więcej

Pierwsza parafia pw. Jana Pawła II działa już od 2 lat.

PAP |  dodane 2011-01-31 (00:20) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 40 minut temu
drukuj


Okazuje się, że już od dwóch lat papież Karol Wojtyła ma swój kościół. Pierwsza parafia pw. Jana Pawła II działa w Bigfork (USA). Powstała po zlikwidowaniu dwóch mniejszych - św. Anny (erygowanej w 1904 r.) i św. Katarzyny (erygowanej w 1958 r.) - dowiedział się "Dziennik Polski".

Im bliżej do beatyfikacji Jana Pawła II, tym bardziej ostra staje się rywalizacja pomiędzy polskimi diecezjami o to, gdzie powstanie pierwszy kościół pod wezwaniem nowego błogosławionego. Do rywalizacji stanęły już Lublin, Radzymin, Jedlin-Zdrój na Dolnym Śląsku, a także Pabianice. Tymczasem jest już zwycięzca w tej rywalizacji. Pierwsza parafia pw. Jana Pawła II istnieje już od dwóch lat w Bigfork, w diecezji Helena (Montana, USA). Erygował ją biskup Jerzy L. Thomas.

Informacja o amerykańskiej parafii pw. Jana Pawła II jest trochę szokująca - przyznaje gazeta. Zgodnie bowiem z kościelnymi przepisami, Papież-Polak będzie mógł zostać patronem parafii dopiero wtedy, kiedy zostanie wyniesiony na ołtarze. Wtedy nastąpi wpisanie Go do kalendarza liturgicznego. Wierni w Polsce będą więc musieli co najmniej kilka miesięcy poczekać na nowego patrona budowanych przez siebie kościołów. Nie muszą się jednak spieszyć. Amerykanie i tak byli pierwsi.




(bk, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 9 64.29%
nie 5 35.71%

Przeczytaj też

Na świecie szerzy się kult ks. Jerzego Popiełuszki

dodane 2011-06-04 (01:55) 3 lata 2 miesiące 28 dni 21 godzin i 5 minut temu

"Jan Paweł II może być patronem bezpłodnych małżeństw"

dodane 2011-02-05 (01:50) 3 lata 6 miesięcy 27 dni 21 godzin i 10 minut temu

Włoscy parlamentarzyści prosili Jana Pawła II o odwagę

dodane 2011-02-02 (12:15) 3 lata 6 miesięcy 30 dni 10 godzin i 45 minut temu

"Amerykanie dobrze przyjmą beatyfikację Jana Pawła II"

dodane 2011-01-14 (22:39) 3 lata 7 miesięcy 18 dni i 21 minut temu

Wierni w całej Polsce modlitwą dziękują za beatyfikację

dodane 2011-01-14 (21:45) 3 lata 7 miesięcy 18 dni 1 godzinę i 15 minut temu

Dlaczego cud musiał pomóc w beatyfikacji Jana Pawła II?

dodane 2011-01-14 (15:35) 3 lata 7 miesięcy 18 dni 7 godzin i 25 minut temu

materiał foto

Beatyfikacja papieża

dodane 2011-01-14 (13:07) 3 lata 7 miesięcy 18 dni 9 godzin i 53 minuty temu

Ma tam być ampułka krwi Jana Pawła II - "pomóżcie"

dodane 2011-01-11 (17:20) 3 lata 7 miesięcy 21 dni 5 godzin i 40 minut temu

Przełom w beatyfikacji - uznano cud Jana Pawła II

aktualizacja 2011-01-04 (09:44) 3 lata 7 miesięcy 28 dni 13 godzin i 16 minut temu
materiał foto

Pomniki Jana Pawła II

dodane 2010-08-20 (09:29) 4 lata 12 dni 13 godzin i 31 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (72)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~PMK 2011-02-14 (18:37) 3 lata 6 miesięcy 18 dni 4 godziny i 23 minuty temu

Pierwszy będzie w Śniatowie
Pierwszy kościół pod wezwaniem Jana Pawła II będzie w Śniatowie koło Kamienia Pomorskiego. W dniu 14 maja odbędzie się jego konsekracja. Poza tym nie chodzi tu o wyścig, a zupełnie o coś innego...

odpowiedz

0
1
~kolik 2011-01-31 (10:11) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 12 godzin i 49 minut temu

Zbudujcie parafie pod nazwą
Wojtyła i Jego najdroższy synek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~gardze polakami 2011-02-03 (08:07) 3 lata 6 miesięcy 29 dni 14 godzin i 53 minuty temu

w polaczkowie zawsze na przekor
czyli dziala klamliwie bo JP 2 nie jest jeszcze swietym

odpowiedz

0
0
~hortensja 2011-01-31 (07:09) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 15 godzin i 51 minut temu

Kazdy Polak cieszy sie z beatyfikacji Jana Pawla II
1 maja beatyfikacja. To najwazniejsze swieto dla Polakow, po 16 pazdziernika 78 gdy wybrano kard.Wojtyle na Ojca Swietego. Niech towarzysza nam modlitwy i niech powstanie jak najwiecej kosciolow pod wezwaniem nowego, naszego blogoslawionego. Dziekujemy Benedyktowi XVI, wysylajmy listy do Watykanu z podziekowaniem. Im wiecej bedzie takich listow tym szybciej Ojciec Swiety oglosi naszego Papieza swietym.

odpowiedz

pokaż 19 ukrytych odpowiedzi

0
0
~molong 2011-02-01 (12:56) 3 lata 7 miesięcy 10 godzin i 4 minuty temu

jestem Polakiem z krwi i kości ....od pokoleń
a mnie Wojtyła obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg...a więc NIC...nie chę powiedzieć dosadniej gdzie mam tego typu newsy...urządzajcie sobie swoje uroczystości....TYLKO NIE za moje podatki...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~konio 2011-02-02 (20:12) 3 lata 6 miesięcy 30 dni 2 godziny i 48 minut temu

JPII
Jezeli ktoś w swoim imieniu pisze"wszyscy Polacy kochają papieża JPII" to mnie proszę wyłaczyć.Jestem wierzącym i przekonanym lecz właśnie dlatego nie toleruję teatrzyku dla dzieci bądż kultu osoby Karola Wojtyły,bo zbyt poważnie traktuję Pana Boga.Zastanawiające jest jak daleko ten kult podsycany przez purpuratów i hierarchię odbiega od filozofii Stwórcy-Absolutu.Moja opinia nie wynika z niskich pobudek.Proszę nie komentować tego posta.

odpowiedz

0
0
~ciekawski 2011-02-02 (19:51) 3 lata 6 miesięcy 30 dni 3 godziny i 9 minut temu

Co to właściwie zanczy, że "pod wezwaniem"?
Czy patron takiej parafii jest do niej wzywany, czy też sam kogoś wzywa?Pytam najzupełniej poważnie.

odpowiedz

0
0
~a-teista 2011-02-02 (17:00) 3 lata 6 miesięcy 30 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Ciekawe, że bałwochwalczy kult JP2 jest tylko w Polsce
wmawia się że WSZYSCY kochają JP2 i CAŁY NARÓD sie cieszy z tej szopki zapowiadenej na 1 maja (dla zatarcia pamieci że to Święto Pracy). Nikt jakoś nie mowi ludziom, ile państwowej kasy popłynie na kolejne pomniki, zmiany nazw ulic, akademie i inne imprezy

odpowiedz

0
0
~internat 2011-02-02 (08:37) 3 lata 6 miesięcy 30 dni 14 godzin i 23 minuty temu

U nas w Sączu
jest parafia p/w Lecha K.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Ojciec Prawdziwek 2011-01-31 (01:33) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 21 godzin i 27 minut temu

Czczą czczą czcią. Alles klar!
Czczę czczą czcią Czczcisz czczą czcią Czci czczą czcią Czczcimy czczą czcią Czczcicie czczą czcią Czczą czczą czcią Aha, alles klar!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~molong 2011-02-01 (13:26) 3 lata 7 miesięcy 9 godzin i 34 minuty temu

jestem Polakiem z krwi i kości ....od pokoleń
a mnie Wojtyła obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg...a więc NIC...nie chę powiedzieć dosadniej gdzie mam tego typu newsy...urządzajcie sobie swoje uroczystości....TYLKO NIE za moje podatki...

odpowiedz

0
0
~molong 2011-02-01 (12:32) 3 lata 7 miesięcy 10 godzin i 28 minut temu

jestem Polakiem z krwi i kości ....od pokoleń
a mnie Wojtyła obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg...a więc NIC...nie chę powiedzieć dosadniej gdzie mam tego typu newsy...urządzajcie sobie swoje uroczystości....TYLKO NIE za moje podatki...

odpowiedz

0
0
~maria 2011-01-31 (04:31) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 29 minut temu

NIE amerykanie ...
a polacy zamieszkali w usa. sa to parafie polskie nie majce nic wspolnego z amerykanami ani ich wyznaniami-ktorych jest tak duzo jak narodowosci tu pzrybylych. kazda narodowosc slupia sie wokol swojego wyznania-kosciola i wtedy nazywamy koscioly w/g naszej wiary. ale to bardzo dobzre ze wielki polak -jakim byl nasz papiez -jest zauwazany na emigracji rowniez. pozdrawiam. maria

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Feniks 2011-01-31 (11:57) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 11 godzin i 3 minuty temu

Kościół Katolicki opanował do perfekcji metodę zdobywania pieniędzy
To nie Jacek Kurski lecz Kościół odkrył prawdę o polskich katolikach : "naród głupi wszystko kupi"...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~NickH 2011-01-31 (15:45) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 7 godzin i 15 minut temu

Mam pytanie, na ktore katoluchy nie chca mi odpowiedziec... Dlaczego sie, katoluchy, leczycie?
Wola Boga jest abyscie znosili choroby, bo cierpienie uszlachetnia. Nie po to Pan Bog zsyla na was cierpienie, abyscie w te pedy gnali do lekarza i prosili o usmierzenie bolu, a nawet - w swojej bezczelnosci wobec Pana - o usuniecie przyczyny bolu i wyleczenie z choroby. Jesli juz, to wasza jedyna opcja - zgodnie z wasza porabana wiara i logika - to modlitwa i WIARA, ze wasz hebrajski bog was wyslucha. Uprasza sie katoli o nieodwiedzanie szpitali i lekarzy, gdyz jest to wbrew Woli Najwyzszego. Zrozumieli?

odpowiedz

0
0
wiochaman 2011-01-31 (02:26) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 34 minuty temu

A my czcimy
naszego wielkiego fuhrera malego prezia i prosze nam nie zawracac d... jakims swietym.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~walczyk 2011-01-31 (15:38) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 7 godzin i 22 minuty temu

Więcej kościołów, więcej i wiecej!
Aż ilość ich przewyższy liczbę dzieci żebrzących pod nimi i tulących się do kolan plebana. Dla każdego Ich wystarczy.

odpowiedz

0
0
~synek 2011-01-31 (10:10) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 12 godzin i 50 minut temu

Należy zbudować dom kapliczny
I nazwać go, domem ucieczki zgwałconych dzieci.

odpowiedz

0
0
~starszy 2011-01-31 (10:08) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 12 godzin i 52 minuty temu

Jak nazwać swój surdut?
Proszę o nadsyłanie zgłoszeń do konkursu.

odpowiedz

0
0
~sq 2011-01-31 (09:16) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 13 godzin i 44 minuty temu

Proponuję ...
2012 parafii Imienia św. Jana Pawła2 na 2012 rok. Budować, święcić ... nie żałować, bieda musi pofolgować. Wesołym Rodakom w wesołej krainie Pozdro ...

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Minister Wolfgang Schaeuble ironizuje: Nagrodę Karola Wielkiego - Putinowi
dodane 2014-09-01 (19:25) 3 godziny i 35 minut temu

Terrorysta z Donbasu grozi Polakom
dodane 2014-09-01 (18:13) 4 godziny i 47 minut temu

680 żołnierzy ukraińskich w niewoli u separatystów
dodane 2014-09-01 (14:15) 8 godzin i 45 minut temu

CBOS: 73% Polaków ufa Bronisławowi Komorowskiemu
dodane 2014-09-01 (15:43) 7 godzin i 17 minut temu

Obrona i oskarżeni ws. "przemytu" kokainy: nie przekazywać sprawy do USA
dodane 2014-09-01 (14:37) 8 godzin i 23 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto powinien zastąpić Donalda Tuska na stanowisku premiera?

liczba oddanych głosów: 7362