Strona główna serwisu
Znamy już datę beatyfikacji papieża Jana Pawła II

Znamy już datę beatyfikacji papieża Jana Pawła II

Benedykt XVI wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II, co formalnie kończy proces beatyfikacyjny polskiego papieża. Beatyfikacja odbędzie się 1 maja. Mszy beatyfikacyjnej na placu św. Piotra będzie przewodniczył sam papież Benedykt XVI.
Zobacz galerie:

Spełnia się "Santo subito" - zdjęcia
Papież we wspomnieniach Internautów
Za to go kochaliśmy

Dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II opublikowało w południe biuro prasowe Stolicy Apostolskiej po audiencji, na której papież przyjął prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Amato.


Benedykt XVI zgodził się na promulgację, czyli ogłoszenie dekretu, uznającego niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia cud wyzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona.

Uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez papieża Polaka. Zmarł on 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię tej uroczystości, przypadającej tydzień po Wielkanocy.

Wybór tej daty jest, jak nieoficjalnie wiadomo, spełnieniem prośby strony polskiej. Według niektórych doniesień taki termin zasugerował Benedyktowi XVI w liście metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.


Zapowiedź, że to Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył beatyfikacji swego poprzednika, ma bardzo istotne znaczenie, gdyż stanowi odstępstwo od zasady, wprowadzonej przez obecnego papieża na początku jego pontyfikatu. Benedykt XVI zrezygnował bowiem z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym, powierzając to zadanie swym delegatom i dokonuje wyłącznie kanonizacji.

Będzie to pierwsza beatyfikacja, której dokona Benedykt XVI.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział dziennikarzom na briefingu w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej tuż po ogłoszeniu dekretu, że trumna ze szczątkami Jana Pawła II zostanie po beatyfikacji przeniesiona, zgodnie z przepisami kanonicznymi, z Grot Watykańskich do bazyliki świętego Piotra. Nie będzie ekshumacji - podkreślił.

Ciało papieża "nie zostanie wystawione" - wyjaśnił ks. Lombardi. Na marmurowej płycie nagrobnej pojawi się napis: "Beatus Ioannes Paulus II".

"To wielka i znacząca radość"


To wielka i znacząca radość - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o planowanej na 1 maja beatyfikacji Papieża-Polaka. - Jestem głęboko przekonany, że ta zbieżność, przypadkowa zbieżność, bo nie wiedzieliśmy, że dzisiaj będzie to ogłoszenie, naszego spotkania opłatkowego, nie tylko nie osłabi naszej radości, ale wręcz przeciwnie wzmocni ją i będziemy w jeszcze większej refleksji - powiedział kard. Nycz podczas piątkowego spotkania opłatkowego z dziennikarzami. "Módlmy się o cud do kanonizacji"

Postulator zakończonego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, ksiądz Sławomir Oder powiedział, że już teraz można zacząć czekać na cud, wymagany do następnego kroku, jakim byłaby kanonizacja polskiego papieża.

Tłumacząc aspekty proceduralne procesu beatyfikacyjnego ksiądz Oder podkreślił, że zakończył się właściwie drugi z procesów. Pierwszy proces został zamknięty 19 grudnia 2009 roku wraz z aprobatą ze strony Ojca Świętego dla publikacji dekretu o heroiczności cnót Jana Pawła II. - Teraz natomiast cieszymy się z tego, że papież zaaprobował publikację dekretu uznającego cud za wstawiennictwem Jana Pawła II - powiedział ks. postulator.

- To oznacza, że rzeczywiście mamy do czynienia z zakończeniem procesu z punktu widzenia kanonicznego. Ostatni etap, jaki pozostaje to jest akt liturgiczny, czyli sama beatyfikacja, która jest ukoronowaniem tych przeszło pięciu lat intensywnej pracy, by udzielić odpowiedzi na wołanie ludu: "Santo subito" (natychmiast święty) - dodał polski ksiądz, pracujący w wikariacie Rzymu.

Podsumowując swoją pracę, rozpoczętą wraz z otwarciem procesu w czerwcu 2005 roku ksiądz Oder stwierdził: - Patrząc na to z punktu widzenia dnia dzisiejszego pozostaje przeogromna radość i satysfakcja. Niemniej jednak było to pięć lat bardzo intensywnej pracy, często niełatwej, w każdym razie pracy, która z całą pewnością mocno wpisze się w moje osobiste życie i pozostawi na nim znamię niezatarte.


Postulator odrzucił zarazem jako nieprawdziwe pogłoski o tym, że w ostatnim roku doszło do spowolnienia prac nad przypadkiem cudu. - Przede wszystkim nie można mówić o jakimś spowolnieniu procesu. Każdy proces ma swoje życie, które tworzy określone problemy. Pamiętajmy, że raptem rok minął od uznania dekretu o heroiczności cnót. To nie jest dużo w perspektywie średniej długości procesów beatyfikacyjnych - zauważył ks. Oder.

- Wydaje mi się, że nasze oczekiwania były z całą pewnością na dziś, na jutro, a raczej na wczoraj. Bardzo często te głosy o rzekomym spowolnieniu były - to nie jest oskarżenie - budowane przez opinię dziennikarską - ocenił.

- Kościół nigdy nie idzie pod dyktando, ma swój rytm, swoje wymagania. Z całą pewnością to, co się stało w ciągu tego roku było w całości, od samego początku aż do dnia dzisiejszego zorientowane na przeprowadzenie procesu w sposób jak najbardziej rzetelny, poprawny i nie pozwalający na jakiekolwiek wątpliwości i jego zakończenie - oświadczył postulator.

Pytany zaś o "oczekiwania na jutro", czyli o to, kiedy mógłby rozpocząć się proces kanonizacyjny Jana Pawła II, odpowiedział, iż zgodnie z praktyką i tradycją Kościoła dla dokonania kolejnego kroku potrzeby jest kolejny cud. - Jedyne, co mogę powiedzieć to to, aby modlić się i czuwać, aby ten cud dokonał się jak najprędzej - zaznaczył ks. Oder.

Właściwie - wyjaśnił polski ksiądz - "do tego cudu mogłoby dojść już teraz". - Po uznaniu cudu i opublikowaniu dekretu następny cud liczy się już do następnego etapu - wyjaśnił. - Trzeba modlić się i czuwać, bo to może nastąpić zaraz - dodał ksiądz Oder.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (691)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~rak 2011-01-16 (22:10) 2 godziny i 45 minut temu

Święty - a kto zatuszował np. sprawą morderstwa poprzednika JPII ? Są jeszcze inne brudy przyszłego "świętego "

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Damian 2011-01-16 (21:54) 3 godziny i 1 minutę temu

Módlcie się ludzie, módlcie się bo jesteście ograniczeni duchowo i widzicie tylko ten świat, materialny i skończony. To co prawda musi się stać, aby Zły przez was urągał przeciwko Papierzowi. Zawsze przez swoich ludzi wyraża swoją agresję przeciwko świętym. O Janie Pawle II jako swoim wybrańcu już w łonie matki, dał świadectwo Pan Jezus zarówno u św Faustynki przed II wojną światową jak również w naszych czasach w orędziach zbawienia Zofii Nosko.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Krystyna Śli..a 2011-01-14 (20:49) 4 godziny i 6 minut temu

1) Wzrost potęgi Opus Dei 2) Współpraca z CIA 3) Zatajanie pedofilstwa duchownych 4) Zwalczanie teologii wyzwolenia 5) Pochwała konkwisty 6) Działalność antysoborowa 7) Pozorny ekumenizm 8 ) Umacnianie absolutyzmu 9) Zakaz antykoncepcji 10) Zakaz aborcji i eutanazji 11) Utrzymywanie fikcyjnego celibatu duchowieństwa 12) Ortodoksyjny dogmatyzm 13) Masowa produkcja błogosławionych i świętych 14) Kontrowersyjne wyświęcenia 15) Doprowadzenie do absurdu kultu "bogini" Maryi 16) Kult zdrajcy św. Stanisława 17) Kult jednostki 18 ) Centralizacja Kościoła 19) Nakłanianie kobiet do rodzenia upośledzonych genetycznie oraz pochodzących z gwałtu dzieci 20) Utrzymywanie przyjacielskich relacji z afrykańskimi i południowo-amerykańskimi dyktaturami 21) Szowinizm 22) Homofobia 23) Interesy z organizacjami mafijnymi 24) beatyfikacja Alojzije Stepinaca popierającego ustaszowskie ludobójstwo podczas II wojny światowej, beatyfikacja José de Anchiete masowego mordercę Indian, beatyfikacja Jana Sarkandera wspierającego czystki religijne w Czechach, beatyfikacha założyciela mafijnego stowarzyszenia Opus Dei-Josemarię Escriva

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3