więcej

Pierwsza parafia pw. Jana Pawła II działa już od 2 lat.

PAP |  dodane 2011-01-31 (00:20) 3 lata 11 miesięcy 27 dni 6 godzin i 24 minuty temu
drukuj


Okazuje się, że już od dwóch lat papież Karol Wojtyła ma swój kościół. Pierwsza parafia pw. Jana Pawła II działa w Bigfork (USA). Powstała po zlikwidowaniu dwóch mniejszych - św. Anny (erygowanej w 1904 r.) i św. Katarzyny (erygowanej w 1958 r.) - dowiedział się "Dziennik Polski".

Im bliżej do beatyfikacji Jana Pawła II, tym bardziej ostra staje się rywalizacja pomiędzy polskimi diecezjami o to, gdzie powstanie pierwszy kościół pod wezwaniem nowego błogosławionego. Do rywalizacji stanęły już Lublin, Radzymin, Jedlin-Zdrój na Dolnym Śląsku, a także Pabianice. Tymczasem jest już zwycięzca w tej rywalizacji. Pierwsza parafia pw. Jana Pawła II istnieje już od dwóch lat w Bigfork, w diecezji Helena (Montana, USA). Erygował ją biskup Jerzy L. Thomas.

Informacja o amerykańskiej parafii pw. Jana Pawła II jest trochę szokująca - przyznaje gazeta. Zgodnie bowiem z kościelnymi przepisami, Papież-Polak będzie mógł zostać patronem parafii dopiero wtedy, kiedy zostanie wyniesiony na ołtarze. Wtedy nastąpi wpisanie Go do kalendarza liturgicznego. Wierni w Polsce będą więc musieli co najmniej kilka miesięcy poczekać na nowego patrona budowanych przez siebie kościołów. Nie muszą się jednak spieszyć. Amerykanie i tak byli pierwsi.




(bk, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 9 64.29%
nie 5 35.71%

Przeczytaj też

Na świecie szerzy się kult ks. Jerzego Popiełuszki

dodane 2011-06-04 (01:55) 3 lata 7 miesięcy 23 dni 4 godziny i 49 minut temu

"Jan Paweł II może być patronem bezpłodnych małżeństw"

dodane 2011-02-05 (01:50) 3 lata 11 miesięcy 22 dni 4 godziny i 54 minuty temu

Włoscy parlamentarzyści prosili Jana Pawła II o odwagę

dodane 2011-02-02 (12:15) 3 lata 11 miesięcy 24 dni 18 godzin i 29 minut temu

"Amerykanie dobrze przyjmą beatyfikację Jana Pawła II"

dodane 2011-01-14 (22:39) 4 lata 12 dni 8 godzin i 5 minut temu

Wierni w całej Polsce modlitwą dziękują za beatyfikację

dodane 2011-01-14 (21:45) 4 lata 12 dni 8 godzin i 59 minut temu

Dlaczego cud musiał pomóc w beatyfikacji Jana Pawła II?

dodane 2011-01-14 (15:35) 4 lata 12 dni 15 godzin i 9 minut temu

materiał foto

Beatyfikacja papieża

dodane 2011-01-14 (13:07) 4 lata 12 dni 17 godzin i 37 minut temu

Ma tam być ampułka krwi Jana Pawła II - "pomóżcie"

dodane 2011-01-11 (17:20) 4 lata 15 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Przełom w beatyfikacji - uznano cud Jana Pawła II

aktualizacja 2011-01-04 (09:44) 4 lata 22 dni 21 godzin i 1 minutę temu
materiał foto

Pomniki Jana Pawła II

dodane 2010-08-20 (09:29) 4 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 15 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (72)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~kolik 2011-01-31 (10:11) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 20 godzin i 33 minuty temu

Zbudujcie parafie pod nazwą
Wojtyła i Jego najdroższy synek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~PMK 2011-02-14 (18:37) 3 lata 11 miesięcy 12 dni 12 godzin i 7 minut temu

Pierwszy będzie w Śniatowie
Pierwszy kościół pod wezwaniem Jana Pawła II będzie w Śniatowie koło Kamienia Pomorskiego. W dniu 14 maja odbędzie się jego konsekracja. Poza tym nie chodzi tu o wyścig, a zupełnie o coś innego...

odpowiedz

0
0
~gardze polakami 2011-02-03 (08:07) 3 lata 11 miesięcy 23 dni 22 godziny i 37 minut temu

w polaczkowie zawsze na przekor
czyli dziala klamliwie bo JP 2 nie jest jeszcze swietym

odpowiedz

0
0
~konio 2011-02-02 (20:12) 3 lata 11 miesięcy 24 dni 10 godzin i 32 minuty temu

JPII
Jezeli ktoś w swoim imieniu pisze"wszyscy Polacy kochają papieża JPII" to mnie proszę wyłaczyć.Jestem wierzącym i przekonanym lecz właśnie dlatego nie toleruję teatrzyku dla dzieci bądż kultu osoby Karola Wojtyły,bo zbyt poważnie traktuję Pana Boga.Zastanawiające jest jak daleko ten kult podsycany przez purpuratów i hierarchię odbiega od filozofii Stwórcy-Absolutu.Moja opinia nie wynika z niskich pobudek.Proszę nie komentować tego posta.

odpowiedz

0
0
~ciekawski 2011-02-02 (19:51) 3 lata 11 miesięcy 24 dni 10 godzin i 53 minuty temu

Co to właściwie zanczy, że "pod wezwaniem"?
Czy patron takiej parafii jest do niej wzywany, czy też sam kogoś wzywa?Pytam najzupełniej poważnie.

odpowiedz

0
0
~a-teista 2011-02-02 (17:00) 3 lata 11 miesięcy 24 dni 13 godzin i 44 minuty temu

Ciekawe, że bałwochwalczy kult JP2 jest tylko w Polsce
wmawia się że WSZYSCY kochają JP2 i CAŁY NARÓD sie cieszy z tej szopki zapowiadenej na 1 maja (dla zatarcia pamieci że to Święto Pracy). Nikt jakoś nie mowi ludziom, ile państwowej kasy popłynie na kolejne pomniki, zmiany nazw ulic, akademie i inne imprezy

odpowiedz

0
0
~internat 2011-02-02 (08:37) 3 lata 11 miesięcy 24 dni 22 godziny i 7 minut temu

U nas w Sączu
jest parafia p/w Lecha K.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~molong 2011-02-01 (13:26) 3 lata 11 miesięcy 25 dni 17 godzin i 18 minut temu

jestem Polakiem z krwi i kości ....od pokoleń
a mnie Wojtyła obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg...a więc NIC...nie chę powiedzieć dosadniej gdzie mam tego typu newsy...urządzajcie sobie swoje uroczystości....TYLKO NIE za moje podatki...

odpowiedz

0
0
~molong 2011-02-01 (12:56) 3 lata 11 miesięcy 25 dni 17 godzin i 48 minut temu

jestem Polakiem z krwi i kości ....od pokoleń
a mnie Wojtyła obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg...a więc NIC...nie chę powiedzieć dosadniej gdzie mam tego typu newsy...urządzajcie sobie swoje uroczystości....TYLKO NIE za moje podatki...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~molong 2011-02-01 (12:32) 3 lata 11 miesięcy 25 dni 18 godzin i 12 minut temu

jestem Polakiem z krwi i kości ....od pokoleń
a mnie Wojtyła obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg...a więc NIC...nie chę powiedzieć dosadniej gdzie mam tego typu newsy...urządzajcie sobie swoje uroczystości....TYLKO NIE za moje podatki...

odpowiedz

0
0
~NickH 2011-01-31 (15:45) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 14 godzin i 59 minut temu

Mam pytanie, na ktore katoluchy nie chca mi odpowiedziec... Dlaczego sie, katoluchy, leczycie?
Wola Boga jest abyscie znosili choroby, bo cierpienie uszlachetnia. Nie po to Pan Bog zsyla na was cierpienie, abyscie w te pedy gnali do lekarza i prosili o usmierzenie bolu, a nawet - w swojej bezczelnosci wobec Pana - o usuniecie przyczyny bolu i wyleczenie z choroby. Jesli juz, to wasza jedyna opcja - zgodnie z wasza porabana wiara i logika - to modlitwa i WIARA, ze wasz hebrajski bog was wyslucha. Uprasza sie katoli o nieodwiedzanie szpitali i lekarzy, gdyz jest to wbrew Woli Najwyzszego. Zrozumieli?

odpowiedz

0
0
~walczyk 2011-01-31 (15:38) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 15 godzin i 6 minut temu

Więcej kościołów, więcej i wiecej!
Aż ilość ich przewyższy liczbę dzieci żebrzących pod nimi i tulących się do kolan plebana. Dla każdego Ich wystarczy.

odpowiedz

0
0
~Feniks 2011-01-31 (11:57) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 18 godzin i 47 minut temu

Kościół Katolicki opanował do perfekcji metodę zdobywania pieniędzy
To nie Jacek Kurski lecz Kościół odkrył prawdę o polskich katolikach : "naród głupi wszystko kupi"...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~synek 2011-01-31 (10:10) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 20 godzin i 34 minuty temu

Należy zbudować dom kapliczny
I nazwać go, domem ucieczki zgwałconych dzieci.

odpowiedz

0
0
~starszy 2011-01-31 (10:08) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 20 godzin i 36 minut temu

Jak nazwać swój surdut?
Proszę o nadsyłanie zgłoszeń do konkursu.

odpowiedz

0
0
~sq 2011-01-31 (09:16) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 21 godzin i 28 minut temu

Proponuję ...
2012 parafii Imienia św. Jana Pawła2 na 2012 rok. Budować, święcić ... nie żałować, bieda musi pofolgować. Wesołym Rodakom w wesołej krainie Pozdro ...

odpowiedz

0
0
~medalomegalo 2011-01-31 (07:47) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 22 godziny i 57 minut temu

Świętość...
to przede wszystkim wieczny BIZNES.

odpowiedz

0
0
kolbuch_17 2011-01-31 (07:35) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 23 godziny i 9 minut temu

A jednak !!!!
Pablo ,pablo liber alles!!!!

odpowiedz

0
0
~solfernus 2011-01-31 (07:25) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 23 godziny i 19 minut temu

zgłaszam kandydaturę Wesołej w której na miejscu basenu
wybudowano kościół, w ramach unowocześniania uzbrojania WP

odpowiedz

0
0
~hortensja 2011-01-31 (07:09) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 23 godziny i 35 minut temu

Kazdy Polak cieszy sie z beatyfikacji Jana Pawla II
1 maja beatyfikacja. To najwazniejsze swieto dla Polakow, po 16 pazdziernika 78 gdy wybrano kard.Wojtyle na Ojca Swietego. Niech towarzysza nam modlitwy i niech powstanie jak najwiecej kosciolow pod wezwaniem nowego, naszego blogoslawionego. Dziekujemy Benedyktowi XVI, wysylajmy listy do Watykanu z podziekowaniem. Im wiecej bedzie takich listow tym szybciej Ojciec Swiety oglosi naszego Papieza swietym.

odpowiedz

pokaż 19 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Wybuch w centrum Warszawy. 5 osób rannych
dodane 2015-01-26 (13:03) 17 godzin i 41 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Stan wyjątkowy na wschodzie Ukrainy
dodane 2015-01-26 (14:15) 16 godzin i 29 minut temu

Medinski o obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
dodane 2015-01-26 (14:12) 16 godzin i 32 minuty temu

Czołgi armii USA będą stacjonować na stałe w Polsce?
dodane 2015-01-26 (14:54) 15 godzin i 50 minut temu

Paweł Kowal o polityce UE wobec Rosji: to cicha Jałta
dodane 2015-01-26 (10:39) 20 godzin i 5 minut temu

WP: Awaryjne lądowanie w Pyrzowicach. Samolotem leciało 38 pasażerów
dodane 2015-01-26 (10:12) 20 godzin i 32 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 18499