więcej

"To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele".

PAP |  dodane 2011-03-03 (15:54) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 19 godzin i 28 minut temu
drukuj


"To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele"
opinie
Światowy Kongres Żydów wyraził zadowolenie ze słów Benedykta XVI z jego książki "Jezus z Nazaretu", które uznano za oczyszczenie Żydów z zarzutu wydania wyroku śmierci na Jezusa. - To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele - powiedział prezes Kongresu Ronald Lauder. Jednocześnie Kongres wyraził nadzieję na formalny akt papieża w tej sprawie.

W ukazującym się 10 marca drugim tomie książki papież napisał: "Najpierw zapytajmy jednak: Kim właściwie byli oskarżyciele? Kto nalegał na wydanie na Jezusa wyroku śmierci?".

"W odpowiedziach Ewangelii zachodzą tu różnice, nad którymi musimy się zastanowić. Według Jana są to po prostu 'Żydzi'. Jednak to określenie absolutnie nie oznacza u Jana - jak dzisiejszy czytelnik byłby może skłonny myśleć - narodu izraelskiego jako takiego, tym bardziej nie ma ono też charakteru 'rasistowskiego'" - wyjaśnił papież.

Komentując te rozpowszechnione przez media słowa Benedykta XVI, prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder oświadczył: - Przez wiele wieków Żydzi cierpieli w wyniku brutalnych prześladowań i antysemityzmu, gdyż chrześcijanie uważali ich za zbiorowo odpowiedzialnych za zabicie Jezusa Chrystusa, chociaż on sam był Żydem, a krzyż był władców rzymskich.

- Najwyższy czas na to, aby dwa tysiące lat po tych wydarzeniach zwierzchnik Kościoła katolickiego wypowiedział jasne słowa na ten temat. To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele - ocenił Lauder, cytowany przez agencję Ansa.

Wyraził jednak przypuszczenie, że wielu katolickich księży będzie dalej publicznie wspierać tezy o odpowiedzialności Żydów póki papież nie ogłosi oficjalnego listu albo encykliki na ten temat.

Prezes Światowego Kongresu Żydów stwierdził, że mimo soborowej deklaracji "Nostra Aetate" z 1965 roku, w której odrzucono teorię o żydowskiej odpowiedzialności za śmierć Jezusa i gdzie znajduje się stwierdzenie, że "nie należy przedstawiać Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga", wielu katolików wciąż głosi takie poglądy.

Zdaniem Laudera odrzucenie takich fałszywych argumentów w osobistej książce, jakkolwiek słuszne, jest prawdopodobnie niewystarczające.

- Żydzi z całego świata bardzo doceniają, że papież ten jest absolutnie zdeterminowany na rzecz rozwijania dobrych relacji między chrześcijanami a Żydami - zapewnił jednocześnie Lauder.

(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Przeczytaj też

Premier dziękuje papieżowi za oczyszczenie Żydów

dodane 2011-03-03 (21:55) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 13 godzin i 27 minut temu

Papież: nie można winić Żydów za śmierć Jezusa

dodane 2011-03-02 (15:54) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 19 godzin i 28 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (33)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Jerzy 2011-03-03 (23:48) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 11 godzin i 34 minuty temu

proszę wziąć do ręki Biblię i po kolei przeczytać argumenty potwierdzające,że
..to ówcześni z I wieku n.e. Żydzi,podjudzani przez żydowskie duchowieństwo,czyli naczelnych kapłanów i urzędników..świadomie wydali Jezusa na egzekucje....a o czym świadczą krzyki..?..cytuję wg.Biblii Tysiąclecia.II wyd.....Ewangelia Jana 19:6-7...cytuje "gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy,zawołali ..Ukrzyżuj,Ukrzyżuj,......( Piłat chciał Jezusa uwolnic..ale tłum Żydów do Niego...Powinien umrzeć..!..,Żydzi zaszantażowali Piłata,że jak uwolni Jezusa to go podkablują do Cezara ....Ew.Jana 19:12 ..i wtedy Piłat się wystraszył.... Nowy Testament wyjawia, że Chrystus cieszył się wśród nich ogromną popularnością, szczególnie w Galilei, gdzie skoncentrował swą działalność (Jana 7:31; 8:30; 10:42; 11:45). Zaledwie pięć dni przed jego pojmaniem i egzekucją tłumy Żydów witały go w Jeruzalem jako Mesjasza (Mateusza 21:6-11). Kto zatem chciał zgładzić Jezusa? Nowy Testament podaje, że potępiali go arcykapłani oraz wielu faryzeuszy i saduceuszy, ponieważ demaskował ich obłudę (Mateusza 21:33-46; 23:1-36). Do jego czołowych przeciwników należał arcykapłan Kajfasz. Niewątpliwie osobiście poniósł on straty materialne, gdy Jezus wypędził przekupniów ze świątyni (Marka 11:15-18). Ponadto obawiał się, że popularność Chrystusa wśród Żydów mogłaby w końcu doprowadzić do interwencji Rzymu, a wtedy straciłby władzę (Jana 11:45-53). Tak więc arcykapłani i inni przywódcy religijni uknuli spisek na życie Jezusa i oddali go pod sąd rzymski, by ten dokonał egzekucji (Mateusza 27:1, 2; Marka 15:1; Łukasza 22:66 do 23:1). Cóż za ironia przychylność żydowskich mas wobec Jezusa stała się przyczyną jego śmierci! Według Pisma Świętego morderstwo, za które nie poniesiono kary, ściągało winę nie tylko na sprawcę, ale także na społeczeństwo, gdyż nie dopisało ono w wymierzeniu sprawiedliwości (5 Mojżeszowa 21:1-9). Na przykład całe plemię Beniamina uznano niegdyś winnym krwi, ponieważ nie ukarało wywodzącej się z niego grupy zabójców. Chociaż przeważająca większość rodu nie była bezpośrednio uwikłana w morderstwo, jednak tolerując ten postępek, usprawiedliwiała go i dlatego ponosiła pewną miarę odpowiedzialności (Sędziów 20:8-48). Jak słusznie kiedyś zauważono, milczenie oznacza zgodę.Również Żydzi z I wieku nie protestowali, gdy ich przywódcy dopuszczali się zbrodni, która pociągała za sobą winę krwi. Skoro jednak pozwolili na podstępne działania arcykapłanów i faryzeuszy, odpowiedzialność za nie ponosił cały naród. Niewątpliwie z tego powodu Piotr wzywał słuchających go Żydów do okazania skruchy. Jeżeli więc Jezus cieszył się taką popularnością, to jak Żydzi mogli się domagać jego śmierci? Niewykluczone, iż ludzie ci pochodzili z Judei, jako że większość zwolenników Jezusa stanowili Galilejczycy. Mieszkańcy Galilei z natury odznaczali się serdecznością, pokorą i szczodrością, podczas gdy Judejczycy, zwłaszcza z Jeruzalem, byli wyniośli, bogaci i wykształceni. Co istotne, Mateusz wyjawia, iż zebranych podburzyli arcykapłani i starsi; (Mateusza 27:20). Na procesie Jezusa Piłat oznajmił, że nie chce być winny krwi tego człowieka .Żydzi bez wahania rzekli: Krew jego niech spadnie na nas i na nasze dzieci (Mateusza 27:24, 25).

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
tak i nie 2011-03-04 (21:46) 3 lata 8 miesięcy 22 dni 13 godzin i 36 minut temu

Opinia
Kamienie milowe często służą do miotania w przeciwnika , ot chociażby toruńskie radyjo.

odpowiedz

0
0
~Realista 2011-03-03 (17:56) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 17 godzin i 26 minut temu

Jezus do żydów: "Diabeł jest waszym ojcem..."
Ew. Sw. Jana Rozdz. 8 wers 44

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Krzysztof 2011-03-03 (16:56) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 18 godzin i 26 minut temu

Owszem sa porządni Żydzi na świecie, ale
w polskim rządzie to nic oni dobrego nie zrobili dla Polski i Polaków (przeciwnie doprowadzaja do upadku firmy, które później za grosze wykupuja zydowskie firmy zagraniczne), a stnowią wiekszość w tym rzadzie. Poczytajcie-wyszukiwarka: tajny referat Jakuba Bermana.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~sa super 2011-03-04 (07:29) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 3 godziny i 53 minuty temu

bo dzięki nim mamy chrezsciajsntwo!!! i zbawienie!!
zydzi od zawsze byli porzadnymi ludzmi. i inteligentnymi!!!... nikogo nie mordowali!(NIE POTRAFILI SIE BRONIC! szli do pieca bo mysleli ze BOG tak chce)) ale dzis skutecznie sie bronia przed banda arabow!! la e jest to tylko OBRONA KONIECZNA )

odpowiedz

0
0
~prostujący ścieżki 2011-03-04 (01:13) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 10 godzin i 9 minut temu

odpowiedź na "Brednie"
Osoba, która to napisała, nie rozumie lub udaje, że nie rozumie przesłania Jezusa Chrystusa a istnienie lub nieistnienie Boga jest kwestią otwartą, a nie wynikiem Tejże Osoby mniemania o "urojeniowym charakterze mistycznej postaci Boga" - inaczej mówiąc Bóg jest albo nie jest, ale nie ma dowodów ani na jedno ani na drugie (i nie może być w świetle dogmatu o wolnej woli). Ponadto: chrześcijaństwo jest religią żywą, która odwołuje się do doświadczeń społeczeństw we właściwych im czasach, dziś jego przesłanie może mieć inny wyraz (ale nie rdzeń) niż 2000 lat temu... Jednak rozdanie majętności przez ludzi, którzy mają ich zbyt wiele nadal dziś jest czymś, do czego warto nawoływać. Każdy, kto choć raz przeczytał Ewangelię wie także, że Jezus, wbrew wystawiającemu nieprawdziwą opinię, nawoływał do dobroci. Dowodami są (m.in.) przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, fakt, że mówił, że należy wybaczać 77 razy, jego zrozumienie dla grzeszników, Przykazanie Miłości i wiele innych. Co do wartości rodzinnych - iść za Chrystusem niekoniecznie oznacza fizyczną za nim wędrówkę. Należy iść Jego śladami w sensie duchowym, a więc oczyścić swe serce i sprawić, aby tylko Bóg i jego wola stały się ważne w naszym życiu. Nie może być innych Bogów (mamona, władza, prestiż, przyjemności) przed Jedynym. Kiedy człowiek zapomina o tym, sam oddala się od Prawdziwego Szczęścia i Radości, wybierając piekło: egoizm, smutek, żal, samotność, rozpacz, wstyd. Mistycyzm natomiast oznacza Tajemnicę. Bez Tajemnicy życie jest puste i nudne. Chrześcijaństwo daje Nam wszystko co najlepsze. Niech każdy to zrozumie w głębi swego serca.

odpowiedz

0
0
~prostujący ścieżki 2011-03-04 (01:12) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 10 godzin i 10 minut temu

odpowiedź na "Brednie"
Osoba, która to napisała, nie rozumie lub udaje, że nie rozumie przesłania Jezusa Chrystusa a istnienie lub nieistnienie Boga jest kwestią otwartą, a nie wynikiem Tejże Osoby mniemania o "urojeniowym charakterze mistycznej postaci Boga" - inaczej mówiąc Bóg jest albo nie jest, ale nie ma dowodów ani na jedno ani na drugie (i nie może być w świetle dogmatu o wolnej woli). Ponadto: chrześcijaństwo jest religią żywą, która odwołuje się do doświadczeń społeczeństw we właściwych im czasach, dziś jego przesłanie może mieć inny wyraz (ale nie rdzeń) niż 2000 lat temu... Jednak rozdanie majętności przez ludzi, którzy mają ich zbyt wiele nadal dziś jest czymś, do czego warto nawoływać. Każdy, kto choć raz przeczytał Ewangelię wie także, że Jezus, wbrew wystawiającemu nieprawdziwą opinię, nawoływał do dobroci. Dowodami są (m.in.) przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, fakt, że mówił, że należy wybaczać 77 razy, jego zrozumienie dla grzeszników, Przykazanie Miłości i wiele innych. Co do wartości rodzinnych - iść za Chrystusem niekoniecznie oznacza fizyczną za nim wędrówkę. Należy iść Jego śladami w sensie duchowym, a więc oczyścić swe serce i sprawić, aby tylko Bóg i jego wola stały się ważne w naszym życiu. Nie może być innych Bogów (mamona, władza, prestiż, przyjemności) przed Jedynym. Kiedy człowiek zapomina o tym, sam oddala się od Prawdziwego Szczęścia i Radości, wybierając piekło: egoizm, smutek, żal, samotność, rozpacz, wstyd. Mistycyzm natomiast oznacza Tajemnicę. Bez Tajemnicy życie jest puste i nudne. Chrześcijaństwo daje Nam wszystko co najlepsze. Niech każdy to zrozumie w głębi swego serca.

odpowiedz

0
0
~walczyk 2011-03-03 (16:49) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 18 godzin i 33 minuty temu

Brednie
Wyobraźcie sobie, że jest człowiek, który nawołuje do rozdania swoich majętności, do opuszczenia swoich rodziców i pójścia za Nim. Kościół katolicki pierwszy by Takiego osobnika ukrzyżował by odzyskać swoich parafian. Żydzi postąpili bardzo racjonalnie, chroniąc swoją młodzież przed ówczesnym ruchem hippisowskim. Chrystus nie nawoływał do dobroci, lecz do uwierzenia w mistyczną postać urojonego Boga, do zawierzenia Jemu samemu i do porzucenia swoich rodzin. Jak to się ma do nauk o wartościach rodzinnych? Udowodnił to między innymi Wojtyła, wybierając mistycyzm który w rozumieniu wielu ludzi jest prawdziwym złem.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Jerzy 2011-03-03 (23:33) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 11 godzin i 49 minut temu

proszę wziąć do ręki Biblię i po kolei przeczytać argumenty potwierdzające,że
..to ówcześni z I wieku n.e. Żydzi,podjudzani przez żydowskie duchowieństwo,czyli naczelnych kapłanów i urzędników..świadomie wydali Jezusa na egzekucje....a o czym świadczą krzyki..?..cytuję wg.Biblii Tysiąclecia.II wyd.....Ewangelia Jana 19:6-7...cytuje "gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy,zawołali ..Ukrzyżuj,Ukrzyżuj,......( Piłat chciał Jezusa uwolnic..ale tłum Żydów do Niego...Powinien umrzeć..!..,Żydzi zaszantażowali Piłata,że jak uwolni Jezusa to go podkablują do Cezara ....Ew.Jana 19:12 ..i wtedy Piłat się wystraszył.... Nowy Testament wyjawia, że Chrystus cieszył się wśród nich ogromną popularnością, szczególnie w Galilei, gdzie skoncentrował swą działalność (Jana 7:31; 8:30; 10:42; 11:45). Zaledwie pięć dni przed jego pojmaniem i egzekucją tłumy Żydów witały go w Jeruzalem jako Mesjasza (Mateusza 21:6-11). Kto zatem chciał zgładzić Jezusa? Nowy Testament podaje, że potępiali go arcykapłani oraz wielu faryzeuszy i saduceuszy, ponieważ demaskował ich obłudę (Mateusza 21:33-46; 23:1-36). Do jego czołowych przeciwników należał arcykapłan Kajfasz. Niewątpliwie osobiście poniósł on straty materialne, gdy Jezus wypędził przekupniów ze świątyni (Marka 11:15-18). Ponadto obawiał się, że popularność Chrystusa wśród Żydów mogłaby w końcu doprowadzić do interwencji Rzymu, a wtedy straciłby władzę (Jana 11:45-53). Tak więc arcykapłani i inni przywódcy religijni uknuli spisek na życie Jezusa i oddali go pod sąd rzymski, by ten dokonał egzekucji (Mateusza 27:1, 2; Marka 15:1; Łukasza 22:66 do 23:1). Cóż za ironia przychylność żydowskich mas wobec Jezusa stała się przyczyną jego śmierci! Według Pisma Świętego morderstwo, za które nie poniesiono kary, ściągało winę nie tylko na sprawcę, ale także na społeczeństwo, gdyż nie dopisało ono w wymierzeniu sprawiedliwości (5 Mojżeszowa 21:1-9). Na przykład całe plemię Beniamina uznano niegdyś winnym krwi, ponieważ nie ukarało wywodzącej się z niego grupy zabójców. Chociaż przeważająca większość rodu nie była bezpośrednio uwikłana w morderstwo, jednak tolerując ten postępek, usprawiedliwiała go i dlatego ponosiła pewną miarę odpowiedzialności (Sędziów 20:8-48). Jak słusznie kiedyś zauważono, milczenie oznacza zgodę.Również Żydzi z I wieku nie protestowali, gdy ich przywódcy dopuszczali się zbrodni, która pociągała za sobą winę krwi. Skoro jednak pozwolili na podstępne działania arcykapłanów i faryzeuszy, odpowiedzialność za nie ponosił cały naród. Niewątpliwie z tego powodu Piotr wzywał słuchających go Żydów do okazania skruchy. Jeżeli więc Jezus cieszył się taką popularnością, to jak Żydzi mogli się domagać jego śmierci? Niewykluczone, iż ludzie ci pochodzili z Judei, jako że większość zwolenników Jezusa stanowili Galilejczycy. Mieszkańcy Galilei z natury odznaczali się serdecznością, pokorą i szczodrością, podczas gdy Judejczycy, zwłaszcza z Jeruzalem, byli wyniośli, bogaci i wykształceni. Co istotne, Mateusz wyjawia, iż zebranych podburzyli arcykapłani i starsi; (Mateusza 27:20). Na procesie Jezusa Piłat oznajmił, że nie chce być winny krwi tego człowieka .Żydzi bez wahania rzekli: Krew jego niech spadnie na nas i na nasze dzieci (Mateusza 27:24, 25).

odpowiedz

0
0
~konrad 2011-03-03 (20:11) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 15 godzin i 11 minut temu

Czy zrobił byś to Papieżu ?
Czy ustąpił byś miejsca na swoim TRONIE i oddał byś WSZYSTKIE swoje ZASZCZYTNE tytuły i rozdał byś cały swój majątek potrzebującym, gdyby Chrystus Jezus przybył z Nieba i odwiedził Cie w Watykanie ? ZROBIŁ BYŚ TO ???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
nananana 2011-03-03 (20:24) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 14 godzin i 58 minut temu

Kościół Katolicki idzie do przodu
może w końcu będzie głosił prawdę?Oby tak było!

odpowiedz

0
0
~walczyk 2011-03-03 (20:14) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 15 godzin i 8 minut temu

Cześć Benek, ja Cię nie mogę!
Kiedy oddacie swoje dobra prawowitym właścicielom? Żydom przyznajesz niewinność ale to nie znaczy, że Watykan jest tak samo niewinny, wprost przeciwnie, Benek.

odpowiedz

0
0
~konrad 2011-03-03 (20:08) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 15 godzin i 14 minut temu

Czy zrobił byś to Papieżu ?
Czy ustąpił byś miejsca na swoim TRONIE i oddał byś WSZYSTKIE swoje ZASZCZYTNE tytuły i rozdał byś cały swój majątek potrzebującym, gdyby Chrystus Jezus przybył z Nieba i odwiedził Cie w Watykanie ? ZROBIŁ BYŚ TO ???

odpowiedz

0
0
~cep 2011-03-03 (16:45) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 18 godzin i 37 minut temu

a to kto ukrzyzowal Chrystusa
pewnie Polacy tak teraz sadza Zydzi

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~walczyk 2011-03-03 (19:34) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 15 godzin i 48 minut temu

Wyłącznie takie brednie tkwia w Ich pracy
Na takie idiotyzmy pracują miliony ludzi na całym świecie. Niech sami wierni utrzymują tą bzdurę, za swoje pieniądze. Jezeli wyznawcy tego samego Boga tłuką się ze sobą, dajmy Im wolną wolę, będzie mniej nieszczęść na ziemi.

odpowiedz

0
0
~kama 2011-03-03 (16:52) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 18 godzin i 30 minut temu

kto chciał śmierci??
co to za masło maślane no przecież to była wola Boska dla odkupienia grzechów I co ma do tego chciejstwo czy decyzja żydów??skoro Bóg o wszystkim decyduje

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Grendel 2011-03-03 (18:02) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 17 godzin i 20 minut temu

Kościół Rzymskohipokrycki
Przez dziesiątki setek lat popierane niewolnictwo - sankcjonowane w nowym i starym testamencie. Traktowanie kobiet jako ludzie drugiej kategorii (w najlepszym wypadku). Sprzeczna doktryna dostosowywana do potrzeb (liczne nakazy mordowania innowierców, niewiernych, niepokornych dzieci sankcjonowane w biblii a na potrzeby PR "Nie zabijaj") - szczyt relatywizmu moralnego. Bezczelne plagiaty zwyczajów pogan, zmiana reguł gry w czasie gry - wniebowstąpienie NMP jest dogmatem od kilku dekad, przedtem było zwalczane. Przez prawie 2000 lat istnienia obwinianie żydów na podstawie dziedziczenia winy i winy zbiorowej. To jest dla was wzór moralności? To nie wszystkie przykłady.

odpowiedz

0
0
~Pan Sułek 2011-03-03 (17:06) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 18 godzin i 16 minut temu

Mordercy.
Chrystusa zamordowali tacy sami ludzie jak ci spod pałacu prezydenckiego mieniący samych siebie obrońcami tego świętego znaku którzy tak na prawdę dokonali jego defekacji i zbezczeszczenia.To oni Go ukrzyżowali i codziennie tak Go krzyżują a nas razem z Nim.

odpowiedz

0
0
~cholo 2011-03-03 (16:37) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 18 godzin i 45 minut temu

jeżeli B XVI jest tak zdeterminowany...
to niech opublikuje wszystkie akty papieskie wydane przez swoich poprzedników dot. restrykcji wobec Żydów ( getta, znakowanie odzieży itd - trochę tego było). To może być lepszy ruch niż ta jego książka, której i tak nikt nie da rady przeczytać bo ta literatura liczona jest na "zmęczenie przeciwnika".

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 20 godzin i 55 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 20 godzin i 58 minut temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 21 godzin i 36 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 1 dzień 17 godzin i 33 minuty temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 1 dzień 18 godzin i 7 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.