więcej

Zwyżki na Wall Street.

PAP | dodane 2009-08-19 (23:05)

fot. AFP / Stan Honda

opinie
drukuj

Nowojorskie indeksy giełdowe drugi dzień z rzędu zwyżkowały, napędzane przez kursy akcji koncernów energetycznych. Był to efekt doniesień o spadku zapasów ropy naftowej w USA, który inwestorzy odczytali jako zwiastun ożywienia gospodarczego.

Wskaźnik 30 największych amerykańskich spółek Dow Jones Industrial Average umocnił się o 0,66% (61,22 pkt) do 9279,16 pkt.

Wskaźnik szerokiego rynku Standard & Poor's 500 zwyżkował o 0,69% (6,79 pkt.) do 996,46 pkt.

Indeks Nasdaq Composite zyskał 0,68% (13,32 pkt) i zakończył notowania na poziomie 1969,24 pkt.

Jak podał Departament Energetyki, zapasy ropy naftowej zmniejszyły się w USA w minionym tygodniu o 8,4 mln baryłek, najmocniej od 15 miesięcy. Tymczasem ankietowani przez agencję Bloomberga ekonomiści spodziewali się, że zapasy wzrosną o 1,2 mln baryłek.

Po tym komunikacie ropa naftową z dostawą we wrześniu podrożała na Nowojorskiej Giełdzie Towarowej (Nymex) o 4,7% (3,2 dol.) do 72,4 dol. za baryłkę.

W ślad za ceną ropy, w górę poszły notowania koncernów naftowych. Skupiający je subindeks S&P 500 zwyżkował o 1,9%, najwięcej spośród amerykańskich indeksów sektorowych.

Choć spadek zapasów jest przede wszystkim skutkiem zmniejszenia importu tego surowca przez amerykańskie rafinerie, może też wskazywać na wzrost zapotrzebowania na energię w USA, co dobrze rokuje dla tamtejszej gospodarki.

- Gospodarka radzi sobie lepiej, niż przypuszczano. Wydaje się, że używamy trochę więcej paliwa, a inwestorzy poczytują to za wskaźnik, że gospodarka się rozwija - powiedział agencji Bloomberga Edward Hemmelgarn, szef firmy inwestycyjnej Shaker Investment.

Doniesienia te poprawiły nastroje na Wall Street dopiero po kilku godzinach notowań. Rano inwestorzy wyprzedawali akcje w związku z gwałtowną przeceną na parkiecie w Szanghaju. Główny indeks tąpnął tam o 4,3%, a w pewnym momencie tracił nawet 20% względem tegorocznego szczytu z początku sierpnia, co na rynkach finansowych uważa się za początek bessy.

Jako jedno z nielicznych państw, które zdołały utrzymać w trakcie światowej recesji wysoką stopę wzrostu PKB, Chiny postrzegane są obecnie jako gwarant ożywienia gospodarczego. Niepokoje na tamtejszych giełdach łatwo się więc przenoszą na zagraniczne parkiety. W rezultacie indeks S&P 500 tracił rano nawet 0,9%.

(oso)

oceń
0
0
Podziel się

Przeczytaj też

W USA indeksy giełdowe idą w górę

dodane 2010-04-28 (23:25)

Zwrot na amerykańskiej giełdzie

dodane 2009-08-24 (23:20)

Los Opla ciągle niepewny

dodane 2009-08-21 (23:20)

Optymizm na giełdach w USA

dodane 2009-08-21 (23:00)

Kryzys ciężko uderzył w nasze portfele

dodane 2009-08-19 (03:55)

Kto dowodzi gospodarką w czasie kryzysu?

dodane 2009-08-17 (05:40)

Ekonomiści dla"WSJ": recesja zakończona

dodane 2009-08-12 (18:25)


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~a-z [2009-08-20 02:56]

Zwyzki?
Zydziaki za straty na Wall Street dali dla gojow w tv program pt."Dancing with Star"!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kubawara [2009-08-20 01:13]

wiadomo że na temat
indywidualnych posunięć giełdowych nikt się nie wypowiada ale "obiektywna" ankieta wodzi naiwnych zapaleńców za nos-chyba nawet w gminie na Ukrainie...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Pan Sułek [2009-08-19 23:46]

Wałek.
Znowu robią jakiś wałek.I tylko jedna nacja zawsze jest do przodu cokolwiek by się nie działo.Ciekawe ile PiS na tym zarobi?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 935