więcej

Ile kosztuje unieważnienie sakramentu małżeństwa?.

Logo dostawcy  PAP |  dodane 2010-09-01 (01:55) 3 lata 10 miesięcy 22 dni i 20 minut temu
drukuj


Za unieważnienie sakramentu małżeństwa trzeba zapłacić od 10 do 30 tys. zł. W minionym roku w 40 sądach diecezjalnych złożono 10 tys. wniosków, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Boom na rozwody kościelne trwa od kilku lat. W samej archidiecezji warszawskiej liczba spraw w ciągu 10 lat wzrosła z 300 do 400 rocznie. Coraz większe jest w związku z tym zapotrzebowanie na usługi prawne. I tu zaczyna się problem.

Przed sądami kościelnymi nie mogą występować zwyczajni adwokaci, lecz tylko tacy, którzy mają przynajmniej licencjat z prawa kanonicznego oraz specjalną kościelną aplikację od sądu diecezjalnego. Na taką aplikację, przyznawaną kandydatowi indywidualnie przez biskupa, czeka się nawet kilka lat.

Uznanych przez sądy diecezjalne adwokatów jest w całej Polsce zaledwie około czterdziestu. I tylko oni mogą reprezentować strony podczas procesu, zadawać pytania, mieć wgląd do akt.

Tymczasem wiele kancelarii adwokackich ogłasza w mediach, że specjalizuje się w unieważnieniach małżeństw w Kościele. Nic zatem dziwnego, że Sąd Biskupi w Kielcach na swojej stronie ostrzega - W wielu przypadkach osoby takie nie dysponują wystarczającą wiedzą z zakresu procesowego prawa kanonicznego, żądając przy tym bezpodstawnie za swoje usługi wysokich opłat.

(bk, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 16 40%
nie 24 60%

Przeczytaj też

Polakom nie wystarcza rozwód cywilny

dodane 2010-09-28 (05:20) 3 lata 9 miesięcy 25 dni 20 godzin i 56 minut temu

Przepisy stoją im na drodze do małżeństwa

dodane 2010-09-22 (03:35) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 41 minut temu

Polska liderem światowym, przegoniła Włochy i Brazylię

dodane 2010-09-11 (05:10) 3 lata 10 miesięcy 12 dni 21 godzin i 6 minut temu

Spadek powołań kapłańskich zahamowany

dodane 2010-09-06 (04:35) 3 lata 10 miesięcy 17 dni 21 godzin i 41 minut temu

"To najlepszy moment na rozpoczęcie walki z Kościołem"

dodane 2010-08-30 (07:53) 3 lata 10 miesięcy 23 dni 18 godzin i 23 minuty temu

Wyszukiwarka mszy i spowiedzi w internecie

dodane 2010-08-28 (02:50) 3 lata 10 miesięcy 25 dni 23 godziny i 26 minut temu

Watykan: manipulowanie religią przyczyną przemocy

dodane 2010-08-27 (19:15) 3 lata 10 miesięcy 26 dni 7 godzin i 1 minutę temu

Polityk chce by rząd pomagał poślubić drugą żonę

dodane 2010-08-27 (08:30) 3 lata 10 miesięcy 26 dni 17 godzin i 46 minut temu

Coraz mniej Polaków bierze ślub

dodane 2010-08-27 (01:55) 3 lata 10 miesięcy 27 dni i 21 minut temu

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (433)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ 2010-11-26 (18:37) 3 lata 7 miesięcy 27 dni 7 godzin i 39 minut temu

co bez wartosci to bezwartosciowe
patrzac na pary zawierajace zwiazek malzneski niestety ze smutkiem trzeba przyznac, ze urzadzaja sobie szopke z sakramentu malzenstwa. Biora slub w kosciele, bo najczesciej kieruja sie opinia sasiadow, rodziny, reztkami tradycji, sami nie maja pojecia ani o samym sakramencie, a o moralnosci nie wspomne. Przez takie byle jakie malzenstwa mamy potem byle jakie rodziny i byle jakich katolikow, czyli tylko z nazwy, w praktyce ochrzczonych ateistow. Stad sie biora niewazne malzenstwa. Bedzie ich coraz wiecej niestety, z powodu lenistwa i glupoty ludzi oraz lekcewazenia wiary, Niestety tacy nie widza winy w sobie tylko w innych,

odpowiedz

0
0
~NORMALNOŚĆ 2010-09-01 (07:53) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 18 godzin i 23 minuty temu

REFERENDUM SUBITO !
REFERENDUM SUBITO ! Pytania: + czy jesteś za tym by Państwo Polskie wypowiedziało konkordat państwu watykańskiemu? + czy jesteś za wprowadzeniem dobrowolnego podatku na kościoły ? + czy jesteś za tym, by katecheza watykańska była wyprowadzona ze szkół świeckich ? + czy jesteś za tym, by w urzędach, szkołach i instytucjach publicznych istniało tylko godło Państwa Polskiego: ORZEŁ BIAŁY ?

odpowiedz

pokaż 104 ukryte odpowiedzi

0
0
~szaman 2010-11-24 (16:12) 3 lata 7 miesięcy 29 dni 10 godzin i 4 minuty temu

Ludzie!!!
Ja wam unieważnię za darmo.

odpowiedz

0
0
~kwa 2010-11-24 (16:12) 3 lata 7 miesięcy 29 dni 10 godzin i 4 minuty temu

Ludzie!!!
Ja wam unieważnię za darmo.

odpowiedz

0
0
~Mak 2010-09-01 (07:51) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 18 godzin i 25 minut temu

Błąd
Nieprawdziwy tutuł artykułu. W Kościele Katolickim nie ma czegoś takiego jak unieważnienie sakramentu małżeństwa. Stwierdza się tylko jego nieważność.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

0
0
~arbuzz 2010-09-28 (07:20) 3 lata 9 miesięcy 25 dni 18 godzin i 56 minut temu

kłamstwo
Unieważnienie małżeństwa z pewnością nie kosztuje wymienioną sume,chyba,ze przekupia się świadków i płaci się za adwokata.Ogólnie max 1000 zł.Ja placiłam 500.Czekałam 3 lata.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Pyra 2010-09-11 (08:31) 3 lata 10 miesięcy 12 dni 17 godzin i 45 minut temu

tak

odpowiedz

0
0
~Veni 2010-09-11 (06:56) 3 lata 10 miesięcy 12 dni 19 godzin i 20 minut temu

ZDZIERSTWO: U nas w Stanach do $1,000 lub mniej...
od 6-ciu miesiecy do 1,5 roku... Kazda Kuria ma swoj sad diecezjalny. Wiedza jak zarobic kase...

odpowiedz

0
0
~Artur Kwiatkowski 2010-09-01 (09:02) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 17 godzin i 14 minut temu

Małżeństwa są w większości nieważne
Dlaczego? Aby małżeństwo było ważne, Panna i Kawaler musi być w stanie łaski uswięcającej, a to oznacza, że ani On, ani Ona nie może mieć wśród przodków osoby zajmującej się czarami, ani satanizmem. Do tego musi być prawdziwy ksiądz, a to oznacza, że wśród jego przodków nie może być osoby zajmującej się czarami, ani satanizmem. Podsumowanie, małżeństwa kościelne ważne są jedynie pomiędzy katolikami Polakami czystej krwi. A tych jest bardzo mało. Podobnie jest z Izraelitami, ich również jest bardzo bardzo bardzo mało. W sumie jesteśmy ginącymi gatunkami. Oczywiście w sensie metafizycznym, bo jeżeli chodzi o biologie to tzw. homo sapiens jest pełno, ale ludzi bardzo mało.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~MACZUGOWCY 2010-09-03 (01:58) 3 lata 10 miesięcy 21 dni i 18 minut temu

GDYBY NARZĘDZIEM NIE BYŁ KRZYŻ, ALE MACZUGA TO...
TO KAZANO BY SIĘ MODLIĆ DO ŚWIĘTEJ MACZUGI ! A KRZYŻACY...NAZYWALIBY SIĘ NAJPRAWDOPODOBNIEJ: MACZUGOWCY , LUB TRYGLODYCI ! A KLASZTOR ŚWIĘTOKRZYSKI NAZYWAŁBY SIĘ: KLASZTOREM ŚWIĘTOMACZUGOWYM...itd.itp......

odpowiedz

0
0
~katolik 2010-09-01 (20:12) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 6 godzin i 4 minuty temu

Po co chodzą do tych szamanów i dwa razy tracą kasę !
Czarnym jak się odpowiednio zapłaci to stwierdzą nieważność zgonu i ożywią zmarłego.Za pieniądze oni wszystko potrafią.Ich pazerność nie ma granic !!!

odpowiedz

0
0
~katolik2 2010-09-01 (10:52) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 15 godzin i 24 minuty temu

Małżonkowie składają przed Bogiem przysięgę, a klechy za pieniądze mogą ją unieważnić ?
Ciekawe ile kasy odpalają z tego Panu Bogu ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~doświadczony 2010-09-01 (06:17) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 19 godzin i 59 minut temu

"Dziennikarzyna" nie ma pojęcia o unieważnieniach. Przeczytajcie uważnie !!!
Koszt całego procesu stwierdzenia nieważności, bez obecności adwokata (nie ma takiej potrzeby) wynosi od 600 do 900 złotych. Można sprawdzić u źródła - w każdej kurii. Wypisywanie więc bzdur, że kosztuje to od 10 tys pln to zwykłe kłamstwo. Ponadto nie ma czegoś takiego jak "rozwód kościelny" - takie pojęcie nie funkcjonuje w KK. Nie ma możliwości rozerwania ważnego sakramentu. Jest tylko możliwość stwierdzenia postfactum, że w chwili zawierania sakramentu doszło do naruszenia zasad, wg których jedna lub obydwie ze stron nie powinny tego sakramentu zawrzeć. Te zasady opisane są w katechizmie Kościoła Katolickiego. Takimi powodami mogą być - zatajenie choroby psychicznej przed jedną ze stron, podstęp, psychiczne lub fizyczne zmuszenie do ślubu i wiele, wiele innych. Ludzie - nie dajcie się ogłupić tym, którzy wypisują bzdury w gazetach, którzy podają nieprawdziwe informacje w telewizji lub radiu. Czytajcie ze zrozumieniem i szukajcie prawdy na własną rękę. Zawierzenie tym, którzy podają Wam na tacy jakieś wyssane z palca informacje prowadzi do tego, co mamy teraz w Polsce. Gdybym był laikiem to oburzyłaby mnie informacja, że KK bierze do 30 tys za sprawę. Okazuje się to brednią, bo w kurii (gdańskiej, warszawskiej) jest informacja - nie potrzeba adwokata; gdyby ktoś jednak bardzo go potrzebował to są podane numery telefonów do osób kompetentnych. Część z nich to księża i wystarczy dać "co łaska". Czyli unieważnienie bez adwokata to max 900 pln, a z jego pomocą to może być trochę więcej, ale bez przesady.

odpowiedz

pokaż 33 ukryte odpowiedzi

0
0
~ola 2010-09-01 (13:40) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 12 godzin i 36 minut temu

w USA tylko 400 USD w Newark kilka lat temu
koneic swiata z tą Polską

odpowiedz

0
0
~myszka 2010-09-01 (10:26) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 15 godzin i 50 minut temu

unieważnienie sakramentu małżeństwa
Piszecie głupoty. Zadnych adwokatów. sama przeszłam procedure i zapłaciłam sto zł.kosztów. Jak nie wiecie napewno nie piszcie głupot aby tylko macić

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~onaaaa 2010-09-01 (13:14) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 13 godzin i 2 minuty temu

TAAA REFERENDUM PO CO?
Następny oborowy niejaki nuncjusz za 10 dni przyjedzie doić hehe, wielki portwel juz ma naszykowany

odpowiedz

0
0
~Bzyczek 2010-09-01 (11:31) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 14 godzin i 45 minut temu

Napewno tyle nie kosztuje, a jeżeli nawet to japrosze paragon albo fakturę
za wszystkie opłaty z unieważnieniem związane.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ona 2010-09-01 (11:24) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 14 godzin i 52 minuty temu

i po co?
jestem po rozwodzie i nawet nie mysle o rozwodzie koscielnym on ani nic nie daje ani nie pomoze jak bym byla wolna nigdy bym juz nie wziela slubu koscielnego

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~amadeo 2010-09-01 (08:30) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 17 godzin i 46 minut temu

Kościół nie rozwodzi ani nie unieważnia...
Kościół nie może ROZWIEŚĆ ani UNIEWAŻNIĆ sakramentu, w którym para ślubowała przed Bogiem, ponieważ to w praktyce oznaczałoby, że człowiek rozłącza coś co Bóg złączył. Kościół może jedynie STWIERDZIĆ NIEWAŻNOŚĆ, co oznacza, że w momencie zawierania sakramentu były przesłanki do tego, że był on nieważny. Proponuję, by dziennikarze chcący podejmować tak delikatne tematy, zadali sobie trud zdobycia choćby elementarnych zasad nazewnictwa, tak by uniknąć robienia ludziom wody z mózgu. NIESTETY W NASZYCH CZASACH SPOŁECZEŃSTWO MA TAKĄ ŚWIADOMOŚĆ JAKĄ MAJĄ TACY WŁAŚNIE PUBLICYŚCI.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Kasia 2010-09-01 (12:28) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 13 godzin i 48 minut temu

rozwód nie jest taki drogi
rozwód kościelny nie jest taki drogi na Podkarpaciu jest to znacznie tańsze niż w wawie.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Prof. Bogdan Chazan: w Szpitalu im. Świętej Rodziny dokonano pierwszej aborcji
dodane 2014-07-23 (21:54) 4 godziny i 22 minuty temu

Jeden z separatystów przyznaje, że bojownicy mieli zestaw Buk
dodane 2014-07-23 (21:15) 5 godzin i 1 minutę temu

Ciała ofiar katastrofy lotniczej przekazane do identyfikacji
dodane 2014-07-23 (23:45) 2 godziny i 31 minut temu

Małgorzata Kidawa-Błońska: Rok Polski w Rosji - odwołany
dodane 2014-07-23 (21:56) 4 godziny i 20 minut temu

Spacer 175 metrów nad ziemią
dodane 2014-07-23 (23:29) 2 godziny i 47 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.