie jest puste i nudne. Chrześcijaństwo daje Nam wszystko co najlepsze. Niech każdy to zrozumie w głębi swego serca.

odpowiedz

zgłoś do moderacji