więcej

Tajemniczy napis na Całunie Turyńskim - wyjaśniony?.

PAP |  dodane 2011-06-06 (17:10) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 22 godziny i 34 minuty temu
drukuj


To Giotto jest autorem Całunu Turyńskiego - taką tezę przedstawił włoski malarz i ekspert w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki Luciano Buso w wydanej właśnie we Włoszech książce. Według niego słynny artysta wykonał malowidło w 1315 roku.

Buso twierdzi, że Giotto podpisał swe dzieło, bo na płótnie można dostrzec liczbę 15, jak i napis "Giotto 15", co wskazywałoby na rok 1315 jako datę jego pochodzenia.

Całun był i będzie jednym z najbardziej znaczących symboli chrześcijaństwa niezależnie od tego, że wykonał go Giotto Luciano Buso
Ekspert z Treviso na północy Włoch zauważył, że taka data powstania tkaniny potwierdza kontestowane przez przedstawicieli Kościoła wyniki badań specjalistów z lat 80. ubiegłego wieku, że Całun pochodzi z pierwszej połowy XIV stulecia. Według kościelnej tradycji w tkaninę tę owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Kościół nie wypowiada się jednak na temat autentyczności Całunu.

Według Luciano Buso Giotto nie próbował niczego "podrobić", skoro zostawił na Całunie swój podpis. Jest on - argumentuje - niemal identyczny z innymi podpisami, pozostawionymi przez artystę na innych jego dziełach.

Jego zdaniem należy raczej przypuszczać, że słynny malarz i autor fresków zrobił na zamówienie nowy całun, ponieważ poprzedni było w bardzo złym stanie. W opinii autora tej tezy w płótnie z Turynu można doszukać się podobieństwa do kreski Giotto na jego freskach przedstawiających Chrystusa.

- Całun był i będzie jednym z najbardziej znaczących symboli chrześcijaństwa niezależnie od tego, że wykonał go Giotto - powiedział Luciano Buso w wywiadzie dla lokalnego dziennika "Corriere del Veneto".


(msz, bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 56 42.75%
nie 75 57.25%

Przeczytaj też

Są wyniki badań nad Całunem Turyńskim

dodane 2011-12-28 (21:10) 2 lata 6 miesięcy 24 dni 18 godzin i 34 minuty temu

Sensacyjne badania - Całun Turyński może być prawdziwy

dodane 2011-12-24 (09:05) 2 lata 6 miesięcy 29 dni 6 godzin i 39 minut temu

W żłobkach nie będzie lekcji religii, ale choinki zostaną

dodane 2011-06-05 (08:35) 3 lata 1 miesiąc 18 dni 7 godzin i 9 minut temu

Co to jest seks i antykoncepcja? Odpowiedź w katechizmie

dodane 2011-06-02 (15:40) 3 lata 1 miesiąc 21 dni i 4 minuty temu

Autor skandalicznego pomnika: nie rozumiem krytyki

dodane 2011-05-29 (13:50) 3 lata 1 miesiąc 24 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

Zamykają kościoły i przerabiają je na apartamenty

dodane 2011-05-29 (01:02) 3 lata 1 miesiąc 24 dni 14 godzin i 42 minuty temu

Papież: byłem świadkiem podboju Europy przez Hitlera

dodane 2011-05-28 (20:45) 3 lata 1 miesiąc 24 dni 18 godzin i 59 minut temu

"Do ateizmu trzeba dojrzeć"

dodane 2011-05-25 (09:52) 3 lata 1 miesiąc 28 dni 5 godzin i 52 minuty temu

Włoska metropolia "miastem islamskim"? Premier ostrzega

dodane 2011-05-23 (14:05) 3 lata 2 miesiące 1 godzinę i 39 minut temu
materiał foto

Tłum czeka na błogosławionego

dodane 2011-05-01 (09:24) 3 lata 2 miesiące 22 dni 6 godzin i 20 minut temu

W innych serwisach


Opinie (260)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

12
33
Bartymeusz 2011-06-06 (20:55) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 18 godzin i 49 minut temu

Na tym forum, rzecz jasna, mam do czynienia z wybitnymi znawcami malarstwa. Niech mi ci znawcy napiszą z łaski swojej, jak ktoś taki jak Giotto mógł stworzyć takie dzieło i to kiedy? W średniowieczu?Jego dzieła, bo są to dzieła, na miarę swojej epoki, nie zawierają np. perspektywy. I jak ktoś taki jak Giotto mógł wykonać, używając znanej w tym czasie techniki, wykonać dzieło trójwymiarowe? Zapamiętać sobie proszę. To jest dzieło nie ludzką ręką wykonane!Można sie oburzać. Można szukać dziury w całym, ale nic i nikt nie zmieni tego faktu. To jest całun w który po ukrzyżowaniu zawinięty był Jezus Chrystus. I Przez tę tkaniną Zbawiciel przeniknął podczas Zmartwychwstania. I to tę tkaninę ujrzał Apostoł Jan gdy wszedł do grobu. "Ujrzał i uwierzył" (J 20,8)

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

0
0
~fangla 2011-12-29 (20:54) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 18 godzin i 50 minut temu

To proste: klechy napisly taM; "idioci, pocalujcie nas.."

odpowiedz

0
0
~tomoo 2011-12-29 (01:44) 2 lata 6 miesięcy 24 dni 14 godzin i 1 minutę temu

ja wierze:)jestem przekonany w istnienie Boga ale nie potrafie zyc tak,jak nam przykazal.b ubolewam nad tym i jest mi zle:((

odpowiedz

5
3
~gene 2011-06-06 (22:23) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 17 godzin i 21 minut temu

Jeżeli podpiszę się na jakimś istniejącym obrazie to czy za 1000 lat będę opisywany jako autor tego obrazu?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~enx 2011-12-29 (00:27) 2 lata 6 miesięcy 24 dni 15 godzin i 17 minut temu

pozdrawiam, wierzacy nie praktykujacy ps...warte zastanowienia! ahh ta nauka, 180 stopni argumentacji i się co po niektórzy gubią?

odpowiedz

0
2
~Ziarenko Piasku 2011-06-07 (01:32) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 14 godzin i 12 minut temu

Każdy post_ępuje według sw_Ego uznania i każdemu inna droga pisana . Otoczony zwierzętami kocham je bo są moimi przyjaciółmi . Śp_i_ew ptaków jest mi bardziej zrozumiały bo prawdziwy i nie zakłamany . Lecz jest cząstka poznania i chciwości . A mówił ojciec by nie ruszać owcu z drz_EWA . I w noc jedną gwiazdy na niebie pognały i inne znaki na niebie były . Lecz lud ślepy owczym pędem podąża za maszyną poznania nad którą niepokorny anioł piecze sprawuje . Choinka żywota która nie będzie istnieć bo jest tylko wynalazkiem z pierwiastku ziemski_Ego . A złośliwość w nich jest wielka . W oczętach zwierza ujrzysz przyjaciela , w oczach ludzkich zwierza . Dziwny czas zmian . Wodnik leje co sił . Lud wody spragniony . Media prześcigają się w nowinkach . Pieniądz , pieniądz , pieniądz ..........dla pieniądza swą duszę diabłu oddają . DLA_cz_EGO ? ... przyjaciel sen miał ... widział demona i anioła w potężnej walce . Furia jaka ogarnęła ich , jest OS_tatnią z wszystkich - ale nawet one poddane prawu stworzenia muszą istnieć . Jak bracia nigdy niepogodzeni . Mając bliskich nie zniszczysz świata bo ich kochasz . Wiec pragniesz tylko jednego . Stworzyć nowy , bezpieczniejszy , mądrzejszy . Jednym słowem i myślą mogłem zniszczyć całe zło . Darowałem życie bo to część samego mnie . Zło konieczne które też ma ojca . Natchniony duchem piszę Wam to by .... byście mieli z czego rechotać . A ja w ten pomodlę się za was i mądrość by w Was zaw_ITA_ła ... lecz RZYMU mi nie trzeba (do m)_od_lit_wy ...wystarczy mi POLSKA bo to mój k_RAJ nad k_RAJ_e . K_RAJ w którym mnie zabijacie . A teraz dzieciaczki jeśli już po_modliliście się , spać proszę i śnić o pokoju na ziemi bo o ten pokój niedługo poprosicie .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
3
~ooojoj 2011-06-07 (00:09) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 15 godzin i 35 minut temu

Podobno Bóg jest w niebie, no to lecimy, a tam kosmos - niezbadany i tak rozległy że możemy sobie szukać do u...nej śmierci. Ps. Jeśli Bóg stworzył człowieka, to kto stworzył Boga? Przecież nie istniał zawsze!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
3
~666 2011-06-06 (23:48) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 15 godzin i 56 minut temu

Katolikowi wytkniesz wypiszesz a ten nadal będzie się zapieral w tych swoich prymitywnych przekonaniach.... Naukowcy się mylą co oni mogą przeciez wiedzieć .. Bardziej prawdziwe jest to że Świat ma 3000lat a wrzechswiat stworzyły anioły 3 rzedu.. Oto prawdy hahaha

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
9
~didi 2011-06-06 (23:41) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 16 godzin i 3 minuty temu

po prostu bóg nie istnieje ale niektórzy nie chcą tego zaakceptować!!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

26
28
~T 2011-06-06 (18:42) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 21 godzin i 2 minuty temu

jezus nigdy nei istnial wiec oczywiste jest ze calun to wytwor sredniowiecznej ciemnoty ktora potrzebowala nowych relikwii aby ciemny lud upewnic o istnieniu niejakiego zwolennika wina jezusa

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
3
~katolik@ 2011-06-09 (08:52) 3 lata 1 miesiąc 14 dni 6 godzin i 52 minuty temu

Dla katolików i tak on będzie autentyczny, tak samo jak Donacja Konstantyna ( sfałszowany dokument, na podstawie którego cesarz Konstantyn obdarzył kościół licznymi dobrami i przywilejami ).

odpowiedz

0
0
~Egon 2011-06-08 (22:57) 3 lata 1 miesiąc 14 dni 16 godzin i 47 minut temu

Wrr-Romanie! Powinieneś pachnieć obornikiem, a pozostawiłeś niecnotliwy zapach tchórza. Tradycyjnie zwiałeś. Bądź pochylony!

odpowiedz

25
13
~malarz 2011-06-06 (19:46) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 19 godzin i 58 minut temu

ciekawe skąd Giotto wziął pyłki roślin z I wieku

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

3
3
~walczyk 2011-06-07 (22:26) 3 lata 1 miesiąc 15 dni 17 godzin i 18 minut temu

Ziemię stworzył mój ZEUS z kawałka Olimpu. Olimp był zawsze. Najmniej udanym projektem Zeusa był niejaki Jahwe, który sobie przypisał stworzenie ziemi, za co Zeus ukarał Go wygnaniem z Olimpu. I dlatego w mitologii są wszyscy pozostali oprócz Niego.

odpowiedz

1
1
~BR 2011-06-07 (07:03) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 8 godzin i 41 minut temu

Jak widać, istnieją ważkie dowody na to, że całun turyński nie jest płótnem grobowym Jezusa. A gdyby jednak był? Czy otaczanie czcią tej tkaniny byłoby rzeczą właściwą dla kogoś, kto pragnie się stosować do nauk Pisma Świętego?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
6
~Andre 2011-06-06 (22:49) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 16 godzin i 55 minut temu

Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
1
~Pan Sułek 2011-06-07 (17:59) 3 lata 1 miesiąc 15 dni 21 godzin i 45 minut temu

Chrześcijaństwo jest bardzo nośną ideologią i doktryną polityczną umożliwiająca sterowanie ludźmi wedle własnego uznania i zawsze można wytłumaczyć wiernym że to przecież Bóg tak chciał a jakby ktoś miał jakieś wątpliwości to przecież jest Edykt o nieomylności Papieży.

odpowiedz

2
0
~els 2011-06-07 (00:27) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 15 godzin i 17 minut temu

ciekawy ten całun, bo Biblia mówi że ciało Jezusa było owinięte prześcieradłami (tłów,) oraz chustą (głowa) :: A biegli obaj razem; ale ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i pierwszy przyszedł do grobu, a nachyliwszy się, ujrzał leżące prześcieradła; jednak nie wszedł. Przyszedł także i Szymon Piotr, który szedł za nim, i wszedł do grobowca i ujrzał leżące prześcieradła oraz chustę, która była na głowie jego, nie leżącą z prześcieradłami, ale zwiniętą osobno na jednym miejscu.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
2
~Amito Wisi 2011-06-07 (00:48) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 14 godzin i 56 minut temu

Zapytajcie Antka. To ruscy podrobili calun. Zrobili to w sztucznej mgle zeby nikt nie widzial. I tylko bylo slychac pojedyncze strzaly. A ja sie pytam gdzie w tym czasie byl Putin i Tusk. Cala sprawa jest bardzo podejrzana.

odpowiedz

2
1
~nick 2011-06-07 (00:08) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 15 godzin i 36 minut temu

kk to niech sie w ogole nie wypowiada.Bo albo mówi bajki albo kłamstwo.ma praktykę przecież...co nie

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

materiał wideo

Separatyści zestrzelili dwa ukraińskie myśliwce - film
dodane 2014-07-23 (14:58) 46 minut temu

Prof. Bogdan Chazan dostał propozycję pracy
dodane 2014-07-23 (15:09) 35 minut temu

3. rocznica zamachów Breivika
dodane 2014-07-23 (10:00) 5 godzin i 44 minuty temu

Wielka Brytania otrzymała czarne skrzynki z rozbitego malezyjskiego samolotu
dodane 2014-07-23 (13:00) 2 godziny i 44 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie czujesz się bezpiecznie w Polsce?

liczba oddanych głosów: 3858